Jump to content

Съветчета за поредната конфигурация


Препоръчан пост

Да, наистина процесора няма L3 кеш - нещо съм се заблудил, но за разлика от Athlon II процесорите е с Deneb ядро и се клоква повече от тях(Атлоните). Влиянието на L3 кеша не е особено голямо за общата производителност на системата, та спокойно може да се преглътне липсата му. За паметта няма никакво значение дали е KIT или ще купиш два еднакви модула, а 1600 е по-бърза от 1333. Това, че не се поддържа официално, не значи, че не може да работи на по-висока честота. Просто по default ще тръгне на 1333, а после в BIOS-a се гласи ръчно на 1600 с указаните от производителя тайминги и напрежение. В случая за тоя Patriot e CL9@1.6V. Или ако я оставиш на 1333 може да пробваш по-ниски тайминги, като например 7-7-7-18.

Edit: Забравих за рутер - фен съм на TP-Link и съм много доволен от TL-WR1043ND флашнат с dd-wrt. За мрежова карта не съм сигурен, но мисля, че TP-LINK TL-WN722N Wireless-N nLite USB Adapter или TP-Link TL-WN821N ще се справи отлично.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 403
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Да, наистина процесора няма L3 кеш - нещо съм се заблудил, но за разлика от Athlon II процесорите е с Deneb ядро и се клоква повече от тях(Атлоните). Влиянието на L3 кеша не е особено голямо за общата производителност на системата, та спокойно може да се преглътне липсата му. За паметта няма никакво значение дали е KIT или ще купиш два еднакви модула, а 1600 е по-бърза от 1333. Това, че не се поддържа официално, не значи, че не може да работи на по-висока честота. Просто по default ще тръгне на 1333, а после в BIOS-a се гласи ръчно на 1600 с указаните от производителя тайминги и напрежение. В случая за тоя Patriot e CL9@1.6V. Или ако я оставиш на 1333 може да пробваш по-ниски тайминги, като например 7-7-7-18.

Edit: Забравих за рутер - фен съм на TP-Link и съм много доволен от TL-WR1043ND флашнат с dd-wrt. За мрежова карта не съм сигурен, но мисля, че TP-LINK TL-WN722N Wireless-N nLite USB Adapter или TP-Link TL-WN821N ще се справи отлично.

С Deneb ядро е, ама утре. CPU-Z не го разпознава правилно. Ядрото му е Propus (като на четириядрените Athlon II X4). С една дума фирмата AMD иска да ни пробута един фалшив Phenom, кръстен така за разнообразие и заблуда на потребителите (ако мине номера).

Link to comment
Сподели другаде

Сигурен ли си, че е не е Deneb? Понеже X4 820 си е Deneb и даже има 4МБ Л3 кеш. Ако са свършили тая глупост защо по дяволите са ги кръстили Phenom, а не например Athlon II 650!?
Link to comment
Сподели другаде

Отново съм аз. :)

Докато ние тук се опитваме да измислим нещо, жената попитала техния подръжчик на компютрите им, да й предложи някаква конфигурация. Ето я и нея:

Дъно - Intel® Desktop Board DP67DE

Процесор - Intel® Core i5-2400, 3,1GHz, BOX (1155)

Памет - DDRAM3 2x2GB Kingston HyperX - не уточнил точно каква чистота, но предполагам 1600

Диск - WD 1TB Serial ATA III 7200ot. 32MB, WD10EALX

Графика – Sapphire ATI Radeon HD5450 1GB GDDR2, DVI, HDMI, VGA, LP, bulk

Кутия – Eurocase ML N800, 350x, 2xUSB, audio

Звукова карта - Intel® High Definition Audio

Мрежова карта - Intel® PRO 10/10/1000 LAN

Захранване – Forton FSP 400W, Aktiv. PFC, ef.>80%, 12cm fan, OEM

ZyXEL NWD-2205N, Wi-Fi 802.11n USB Adapter, N 300Mbps - това предполагам е Wi-Fi адаптер

 

Всичко това за 573,96 евро (в списъка не съм включил механиката, която е дал).

После е написъл, че ако не искам този процесор (ако не ми се дават толкова пари) предлага Intel® Core i3-2100 processor, 3,10GHz, 3MB, LGA1155 BOX (- 63,84 евро) и дъно MSI P67S-C43, s1155, P67, D3, USB 2.0, ATX (- 12 евро). Т.е. 498,12 евро.

Същевременно написал, че ако смятам да използвам компютъра за обработка на видео FULL HD, ще ми трябва по мощна конфигурация от посочената в началото.

 

Предполагам няма какво да се обсъжда такава конфигурация (като горната), тъй като Intel излиза по-скъпо, пък и в нея отсъства рутер.

Така че, за сега са ясни следните компоненти:

Диск - WD 1TB Serial ATA III 7200ot. 32MB, WD10EALX за 57,60 евро

Захранване - Corsair ATX 430W PFC CMPSU-430CXEU, 120mm ventilátor за 42,67 евро

Памет - DDRAM3 2x2GB Kingston HyperX 1600 CL9 XMP (KHX1600C9D3X2K2/4GX) за 44,50 евро

или

DDRAM3 2x2GB Kingston HyperX Blu 1600 CL9 (KHX1600C9D3B1K2/4G) за 45,16 евро

или

DDRAM3 2x2GB Kingston HyperX 1600 CL9 (KHX1600C9D3K2/4GX) XMP за 47,86 евро

или

DDRAM3 2x2GB Corsair XMS3 1600 CL9 (CMX4GX3M2A1600C9) за 50,56 евро

Процесор - AMD Athlon II X4 640 Quad-Core BOX (AM3) за 89 евро

или

AMD PHENOM II X4 840 Quad-Core BOX (AM3) за 92,50 евро

Графика - VGA SAPPHIRE ATI HD 5770 1GB VAPOR X DDR5 (PCIe) за 123,40 евро

или

VGA GIGABYTE ATI HD5770 1GB DDR5 (PCIe) за 110,70 евро

Дъно - Gigabyte 870A-UD3 AMD 870, DDR3 1866, SATA3, RAID, GBLAN, ATX за 93,76 евро

или

ASUS M4A88TD-V EVO, AMD 880G/SB850, DDR3-1333, SATA3, RAID, IEEE, GBLAN, ATX за 96,50 евро

Кутия - Cooler Master Elite 430 (RC-430-KWN1) за 46,92 евро

или

AC Silentium T11 Black за 40,20 евро

 

П.П. Каква е разликата между трите вида памети от Kingston?

Link to comment
Сподели другаде

AMD-конфигурацията, дето си написал е добра. Разликата между паметите не мога аз поне да кажа точно каквва е - и трите са с еднакви тайминги. Твърде много се интересуваш от незначителни детайли, по принцип всякакви DDR3 памети стават... Процесорите са еднакви като архитектура и ядра (Propus), по-скъпият Phenom II X4 840 работи само на по-висока честота (3,2 GHz) и представлява един фалшив Phenom, който не е такъв поради липсата на L3 кеш-памет. Все пак поради малката разлика в цената може него да вземеш.
Link to comment
Сподели другаде

Да, ето тук например пише. Не се среща много често това обаче, сякаш се опитват да го прикрият, ако може. Той е и по-евтин де.

Направо са се на@кали с тоя псевдофеном. А аз подведен от X4 820 си мислех, че 840 е същия с малко по-висока честота. Whatever...

Intel® Core i5-2400 e доста по-бърз от AMD и си заслужава, но въпросът е, че заради бъг в P67 и H67 чипсетите, Интел изтеглиха от пазара(т.е. накараха производителите на дънни платки) всички дъна с тези чипсети и ще ги заменят с нови, та в момента е почти невъзможно да се купи Sandy Bridge конфигурация точно заради липсата на дъна. Ако е останало някое дъно в наличност, то си заслужава да се замислиш за такава конфигурация, понеже бъга засяга само SATA II портовете на дъното, а щом си с един хард спокойно можеш да ползваш SATA III портовете, и най-голямото предимство е, че малко преди да изтече гаранцията може да поискаш смяна на дъното заради бъга и да получиш чисто ново от нова ревизия. Обаче не съм съгласен с това:

Захранване – Forton FSP 400W, Aktiv. PFC, ef.>80%, 12cm fan, OEM

Напоследък FSP(вече не се казват само Fortron) лежат на стари лаври, почнали са да правят откровено казано боклуци, които няма нищо общо с качествените им захранвания от преди 2-3 години, и да повериш машина за 550 евро на такова захранване не е изобщо не е препоръчително. Един 400W Seasonic е далеч по-удачен избор.

Link to comment
Сподели другаде

AMD-конфигурацията, дето си написал е добра. Разликата между паметите не мога аз поне да кажа точно каквва е - и трите са с еднакви тайминги. Твърде много се интересуваш от незначителни детайли, по принцип всякакви DDR3 памети стават... Процесорите са еднакви като архитектура и ядра (Propus), по-скъпият Phenom II X4 840 работи само на по-висока честота (3,2 GHz) и представлява един фалшив Phenom, който не е такъв поради липсата на L3 кеш-памет. Все пак поради малката разлика в цената може него да вземеш.

На кое дъно, и на коя графика да се спра от двете възможности/двата производителя - посочил съм две/два?

Не се задълбочавам в детайлите, просто ми беше интересно.

Възможно е да изчакам още малко и да се навия за AMD PHENOM II X4 955 Quad-Core BOX Black Edition C3 (AM3). Целия проблем е в това, че новият компютър ще го сложа в хола и ще е доста отдалечен от мястото, където сега влиза кабела за интернета (около 10м пряка линия). И тъй като не ми се тегли кабел (свързано с пробиване на стени, скриване и т.н.) решихме с жената да си купим рутер. Това обаче не го бяхме предвидили в цената, иначе отдавна да съм спрял да спекулирам. :blush: Т.е. за 500€ може да се купи доста добра конфигурация за моите нужди, ако изключим рутера и подходяща мрежова карта.

 

Intel® Core i5-2400 e доста по-бърз от AMD и си заслужава, но въпросът е, че заради бъг в P67 и H67 чипсетите, Интел изтеглиха от пазара(т.е. накараха производителите на дънни платки) всички дъна с тези чипсети и ще ги заменят с нови, та в момента е почти невъзможно да се купи Sandy Bridge конфигурация точно заради липсата на дъна. Ако е останало някое дъно в наличност, то си заслужава да се замислиш за такава конфигурация, понеже бъга засяга само SATA II портовете на дъното, а щом си с един хард спокойно можеш да ползваш SATA III портовете, и най-голямото предимство е, че малко преди да изтече гаранцията може да поискаш смяна на дъното заради бъга и да получиш чисто ново от нова ревизия.

Смятам да остана на варианта с AMD. Не знам дали си заслужава парите по-скъпия Intel. Вече 6-та година карам с този компютър (AMD Athlon 64, 1800 MHz (9 x 200) 2800+) и съм достатъчно доволен.

 

П.П. Оправиха ми стария компютър, така че сега ще отписвам по навреме. :)

Link to comment
Сподели другаде

Процесорът Phenom II X4 955 ще ти трябва само, ако играеш игри, а ти не играеш - така че взимай по-евтиния Athlon II X4 640. Дъното Giabyte 870A-UD3 е добър избор. Видеокартата няма голямо значение - която си харесаш. Ако вземеш ASUS M4A88TD-V EVO, то е с врадена видеокарта, та може да не взимаш външна. Няма да може да играеш много-много 3D-игри де, само по-леките.
Link to comment
Сподели другаде

Да попитам за захранването.

Днес разгледах сайта на видеокартата и видях, че препоръчват мин. 450W. Разглежданите досега захранвания са 430W. Явно ще трябва да избера по мощно - поне 500W.

Въпросът ми е, от какво зависи мощността на захранването? Може ли да се сложи например 700W (има ли смисъл), ако препоръчителните стойности за всички компоненти, не надвишават 450W?

 

За сега това е последната конфигурация.

post-485-063394600 1299238126_thumb.jpg

Какво мислите, възможно ли е клокването на такъв компютър (процесор, видеокарта) и до колко? Какво ще ми трябва още към тази конфигурация при евентуално клокване - по-добър вентилатор на процесора, по-мощно захранване?

 

П.П. Момчето, което ми оправи стария компютър, искаше да ми слага чак 600W захранване (досега съм бил с 300W и съм карал 5 години). Аргумента му беше, че използваните от мен програми (Format Factory и др. за обработка на видео) "гълтали" много и по този начин, захранването е на границата на своите възможности и по-бързо се употребява.

Link to comment
Сподели другаде

Мощността на захранващия блок се определя според компонентите, които ще се ползват като се вземе предвид и дали ще се клоква машината и дали се обмислят сериозни ъпгрейди за в бъдеще. Реално погледнато много често истинската консумация е много по-ниска от това, което повечето хора си мислят (става въпрос за среден клас машина), а и в интернет е пълно с "калкулатори" за захранвания, които ползват пикови стойности и крайният резултат е доста далеч от реалността. Това не значи, че трябва да се купува захранващ блок с по-малка мощност, който да работи на ръба, защото освен всичко друго с времето всеки захранващ блок малко или много деградира поради стареене на елементите, но и не трябва да се oversize-ва (много), защото просто няма смисъл и е излишен разход на пари. Общо взето оптималният избор като цена/качество е някъде по средата както е и с повечето неща. Предполагам последното отговаря и на въпроса ти за 700W захранването. Такива захранвания (и по-мощни) за са по-специфични случай, които не покриват идеята за средностатистическо PC като например SLI конфигурация и др. Друг е въпросът, че при голяма част от захранванията (дори и някои маркови) това, което е указано на етикета като стойности не е съвсем същото каквото е в действителност отделно, че освен мощността има и други фактори като ниво на пулсации (което е изключително важно), генериран шум при работа и други неща. С последното искам да кажа, че определено не трябва да се избира захранващ блок само по етикета, още повече че реално голяма част от производителите ползват модификации на една и съща платформа (примерно на Seasonic), така че понякога един и същи захранващ блок се продава под различни марки на съответно различна цена, а качеството е или същото или с минимални разлики, а потребителят си мисли, че купува нещо по-качествено. Общо взето нещата са много оплетени и кажи речи трябва да се гледа какво може съответната платформа пък чак тогава да се гледат конкретни модели от дадените производители и да се прави съпоставяне (при еднаква реализация) например на база качеството на използваните елементи (примерно кондензатори). Друг е въпросът, че това са неща доста далеч от средния потребител и затова и проблемите със захранвания не са малко.

 

Maшинката, която си посочил не е лоша като цяло, но помисли за евентуална смяна на захранващия блок. Ако ще взимаш Corsair минимумът според мен е VX серията. Като пример 550VXEU. За съжаление това захранване не е особено ефективно от гледна точка на цена, но пък в сайта, от който пазаруваш не намерих захранвания като Cooler Master Silent Pro M500 или Xigmatek, които са доста добър избор при това на поносима цена.

 

Относно оувърклока - никой не може да ти даде гаранция за оувърклок или да ти каже колко точно ще се клокне компонент X. Има много фактори, които указват влияние и истината е, че това се проверява опитно на момента. Като цяло тея сметалки Athlon II X4 620/640 се клокват що годе прилично, но все пак гаранция както казах не може да се даде. Иначе основните фактори при клока са дънната платка (почти всички аспекти от охлаждане до фърмуер) и особено важно реализацията на захранването на процесора (най-вече когато става въпрос за Quad Core), също така паметта, охлаждането на процесора и цялостният въздушен поток в кутията. По принцип доста хора в тоя списък включват и захранвания блок, но реално той няма пряка връзка към клока, ако е достатъчен като мощност за дадената система. Т.е. по-скъп захранващ блок няма да подобри клока, а ще има други предимства като например по-голяма ефективност.

Link to comment
Сподели другаде

Това не значи, че трябва да се купува захранващ блок с по-малка мощност, който да работи на ръба, защото освен всичко друго с времето всеки захранващ блок малко или много деградира поради стареене на елементите...

….но помисли за евентуална смяна на захранващия блок. Ако ще взимаш Corsair минимумът според мен е VX серията.Като пример 550VXEU. За съжаление това захранване не е особено ефективно от гледна точка на цена....

Не искам да разбираш отговорът ми като заяждане, просто се опитвам да бъда обективен, пък и ми е интересно да чуя твоето мнение по въпроса, но до сега (от септември 2005 до януари 2011) съм бил с "куче марка“ захранване, от онези, които вървят с РС кутията. post-485-024667200 1299316295_thumb.jpg

Ако знаеш що видео съм конвертирал (предполагам се счита за натоварване на захранването) и до сега е издържало. С това не казвам, че ще се насоча към най евтиния боклук, просто ми е интересно как така се получава, че при някой, евтините компоненти издържат дълго време, а при други се скапват скъпите. Разбира се, предната ми конфигурация (имам предвид сегашния компютър) ми е прави един познат, като тогава не съм разбирал нищо, абсолютно нищо. Било ми е все едно какво ще бъде захранването, дъното и т.н.

От друга страна, всяко нещо има 2 год. гаранция. Дори и да взема два пъти по-скъпо захранване от това, което съм показал на снимката в предпоследното си мнение, след 2 год. няма да е като ново (според твоите думи). Но ако избера по-евтиното (на половина), след 2 год. спокойно мога да го сменя с ново, и по този начин хем ще спестя, хем ще имам ново захранване, което ще ме изкара още 2 год..

 

...но пък в сайта, от който пазаруваш не намерих захранвания като Cooler Master Silent Pro M500 или Xigmatek, които са доста добър избор при това на поносима цена.

Този ли CoolerMaster Silent Pro M500 имаш в предвид? Ако си разглеждал конфигуратора, може да отсъства, защото не е в наличност и трябва да се обадиш, за да го поръчат от доставчикът им.

Също така има и Corsair CMPSU-550VXEU.

Xigmatek наистина няма.

Машинката, която си посочил не е лоша като цяло....

Само захранването ли не е добър избор?

Какво мислиш за останалите компоненти? Кои би заменил и с какво (ако въобще трябва да се заменя)?

Ти каква конфигурация би предложил до 500€ и нещо отгоре (имай предвид клокването)?

Към тези пари би трябвало да включа рутер (N) и мрежова карта. Някакво предложение? Дори да е не възможно за тези пари, предложи все пак (карта и рутер).

 

Относно оувърклока - никой не може да ти даде гаранция за оувърклок или да ти каже колко точно ще се клокне компонент.

Имах предвид, дали въобще стават за клокване? Не съм наясно с този процес, но мисля, че съм чел, че не всеки процесор/графика става за клокване (дано не прозвучи глупаво). Има ли нещо такова?

 

 

 

 

П.П. При избора на конфигурация или компоненти, не е задължително да се спираш на конфигуратора, който съм дал в началото. Можеш да ги посочиш и от английски сайтове. Това не е единствената фирма от която мога да взема компютъра (дори и да е най сериозната).

Link to comment
Сподели другаде

..., но до сега (от септември 2005 до януари 2011) съм бил с "куче марка“ захранване, от онези, които вървят с РС кутията. post-485-024667200 1299316295_thumb.jpg

Ако знаеш що видео съм конвертирал (предполагам се счита за натоварване на захранването) и до сега е издържало. С това не казвам, че ще се насоча към най евтиния боклук, просто ми е интересно как така се получава, че при някой, евтините компоненти издържат дълго време, а при други се скапват скъпите. Разбира се, предната ми конфигурация (имам предвид сегашния компютър) ми е прави един познат, като тогава не съм разбирал нищо, абсолютно нищо. Било ми е все едно какво ще бъде захранването, дъното и т.н.

От друга страна, всяко нещо има 2 год. гаранция. Дори и да взема два пъти по-скъпо захранване от това, което съм показал на снимката в предпоследното си мнение, след 2 год. няма да е като ново (според твоите думи). Но ако избера по-евтиното (на половина), след 2 год. спокойно мога да го сменя с ново, и по този начин хем ще спестя, хем ще имам ново захранване, което ще ме изкара още 2 год..

 

  

Този ли  CoolerMaster Silent Pro M500 имаш в предвид? Ако си разглеждал конфигуратора, може да отсъства, защото не е в наличност и трябва да се обадиш, за да го поръчат от доставчикът им.

Също така има и Corsair CMPSU-550VXEU.

Xigmatek наистина няма.

 

Само захранването ли не е добър избор?

Какво мислиш за останалите компоненти? Кои би заменил и с какво (ако въобще трябва да се заменя)?

Ти каква конфигурация би предложил до 500€ и нещо отгоре (имай предвид клокването)?

Към тези пари би трябвало да включа рутер (N) и мрежова карта. Някакво предложение? Дори да е не възможно за тези пари, предложи все пак (карта и рутер).

 

 

Имах предвид, дали въобще стават за клокване? Не съм наясно с този процес, но мисля, че съм чел, че не всеки процесор/графика става за клокване (дано не прозвучи глупаво). Има ли нещо такова?

...

 

Не разбирам много от електротехника,но ми се струва,че ако захранването не подава "правилните" напрежения,или има големи пулсации - това се отразява на останалите компоненти,макар и не веднага. Предполагам,че за тези над пет години не си имал необясними проблеми с други компоненти. ;) Аз например в момента съм с Фортрон - 450 вата и една програма за диагностика/бенчмарк ми показва обезпокоителни стойности на напреженията. Знам,че не може особено да се разчита на такова софтуерно измерване,но поради други причини също мисля да взема по-добро захранване. Единият ми вариант е споменатият Silent Pro M500(за около 148 лв.) - вентилаторът му е с обикновен плъзгащ лагер,но пък има пет години гаранция и е с модулни кабели...Другият вариант е Fortron Aurum(Gold) 400 W - има 90% к.п.д., но вентилаторът му е "само" 120 мм,има по-малко конектори,а и ме подразни онова глупаво твърдение,че отворите във вид на стрела били "по-аеродинамични". :)

 

 

Относно ланкартата - всяко съвременно дъно има вградена такава  -не ти трябва отделна,освен ако смяташ да ползваш интернет и по време на буря. ;)

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам,че за тези над пет години не си имал необясними проблеми с други компоненти. ;)

Не твърдя, че съм нямал необясними проблеми с други компоненти, но не е задължително да се дължат на захранването. Мога да ги опиша. Първото, което си "отиде" беше хард диска - Maxtor 160 GB, 7200, 8 MB. Беше още в гаранция (беше изтекла 1 год.) и го смениха за Seagate 260 GB. T.e. ако беше виновно захранването, до сега да беше си отишъл и този диск (вече 4 год. го ползвам, да чукна на дърво).

Другото, което си "отиде" беше вградената лан-карта. Дали е причина захранването не мога да кажа.

Третото, но за което не съм сигурен дали си е "отишло", беше допълнително монтираната лан-карта (заместваща вградената). Казвам не съм сигурен, защото преди месец-два, когато я смених за нова, си мислех, че замръзването на компютъра се дължи на нея, но въпреки това след почти месец отново замръзна (компютъра) и се оказа, че вината е в захранването (за замръзването). От както ми смениха захранването, нито съм я пробвал, защото нямам причина. За сега всичко е ОК и не ми се иска да го отварям и да сменям карти, само и само да видя, дали наистина е "издала багажа" или е била чиста случайност с оправянето на проблема, преди време и то временно, при нейното заменяне. И тъй като не знам дали е изгоряла, отново не мога да хвърлям вина на захранването. :)

 

Това са всичките ми проблеми до сега по хардуера (пак да чукна на дърво). Значи, от трите описани проблема, само единия е с правдоподобност причинен от захранването.

 

Относно ланкартата - всяко съвременно дъно има вградена такава -не ти трябва отделна,освен ако смяташ да ползваш интернет и по време на буря. ;)

Имат вградени, но смятам да използвам рутер, а той не работи с тях, трябва отделна WiFi.

Link to comment
Сподели другаде

Някой ще ми обясни ли, каква е файдата от бърз процесор и РАМ, след като твърдия диск ще го спъва!

Аз бих му предложил да си вземе добро дъно, и след това да заложи на този твърд диск - WD 600GB SATA III VelociRaptor 10000rpm 32MB, WD6000HLHX , след което в зависимост от парите, с които ще разполага да мисли вече за процесоро и РАМ!

Щото и аз се нахвърлих на 4ядрен процесор и РАМ на 1600 пък твърдия дисик ме спъва отвсякде, щото е на 7200. т.е. всичко се обезсмисля, майна.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...