Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

Ето следващата:

 

Един човек имал квадратен прозорец с площ 1 кв.м. Решил, че свети прекалено силно и преградил половината от прозореца, но след това прозореца пак бил с височина 1м и ширина 1м - как става това?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Понеже минаха повече от 24 часа -давам отговора

Първоначално е било квадрат 1 на 1м, а го е преградил половината през диагонала и се е получил правоъгълен триъгълник с катети (височината и ширината) от по 1 метър.

 

Не очаквах да Ви затрудня толкова :haha:

 

Хайде, мислете отново! Пак съм аз с една елементарна загадка-закачка. Това си е направо супер жокер:devil:

 

Въпрос по международно право : "ако самолет се разбие точно на границата между САЩ и Канада, в коя страна ще бъдат погребани оживелите?

Link to comment
Сподели другаде

Не трябваше да даваш отговора. Така не е интересно ;д

 

Ще се погребат на родните си места :)

Ако не се познае отново повече време, няма да казваш отговоря докато не отговорим.. да се мъчим докрай ;д

Link to comment
Сподели другаде

Една нощ мъж излиза от дома си, качва се на колата си и отива при свой приятел да пийнат по едно питие. Когато се връща обратно вкъщи часовникът показва само 5 минути след часа, в който той е излязъл. Как е възможно това?
Link to comment
Сподели другаде

ОК

Но, отговора на последната загадка е грешен!

Така е като не чете ;д и написах първото, което ми дойде на ум ;д

 

Една нощ мъж излиза от дома си, качва се на колата си и отива при свой приятел да пийнат по едно питие. Когато се връща обратно вкъщи часовникът показва само 5 минути след часа, в който той е излязъл. Как е възможно това?

И тука няма да направа грешката да напиша, първото което ми дойде на ум.

Излиза човека в 3 часа..стои при приятеля си до 4:05, обаче тогава часовника се врътва с един час назад и става 3:05 :Р

Link to comment
Сподели другаде

Джо е сапьор, който страда от психическо разстройство, но понеже все още си изпълнява добре работата, не са го уволнили. Може да не е добре с психиката и да чува гласове в главата си, но поне разсъждава логично.

В момента си “говори” с една бомба, която има намерение да се взриви.

- Ей, сладък, понеже си ми симпатичен, ще ти дам един шанс – казва тя - Виж! - по повърхността й се появяват множество бутони. - Колко копчета виждаш тук?

- Ами, около 18.

- Всъщност са 14, но защо да не ги направим 18 - отгоре й изскачат още бутони, докато Джо проклина късмета си. - Такаа. 17 от тях при натискане ще ме взривят, а само едно - Истинското копче - ще ме обезвреди.

- Сигурно бутоните ти могат и да говорят - кисело промърморва Джо.

- Да. Някои от тях лъжат...

- ...други казват истината, а трети са двуличници - казват и по една лъжа, и по една истина. Ясно, ясно, карай нататък.

- То не остана много. Преди да започнем, ще ти кажа само, че Истинското копче със сигурност казва истината. Също така, копче 6 е двуличник, а копче 16 - лъжец. Това е. Старт!

- Ама аз не съм готов...

Копчетата забъбриха едно през друго и нищо не им се разбираше.

- Чакай, чакай. Нека се разберем така. Аз ще посочвам копчето, а то ще ми казва какво мисли. - Джо се зачуди колко ли идиотски изглежда отстрани - Става ли?

- О’кей - рече бомбата.

Джо си взе химикал и лист хартия (не ме питай откъде - б.а.) и се получи следното:

 

Копче 1: Аз съм вярното! 2 е долен, гаден, мръсен, безподобен и т.н. лъжец!

Копче 2: Не знам как да коментирам изказванeтo на 1. Вероятно то би излъгало само хора с много ниска култура. Аз съм верното, доверете ми се!

Копче 3: 2 е вярното!

Копче 4: 1 е вярното!

Копче 5: Млъкнете, идиоти! Всички вие горе лъжете! Аз съм вярното!

Копче 6: Най-лошото е, когато на света се пръкват такива двуличници като 5. А най-хубаво е, че има такива хубави, Истински копчета като мен.

Копче 7: Ами! И ти си двуличник, 6, признай си! Аз съм вярното.

Копче 8: Абе, ако питате мене... Абе, то от една страна, пък от друга... Хм! Чакай да си помисля! Така! Значи, 7 е вярното, а 9 пък не е.

Копче 9: Що не си затваряш човката, бе, 8? Нищо не ти отбира празната кратуна! Нито едно верно нещо не каза! От мен да знаеш: 7 е двуличник, 15 казва истината!

Копче 10: Аз съм вярното! И всички останали копчета ми се подчиняват. Скоро ще завладея света! Целият свят ще бъде мой, мой.

Копче 11: Аз съм вярното! Сам Господ Бог ме избра! Всички останали са еретици.

Копче 12: Мистичните сили, които владея (чакай да си погледна кристалното кълбо... м-да) ми помагат да усетя някои лъжци. Такива са например 11, 10 и 8.

Копче 13: 10 е вярно! Шефе, сега нали ще ме повишиш?

Копче 14: 12 е велик пророк и казва истината, а ти, 15, си лъжец.

Копче 15: Ти пък си двуличник, 14! Аз си признавам, че не съм вярното. Власт! Пфу! Глупости! Кога ли съм се интересувал от това. Виж, малко мангизи...

Копче 16: И ти, 15, си един двуличник. Ама и аз като съм се събрал във вашата пасмина... Ето, 18 вече напълно откачи...

Копче 17: 11 е вярното! Гласувайте за нас!

Копче 18: Аз лъжа! Аз лъжа!

Кое копче да натисне Джо?

 

Тъй като само го намерих без да мисля решението и аз ще се помъча.

Link to comment
Сподели другаде

6 е двуличник => не е вярното. 5 е двуличник – казва истината за това, че всички от 1 до 4 лъжат, а лъже, че е истинското копче. Копче 3 и 2 твърдят, че 2 е вярното. Ако казват истината, това означава, че което и от двете копчета да натисне Джо бомбата ще бъде обезвредена => не са верните, защото истинското копче е само едно. Същото се отнася за 4 и 1, както и за 17 и 11, също за 13 и 10.

16 е лъжец => и то не е вярното. Според 16 копче 15 е двуличник => не е двуличник => е лъжец или казва истината. Ако 15 е лъжец, то означава, че е вярното копче, а 14 не е двуличник => казва истината (защото според него 15 е лъжец), от което следва, че 12 казва истината, т.е. 8,10 и 11 са лъжци. Но според 8 (ако е лъжец, то 9 е вярното копче). Но вярното е само едно => 15 казва истината (което означава, че не е вярното копче – сам си го казва), 14 е двуличник, което означава, че не е вярното. 14 е двуличник - лъжата при него е, че 15 е лъжец, а истината е, че 12 казва истината. Според 12 копчетата 8, 10 и 11 са лъжци, т.е. не трябва да се натиска никое от тях. 8 е лъжец => 7 също не е вярното копче, вярното е 9.

 

Т.е. аз мисля, че Джо трябва да натисне копче 9.

Link to comment
Сподели другаде

Направо имах чувството, че това нещо няма решение. Няколко пъти започвах и се отказвах, но вчера се заинатих и стигнах до копче 9. Много се радвам, че успях да отговоря вярно.

 

Ето и моята задачка:

 

Главата на един сом е 9 см. Опашката му е дълга колкото главата му плюс половината от тялото му. Тялото на сома е равно на главата плюс опашката. Колко дълъг е сомът?

Link to comment
Сподели другаде

Направо имах чувството, че това нещо няма решение. Няколко пъти започвах и се отказвах, но вчера се заинатих и стигнах до копче 9. Много се радвам, че успях да отговоря вярно.

 

Ето и моята задачка:

 

Главата на един сом е 9 см. Опашката му е дълга колкото главата му плюс половината от тялото му. Тялото на сома е равно на главата плюс опашката. Колко дълъг е сомът?

То тея загадки не са трудни, просто са леко объркващи. Трябва лист, химихал и малко време ;д

По твоята, нека означим с X дължината на главата, с Y дължината на опашката и с Z дължината на тялото.

X = 9 см

Y = X + 1/2 Z

Z = X + Y = X + X +1/2 Z

1/2 Z = 2*X

Z = 4*X = 36 см

Y = X + 1/2 Z = 9 + 18 = 27 см.

Дължината на сома = X +Y + Z = 9 + 27 + 36 = 72 см.

 

Ако е така ;д нека някой друг зададе загадка, че няма да ме има няколко дни.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...