Jump to content

Дискусия: Как защитавате компютъра си?


Препоръчан пост

Windows 7\32bit ползвам. И не смятам, че имам скрити заплахи. Ако не вярваш, кажи с какво да сканирам и да покажа резултатите.

п.п не следя промоциите на защитните продукти. Не обичам да ме зарибяват. Също така смятам...по точно сигурен съм, че честата смяна на защитни продукти омазва така операционната, както нито една програма. Мерси, патил съм под хп от подобна смяна на защитни продукти. Бъговете рано или късно се появявати и се чудиш откъде ти е дошло. И смятам , че главата е по-важна от която и да е защитна програма. Поздрави :)

Добре е само при реални причини да се извършват всевъзможните проверки - иначе си е параноично - защото всичко уж ми е в ред, обаче и "някакви буби пак май са си налице при ползваната ОС "... MBAM,SAS,Dr.Web CureIt са първи при мен - при следващи преценки вече е налице избор измежду много други възможности. Често "свежият Win" е за предпочитане пред борбата с вредоносните развития с всевъзможните усложнения! Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 382
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Аз намерих оптималното решение за ХР.И почти година нямам проблеми изключая чат-пат проследяваща курабийка!---Firewall plus-Avast 4.8-MBAM-SuperAntisp.В резерв и скенера RemoveIT. :crazy:
Link to comment
Сподели другаде

Lokoto, моя грешка. Ставаше въпрос за Total Protection.

 

Между другото уникално нагло е от McAfee да изискват не просто регистрация/акаунт, за да може да се сваля от сайта им, но и да се абонира човек за разните им там email известия, новини и прочее боклуци, за да може да свали конкретно Total Protection. Неабонираните не могат да свалят въпросния пакет за защита. И черешката отгоре е, че се сваля накрая онлайн инсталатор.

Това са неща, които поне на мен ми правят много лошо впечатление. Особено това с абонирането.

Link to comment
Сподели другаде

Къде го това "нещо" TDL3? На този компютър съм с NIS 2010,DefenseWall HIPS 2.56,AnVir Task Manager. Сонар-облак-сандбокс плюс най-доброто от AnVir...Мощна защитна конфигурация - е малко по-тежичка е спрямо тази с Нод 32 на другия компютър. Два месеца ми са недостатъчно да преценя коя е по-надеждна- вероятно ще е тази. Започват да ми харесват всички програми като няма гафове с грешки...
Link to comment
Сподели другаде

Елементарно. Ползвам две операционни системи. До този момент ползвах единствено безплатни антивируси, като AVG и Avira, но те станаха бози. По-големи, по-тромави и изобщо фекалии на днешен ден. Това нортани, кашперски, нодове 32 и не знам си какво е за изпаднали от градския транспорт, та няма нужда от хвалби.

 

Основната операционна система е Ubuntu 10.04, a втората Windows XP. Windows XP държа единствено заради комерсиалните програми, които не тръгват на Linux система. В Windows XP няма антивирусна, антиспайуер и каквото да е анти. Забраних мрежовия адаптер, така и че огнена стена нямам.

 

Ubuntu 10.04 е достойна безплатна алтернатива на Windows 7. За тази nix - система няма вируси, а това значи, че няма антивирусна. Забравих какво е дефрагментиране, какво е лъскане на регистри и прочие Windows - тъпотии. Изтегляте исо-то. Инсталирате за 45 мин време и получавате готова система с драйвери и всички нужни програми на редовия юзер. От там насетне можете да моделирате Ubuntu в каквото пожелаете и всичко се свежда да два клика с мишката в графична среда. Тук няма дефрагментиране, тук няма регистри, тук няма вируси. Разполагате с репозитории за над 3500 приложни програми.

Link to comment
Сподели другаде

1. От споменатите от теб Avira и NOD32 не бих ги нарекъл бози. Вярно, не са нещо невиждано, но са прилични.

2. Ще ви видим вас линуксаджиите, когато/ако ОС започне да придобива популярност и хакерите и авторите на зловреден код я погнат активно. Дано да стане докато съм жив, за да мога да ви натрия носовете. :)

3. Дефрагментация и при Windows не е нужна. Особено при Windows 7. Евентуално може да се дефрагментират НЕсистемните дялове веднъж на 1-2 месеца.

4. Няма нужда и от чистене на регистратурата. Нуждата от това е мит.

Link to comment
Сподели другаде

NOD32 е платена антивирусна и това ми е основанието да я нарека така. Не е нужно да си кривят душата, юзерите които я ползват/хвалят, защото пределно ясно е, че са я докопали от замунди и подобни. В този аспект предпочитам безплатна алтернатива по-проста причина, че няма да е подхвърлена на някой веб-ресурс с неясно поведение в последствие. Това е лично мнение по въпроса и не ангажирам никого.

 

Безплатната Avira натриса реклама при всяко обновление. Плати 20 евро, за да минеш на про и не знам си какви още тъпни в пакета. Лично мен ме дразни. По-тъпото е, че блокира видео-уроци правени на камтазия студио. Буквално ги блокира. Същото важи за AVG. Tази анти също блокира видеоуроци. Поредна безплатна е Avast, Toва е море и мъка за мен, че даже ти говори. Хайде моля те недей.

 

Разбира се, към тези хишници трябва да добавим разните антиспайуери, антималвери и прочие агенти за борба срещу windows-прокази. На днешен ден те са над 250 000 (двеста и петдесет хиляди) с тенденция да растат като число. Логично. Срещу тях стоят органи, които пишат същите бози и обещават на редовия юзер здрав Windows. Щом имате време, нерви и пари (торенти-пиратки) - успех в борбата от мен! Какво друго да ви кажа. Аз се отказах и направих решителната крачка. Избрах синьото хапче.

 

В този форум съм от самото начало, но не видях ни една тема за linux. Тъжно. Аз не съм линуксаджия. Мисля, че е правилно да се каже линуксоид и тук се визира потребител, който ненавижда Windows. Аз не съм линуксоид и ползвам Windows по предназначение. Просто видях как стоят нещата в сектор Г и мисля, че там ме задържа повече.

 

Linux не е операционна система. Linux е ядро (kernel). Tова ядро служи за основа на *nix операционни системи, наричани дистро. Ubuntu e *nix операционна система, ползваща Linux ядро. Ubuntu е 75% Debian. Debian за мен е Богът на Олимп. Ubuntu има много модификации. Той е основа на Mint, Ubuntu XP, BackTrack. Ubuntu в момента е дистро №1.Не искам да звуча като рекламен агнет, а се опитвам да защитя избора си. Нещо повече, Ubuntu е силно презиран от линуксоидите, защото тази система дава възможност на Windows-потребителя мигрирал към Linux, да борави умело в графична среда. Програма в Ubuntu може да се инсталира по три начина и резултатът ще е един. Два от тях с помощта на мишката, а едва третия е чрез конзолата.

 

Грубо казано Linux стана на 20 години, но вируси няма. И това идва от политиката на системата. Нещо повече. В момента има над 2 млрд сайта. Те се облужват от сървъри. Операционните системи на тези сървъри в повечето случай са CentOS, Archlinux, Debian. Toва важи на 90%. Така че хакерите имат достатъчен брой мишени, но на лице нищо за този период. В Linux има потребител на сесията. Има суперпотребител на системата. Има понятие chmod, който диктува права на потребител, на група и на останалите над даден файл или каталог. Най-вече програмите се теглят от едно място. Те са проверени и утвърдени. Мястото е нещо като виртуален склад, наричан репозитории.

 

В Ubuntu нещата са правени за руси секретарки, за пълни чайници дошли от Windows. Налични са всички аналози на windows програми. Слушане на музика, гледане на филми с субтитри, запис на дискове, браузване, теглене от тракери, исо, рар-архиви, графика, обработка на видео и фото. Тоест, всичко нужно на непретензиония юзер да вирее в интернет и има пълноценна домашна медия машина . Фонетичната кирилица е въпрос на два клика с мишката, а в края на сесията Ubuntu може да бъде накаран да смени интерфейса си от български на урдо и обратното. Джаджите са неизброими, а наутилиус поддържа огромно число допълнения.

 

Тук ще попитате защо едва 20 млн са неговите привърженици? Просто е. Windows-потребителят е мързелив и инертен. Върлите-линуксоиди пък го подиграват. Най-вече Windows го държат над гребена комерческите програми и игри!

 

Windows 7 си го купих, но реално виждам само едни нови шаренийки и логичните по-големи апетити за системни ресурси. Той дойде накуп с първия ми лаптоп. След време си купих втори лаптоп и се отказах от Windows 7, по-простата причина, че намирам Ubuntu за по-смислена операционна система. В интерес на истината централата на Google e забранила на своите служители да ползват windows, koето слага windows 7 при натирените си братчета.

 

Кой каквото му харесва, това да ползва, но ако иска да джитка спокойно, нека помисли над моите думи. Най-вече, ако мисли сериозно да се занимава с сайтостроене, пътят му минава през Linux.И нещо без да се засягаш. В подписа ти се вижда изброени разни проги, които малтретират windows бацили. Приличат ми като медалите на Леонид Илич Брежнев. Ако в подписа си напиша Ubuntu, Debian или нещо от сорта, буди съвсем друг вид чувство, но надали като съпоставката с тенекиите на Брежнев.

 

поздрави

Link to comment
Сподели другаде

NOD32 е платена антивирусна и това ми е основанието да я нарека така. Не е нужно да си кривят душата, юзерите които я ползват/хвалят, защото пределно ясно е, че са я докопали от замунди и подобни. В този аспект предпочитам безплатна алтернатива по-проста причина, че няма да е подхвърлена на някой веб-ресурс с неясно поведение в последствие. Това е лично мнение по въпроса и не ангажирам никого.

Това, че програмата е платена, не значи, че не е прилична. Всеки поне малко опитен потребител знае, че няма конкретна връзка между цена и качество. Т.е. това, че дадена програма е платена, не я прави задължително добра. Нито пък обратното е вярно. Цена и качество са две независими едно от друго неща.

 

Безплатната Avira натриса реклама при всяко обновление. Плати 20 евро, за да минеш на про и не знам си какви още тъпни в пакета. Лично мен ме дразни. По-тъпото е, че блокира видео-уроци правени на камтазия студио. Буквално ги блокира. Същото важи за AVG. Tази анти също блокира видеоуроци. Поредна безплатна е Avast, Toва е море и мъка за мен, че даже ти говори. Хайде моля те недей.

Avira AntiVir Personal наистина дразни с тези свои реклами, но има инструмент, с чиято помощ да се изключат. А и това реално не е довод, че програмата не е надеждна.

За avast! отново не пишеш нищо конкретно.

 

Накратко: аз не виждам много градивна критика и реални доводи против програмите. Виждам основно плюене и хленчене. Това е нетипично за иначе интелигентен потребител.

 

Разбира се, към тези хишници трябва да добавим разните антиспайуери, антималвери и прочие агенти за борба срещу windows-прокази. На днешен ден те са над 250 000 (двеста и петдесет хиляди) с тенденция да растат като число. Логично. Срещу тях стоят органи, които пишат същите бози и обещават на редовия юзер здрав Windows. Щом имате време, нерви и пари (торенти-пиратки) - успех в борбата от мен! Какво друго да ви кажа. Аз се отказах и направих решителната крачка. Избрах синьото хапче.

Повечето antimalware програми не струват, но има и добри такива. Отново липса на някакви конкретни доводи.

 

В този форум съм от самото начало, но не видях ни една тема за linux. Тъжно. Аз не съм линуксаджия. Мисля, че е правилно да се каже линуксоид и тук се визира потребител, който ненавижда Windows. Аз не съм линуксоид и ползвам Windows по предназначение. Просто видях как стоят нещата в сектор Г и мисля, че там ме задържа повече.

Не знам точно какво намекваш с това, че не си видял нито една тема за Linux и дали всъщност това е обвинение към някого. Имаме теми за Linux базирани операционни системи. Малко са, но има. Това не е ничия вина. Никой от екипа на SoftVisia не се занимава по-сериозно с Linux. Сред потребителите също няма много такива.

Ние, екипът, не сме виновни, че не се занимаваме с Linux, нито сме виновни, че потребителите ни не проявяват интерес към въпросните операционни системи. Нито пък потребителите са виновни, че не се вълнуват толкова от дистрибуциите на Linux. Не сме спрели никого да не пише статии за Linux базирани операционни системи, нито сме забранили да се дискутират или да търси помощ за тях. Ако толкова ти липсват статии и теми за Linux, се чувствай приканен да създадеш такива.

 

Грубо казано Linux стана на 20 години, но вируси няма. И това идва от политиката на системата. Нещо повече. В момента има над 2 млрд сайта. Те се облужват от сървъри. Операционните системи на тези сървъри в повечето случай са CentOS, Archlinux, Debian. Toва важи на 90%. Така че хакерите имат достатъчен брой мишени, но на лице нищо за този период. В Linux има потребител на сесията. Има суперпотребител на системата. Има понятие chmod, който диктува права на потребител, на група и на останалите над даден файл или каталог. Най-вече програмите се теглят от едно място. Те са проверени и утвърдени. Мястото е нещо като виртуален склад, наричан репозитории.

 

В Ubuntu нещата са правени за руси секретарки, за пълни чайници дошли от Windows. Налични са всички аналози на windows програми. Слушане на музика, гледане на филми с субтитри, запис на дискове, браузване, теглене от тракери, исо, рар-архиви, графика, обработка на видео и фото. Тоест, всичко нужно на непретензиония юзер да вирее в интернет и има пълноценна домашна медия машина . Фонетичната кирилица е въпрос на два клика с мишката, а в края на сесията Ubuntu може да бъде накаран да смени интерфейса си от български на урдо и обратното. Джаджите са неизброими, а наутилиус поддържа огромно число допълнения.

 

Тук ще попитате защо едва 20 млн са неговите привърженици? Просто е. Windows-потребителят е мързелив и инертен. Върлите-линуксоиди пък го подиграват. Най-вече Windows го държат над гребена комерческите програми и игри!

 

Windows 7 си го купих, но реално виждам само едни нови шаренийки и логичните по-големи апетити за системни ресурси. Той дойде накуп с първия ми лаптоп. След време си купих втори лаптоп и се отказах от Windows 7, по-простата причина, че намирам Ubuntu за по-смислена операционна система. В интерес на истината централата на Google e забранила на своите служители да ползват windows, koето слага windows 7 при натирените си братчета.

Зловреден код за Linux няма не само заради политиката на операционната система, но и заради пазарния дял. Колкото и всички линуксаджии да не искат да го признаят, това е много голям фактор. Авторите на злонамерен софтуер отиват там, където има повече риби за ловене, защото това значи повече печалби. Това за момента е Windows. Защо да се мъчат да експлоатират Linux системи, след като обикновените потребители са на Windows, а точно те са онези, които се залъгват да плащат за rogue софтуер и на които могат да им се откраднат пароли, номера на кредитни карти, банкови сметки и т.н.

 

Средностатистическият потребител на Windows може да е наистина мързелив, но не мисля, че това се дължи конкретно на операционната система. Познавам мързеливи линуксаджии. Познавам и будни и интелигентни уиндоусаджии, които почти не играят игри и не ползват комерсиален софтуер, но не минават на Linux.

 

Ако в Windows 7 виждаш само това, което си написал, значи въобще не си гледал и не си се интересувал за какво става въпрос.

 

Ще ме прощаваш, но някак ми е трудно да приема каквато и да било критика от човек, който въобще не е вникнал в това, което критикува. Някак неетично е.

И за проткола: тази част от коментара ти всъщност е точно рекламна брошура за Linux базирани ОС и по-специално Ubuntu. Не че имам нещо против това, но е някак в разрез с темата. Заглавието й е "как защитавате компютъра си", а не "похвалете и пласирайте избраната от Вас Linux дистрибуция".

Така че ще си позволя да помоля да спреш дотук с рекламата. Можеш обаче спокойно да си пуснеш тема в раздела за операционни системи.

 

Кой каквото му харесва, това да ползва, но ако иска да джитка спокойно, нека помисли над моите думи. Най-вече, ако мисли сериозно да се занимава с сайтостроене, пътят му минава през Linux.И нещо без да се засягаш. В подписа ти се вижда изброени разни проги, които малтретират windows бацили. Приличат ми като медалите на Леонид Илич Брежнев. Ако в подписа си напиша Ubuntu, Debian или нещо от сорта, буди съвсем друг вид чувство, но надали като съпоставката с тенекиите на Брежнев.

Защитата на системата зависи много повече от потребителя, отколкото явно си мислиш. Познавам, потребители с Windows, които не са имали проблеми със зловреден код. Защитата срещу такъв не е чак толкова непосилно нещо. Има някои основни правила, които ако се спазват, рисковете от заразяване спадат драстично. Разбира се нужно е потребителят да мисли какво прави, защото няма операционна система или програма, която да напълно потребителоустойчива.

 

Колкото до подписа ми, това са вложени мои време и усилия, с които улеснявам потребители в използването на въпросните програми. Мисля, че имам повод да се гордея с нещата, в които съм вложил труд и желание и които съм направил за останалите потребители. Мисля, че всеки има това право.

Link to comment
Сподели другаде

"NOD32 е платена антивирусна и това ми е основанието да я нарека така. Не е нужно да си кривят душата, юзерите които я ползват/хвалят, защото пределно ясно е, че са я докопали от замунди и подобни. В този аспект предпочитам безплатна алтернатива по-проста причина, че няма да е подхвърлена на някой веб-ресурс с неясно поведение в последствие. Това е лично мнение по въпроса и не ангажирам никого." Защитата на лицензионните права конкретно на ЕSET е незадоволителна и множество китайци,украинци и други подобни в сайтовете си предоставят откраднати откъде ли не валидни данни с име и парола за програмите им. Така е и за доста други различни програми - не е нужно валидни ключове за регистриране да се търсят в разни съмнителни чужди или наши торент-тракери. Защото обикновено там се изявяват най-новите буболечки.На мен вече ми омръзна да ги гоня и ловя - обаче бих желал да споделя впечатлението си, че платените програми се справят по-добре от безплатните. Твърдя го общо казано, а иначе всеки за себе си може да го проверява при желание.Аз едва ли някога ще си купя каквато и да е програма - освен, ако доживея да се изчерпят безплатните възможности...Дали ще се случи скоро това? Поздрави
Link to comment
Сподели другаде

...обаче бих желал да споделя впечатлението си, че платените програми се справят по-добре от безплатните. Твърдя го общо казано...

Общо казано си прав, НО...има едно изключение, което се нарича- Аваст!5. Тази програма категорично е най-силната безплатна програма в момента, като дава по-добри показатели и от не малко платени свои събратя! Справка може да се направи в сайта на авторитетната австрийска компания AV-Comparatives. Като допълнение може да се каже, че е заедно с НОД32 е най-леката програма (което е много важно), както и, че е единствената безплатна програма с уеб скенер...другите безплатни нямат такъв! Изключително важен факт! Тази програма, подкрепена от защитната стена и поведенческият анализатор (хипса) на безплатният Комодо, дава изключително солидна комбинирана защита, преборваща и най-добрият платен, но и доста тежък пакет- Касперски Интернет Секюрити.

Така, че има и солидни безплатни решения, напълно удовлетворяващи изискванията на домашен потребител!

Link to comment
Сподели другаде

Тази програма категорично е най-силната безплатна програма в момента, като дава по-добри показатели и от не малко платени свои събратя!

Виждам, че се опитваш да порекламираш любим продукт, но ако трябва да сме обективни, не бихме нарекли avast! "най-силната", защото това е много относително понятие. В интерес на истината, ако гледаме точно AV-Comparatives, бихме стигнали до извода, че от безплатните всъщност Avira AntiVir е "по-силна" от avast!. Microsoft Security Essentials също не е за подценяване, все пак това е единственият антивирусен продукт на пазара, който успешно засича и премахва TDSS рууткита, което си е постижение. Така че е хубаво да не се прибягва до крайни и гръмки твърдения, след като нещата са МНОГО относителни.

Link to comment
Сподели другаде

Грубо казано Linux стана на 20 години, но вируси няма. И това идва от политиката на системата. Нещо повече. В момента има над 2 млрд сайта. Те се облужват от сървъри. Операционните системи на тези сървъри в повечето случай са CentOS, Archlinux, Debian. Toва важи на 90%. Така че хакерите имат достатъчен брой мишени, но на лице нищо за този период. В Linux има потребител на сесията. Има суперпотребител на системата. Има понятие chmod, който диктува права на потребител, на група и на останалите над даден файл или каталог. Най-вече програмите се теглят от едно място. Те са проверени и утвърдени. Мястото е нещо като виртуален склад, наричан репозитории

 

извинявам се за спама отново по тази тема но нямаше как да не се изсмея леко на това нещо че за линукс няма вируси

 

ето и доказателството

 

Вече и Linux с вируси

1 авг. 2008 13:15

В последните години е нарастнал броят на malware, създаден за Linux

 

Макар че Linux се използва от значително по-малък брой потребители, в сравнение с Windows, неговите привърженици видимо нарастват. По тази причина хакерите са се заели да създадат malware, въздействащ върху Apple и Linux.

 

В своя доклад по сигурността за юли 2008г. Sophos изтъкват, че проблемът с malware, предвиден за Apple е доста слаб в сравнение с този за Windows, но това не означава, че няма риск за него. От появата на първия malware срещу Mac OS X в края на 2007г. са налице различни опити от страна на хакерите да пробият системата на Apple.

 

Същият доклад посочва, че от 6 години malware RST-B, създаден за Linux, е заразил доста голям брой компютри, употребяващи тази ОС. Най-голям е броят на атаките в САЩ, следвани от Китай и Германия.

 

Макар че Linux разполага с различни версии, ядрото, върху което се разработват те е едно и също и по тази причина вирусите, създадени за Linux действат върху всяка версия, но с различен ефект.

 

 

само годината е 2008 от както има вирус а сега сме 2010 , и предполагам че ще има доста повечко :)

 

сайта не изках да го давам за да не му правя реклама от където съм взел тази информация :)

Link to comment
Сподели другаде

Виждам, че се опитваш да порекламираш любим продукт....

Не е така! Минал съм през всички "големи"- къде за по-кратко, къде за по-дълго. Новата 5-а версия на Аваст, дръпна много напред. Като твърдя, че Аваст е най-силната безплатна програма към момента, имам впредвид не само процента детекция, който нарежда програмата в челните редици, но и изключително важният факт- наличието на уеб скенер в реално време, нещо което нито една друга безплатна програма няма! Програмата има доста опции, които другите безплатни не притежават! Ако направим една табличка, в която по хоризонтала са изброени безплатните програми, а по вертикала опциите и възможностите, лесно може да се види, коя колонка ще бъде най-запълнена! :)

Link to comment
Сподели другаде

Да, avast! притежава най-много функции от безплатните програми, но това не гарантира по-добра защита. Не че имам нещо против програмата, напротив, чудесна е, но просто не я считам за категорично по-добра от останалите безплатни.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...