Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

 

Следващата:

Един жилищен блок е с шест входа, като всеки вход има шест етажа. Всеки етаж има по два апартамента, а всеки апартамент - по пет прозореца с по две крила..... На колко години е бабата на портиера?

Това си е удар под кръста :haha: Обаче ние сме грамотни :D и сме чели Щвейк.

На 78 години 2 месеца и утре ще станат 14 дни :P

Link to comment
Сподели другаде

Това си е удар под кръста :haha: Обаче ние сме грамотни :D и сме чели Щвейк.

На 78 години 2 месеца и утре ще станат 14 дни :P

Неееееее. Как ги направи тези изчисления? :haha:

Сигурна съм, че ще се сетите ако прочетете внимателно условието.

Link to comment
Сподели другаде

Неееееее. Как ги направи тези изчисления? :haha:

Сигурна съм, че ще се сетите ако прочетете внимателно условието.

ares85ares, ти наистина ли помисли, че съм дала годините на бабата?

Казах, че това е удар под кръста, защото тази задача НЯМА и не би могла да има логическо решение.Дали ще кажа 49, 78, 100 години все тая.

Швейк, задава подобна задача на психиатрите,за да решат , че е несъмнен идиот и да се прекрати следствието срещу него.Това е вид диалогична форма на общуване,кагато ти задават въпроси,а ти отговаряш както намериш за добре. Важното е да звучиш напълно убедително :)

Link to comment
Сподели другаде

кагато ти задават въпроси,а ти отговаряш както намериш за добре.

Може би ще е по-ясно с примерен отговор:

Бабата на портиера е на толкова години, на колкото беше чистача Груйчо от втори вход, на нейната възраст!

Link to comment
Сподели другаде

В условието на задачата са дадени числа, с които трябва да се извърши определено действие (умножение, деление, събиране или изваждане), което ще доведе до верния отговор.
Link to comment
Сподели другаде

Ще подскажа още малко:

 

Един жилищен блок е с шест входа, като всеки вход има шест етажа

6 х 6 = 36

 

всеки вход има шест етажа. Всеки етаж има по два апартамента

6 х 2 = 12

 

и т.н.

Link to comment
Сподели другаде

ares85ares, ти много по Чеховски, го караш! Той май беше казал:-"Когато в началото на пиесата на стената е окачена пушка, то до края на пиесата пушката трябва да гръмне" :)

Та ако е така, щом има числа в условието-давайте да ги ползваме задължително ;)

Ами тогава бабата трябва да е на 58 год /36+12+10/, но понеже е починала на 14год /36-12-10/ не е успяла да роди дете и следователно портиерът не съществува от което следва, че циганите са успели да задигнаг 4320бр. /36.12.10/ керемиди от покрива,но понежи са ги заловили ги осъдили на 0,3 /36:12:10/часа от денонощието на обществено полезен труд.

Ако съм сбъркала в "сметките"/което, ще е напълно възможно :blush: / виновна ще е бабата на даскал Донков по алгебра ,чието EГН започва с цифри 36 12 10 :yes:

Link to comment
Сподели другаде

Първо ЧЕСТИТА НОВАТА 2010 ГОДИНА на всички!

 

Сега за загадката: Сбъркала си сметките, т.е. непълни са. Може би е простено след новогодишната нощ... Все пак искам да кажа, че си на прав път. ;)

Link to comment
Сподели другаде

Дийствително, възможностите за математически комбинации с посочените числа, не са малко на брой... И всяко число, в рамките на допустимата продължителност на човешкия живот, би могло да е верният отговор. Може би условието съдържа някакви подсказки какви точно действия трябва да се извършат с числата, но аз успях да проследя връзката само на общия брой елементи в заданието...

Има 36 етажа; 72 апартамента; 360 прозореца; 720 прозоречни крила... и все така в прогресия... Просто не мога да напипам логическия ключ, за последователността на действията, които трябва да се извършват с числата...

Когато най-накрая се езясни тази загадка, е добре да се обясни логически защо е трябвало да се извърши дадено действи точно с числа x и y, а не с числа z и w... Иначе няма начин, загадката да няма своето напълно логично решение.

Link to comment
Сподели другаде

Много се отклони, draco_volans. В предходния си коментар казах, че antishoC е много близо до отговора, само че е непълен, т.е. 36+12+10+...=...

Ще подскажа още малко: имаме шст входа по шест етажа; шест етажа по два апартамента; два апартамента по пет прозореца; пет прозореца по две крила.

Link to comment
Сподели другаде

Верен отговор! Ти си.

За да бъдем честни, трябва да е antishoC, тъй като тя нямери ключа и реши 90% от загадката. Аз, дефакто, простото те "поизнудих" да дадеш последния убииствено конкретен жокер... Така..., чакаме победителката да ни зарадва с новата загадка. Тази наистина си беше мн. добра... Просто не съм гледал където трябва. Следващият път по-добре...

Link to comment
Сподели другаде

Да,но antishoC излъга за годините на бабката :haha:

 

А, лъжа ли ви когато гледам цифра 2,а ви казвам, че е 10?

Това не е риторичен въпрос, така че отговаряйте :P

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...