Jump to content

Въпрос за избор на лаптоп (notebook)


Препоръчан пост

Лаптопа ще се използва основно вкъщи(евентуално и като ме пратят някъде в командировка) за базови дейности - документи, интернет, музика, филми(включително през LCD телевизор). Поради това техническите параметри не ме вълнуват толкова - смятам, че 2 гигабайта памет и вградено(в процесора?) видео са достатъчни.

 

Ясно сте структурирали от какво имате нужда. Реално погледнато - да, два гигабайта RAM-памет може би са достатъчни. Нека не забравяме обаче, че вградените видеокарти заделят част от оперативната памет за себе си.

Вградено видео би било напълно достатъчно, но ако имате желание да гледате филми във Full HD формат, може да изпитате известни проблеми с производителността.

 

Бюджетът не е твърдо ограничен, но понеже ще купувам за първи път и не съм сигурен как точно и доколко ще го използвам впоследствие, съм се ориентирал към диапазон 600 - 800 лв.

 

В такъв случай, приемаме, че горната ценова граница на бюджета е 800 лева.

 

По отношение на марките нямам никакви впечатления(освен че съм емоционално негативен към Асус). Предполагам, че е по-подходящо да се дават мнения за конкретен модел, а не общо за марката.

 

 

В този ценови клас, според мен, трябва да се насочите към модели на Lenovo и HP. Има и стойностни модели на Acer, които се славят с добри постижения в постигането на равновесие между цена и производителност. Като цяло ще пропусна моделите на Asus, тъй като в този ценови клас те са прочути с не толкова добрата изработка. Има и няколко модела на Fujitsu, но в сравнение с останалите мисля, че не са достатъчно изгодни.

 

HP 630 - Моделът се води за доста добър в този ценови клас. Разполага със сравнително добър процесор, да не кажа доста добър. Вграденият видео ускорител се представя на ниво. Лаптопът разполага с HDMI изход и матов дисплей, които отговарят на Вашите изисквания.

 

Като цяло HP не се славят с добра издръжливост. Въпреки това, този лаптоп заслужава внимание.

 

Друг модел на HP, който излиза малко над тази ценова граница, e HP Probook 4540s

 

 

Lenovo IdeaPad G580GH - Тук производителността на процесора е по-малка в сравнение с тази на модела на HP. Същото се отнася и за видеото. За сметка на това, лаптопът разполага с четири гигабайта RAM-памет нa 1333Mhz и двойно по-голям твърд диск.

 

Като цяло не успях да намеря модел на Lenovo, който да е подобен или ако не, то поне близък по харектиристика с модела на HP и да влиза в ценовата граница, която сте посочили.

 

Други модели към които може да погледнете са:

 

*****

 

Както виждате, обръщам внимание на лаптопи с процесор на Intel. Това е поради две причини:

 

1. Производителността, която предлагат моделите на
AMD
в тази ценова граница е по-малка в сравнение с моделите на
Intel
.

2. Работните температури при
AMD
процесорите са леко по-високи от тези на
Intel
.

 

Като цяло е добре да се насочите към лаптоп с вградено видео и добър централен процесор, визирайки модели от серията Arrandale.

 

Нека отбележа, че това е мое мнение и не трябва да се приема като единствено.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 376
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Сега видях, че в сайта на Ардес има две разновидности на Probook 4540s. Различават се доколкото виждам по процесорите.

Да попитам още видеото в тези два подмодела в процесора ли е вградено или в дъното? И дали ще е достатъчно добро за някоя игра-стратегия(походова)?

Относно Full HD - за тази цел ще използвам настолният компютър.

 

"Като цяло HP не се славят с добра издръжливост." - и в друг форум четох, че в ниският ценови клас НР не са за предпочитане. Това повдига още няколко въпроса относно евентуалните ремонти - цени на частите,време за ремонт...

 

Още нещо, което пропуснах да напиша по-горе - по принцип клавиатурите на лаптопите кирилизирани ли са, или трябва да питам за всеки конкретен модел при даден търговец?

Ще обмисля мнението докато чакам следващите.

Link to comment
Сподели другаде

Сега видях, че в сайта на Ардес има две разновидности на Probook 4540s. Различават се доколкото виждам по процесорите.

 

Да, основната разлика е в производителността на централния процесор при двата модела.

 

Да попитам още видеото в тези два подмодела в процесора ли е вградено или в дъното?

 

Да, и в двата случая видео контролера е вграден в чипа на централния процесор.

 

И дали ще е достатъчно добро за някоя игра-стратегия(походова)?

 

Ако става въпрос за по-старо заглавие, то би трябвало да нямате проблеми. Въпреки това, отново напомням, че този хардуер не е подходящ за игри.

 

Това повдига още няколко въпроса относно евентуалните ремонти - цени на частите,време за ремонт...

 

 

Като цяло, цените на частите са поносими, но в зависимост от това, кой компонент е дефектирал, те могат да бъдат крайно неизгодни. Поддръжката на HP, доколкото знам, не е толкова лоша и е на ниво. Друг е въпросът, кой сервиз ще обслужва машината.

 

Още нещо, което пропуснах да напиша по-горе - по принцип клавиатурите на лаптопите кирилизирани ли са, или трябва да питам за всеки конкретен модел при даден търговец?

В повечето случаи, клавиатурите са кирилизирани. Ако не сте убедени за конкретния модел, то няма никакъв проблем да попитате съответния търговец.

Link to comment
Сподели другаде

Зависи какво се имa предвид под "всичко". Иначе, ако се играят тежки заглавия и се използва софтуер, който изисква сериозна изчислителна мощ, то тогава трябва да се разгледат обстойно моделите на Alienware (най-вече), MSI и може би ASUS.

 

В крайна сметка нещата все още са Настолен комптър -> Преносим компютър.

Link to comment
Сподели другаде

Dual-channel архитектурата удвоява скоростта за комуникация между контролера и RAM-паметта, което води до по-висока честота на извършени трансфери за един цикъл на процесора. Респективно, това води до увеличение производителността на системата.
Link to comment
Сподели другаде

Не се изразих достатъчно точно. Тази част от теорията ми е известна. :) Въпросът ми беше доколко ще се усети разликата специално при лаптопите. Струва ми се, че производителите/търговците може би от съображения за по-лесен ъпгрейд предпочитат да слагат по една плочка памет - например 1х2 или 1х4 гигабайта, за да може после само да се добавят още 2 или 4. Това обаче противоречи на съображението за по-бърз трансфер на данни...
Link to comment
Сподели другаде

Като цяло, производителността се увеличава минимално, като визирам стойности около 5-6%. В някои чуждестранни форуми има ревюта точно върху тази тема и там се говори за почти същите стойности на завишена производителност, визирайки диапазона между 5-10%. Естествено това са синтетични тестове и нещата в действителност не са точно така.
Link to comment
Сподели другаде

Това е полезна информация.

Започнах да описвам някои модели с основните параметри и дотук забелязах, че се използват тези процесори: celeron B820, pentium B960 и B970. По-горе писах, че лаптопа ще се използва основно за работа с документи и интернет, но не уточних количествено - например ако отворя две таблици, Word - документ, два PDF-файла и браузър(Опера) с 3-4 таба на не много тежки страници + лек аудиоплейър - ще се справи ли достатъчно добре най-слабият от тези процесори или да го отписвам?

Link to comment
Сподели другаде

При по-сериозно натоварване на системата, както сте описали, определено Intel Celeron B820 може да започне да "куца". Като цяло това е сравнително слаб процесор в сравнение с останалите. При другите изброени би трябвало да няма проблеми.
Link to comment
Сподели другаде

Това е полезна информация.

Започнах да описвам някои модели с основните параметри и дотук забелязах, че се използват тези процесори: celeron B820, pentium B960 и B970. По-горе писах, че лаптопа ще се използва основно за работа с документи и интернет, но не уточних количествено - например ако отворя две таблици, Word - документ, два PDF-файла и браузър(Опера) с 3-4 таба на не много тежки страници + лек аудиоплейър - ще се справи ли достатъчно добре най-слабият от тези процесори или да го отписвам?

Тук ти трябва повече RAM памет, поне 4 GB. Celeron B820 се различава само по честотата, като гледам в сайта на Intel. На по-ниска честота е - 1,7 GHz, а другите два са на 2,2 и 2,3 GHz. Иначе всички имат по 2 MB L3 кеш. Именно по размера му се отличават най-вече desktop моделите, там Pentium има 3 MB L3 кеш памет.
Link to comment
Сподели другаде

Тук ти трябва повече RAM памет, поне 4 GB. Celeron B820 се различава само по честотата, като гледам в сайта на Intel. На по-ниска честота е - 1,7 GHz, а другите два са на 2,2 и 2,3 GHz. Иначе всички имат по 2 MB L3 кеш. Именно по размера му се отличават най-вече desktop моделите, там Pentium има 3 MB L3 кеш памет.

Ти ме хвърли в размисъл. :) На настолния работя с повече програми само с 2 гигабайта памет. Толкова ли е различно/зле при лаптопите?

Link to comment
Сподели другаде

Толкова ли е различно/зле при лаптопите?

 

Не би трябвало да е различно. Тъй като и аз работя на лаптоп, ще дам лек пример:

 

http://i.imgur.com/pFE2x.png

 

Това е при стартирани браузър, музикален плейър, e-mail клиент, софтуер за кореспонденция, два документа на Microsoft Word и един на Microsoft Powerpoint. Нека се има предвид, че инсталираната операционна система е Windows 7 Ultimate x64, чиято архиктектурата предполага завишени нива на използвана памет.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново.

Засега съм се спрял на тези три модела.

Понеже не съм много наясно с процесорите, особено тези на Интел искам да попитам какво е сравнението между Intel Celeron B840 (2x1.9 GHz) и Intel Pentium B970 (2.3 GHz)? Доколкото виждам - единият е с по-висока честота, а другият е двуядрен. Може би едното компенсира другото и затова в сайта са с почти еднакъв процентен индекс?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...