Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Много по-лесно е в Text to columns. Иначе с функция става, ако елементите са с фиксирана дължина. Тогава ползваш left, mid и right функциите.

Благодаря!

Задължително трябва да е с функция, и аз с това се пробвах но ми взима данните или от началото или само от края.

Има ли вариант да се изтеглят само тези от средата?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравей fantomasbg,

както ти казва Tragedy, може дори го пробвах с твоят пример, само упомени дали са с фиксирана дължина.

Дори мисля, че може да покаже с Fx - Right да имаш и малко повече място, така че ако имаш малко повече букви да ги покаже.

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Имам една задачка за Excel, но имам проблем.

Не знам как да изведа курс зависещ от 3 променливи валута купува/продава.

Ето и каква е по точно задачата

 

http://prikachi.com/images/43/4055043l.jpg

Link to comment
Сподели другаде

m0rgan, има няколко начина да изведеш стойност при повече от един параметър. Може да го направиш с If (работи в случаите, когато не са много вариациите), можеш да го направиш с един vlookup (ще ти обясня по-долу) и евентуално с DSUM (за по-сложни операции).

 

В твоя случай параметрите са два - тип валута и тип курс. Извеждането на курса може да се постигне чрез създаването на една отделна таблица с курсовете, в която трябва да опишеш за всеки курс стойността на курс купува и курс продава. Таблицата е от този вид:

Валута - купува/продава - курс

EUR - 1 - 1.93

EUR - 2 - 1.97

USD - 1 - 1.40

USD - 2 - 1.55

 

В случая можеш да вкараш една допълнителна колона, в която да обединиш валутата и типа курс в една клетка примерно с едно "&" и така да получиш колона със стойности EUR1, EUR2, USD1, USD2 и съответните курсове. После в основната таблица пускаш един vlookup, който да ти търси за стойността на обединената информация от колона 2 и 3 (в примера, който си дал е EUR1) и си готов :)

 

Пиши какво е станало ;)

Link to comment
Сподели другаде

Хей, m0rgan, мисля, че сам трябва да се справиш с тази задачка, ако не можеш просто се откажи! Послушай ме, не ме карай да разкрия на останалите за какво ти е необходима помощта. Просто не е честно към останалите.

 

Към Tragedy: Моля ти се изчакай, три дни и тогава помагай на m0rgan. Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте приятели! Извинете ме за може би тривиалния въпрос, но как се премахва мрежата на работния лист?

И още нещо: как се скрива формулата от клетка с формула, така че в лентата с формули да се показва само резултата?

Надявам се да помогнете.

Link to comment
Сподели другаде

Привет kiskin,

 

Не си споменал с коя версия на Excel си. Във версия 2010 мрежата се премахва като избереш таба View и махнеш отметката пред Gridlines. Относно скриването на формулата и показването на резултата - няма такова нещо или поне не може да стане хем да имаш формула, хем да виждаш резултата в лентата с формулите. Можеш да замениш формулата в дадена клетка с готовия резултат чрез Paste Special -> Values. Така резултата в клетката става статичен. Можеш да скриеш лентата с формулите чрез таба View и махането на отметката пред Formula bar.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Tragedy, може би другоо иска да каже kiskin, т.е при написването на формулата с натискането на десен бутон - Format Cells -> Protection -> човка на Hidden, но за да стане трябва да заключиш след това таблицата. Пробвай така.

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

За съжаление при този вариант в реда с формулите не се показва резултата, а просто празно поле. Това имах в предвид по-горе.

 

И между другото заключването трябва да е на страницата (sheet-а), за да се скрие формулата, а не на работната книга.

Link to comment
Сподели другаде

Да де и аз имах това предвид да си заключи Sheeta, но наистина си прав, че няма как да се покаже резултатът, дори и заключен sheeta пак не може да се види крайният резултат , може само по описаният от теб начин. :)

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за създалата се дискусия. Работя с Office 2003. Извинявам се, имах в предвид, че в клетката се вижда резултата, а в лентата с формули нищо.

Благодаря за съдействието!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте и от мен!

Нещо съм зациклил и ми се налага малко помощ от ваша страна.

Задачката е следната: В колона А имам написани в 1 клетка много числа например: 255,255,255,360,360,360,100,254; или 255,360,100,255,360,100,255,360,100,254; или 100,360,255,254 -> поради причината, че търся да кажем числото 255 в друга клетка В3 съм написал тази формула и ми върши ИДЕАЛНА работа =REPLACE(REPT(",255";COUNTIF(А3;"*255*"));1;1;""), но тук сега е проблема ми, с тази формула ако 255 се повтаря 3 пъти на мен ми го показва САМО един път!!! А аз искам в клетка В3 ако се повтаря 3 пъти да ми го изпише от сорта на: 255,255,255 или 3х255, нали ако са два пъти 255,255 или 2х255, ако е само 1 път ясно виждам го с тази формула, която имам(то и 3 пъти да се повтаря аз пак го виждам 1 път).

Надявам се някой да помогне.

Благодаря предварително на всички.

Поздрави от мен!

Link to comment
Сподели другаде

Не съм убеден, че CountIf работи за един и същи стринг в дадена клетка. Т.е. в твоя случай преброява, че търсения низ го има веднъж и продължава нататък към следващата клетка (ако има такава), но не брои колко пъти го има в една и съща клетка.

 

Нещо не разбрах какво правиш накрая с този Replace...

 

Иначе при теб може да ти свърши работа =LEN(A3)-(LEN(SUBSTITUTE(A3,255,25))) Вярвам, че си схванал идеята на упражнението и можеш да продължиш нататък.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Tragedy,

Не ме питай какво правя, нали знаеш работа за вкъщи да ми е по-лесно в работата :)

Сега: с това което си ми пуснал, знам какво да правя, ако имаш предвид (Old_text; New_text и т.н), но не става или аз не го правя както трябва, щото доколкото аз знам с това нещо брои и другото е иска брой знаци, които да покаже, което в моя случай не ми върши работа, защото аз не знам точно каква може да бъде подребата на тези числа. Или иначе казано:

1 - в моя случай - =REPLACE(REPT(",255";COUNTIF(А3;"*255*"));1;1;""), - при каквито и да било комбинации на числата 255,255,255,360,360,360,100,254; или 255,360,100,255,360,100,255,360,100,254; или 100,360,255,254 -> в В3 виждам (255), докато

2 - в твоя случай =LEN(A3)-(LEN(SUBSTITUTE(A3,255,25))) в В3 виждам (например: 12).

Благодаря ти много!

Ще се повъртя в ексел още докато не го измисля, пък може да се измисли нещо друго.

Поздрави и хубав ден от мен! :)

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...