Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Абе, това ми мяза нещо на жокер... Какво е нещото, с което се мери животът? Някои казват артистично - "С броя на вдишванията и издишванията", а аз залагам на времето, защото е от ср. род и съм реалист. :)
Link to comment
Сподели другаде

Не!

 

Вече знаете, че търсим "нещо" в среден род.

Не търсете никакви метафори, алегории, хиперболи,или каквото и да е други символи, в задачата. Всичко е казано в прав текст. Може би най-много ще ви помогне още една дума,която ще подчертая.

Дали са ви го, и сега ТО ви принадлежи завинаги. Вие никога, на никого не сте го давали, но го ползват всички ваши познати.
Link to comment
Сподели другаде

Тази беше интересна, наистина... Сега една от мене, която е доста лесна...

Вдън земята ли е по-дълбоко или в небето по-високо?

..., но искам да обосновавате отговорите си.

 

Ето и едно допълнително: http://i49.tinypic.com/2rol3jr.jpg

Въртят ли се, или не се въртят? :giggle:

Link to comment
Сподели другаде

 

 

..., но искам да обосновавате отговорите си.

 

 

Да, но всички си мълчим, защото усещаме ,че има някаква уловка в задачката :crosseyes1:

1-Най-лесното решение е естествено,че небето е по-високо, тъй като колкото и дълбоко да навлизаме в земята, накрая пак ще излезем от другата страна, където пак ще е небето-т.е космическото пространство :haha:

2-От друга страна „вдън земя” е израз,който означава, че някой/нещо/ просто изчезва-няма го вече! „Небе” също е само дума, която значи частта от атмосферата т.е. космическото пространство,което обаче все пак е нещо. Не е като да е без нищо :P Дори може да кажем примерно”Космическият кораб потъна вдън земя. По тази логика като израз, „вдън земя е по-дълбоко” може да се приеме за верен отговор.

3-Остава още един вариант-и двете твърдения да са вярни, ако приемем, че става въпрос за ад и рай . Ада /и от еврейски "шеол и от гръцки "хадес" означава гроб дълбоко в земята. От друга страна за Рая пък се приема, че е високо в небето над Гьобекли тепе / Асирия/. Понеже разстоянието до Ада и Рая за хората е еднакво, то тогаво също приемаме че дълбоко в земята-/ада/ и високо в небето-/рая/, също е едно и също :devil:.

 

 

 

/Ех, страхотно обяснение дадох :bored: То... направа си е талант да измъдря такава простотия-ама нали трябва да раздвижим темата да не изчезне "вдън земята" /

 

Кръговете от картинката не се въртят. Това си е мозъчна илюзия. Според един японския психиатър,при спокойния, уравновесен и отпочинал човек,такива изображения трябва да изглеждат неподвижни.

По тази логика аз лично спешно се нуждая от спокойстви....така, че внимавайте и не ме дразнете :P

Редактиран от antishoC
Link to comment
Сподели другаде

Кръговете от картинката не се въртят. Това си е мозъчна илюзия. Според един японския психиатър,при спокойния, уравновесен и отпочинал човек,такива изображения трябва да изглеждат неподвижни.

По тази логика аз лично спешно се нуждая от спокойстви....така, че внимавайте и не ме дразнете

 

Абе, аз се чудя какво се умълчахте... :haha:

Очаквах да кракнете загатката одма, а то... уловки търсите. Няма такива. Небето си е небе - атмосферата на планетата ни, която я отделя от космоса и ни предпазва от смъртоносната му радиация. Небе и Космос не са еквивалентни понятия. Иначе, какви разсъждения изпраска, направо ме пукна :haha: В нито едно от тях, обаче, го няма отговорът, който търся... А той е супер прост и елегантен от житейска/метафорична и чисто физична гледна точка. Просто трябва да се съсредоточиш само и единствено върху събитията и явленията на Земята и Небето (докъдето хвърчат самолетите, но не и по-виоко) и да обясниш.

 

От цитата на твоя коментар за втората загатка си личи, че си реалист, тоест обясняваш си това, което виждат очите ти с функцията на мозъка, а не с някакви явления (примерно flash-анимация), които са извън него. Помисли така реалистично и върху първата загатка. Без никакви кой знае какви засукани метафори.

 

Да видим и IVAN какво ще избистри, че май и той нещо си дава пас :P

Link to comment
Сподели другаде

 

Да видим и IVAN какво ще избистри, че май и той нещо си дава пас :P

Той IVAN, продължава да си прави тихо. Явно много зор е видял вчера покрай рожденния ден :giggle:

Та... по задачката:

 

но искам да обосновавате отговорите си.

Това направо ме стресира :crosseyes1:.

Ако приемем че "вдън земя" е Марианската падина -най-дълбокото място в земната кора-/11 км/,а най-високо лети Foxbat МиГ25 - /37,80 км./,тези факти може ли да обосноват извода,че небето е по-високо,или пак съм на грешен път?

Link to comment
Сподели другаде

Това направо ме стресира :crosseyes1:.

Ако приемем че "вдън земя" е Марианската падина -най-дълбокото място в земната кора-/11 км/,а най-високо лети Foxbat МиГ25 - /37,80 км./,тези факти може ли да обосноват извода,че небето е по-високо,или пак съм на грешен път?

 

Да... на грешен път си. Отговора е толкова тривиален, че просто няма накъде... Това за обосноваването го казах повече, за да няма отговори от типа "вдън земята", "в небето е верния отговор" и толкоз - "браво на мене как познах!" А по този начин гатанката става двукомпонентна - съставена от ключ, който е "вдън земята" или "в небето" + ключалка - обосноваването, към което да опитате да напаснете всеки от ключовете, като видите кой най-добре става. Обяснено по този начин, звучи твърде комплексно, но повярвайте - не е! Необходимо е само човек да бъде реалист и да зададе на себе си правилния въпрос...

Link to comment
Сподели другаде

 

Да видим и IVAN какво ще избистри, че май и той нещо си дава пас :P

Той IVAN, продължава да си прави тихо. Явно много зор е видял вчера покрай рожденния ден :giggle:

Няма да се притеснявате, тука съм :giggle:

 

За загадката, според мен нито вдън земята е по-дълбоко, нито в небето е по-високо <сравнено с другото>.

За обосновка на отговора ми, винаги ми е било трудно да се изразявам правилно, като че ли думите не ми стигат или просто няма подходяща дума:giggle:

И тука също е така ... и двете части от загадката ги разбирам като изрази, примерно "еди кой си потъна вдън земя" - няма го, изчезнал е, не може да бъде намерен, където и да се търси; докато "в небето по-високо" не го разбирам напълно, както знам Господ вдигнал по-високо и по-високо небетето, защото хората ставали по-шумни и по-шумни. Няма връзка м/у двете ми обяснения, но и двете са изрази, които хората са свикнали да употребяват, като метафора за нещо друго.

 

<Да видим дали има нещо вярно в тези глупости, които писах>

 

П.п. http://i49.tinypic.com/30ikx6p.png цветя на буквичките A и B еднакъв ли е или не?

+ едно интересно линкче с оптични 'измами' - http://www.michaelbach.de/ot/

Link to comment
Сподели другаде

Грешиш. Верният отговор е само един! antishoC също беше дала по-горе подобен отговор и сбърка... Мисли народе! Имаш време, но не прекалено много, защото никой не живее вечно. Между другото, някой от вас двамцата чувал ли за сър Исак Нютон? :D

 

P.S: За картинката, която даде IVAN, мисля че буквите са с еднакъв цвят, различното е във фона на B-то, който е по-тъмен, защото се намира в сянката на фигурата. Тази сянка засенчва и буквата, поради което тя изглежда по-тъмна. Като бъдат насложени двата квадрата с букви, фоновете им са с напълно еднакъв цвят, с изключение на буква В, която е станала по-тъмна, а разликата между цветовете на двете букви е равна на стойността на засенчване от фигурата.

Link to comment
Сподели другаде

За твоята загадка, то мисленето ни се върви около едно нещо и за момента не можем да излезем извън него и насочим към 'правилното'. Ако искаш изчакай още няколко дена, да видим дали някой друг ще пише, ако не пише... кажи верния отговор и задай друго нещо.

Иначе чувал съм за Нютон, ама не мога да направя връзка с него и твоята загадка!?

 

За картинката дадена от мен - да, в един цвят са - http://en.wikipedia.org/wiki/Same_color_illusion

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...