Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Понеже се разрешава справка и аз ползвах чичко google. Отговора го намерих в третия том-"Пустош" на една история от Стивън Кинг./Там има доста още загадки давани от draco_volans :peace: /

 

Та, за да може да се отговори на тази, трябва да се знае една случка със Самсон.Той бил нападнат от лъв, но успял да скочи на гърба чу и да го язди, докато звярът падне мъртъв. После пчелите направили в главата на лъва мед :crosseyes1: -такава е легендата,аз пръст в тази работа нЕмам :crazy:

На зададеният от мен въпрос, какво е ядач и ядиво,се оказа:

ядач=ядящ

ядиво=ястие

или "От ядящия излезе ястие, И от силния излезе сладост"

След като вече се знае историята със Самсон,отговора е съответно Лъв и мед.

Самата загадка е измислена от Самсон, както каза Иван и той/Самсон не Иван/ я задава в деня на женитбата си с Далила.

 

М/у другото преди да го прочета в нета, бях решила, че отговора е мечка или глиган. Предполагах, че от някой голям хищник/какъвто едва ли може да наречем тези вегетарианци/стават толкова готини пържоли, че чак за ястието казваме че е сладко. /Не че някога съм яла пържоли от мечка г-жо Б Бърдо/

Link to comment
Сподели другаде

Днеска и аз се разрових по-добре, че гледате в какъв приятен час съм писал ;д

И за да бъде по-пълно казаното от antishoC, давам точния отговор на хората, към която е била зададена тази загадка от Самсон:

[14:18] И на седмия ден преди залез-слънце казаха му гражданите: що е по-сладко от мед, и що е по-силно от лъв? Той им каза: да не бяхте орали с моята телица, не бихте отгатнали гатанката ми.
Link to comment
Сподели другаде

Понеже се разрешава справка и аз ползвах чичко google. Отговора го намерих в третия том-"Пустош" на една история от Стивън Кинг./Там има доста още загадки давани от draco_volans :peace: /

 

Та, за да може да се отговори на тази, трябва да се знае една случка със Самсон.Той бил нападнат от лъв, но успял да скочи на гърба чу и да го язди, докато звярът падне мъртъв. После пчелите направили в главата на лъва мед :crosseyes1: -такава е легендата,аз пръст в тази работа нЕмам :crazy:

На зададеният от мен въпрос, какво е ядач и ядиво,се оказа:

ядач=ядящ

ядиво=ястие

или "От ядящия излезе ястие, И от силния излезе сладост"

След като вече се знае историята със Самсон,отговора е съответно Лъв и мед.

Самата загадка е измислена от Самсон, както каза Иван и той/Самсон не Иван/ я задава в деня на женитбата си с Далила.

 

Правилен отговор на загадката. Само че, въпросното произведение на С.Кинг не е история..., а поредица - "Тъмната кула". Една от най-добрите изобщо. Още когато задавах първата гатанка, очаквах някой да "зацепи" откъде е..., но уви... Никой (от общо 3-4-мата души, които пишат в темата) не ме разобличи... Затова продължих по плана... и воала, кoгато загадките от същото място вече ми омръзнаха... antishoC и Чичо Гошо, най-сетне дадоха пълния отговор... От друга страна, самият начин, по който беше написана загадката (доста архаичен стил), можеше да даде насока, откъде да се намери отговора... Никой ли, поне от любопитство, не е чел поне страница от Библията? Оттук, след като вече сме заподозрели стила на писане и знаем кой е казал загадката (благодарение на IVAN и Чичо Гошо), трябват не повече от пет минути да се намери точният цитат от библията... http://www.chitanka.info/lib/text/2255/7#textstart като знаем, че засегнатите събития са от Стария завет.

Естествено, отговорът се приема за верен.

Link to comment
Сподели другаде

Още когато задавах първата гатанка, очаквах някой да "зацепи" откъде е..., но уви... Никой (от общо 3-4-мата души, които пишат в темата) не ме разобличи... Затова продължих по плана... и воала, кoгато загадките от същото място вече ми омръзнаха... antishoC и Чичо Гошо, най-сетне дадоха пълния отговор...

 

Аз да си призная избягвам умишлено да прибягвам до Чичо Гошо в тази тема. Просто защото няма да е честно...не че не се изкушавам :blush: А и... тръпката някак се губи ,ако прочета отговора, а не се справя сама. Но, в този случай след думите на draco_volans към IVAN

Само трябва да намериш и отговора й - не си търсил достатъчно
реших, че може да надзърна и аз.

 

Новата задача е:

Коя дума трябва да поставите в скобите, така че да е близка по смисъл с думите извън тях.

СТЕНА /....../ РИБА

Link to comment
Сподели другаде

Аз да си призная избягвам умишлено да прибягвам до Чичо Гошо в тази тема. Просто защото няма да е честно...не че не се изкушавам :blush:

И аз така, просто се губи смисъла като пробвам с този силен жокер - google.

 

За моментната загадка имам две предположения:

аквариум - рибата е затворена м/у стени.

язовир - язовирна стена и рибите в самия язовир.

Link to comment
Сподели другаде

Грешен тговор!

По скоро трябва да се търси онази дума, която има близко/ почти еднакво/ значение, както с думата "стена", така и с думата "риба". Не се търси думата, която да ги свърза.

 

СТЕНА /Х/ РИБА

т.е Ако търсената дума е Х

то

СТЕНА=X

РИБА=X

 

Много силен жокер давам:

Помислете си за вид риба и вид стена, за да получите отговора.

Link to comment
Сподели другаде

Грешно!

Не се опитвайте да правите словосъчетания с думите "стена" и "риба"

Въпросната дума трябва изцяло да ги замени в изречиние.

Както казах преди

Ако търсената дума е Х

то

СТЕНА=X

РИБА=X

В дадените от вас примери

СТЕНА не е еднаква по смисъл дума с "каменна" или "бяла".Риба също.

 

Помислете, как по друг начин наричате стената м/у две сгради.

/това си е направо отговора :) /

Link to comment
Сподели другаде

Еми, ти направо даде верния отговор (калкан)... изобщо не оставяш народа да се поблъска 2-3 дена... При таково положение, пак ти трябва да задаваш гатанка, докато някой не познае без да са необходими жокери от типа "Започва на Д- и завършва на -унав" Иначе, много добре ги съчиняваш - поздравления! :bravo:
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...