Jump to content

Проблеми и въпроси, свързани с инсталацията на Windows XP


Night_Raven

Препоръчан пост

Кажи марка и модел на лаптопа. Според мен, ти се появява съобщение, което ти казва, че не може да бъде открит твърдият диск. Това се дължи на неразпознаването на SATA контролера на дъното за твърдия диск.

 

Windows се преинсталира културно само чрез boot, а не докато си още под действаща OS. Като как ще направиш скриинове? С фотоапаратчето/телефончето?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 112
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

след 5 10 мин ще ги кача Nokia рлз :)

 

 

http://prikachi.com/files/1282417X.png

 

http://prikachi.com/files/1282423P.jpg

 

Ето пишеми сериозен дмг

Редактиран от BaHkO4MATIC
Link to comment
Сподели другаде

да сас боот-а е втория скреен разбрах какъв е проблема исками инслатация на SCSI и RAID драйвери дали ги има на някой от дисковете към лаптопа или трябва да ги потърся из нета ??
Link to comment
Сподели другаде

За последно пишем сега откаде да намеря тези драйвери.И когато пъхна диска на компутара с драйверите не иска да го зареди казва че няма флопи на моята маши и неможе да зареди OEM drivers задалжително на флопи ли трябва да са ???
Link to comment
Сподели другаде

Дисковете, от които пробваш да инсталираш, ползвани ли са и друг път за преинсталация?

 

Май, ще се наложи да си вградиш въпросните липсващи драйвери в инсталацията на Windows.

Как се прави това, можеш да видиш в следните теми: цък и цък. Разбира се, ако Windows-ите, които се опитваш да инсталираш, са някои тъпи самоделки, може да береш допълнителни ядове.

 

Ако имаш пък точно конкретните драйвери под ръка, можеш да пробваш да ги вградиш и с nLite. Ръководство за работа с нея, можеш да намериш тук, а и нещо по въпроса тук Във втория по-горен линк, също има писано за това, как се процедира за въпросното вграждане с нея... Нямам си обаче хабер, дали програмата ще работи свястно под 7..., ако нямаш и друг комп с XP/Vista

 

:offtopic:

@Night_Raven - както казваше старата класна по български... "Ами, ако сте китайци бйе!?" направо не ми се мисли...

Link to comment
Сподели другаде

Възможно е и е общо взето лесно и безболезнено да се тества, защото много усилия за монтаж/демонтаж и един SATA кабел не струва много пари. :)

Проблемът е решен, оказа се, че SATA кабела е за смяна, подмених го и всичко си дойде на мястото. Благодаря на Night_Raven за мъдрите съвети. Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

Изчетох темата Ръководство за инсталация на Windows XP внимателно и имам 2 (сигурно не особено интелигентни) въпроса:

1. На точка "6.1. Ако не ви е нужен допълнителен SATA/RAID/SCSI драйвър ..." (и т.н.) - как мога да разбера дали ми е нужен?

2. Ако да речем от горния въпрос изходя с отговор "не" продължавам напред и стигам до "10а. Ако инсталирате Windows XP на още "девствен" твърд диск." ... "10а.1." ... и действието "За да си създадете ново дялче натиснете C, което ще ви отведе на..." , където на мен бутона С въобще не ми активира нищо. Никакво действие. Все едно не натискам нищо на клавиатурата (тя работи, на PC2 e, не е на usb, и за да съм 100% убедена опитах с натискане на Enter / D, които работят, но не доведоха до никакъв разбираем резултат (за мен) ). И все пак при натискане на Enter ми се появява екран с подобен надпис като този, постнат от BaHkO4MATIC (снимка).

Не знам какво става и тотално се обърках.

Допълнително: HDD-то е 80GB, Maxtor, и преди да му "стане нещо" си работеше напълно коректно, разделено на 2 части (20/60GB).

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

Изчетох темата Ръководство за инсталация на Windows XP внимателно и имам 2 (сигурно не особено интелигентни) въпроса:

1. На точка "6.1. Ако не ви е нужен допълнителен SATA/RAID/SCSI драйвър ..." (и т.н.) - как мога да разбера дали ми е нужен?

2. Ако да речем от горния въпрос изходя с отговор "не" продължавам напред и стигам до "10а. Ако инсталирате Windows XP на още "девствен" твърд диск." ... "10а.1." ... и действието "За да си създадете ново дялче натиснете C, което ще ви отведе на..." , където на мен бутона С въобще не ми активира нищо. Никакво действие. Все едно не натискам нищо на клавиатурата (тя работи, на PC2 e, не е на usb, и за да съм 100% убедена опитах с натискане на Enter / D, които работят, но не доведоха до никакъв разбираем резултат (за мен) ). И все пак при натискане на Enter ми се появява екран с подобен надпис като този, постнат от BaHkO4MATIC (снимка).

Не знам какво става и тотално се обърках.

Допълнително: HDD-то е 80GB, Maxtor, и преди да му "стане нещо" си работеше напълно коректно, разделено на 2 части (20/60GB).

 

 

1. Като знаеш дали твърдият диск е със сериен интерфейс (SATA). Това се включва още в името и модела му. Още по-лесен начин да разбереш е... просто като пробваш. След boot-ването, Windows-инсталаторът проверява за съвместимост на компонентите. На това място, ако направиш "отбивка" за търсене на допълнителни драйвери, които да бъдат инсталирани (с натискане на съответния клавиш - както е в ръководството), ще ти се изведе прозорче сподкана да заредиш дискета с въпросните драйвери, които да се инсталират. Ако, обаче, НЕ натискаш нищо, след проверката за съвместимост, ще ти се появи меню, което ще те запита какво точно искаш да правиш - да поправяш текущата инсталация; да правиш нова инсталация. Именно на този етап, избереш да продължиш с нова инсталация (ENTER), ще ти се появи един прозорец, който те уведомява, че Windows не може да намери твърд диск, на който да се извърши инсталацията.

Извод: Значи ти трябват допълнителни драйвери за дъното (SATA/RAID), които обикновено са налични на диска, който си идва с него, или се свалят от сайта производител на дъното/чипсета (примерно за чипсетове VIA - от техния сайт; за nVidia - от сайта на nVidia и т.н.). След това, с въпросните се прави дискета (Create boot disk), която се прилага в при инсталацията. Когато става въпрос за лаптопи, обаче, ситуацията е малко по-кофти, защото няма Flopy... Вариантите за решаване на проблема с драйверите тогава, са както съм писал по-горе (вграждане в инсталацията). Би могла да се приложи и емулация на IDE режим от SATA-контролера. Това се превключва от настройките в BIOS. за него е писано тук. Въпреки, че май не винаги хваща декиш...

В твоя случай, щом си стигнала до етапа с партишаните, вероятно не ти трябват странични драйвери.

 

2. Сега малко не разбрах... Ако вече дискът е разделен на 2 разпознаваеми дяла, единият от които C:, защо искаш да го делиш наново? Маркираш си дял C: (ако той ти е системен дял) със стрелките и натискаш ENTER, за да продължи инсталацията. Тогава тя засича наличната вече OS и те пита какво да я прави... форматираш я и натам - като в ръководството... Синият екран, който си получила, вероятно се дължи на избирането на Unpartitioned space и натискане на ENTER - Windows не може да засече дефиниран партишан и се шашка... Още повече, че обикновено селед разделяне на диска, остава малко свободно място (~4Mb), което се дефинира пак като Unpartitioned space... Нали не се опитвап да делиш него или инсталираш върху него? Ако е маркираш дял C: и цъкнеш C, няма нищо да стане, защото дялът вече е създаден и форматиран, неможеш да го делиш така, без да го изтриеш с D, при което той също влиза в състава на Unpartitioned space и трябва пак да си го делиш с C-бутона.

Link to comment
Сподели другаде

1. От дотук казаното всичко е ок, не са ми необходими никакви други допълнителни драйвъри.

2. Явно не съм се изразила правилно. Успешно достигам до тук http://img130.imageshack.us/img130/69/08a1emptyhdd1.png, където за големина на диска вече цифрите са други (по спомен 79хил. и нещо) и спрямо ръководството натискам бутон С и продължавам с делене, големина и т.н. Но при натискане на С нищо не се случва. Никаква реакция. Нищо.

Link to comment
Сподели другаде

Нали казваше, че дискът е разделен на 2 дяла (20/60Gb)? Въпросните дялове не се ли появяват на този етап, като в подточка 10а.4. от ръководството? Или пък си ги изтрила с D (и 2-та), при което картинката е като по-горната? В такъв случай, вероятно ще да пишеш от друг комп...

Ако имаш телефон с камера/фотоапарат, можеш да напрвиш едно фото на етапа...

Link to comment
Сподели другаде

Пиша от друг компютър, да. Преди (когато работеше и не се беше сринал Windows-a) беше разделен така - 20/60Gb. След това аз не съм делила, или трила, или каквото и да е подобно по харда. Резултатът е абсолютно същия като на снимката от предния пост, единствено цифрите са различни, но мога да снимам и да постна (по-късно). Не знам и защо 2-та дяла ги няма и въобще какво им се случи.
Link to comment
Сподели другаде

Пиша от друг компютър, да. Преди (когато работеше и не се беше сринал Windows-a) беше разделен така - 20/60Gb. След това аз не съм делила, или трила, или каквото и да е подобно по харда. Резултатът е абсолютно същия като на снимката от предния пост, единствено цифрите са различни, но мога да снимам и да постна (по-късно). Не знам и защо 2-та дяла ги няма и въобще какво им се случи.

 

За какъв по-точно срив става въпрос? Обясни малко по-подробно как е възникнал.

От последното ти обяснение, стигам до извода, че това не е нормална процедура по преинсталация, а твърдият диск е претърпял поражение, на което вероятно се дължи и невъзможността на Windows-инсталатора да борави с него. Съответно, бутонът C e неактивен.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип да, не е нормална процедура по преинсталация, аз съм си го преинсталирала и сама няколко пъти, без проблем или някакви аномалии и всичко си е било точно. В случая подреждах нещата, които бях записала на D, триех стари и ненужни и такива организационни дейности, след което реших да му направя един check профилактично (не знам и аз защо) -

http://img62.imageshack.us/img62/882/checki.jpg

и всичко си вървеше нормално до един момент, в който машината се рестартира и стигна до Boot from CD... Oт тук насетне останалото го описах. И така.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...