Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

5 пъти, при стандартна аритметика. При смятане, като онова с разделянето на XII, само веднъж може да се извади и се получава 2. Въпрос на избор. Редактиран от draco_volans
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

5 пъти, при стандартна аритметика. При смятане, като онова с разделянето на XII, само веднъж може да се извади и се получава 2. Въпрос на избор.

 

Да, само веднъж е, но логиката е друга:

25-5=20

 

При опит за ново изваждане, ще вадим не от 25, а от 20.

 

Все пак позна, ти си! :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Много са пътищата на логиката...

 

Какво е по-добро от боговете и по-отвратително от дъха на болен

старец? Мъртъвците се хранят с него, ако живите го ядат, чака ги бавна смърт.

Link to comment
Сподели другаде

Май вече е време за жокер. :)

 

Е поне някакви предположения/разсъждения няма ли да се направят? Обикновено те предшестват жокера, а до сега не съм видял нито едно, за да дам насока/жокер...

Link to comment
Сподели другаде

Както изглежда, гатанката се закучи... Аз знам отговора, но ще се направя, че не е така и ще анализирам/подскажа:

 

Както се вижда, загадката е съставена от 2 изречения:

1) Какво е по-добро от боговете и по-отвратително от дъха на болен

старец?

Това е гатанката, която наистина изглежда доста объркващо и целта и е именно това, ако човек гледа само нея... Но крушката си има и опашка:
2) Мъртъвците се хранят с него, ако живите го ядат, чака ги бавна смърт.
Именно това изречение е пояснението/ключа на загадката. Отговорите ли на него - решавате и гатанката. А отговора е... изключително прост. Просто си задайте правилния въпрос... Ако го задам аз, все едно да ви кажа отговора... Така че се съсредоточете върху втората част, а не позволявайте първата (с въпроса) да ви обърка.
Link to comment
Сподели другаде

Мъртавците не могат да се хранят.Това просто не ми излиза от главата. Все си повтарям"какво може да ядат, какво?" Ами НИЩО, защото не се хранят. Ако живите НИЩО не хапва ,чака ги бавна смърт. Реално погледнато едва ли има и нещо по-гадно от...сещате какво,да не повтарям. И за боговете пак пасва, макар че аз бих казала "Какво е по-добро от здравето"

Така че, залагам на НИЩО като правилен отговор.

Link to comment
Сподели другаде

Мъртавците не могат да се хранят.Това просто не ми излиза от главата. Все си повтарям"какво може да ядат, какво?" Ами НИЩО, защото не се хранят. Ако живите НИЩО не хапва ,чака ги бавна смърт. Реално погледнато едва ли има и нещо по-гадно от...сещате какво,да не повтарям. И за боговете пак пасва, макар че аз бих казала "Какво е по-добро от здравето"

Така че, залагам на НИЩО като правилен отговор.

 

Правилен отговор. Печелиш виртуален медал.

Все пак дявола не се оказа толкова черен, нали? А гатанката си беше съвсем логична, просто трябва малко да се помисли и да се намери ключа. Очаквах да се сетите откъде е..., но не го направихте... Затова засега ще си запазя правото да не ви казвам източника на гатанката (супер известен), защото има и други, с които да ви помъча на един по-късен етап. И те са такива весели ;)

 

Та ти си наред сега.

Link to comment
Сподели другаде

Ох, нищо не ми идва на ум. В такива случаи обикновенно измислям няккви простотии с които да ви забаламосам :haha:

 

Хайде познайте, какво правих преди около десет минути. Като жокер ви давам това, че компания ми правиха четири жени и осем мъже-непознати :giggle: . Ако бях във Франция обаче, щях да кажа, че четирима от мъжете са Цар Давид, Юлий Цезар, Александър Македонски и Карл Велики.

Link to comment
Сподели другаде

Ох, нищо не ми идва на ум. В такива случаи обикновенно измислям няккви простотии с които да ви забаламосам :haha:

 

Хайде познайте, какво правих преди около десет минути. Като жокер ви давам това, че компания ми правиха четири жени и осем мъже-непознати :giggle: . Ако бях във Франция обаче, щях да кажа, че четирима от мъжете са Цар Давид, Юлий Цезар, Александър Македонски и Карл Велики.

 

4 дами + 4 попа + 4 валета. Пасианс, или друга игра на карти.

Link to comment
Сподели другаде

4 дами + 4 попа + 4 валета. Пасианс, или друга игра на карти.

Точно :thumbsup:

Не знам кои са дамите и валетата, но французите първи измислят фигурите на царете/4 попа/

поп каро Юлий Цезар, спатия - Александър Велики, купа - Карл Велики и поп пика - цар Давид.

 

Давай нова draco_volans

Link to comment
Сподели другаде

Точно :thumbsup:

Не знам кои са дамите и валетата, но французите първи измислят фигурите на царете/4 попа/

поп каро Юлий Цезар, спатия - Александър Велики, купа - Карл Велики и поп пика - цар Давид.

 

Давай нова draco_volans

Определено нова информация за мен е това. Мерси :)

Чакам загадката, за да се опитам да отговоря.

Link to comment
Сподели другаде

Ето нещо... весело? :giggle:

Първо е полегнало, после се изправя. Отначало е бяло, после червено. Колкото е по-голямо, толкова по-доволна е стопанката. Що е то?
Link to comment
Сподели другаде

Май е време за жокер,защото очевидно ...това не е ...онова :D

Аз лично се насочвам към някаква растение-лале, ягада, домат, чушка/нещо което узрява и става червено/

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...