Jump to content

Въпрос за избор на лаптоп (notebook)


Препоръчан пост

Поръчваш каквото си избереш.Във повечето случаи тези фирми работят със повече от един спедитор(ЕКОНТ,СПИЙДИ ЛЕО ЕКСПРЕС и т..н)Ако има опция си избираш спедиторската фирма(масово работят със ЕКОНТ) Искаш преглед на пратката(имаш 15 мин. за оглед във офиса.При поръчката избираш НАЛОЖЕН ПЛАТЕЖ.т.е. плащаш след огледа и ако одобриш във противен случай плащаш само разходите по доставката във двете посоки(това само ако не одобриш).Преглед на пратка искам само за да се убедя,че не са объркали артикула и дали са приложили гаранция и други документи(според лучая).Само да допълня,че опцията "преглед на пратка НЕ се заплаща допълнително!!)
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 376
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Плаща се във офиса на фирмата спедитор........Виж къде има офис близо до тебе и при поръчката кажи,че искаш да се достави до офис а не до врата т.е. на адрес(ще си спестиш някой лев).Да правиш регистрация избираш си артикула и тези неща от горния пост ги описваш при оформяне на поръчката,пък и винаги се обаждат за потвърждение на поръчката може и тогава да им кажеш какви са ти предпочитанията за доставка спедитор и т.н.
Link to comment
Сподели другаде

Ок!Благодаря ти много колега!Дано да избера нещо , че вече без лаптоп , неможе . Лошото е , че не съм много компетентен.

Ако някой има идея , от свое виждане , от каквато и да е информация , моля да сподели "предпочитаните" марки да кажем примерно при видиокартата , процесора , нещо така разбирате ме по утвърдено , за да може да помогнете на "ИНДИАНЧЕ" като мен за по лесен избор :D .

Още един път ви ,благодаря за бързите и компетентни отговори !

Link to comment
Сподели другаде

Коя марка лаптоп да изберем?

Най-издръжливи и най-чупливи лаптопи

Най-продавани лаптопи за септември

Още няколко думи - обърни внимание също на клавиатурата(аз държа да е кирилизирана и да има отделен цифров блок) и изобщо на дизайна.

Може би това е най-важното. Мисля, че са го обяснили много добре.

Между другото мисля, че не е задължително да се регистрираш в сайта, за да поръчаш нещо...

Link to comment
Сподели другаде

Ммм..леко ми вдигнаха мъглата тези сайтчета.Относно марките , има 2-3 които ми харесаха от които едната е Самсунг ( от отдавна съм много доволен от всичко тяхно ) . Но така като гледам , както споменах и преди за лаптопа , че не ми трябва за някакви кои знае какви игри , нито пък за професионална работа , може би ще търся нещо от сорта на този вид САМСУНГ:

Технически данни:

Процесор: 2-ядрен Intel Core i5-2450M (2.5/3.1GHz, 3MB L3 Cache)

Памет: 4 GB DDR3 1333 MHz

Видео карта: nVidia GeForce GT 520MX – 1 GB DDR3

Твърд диск: 500 GB SATA 5400 rpm

Дисплей: 15,6″ (39.62cm) HD (1366×768) матов дисплей с LED подсветка

Камера: Вградена уеб-камера с микрофон

Аудио: Две вградени стерео колонки

Оптично устройство: DVD записващо устройство

Цена : 1049лв

Link to comment
Сподели другаде

За около 1000лв (твоят бюджет) общо взето не е много лесна задача да се намери истински добър лаптоп, особено пък подходящ и за игри, където е слабото място на всички мобилни компютри като цяло по редица причини. Е, има изключения като например Alienware M18x и някои други подобни машини, но това е частен случай, а не нормална практика като и там има някои уговорки.

 

Тъй като си задал въпрос какво е препоръчително да се купи към днешна дата ще се опитам да отговоря с две-три думи, следвайки като цяло моята дефиниция за добър лаптоп:

 

Марка - колкото и упорито PR отделите на повечето големи производители да се опитват да промиват мозъците на потребителите с какви ли не изсмукани от пръстите статистики как техните лаптопи са най-продавани, никога не дефектират, притежават някакви уникални качества/технологии, които другите нямат и на всичкото отгоре предлагат най-добро съотношение цена/производителност реално такова нещо няма и няма и да има, защото е технологично невъзможно. Факт е, че понякога производител X има успешна серия, която наистина си заслужава парите и предлага повече от конкуренцията към момента, но дори това се случва относително рядко и в никакъв случай не е валидно за всички представители от въпросната серия, а какво остава за всички лаптопи изобщо от дадения производител. Такова нещо "най-добра марка " е абсолютно несериозно както в случая с лаптопите така и като цяло в техниката с изключително дребни изключения, които не са обект на темата в момента. Правилният подход е да се анализират конкретни модели от даден производител, а не да се прави интегрална оценка на цялата продукция на производител X, защото както казах няма най-добър такъв, а има конкретни добри представители.

 

Процесор - тук нещата принципно са много дебели, но към момента ще пропусна всички технически детайли и ще кажа, че най-добрият вариант към момента е сметалка, базирана на Ivy Bridge микроархитектурата на Intel като за средностатистически потребител не е нужно нещо по-сериозно от i5-3210M като в едно 80% от ситуациите и i3-3110M ще е напълно адекватен.

 

RAM - в днешно време стандартът за минимален обем памет се счита за 4GB и общо взето трудно може да се купи машина с по-малко. Това е и абсолютно достатъчно количество за средния потребител предвид софтуерa, който той ползва обичайно и съответно обемите от данни, с които се работи. Често производителите се възползват от масовата заблуда, че "колкото повече RAM толкова по-добре" и съвсем често се срещат лаптопи дори от ниския клас с 6 и 8GB RAM, което е абсолютно безмислено в контекста на среден потребител. Естествено, че ако се обработват огромни файлове във Photoshop или се пускат множество виртуални машини си трябва RAM, но това са по-специфични неща, които не се вписват в ежедневната работа на average Joe. Това, което е далеч по-съществено за всеки потребител е бързодействието на дисковата подсистема, което в момента е и най-солидното тясно място при компютрите, особено при лаптопите, където дисковете масово са 5400RPM. В тоя ред на мисли едно SSD вместо HDD за системен диск би дало в пъти по-голяма разлика в усещането за бързодействие при ежедневна работа спрямо дали машината е с 4 или 16GB RAM като пак повтарям, че това е валидно за средния потребител, а не за напреднали потребители или професионалисти. Там нещата са съвсем различни и в момента няма да се впускам в подробности.

 

Видеокарта - при видеокартите нещата са не по-малко сложни от при процесорите, защото на практика съвременните графични процесори (GPU-та) са масивно паралелни суперкомпютри сами по себе си и върху тях се изпълняват много ефективно (в пъти повече спрямо CPU) определен клас алгоритми. И Nvidia и ATi имат много добре развит хардуер, особено най-новите им GPU-та и разликите идват главно от софтуерната страна на нещата като програмен модел, драйвери и поддръжка като цяло. Характерна черта на GPU-тата на ATI са многото поточни ядра, притежаващи добри възможности за логически операции, което ги прави особено ефективни при определени задачи (например "чупене на пароли"), но за жалост програмният им модел (CAL) е зле документиран и като цяло слабо развит. Опитват се да го заменят с OpenCL, но и там нещата на тоя етап не са цвете. В това отношение NVIDIA са много напред с тяхната CUDA, която е изключително добре развита вече във всички аспекти. Toва води автоматично до факта, че голяма част от професионалния софтуер, който се използва в инженерната и научната дейност в момента работи щастливо с CUDA. Типичен пример, който мога да дам от моята област е Matlab, но тук има някои допълнителни подводни камъни като например, че NVIDIA орязват двойната точност в различни от TESLA сметалки както и фактът, че непрофесионалните видеокарти имат значително по-малко графична памет, което води до съответните проблеми, но това е тема на друг разговор и наистина много зависи какво ще се прави с машината. За средностатистически потребител обикновено това са неща, които нямат значение. Друг проблем, който имат ATi и който засяга доста повече средния потребител са като цяло значително по-калпавите драйвери спрямо Nvidia, особено за различни от Windows операционни системи. Има няма правят глупости като например както скоро орязаха доста видеокарти от по-старите серии в официалния им драйвер за Windows 8, което е меко казано тъпо, докато NVIDIA си има поддръжка официална дори на доста сериозни антики. Относно игрите - там нещата пряко зависят от това какъв енджин използва даденото заглавие. Повечето софтуерни компании, които правят игри нямат ресурса сами да си напишат енджин и съответно залагат на готови такива (или техни модифицирани версии), при което се получава ефектът, че едни заглавия вървят малко по-добре на ATi, а други на NV при един и същи останал хардуер в зависимост от графичния енджин, който се използва. Разликите, особено при топ моделите не са кой знае какви, но все пак ги има и не е лошо да се отчете и този фактор.

Като конкретна препоръка в случая бих дал NVIDIA карта с Kepler ядро, която поддържа и Optimus технологията. Като минимум за що годе пълноценна игра може да се каже, че е NVIDIA GeForce GT 630M, но все пак си зависи от заглавията, а и както казах лаптоп и пълноценен гейминг в едно изречение не може да се сложат. Иначе чисто от железарска гледна точка, когато се избира една видеокарта следва да се гледа ефективността на архитектурата на първо място, броят на поточните процесори, тип графична памет/шина, количество текстуриращи единици и растерни оператори. Обемът на паметта, с който производителите обичат да мятат потребителите е последното нещо, което е съществено, защото той указва влияние, когато се играят игри с много сериозна графика и то на максимални настройки и висока резолюция, което така или иначе не може да стане на лаптоп поради всичките му ограничения.

 

Диск - отново доста сериозна тема, но с две думи ще кажа, че е добре дискът да е 7200RPM, но за жалост рядко лаптопите от ниския/среден клас идват с такива. Най-често са 5400RPM и са си откровено доста бавни и при определени задачи може да се окажат солидно тясно място, но за щастие средният юзър рядко се занимава с такива неща. Това, което ще забележи средният потребител е относително бавното стартиране на OS и бавното зареждане на приложения веднага след вписване в операционната система тъй като Superfetch технологията за управление на паметта още няма да е заредила предварително данни в RAM-та, които се очаква че ще се ползват от приложенията. Ако се изчака това да стане или всяко приложение е стартирано поне по веднъж в сесията общо взето бързодействието си е добро. Същото важи и ако системата е била sleep-ната или в режим на хибернация т.е. състоянието на паметта се пази. В това отношение (бързодействие) SSD-тата имат невероятно предимство (както и като консумация на енергия/сигурност поради липса на механика), но това си идва на съответната цена, ограничения и особености при експлоатация. Темата е много обширна и няма да навлизам в детайли, само ще кажа, че е доста добра идея да се комбинира SSD за системен диск + HDD за съхранение на данни. Като обем нещата пряко зависят от потребителя, но общо взето в днешно време диск под 500GB аз лично не считам, че е добра идея предвид какво се случва с обема на данните. И не на последно място - какъвто и HDD или SSD+HDD да се вземе трябва да се мисли за решение за backup, било то редовни имиджи на външен HDD, DVD-та или мрежов сторидж. Няма перфектни дискове, всички се повреждат рано или късно и човек трябва да е напълно наясно, че ако не си прави резервни копия регулярно в един момент просто ще изгуби информация. Както се казваше "има два вида админи - такива, които правят бекъп и такива, които вече правят бекъп". :)

 

Екран - тук за жалост при ниския/среден клас нещата са почти еднакви, а именно 15,6" екрани с ниска резолюция (1366х768), гадно гланцово покритие, което е като огледало и лоши ъгли на видимост, но нищо не може да се направи по въпроса, защото един хубав екран с висока резолюция, матово покритие и IPS матрица качва цената изключително много. Общо взето само high-end машинките имат такива екрани и това си идва на съответната цена. Просто няма как. В това отношение Samsung са интересни, защото имат модели в ниския клас (1000лв), които все пак са с матов екран, а не с гланцов и според мен това е солиден плюс.

 

Свързаност/интерфейси/други - тук нещата не са особено интересни, защото новите лаптопи имат всичко общо взето, от което средният потребител има нужда. Мен лично ми прави лошо впечатление, че масово се орязват USB 3.0 портовете при повечето производители, а няма особено обективна причина за това, най-малкото поради нейтив поддръжката от чипсетите им. Все пак не е нещо супер фатално. Като живот на батерия повечето актуални модели се представят добре като тези с дискретна видеокарта естествено имат по-малък живот спрямо тези с вграден в процесора видеоускорител, но това си идва на цената на по-ниска производителност в 3D.

 

Та това е което исках да кажа по въпроса, съвсем накратко и на прима виста. Изпуснал съм немалко неща, но може би друг път ще напиша нещо и за тях, особено за детайлите около процесорите, SSD-тата и прочие.

 

Samsung-чето, което си харесал не е лошо като цяло, но е по-технологично изостанало, което не е крайно фатално, но като купуваш в момента машина е добре да е максимално актуална. За около 50лв отгоре може да погледнеш ето това предложение, което е далеч от перфектно също, но пък е съвсем актуално, евтино и бързо (като цяло) - http://laptop.bg/lap...1g_NX_RZJEX_013

Link to comment
Сподели другаде

Доста добре поеснено като за мен колега , благодаря ! Ами г/д взех да посхващам нещата , и съм много доволен. Сега остава да намеря според мен кое е най-доброто , което ще бъде много трудно , но се надявам да се справя. Давайте и вие предложение за някой актуални оферти , от онлайн магазинчета , или големи вериги . Дано до 2-3 януари вече да съм взел нещо .
Link to comment
Сподели другаде

Аз бих ти препоръчал това http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-Thinkpad_Edge_E530-lenovo_thinkpad_edge_e530_NZQ5WBM ,тази серия на Lenovo e много здрава,само нека някой по запознат да каже с вградена интелска ,или външна nvidia е по добре. Другият е този http://www.laptop.bg/laptops-samsung-NP300E5X-samsung_np300e5x_withSSD ,малко над бюджета,но пък със ssd диск .Абе все пак всичко е въпрос на вкус,аз бих заложил на леновото.Успех в покупката :)
Link to comment
Сподели другаде

http://ardes.bg/lapt...2374G75-42654��, a за това какво бихте казали , колеги ?

 

http://www.altech.bg/bg/product/25355 , този също ми се струва ,че не е лош и то за тези пари.

 

http://www.laptop.bg/laptops-samsung-NP300E5X-samsung_np300e5x_withSSD ....

 

http://www.laptop.bg/laptops-lenovo-Thinkpad_Edge_E530-lenovo_thinkpad_edge_e530_NZQD8BM

 

http://www.laptop.bg/laptops-acer-Aspire_E1_571G-acer_aspire_e1_571g_NX_M0DEX_101

 

http://www.laptop.bg/laptops-samsung-NP300E5X-samsung_series_3_i3and250SSD

 

Ето тези модели , за тази цена г/д разглеждам.Вашето мнение какво е за тях и за може би най-добрия според вас ? Ако има някой който пък е по-добър от тези споделяйте но в този ценови разспис да е де... :)

Link to comment
Сподели другаде

За около 50лв отгоре може да погледнеш ето това предложение, което е далеч от перфектно също, но пък е съвсем актуално, евтино и бързо (като цяло) - http://laptop.bg/lap...1g_NX_RZJEX_013

 

И според мене това предложение за парите си е най-подходящо.

Link to comment
Сподели другаде

Ххххмм... да пропуснал съм да го видя.Доста даже по-добър от другите според мен и то при положение , че са на еднаква цена почти. Ако има нещо ново драскайте... :)
Link to comment
Сподели другаде

http://ardes.bg/lapt...80AH HDMI-46832 ...... хммм , а този как ви се струва ??

Според мен паметта и на видеокартата и на лаптопа е излишно голяма. Ако поне на първо време няма да ти трябва чанта, HDMI кабел и почистващ комплект - изваждаш от цената съответно около 35+10+15 лв.(приблизително) и само лаптопа излиза около 940 лв. Ако не си убеден, че ти трябва 1 терабайт диск(лаптопите се повреждат по-лесно и се поправят по-трудно от настолните и не е добре да се държи важна информация само там) - бих ти предложил този.

Отказа ли се от матовият дисплей? :)

Link to comment
Сподели другаде

Ами аз съм на мнение 1 път да взема колега и в скоро време смисал да не се занимавам да търся нов и нов и нов , защото нещата си се актуализират и си изка по големите параметри , затова търся нещо такова. А инак отностно дисплея , аз не съм чак толкова притенциозен дали е по деликатен (разбираш ме ) или си е по обикновен. От тези всичките до сега , на теб кой ти се струва най одачен :) ?

 

П.П: Аз може би се спирам на ацера , който колегата по-горе предложи,малко по скъп е но за сметка на това погледни параметрите..

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...