Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Много ти благодаря harhal, точно това исках да постигна, но явно знанията не ми достигнаха - имам още много да уча за Eхcel... Извинявай за отнетото време!
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте, имам следния въпрос - искам да въведа число със 16 и повече символа в клетка в ексел. Какъв трябва да е формата на клетката, за да се получи? Ако го задам като number, то при въвеждане на 16 и повече символа, 16-тият и следващите ги закръгля на нула.

Предварително благодаря

Link to comment
Сподели другаде

За съжаление Ексел работи с точност до 15 знак след запетаята, след него следват само нули. Същото се отнася и за цели числа. След 15 цифра следват нули. Това, което k0st4din е предложил превръща числото в текст и то не може да участва в изчисления, но от друга страна пък помага, когато искаме да съхраним тази информация, въпреки ограничението. Решение на проблема:

1. Открих ето това http://precisioncalc.com/xlpDIVIDE.html.

2. Може би с VBA, но не можах да попадна на подходящ код.

3. Open Office http://www.openoffice.org. В аналога на Ексел няма подобни ограничения.

Наистина на малко хора би им се наложило да използват такава точност. Но от друга страна не разбирам защо от Microsoft не са решили този проблем вече толкова години - поне до Ексел 2007, за Ексел 2010 - не знам.

Може да изпробвате и това, само за забавление:

=40000.223

=41000.348

=52000.723

форматирайте числата с десет знака след запетаята и ще получите...

=40000.2229999999

=41000.3479999999

=52000.7229999999

или пък всичко е свързано с IEEE 754 спецификацията, която разглежда съхраняването и изчисляването на числа с плаваща запетая.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей harhal, в интерес на истината нямам представа защо и трябват толкова много числа!?

Лошото е че момента в който търсим начин да помогнем на нуждаещите се в много случаи не се връщат в този форум и накрая усилията ни отиват на вятъра, което от своя страна е малко гадно, ако мога така да се изразя.

Поздрави и хубав ден. :) ;)

Link to comment
Сподели другаде

Здравей k0st4din! Не знаеш колко много си прав. Има толкова много хора, които не споделят с нас много неща, но нашата задача е да помагаме на хората, поне мен това ме прави щастлив, че съм помогнал на някого да си реши проблемите. Лошото е че някои просто поставят някакъв проблем, ти се трудиш и търсиш начин да им помогнеш, а те повече не се появяват, точно както казваш ти. Просто липсва обратна връзка, което хич не е добре.

Хубавото е че, понякога търсейки решения на поставените въпроси и ние научаваме по нещо.

За конкретния случай и на мен не ми е ясно защо е тази прецизност (потребителят не казва), при условие, че за прецизни изчисления сигурно има и други специализирани програми, но се надявам потребителят да е доволен от отговорите, които сме му предоставили. Ако има други въпроси, моля, ние сме на разположение!

Пожелавам ти приятна вечер, хубав и успешен ден!

Бъди жив и здрав!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, тук съм и следя коментарите и идеите ви.

Да обясня - извличам от инф. система информация, която отличава всеки запис по код, който код може да бъде със 17 знака.

Получава се така, защото има правила за структуриране на цифрите в кода.

И така - извлича се информация веднъж месечно. Сравнява се с извлечената миналия месец, ако има дублирани записи, се премахват.

За да разбера има ли дублирани записи, най-лесно ми е да ги подредя (sort a/z), и когато клетката е във формат number, дублираните се подреждат един под друг. Така мисля, че става ясно, защо работя с числа, състоящи се от 17 цифри, и защо е важно да са във формат number и да са цели числа.

Засега не намирам решение на проблема.

Благодаря на всички отзовали се за времето и желанието, с които помагате.

Хубав ден!

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Zaqq,

Независимо какво правиш с тези числа, открих начин да ти се получават нещата:

Казваш, че имаш таблица и някъде там имаш колона в която имаш само числа, които са ти по-големи от 16 цифри, и тях ги подреждаш по "Азбучен ред" за да видиш кои ти се повтарят. За да можеш да видиш повече от 16 числа -> Да приемем хипотетично колона А1 до А20 000, кликваш на антетката А и маркираш всико до края, след което с десен бутон отиваш на Format Cells -> след което маркираш 3тото от долу, на горе -> Text даваш ОК и си готова. Става да ги сортираш и правиш каквото пожелаеш. Прикачам ти и снимка за да се ориентираш, ако срещнеш трудност.

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Задравей Zaqq! Това, което k0st4din е предложил, според мен е единственото решение на проблема ти, ако държиш да използваш Ексел (само да допълня - форматирането го извърши предварително). Иначе ако държиш данните да бъдат с формат number е възможно използването на аналога на Ексел в Open Office - Calc, той (офис пакетът) е безплатен и е на адреса, който съм посочил по-горе. Ако можеш да работиш с Ексел, то ще можеш без проблеми да се справиш и с Calc.

Постът на k0st4din по-горе не е заяждане. Колкото по-подробна е информацията от този, който търси помощ, толкова по-адекватно и по-точно решение на проблема бихме посочили.

За нас, а и за всички останали, които посещават форума е важно да разберем дали решенията, които посочваме са свършили работа - т.е. обратната връзка е много важна. Така, че молбата ми е най-накрая да кажеш дали проблемът е решен и как. Ако не е, ще търсим начин да го решим.

Успехи!

Link to comment
Сподели другаде

ВНИМАНИЕ!!!

ДОБРЕ ДОШЪЛ НА ВСЕКИ НОВ УЧАСТНИК!

НЕКА УПОМЕНА, ЧЕ В ТОЗИ САЙТ ИМА ДОСТА КАЧЕСТВЕНИ ХОРА, КОИТО СЕ ОПИТВАТ ДА ПОМОГНАТ НА НУЖДАЕЩИЯТ СЕ ОТ ПОМОЩ, ВКЛЮЧИТЕЛНО И НИЕ СИ ПОМАГАМЕ, ЗАЩОТО Е НОРМАЛНО ДА НЕ ЗНАЕМ ВСИЧКО ЗА ЕКСЕЛ.

КОГАТО ИМАТЕ ПИТАНЕ ЗА РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМ:

1. ОБЯСНЕТЕ ПОДРОБНО КАКВО ИСКАТЕ ДА СЕ СЛУЧВА В ТЕЗИ ТАБЛИЦИ.

2. ПО ВЪЗМОЖНОСТ ПРИКАЧЕТЕ НЯКАКЪВ ЕЛЕМЕНТАРЕН ПРИМЕР ДА ВИДИМ ИДЕЯТА ВИ.

3. СЕГА СМЕ ВЕЧЕ НИЕ, ЗА ДА ВИ ПОМОГНЕМ.

4. ПРИ ДОБРО ЖЕЛАНИЕ И В ЗНАК, ЧЕ ПОНЕ МАЛКО СТЕ ОСТАНАЛИ ДОВОЛНИ ОТ ПОМОЩА НИ, СПОДЕЛЕТЕ С НАС КРАЙНИЯТ РЕЗУЛТАТ.

ДОБРЕ ДОШЛИ И ПРИЯТНО ИЗКАРВАНЕ В СТРАНИЦАТА.

 

Здравей harhal,

много си прав и що се отнася до Zaqq - забравих да спомена за предварителното форматиране. Zaqq направи го преди да си качила данните с числата, които ще извлечеш.

 

 

Към harhal,

много се радвам, че си разбрал товакоето съм написал, че наистина не е заяждане, а молба към всеки един да обясни какво точно желае. Защото съм попадал на такива обяснения, че може да получи човек световъртеж - напр. Имам една такава таблица, на която има едно такова написано, дали ще може да е малко по-иначе! :). Е няма как да се помогне. Благодаря за подкрепата ти.

Нека никой не си мисли, че се заяждаме в частност с него, нека прочете това, което и ти си написал и вникне, че не е толкова лесно и че ние не сме Богове и на нас ни трябва време за да можем да бъдем полезни.

Поздрави с найййййй-добри пожелания и хубав ден.

K0st4din

Link to comment
Сподели другаде

Здравей k0st4din! Хубаво е това, което си написал. Нека и потребителите, които търсят помощ за Ексел да спазват тези простички правила. Така се работи по-лесно и по-приятно. Написаното с червено се отнася за целия форум, но хубаво е да го има и тук.

Благодаря за добрите думи!

Желая ти хубава и приятна вечер!

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Zaqq! Дължа ти извинение: вариантът с Calc (еквивалентът на Ексел в Open Office) вер. 3.2.0 отпада, поради факта, че и при него проблемът е същият. Точността е до 15 цифри.
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

01.02.2011-АБВ99-ПРОЗВЪНЯВАНЕ НА ВЕРИГИ-2-1000

 

Някой може ли да ми помогне да разделя този ред в различни колони но с използване на функции?

 

Дата Обект Услуга Брой Стойност

 

01.02.2011 АБВ99 ПРОЗВЪНЯВАНЕ НА ВЕРИГИ 2 1000

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...