Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

F21  otiva na L13        F23      na   L16         F25 na L19

 

при  B33=3  B35=2  i B17=0     резултата е  2 броя х 136    и един брой х  460

 

 

тези данни които си цитирал са от мои проби  верни са тези в лявата таблица и те трябва да се получават

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте, 

ще ми подадете ли още малко информация, защото се обърквам:

В "Регистър" - имате 2 таблици, единични, общи, с ддс, без ддс, и т.н

В следващата таблица имате имена на дървета, като в бройки имате бройки от сорта на 1,00, 0,2 и отново различни видове цени според бройките и т.н

Та ето какво ви предлагам:

от този пример, който сте прикачил, в следващият си коментар прикачете още един и в шийт "Справка" ръчно копирайте тази информация която искате да виждате.

Другото, което, че сте направил падащо меню в колона I на първата таблица в шийт регистър, което само с vlookup, няма да стане.

Но нека първо да я структурираме таблицата и ще помислим.

Поздрави

Пояснения: Лист Регистър ми служи като списък със извършените продажби, бракуване , безвъзмездно (безплатно) предоставяне на материали и услуги по дати (колона А), артикули (колона В) и т.н. В този лист количествата се въвеждат ръчно (кол. D). След избор на мярката в колона С, чрез функциите INDEX и MATCH автоматично се въвеждат един. цени и се изчислява обща цена (данъчна основа) и ДДС (20%). Целта на падащото меню в колона В е да се посочи от кой фиданки се продава, бракува или предоставя за да може да се намери единичната цена от таблицата в дясно (област S3:AB83) понеже тя е различна в зависимост от това, което се продава /предоставя и бракува/ според мярката- пикирани фиданки (до 10, до 100 бр., над 100 бр.), прерасли фиданки (не са зависими от бр.), услугата изваждане (в зависимост от височината (до 1 м, до 2 м и над 2 м). Затова и мярката която е възприета трябва ръчно да се въведе в колона С. Таблица Ценоразпис в лист Регистър единствено съм я създал за да ми служи като основа- артикули, цени (без ДДС) т.к. всяка година се променят.

Това което искам е да знам какво се случва с даден артикул за даден период от време, т.е. в лист Спрвавка да се сумират количества и цени с ДДС (от таблица в лист Регистър с област А5:N3501) и да се поставят като продадени, бракувани или предоставени. Така в колони от D до I в лист Справка искам да виждам обобщени данни от въведените в лист Регистър. Ако успея да въведа формула за събиране на всички продадени, предоставени, бракувани стоки и извършени услуги (вадене, обработка) по артикули (дейности) ще мога да определя наличните към даден период, което се получава така: J8=C8 - D8 - F8 - H8.

Редактирах малко таблицата и я попълних ръчно за да стане ясно какво бих искал да се получи.

Razsadnik_1.xls

Link to comment
Сподели другаде

milenk,

ако правилно съм ви разбрал, то искате резултат от сорта в дадени(избрани) от вас клетки

Пример:

2*136

1*460

тогава в избраната(ните) от вас клетки поставяте следното:

=CONCATENATE(E21;"*";F21) - и така за всяка клетка, която желаете.

Link to comment
Сподели другаде

Не си ме разбрал. Това са формулите за изчисляване височината на фасадата на чекмеджета.

 

Чекмедже 140 mm                 -                 IF(B35<1;0;IF(B13<1;0;B34-B21*2))
 
Долни чекмеджета                -                 IF(E23=0;0;IF(B33<3;0;IF(B13<1;0;B3-B12-B6+B25-B34*B35-B29))/E23-B21*2)
 
Чекмедже под фурната         -                IF(B17<1;0;B3-B17-B12-B6*2-B21*2+B25-B27)
 
искам тези трите формули ако е възможно да се групират в една формула. Примерно:
 
F(B35<1;0;IF(B13<1;0;B34-B21*2));IF(E23=0;0;IF(B33<3;0;IF(B13<1;0;B3-B12-B6+B25-B34*B35-B29))/E23-B21*2);IF(B17<1;0;B3-B17-B12-B6*2-B21*2+B25-B27)
 
и като се постави тази получена формула в клетки  L13       L16     L19   да се получи същия резултат както е в клетки
 
F21   F23  F25
Link to comment
Сподели другаде

milenk,

това няма как да се случи.

Няма как една и съща формула(дори и обединена) да има собствен интелект и да преценява кое къде да се пресмята.

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте atanasov_gorski81,

направете следното:

Продадени(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=D$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Продадени(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=D$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Предоставени(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=F$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Предоставени(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=F$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Бракувани(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=H$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Бракувани(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=H$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

!!! reg => Регистър на разсадник

Следва почти готовият резултат, след което маркирате всички клетки където сте поставил формулите и:

 

post-18983-0-67606900-1385020396_thumb.jpgpost-18983-0-13749900-1385020396_thumb.jpg

Потвърждавате с "ОК"

!!!Разбира се това е правено по вашият пример, можете да си смените диапазоните от клетки!

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за помоща k0st4din , но нещо не се получават нещата по така написаните формули. Резултата, които ми се получава е нула навсякъде.

Да не би да има значение това че не съм с по-нова версия на ексел (примерно офис 2003)? Не съм много запознат, но се питам фукцията, SUMPRODUCT не служи ли за произведения от области по определени критерии (а и като гледам между отделните елементи има знак за умножение- " * ")? Не виждам и разлика между формулите за бр. и лв.?

Моята цел е да се сумират бройки и пари (лв.) за даден артикул при следните критерии: период от време (от-до), продадени, предоставени и бракувани. Естесвено това мога да си го направя и ръчно чрез филтриране в лист Регистър, но освен, че ще ми отнеме време (при наличието на повече артикули и извършени услуги) се създават условия и за допускане на грешки при изваждането (=Налични в началото-Продадени-Бракувани-->Търсения резултат налични за дадения период).

Незнам дали фунцията SUMIF няма да помогне?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте Анатоли или atanasov_gorski81

не знам на кой отговарям и дали сте един и същи човек:

!!! Повтарям !!!

Някъде сте сбъркал, правил съм го по вашият пример, като споменах, че АКО го правите в друг файл, различен от този който сте предоставил, да погледнете вашите клетки и да смените диапазона от букви съгласно вашата таблица.

Продадени(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=D$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Продадени(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=D$5)*(reg!$H$5:$H$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Предоставени(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=F$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Предоставени(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=F$5)*(reg!$H$5:$H$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Бракувани(бр.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=H$5)*(reg!$D$5:$D$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

Бракувани(за лв.) - =SUMPRODUCT((reg!$B$5:$B$31=$B7)*(reg!$A$5:$A$31>=$C$3)*(reg!$A$5:$A$31<=$E$3)*(reg!$I$5:$I$31=H$5)*(reg!$H$5:$H$31)) - дърпате надолу, докъдето желаете

!!! reg => Регистър на разсадник

За да не се получават разногласия ви прикачам и единият и другият шийт от вашият екселски файл, за да ви покажа, че работи:

post-18983-0-58023900-1385100311_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте k0st4din,

може ли да ми прикачите файла и да ми го пратите за да видя формулата поне в една от клетките. Както сте прекачили снимката е ок, но аз се съмнявам във офис пакета който ползвам. Предполагам трябва да променя името на обраста на клетките от reg на 'Регистър на разсадник'!$B$5:$B$3501

Някъде нещо не е правилно и не мога да разбера дали е от офис пакета причината или от адресирането на клетките (областите).

Благодаря ви за отделеното време и за помоща! :)

С уважение, Анатоли Атанасов

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

ако сте прочел всичко, много подробно, съм ви описал кое за какво е.

Да разбира се:

 

!!! reg => Регистър на разсадник

 

Промените съм ги направил за да ми е по-лесно да вкарвам пътищата на изискваната информация, а не да пиша с километри имената на шийтовете. И поради тази причина съм съкратил името и на единият и на другият шиит. 

Не е проблема във вашата версия на офиса, защото е направено да работи за вашият офис пакет.


=SUMPRODUCT(('Регистър на разсадник'!$B$5:$B$31=$B9)*('Регистър на разсадник'!$A$5:$A$31>=$C$3)*('Регистър на разсадник'!$A$5:$A$31<=$E$3)*('Регистър на разсадник'!$I$5:$I$31=D$5)*('Регистър на разсадник'!$D$5:$D$31))


=SUMPRODUCT(('Регистър на разсадник'!$B$5:$B$31=$B9)*('Регистър на разсадник'!$A$5:$A$31>=$C$3)*('Регистър на разсадник'!$A$5:$A$31<=$E$3)*('Регистър на разсадник'!$I$5:$I$31=D$5)*('Регистър на разсадник'!$H$5:$H$31))


Razsadnik.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Направил съм макрос, който съдържа формула, която трябва да се изпълнява на всеки ред в една колона. Данните за нея идват от предходни колони. Резултатите са верни, но макроса продължава да се изпълнява и когато предходните клетки са празни и ми набутва грешки до края на шийта. Това не би ми пречило, но файла става много голям и компа зацикля. Например C1 използва данни от A1 и B1 и всичко е нормално. В A611 и B611 обаче няма данни, а в C611 се появява грешка и така до края на шийта. Опитах се да изтрия всички празни редове след блока от данни до края на шийта, но немога. Не знам как да огранича действието на макроса само в ненулевите клетки.

Надявам се на помощ. Ексела е 2007.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте! Имам задача за решаване - на вид обикновена, но съм абсолютно зациклила! И така в магазин за употребявани коли - пристигат ми колите, трябва да продам разни части от тях във всеки ден от месеца- другото отива за брак. И така да речем 10 коли месечно, искам да проследя продажбата на частите от всяка кола сумарно по месец, както и да изчисля, каква ми е печалбата от всичко това. Мотаеше ми се някаква идея, но излиза много глупаво и тромаво. Не съм го довършила даже, защото нямам идея как да го направя. Прикачам файл, ако някой желае, моля да помогне. Благодаря предварително!primer koli.xls

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...