Jump to content

Съветчета за поредната конфигурация


Препоръчан пост

Ми дискчето е много добро... Само дето на човека ще струва доста повече от половина конфигурациика, която е спастрил до момента - 300 - 350 кинта... Тази серия си е скъпичка.

До момента, останах с впечатлението, че човекът си търси повече, или по-малко бюджетно решение, от среден клас. Дискът, който за момента е включен в конфигурацията е добро решение. На Раптора, що да не изпраска и един i7... и още по-добре ще стане. :)

Стандартните твърди дискове - с повечко механика, винаги ще са спъващ фактор за производителността. Въпросът е, каква производист/цена е нужна на конкретния потребител. :)

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 403
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

....и след това да заложи на този твърд диск - WD 600GB SATA III VelociRaptor 10000rpm 32MB, WD6000HLHX...

Това чудо на техниката струва тук 217.50€. :bored:

 

 

До момента, останах с впечатлението, че човекът си търси повече, или по-малко бюджетно решение, от среден клас.

Точно така. Дори си мислех, че ще постигна това с стотина евро по-малко.

Малко отклонение. Сегашната ми конфигурация (AMD Athlon 64, 1800 MHz 2800+; MSI K8N Neo (MS-7030); NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB); Seagate 260GB; Philips 170S (170S6); + 512 МВ памет (в последствие добавени 1GB) ; две механики; мишка и клавиатура) струваше през 2005г. 1000€. Днес, само за половината, може да се вземе поне 2-3 пъти по-мощен компютър (разбира се без монитора). Т.е. за половин цена, 2 пъти по-мощен компютър.

Да си призная, дори тази конфигурация е над очакваната ми първоначална, представа за компютър. Просто изкушението е голямо и явно ще я осъществя.

Link to comment
Сподели другаде

Според мен, конфигурацииката, която те радва, си е съвсем добре за парите си... Нека и по-специалистите се изкажат.

Винаги на хартия, от една конфигурация може да се желае и повече за парите й... Но факт е, че от нашенските..., а явно и от словашките фирми, рядко може да се поиска нещо, според написаното..., което те да имат (или поне на разумна цена). Все трябва да се правят компромиси. Алтернативата е, да се купува всеки чарк поотделно (включвам разходи и време за пътувания и разпитване) + това, че като ги купуваш отделно, се повишава цената (ако отбележим, че много фирми предлагат известно намаление на превишените цени, ако купиш конфигурацията от тях), а когато намериш всичките, да намериш и съвестен авер, който да ти сглоби частите в желаната машина. Изобщо - дълга и широка.

Link to comment
Сподели другаде

Според мен, конфигурацииката, която те радва, си е съвсем добре за парите си...

Така си мисля и аз. Лошото е, че не бяхме предвидили с жената рутер, който оскъпява допълнително нещата - 50€ (минимално) не ни мърдат. Не преставам да мисля над варианта с кабел, но не ми идват решения, как да го прекарам/скрия. Би ми спестило доста. :(

 

Винаги на хартия, от една конфигурация може да се желае и повече за парите й... Но факт е, че от нашенските..., а явно и от словашките фирми, рядко може да се поиска нещо, според написаното..., което те да имат (или поне на разумна цена).

Това не го разбрах.

Link to comment
Сподели другаде

Това не го разбрах.

Просто е. :)

Това, което тук ти е препоръчано, като части и прочие - в магазина рядко имат всички необходими компоненти и трябва да се правят алтернативи и нагаждания, към това, което искаш :)

От тук следват и главоломни промени в конфигурацията, както следя в темата.

До момента, в тази тема видях ПОНЕ 2 добри хартишни конфигурации, които бяха променяни, защото откъдето си решил да търгуваш, нямали нещо си и предложили друго... което става обект на спор и обсъждане в темата.

 

Надявам се, сега ме разбра. :)

Link to comment
Сподели другаде

Да, разбрахте. :)

Но честно да си кажа, не си спомням да ми е предлагано нещо, което не е било възможно да се намери тук. Дори се върнах назад да прочета отново какво е написано. А и както казах, не е само една фирмата за компютри. Автоматично се спирам на нея защото от тях ми е стария компютър и по инерция посещавам техния сайт. По скоро е възможно, да не ми е "харесала" някоя от предложените конфигурации. :blush:

Относно това, дали компонентите се купуват отделно. В конкретния случай (чрез конфигуратора или направо през главното им меню на сайта), също се купуват/избират отделно, така да се каже. Знам, че имаше предвид от различни магазини, но готовите им конфигурации са други. Иначе разлика в цените, независимо дали купуваш всичко от един магазин или от различни, няма. Няма намаление за това, че купувам всичко от един магазин. Може би трябва да се замисля над варианта, да ги изнудвам с това, че ще отида при конкуренцията да си го взема. Кой ще пусне повече. :P

post-485-015716300 1299395116_thumb.jpg

Най напред се избира вида (например "Мултимедия"), а после производител.

И още нещо. Това, че на сайта го нямат изложено като асортимент, не означава, че го нямат и в магазина. Дори и да е така, опитват се да го намерят от другаде, само и само да го купиш от тях. Може да нямат печалба от него (даден компонент), но знаят, че ще купиш всичко останало от тях. Т.е. не са на загуба, а са на по-малка печалба. ;)

 

Както и да е, да не продължавам, че оспамехме темата.

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност не - на мен ми беше интересно да разбера как стават тези работи в "чужденеция" - а и ще бъде добре (повече) български търговци от този бранш да прочетат горният коментар. :)
Link to comment
Сподели другаде

Не искам да разбираш отговорът ми като заяждане, просто се опитвам да бъда обективен, пък и ми е интересно да чуя твоето мнение по въпроса, но до сега (от септември 2005 до януари 2011) съм бил с "куче марка“ захранване, от онези, които вървят с РС кутията

 

Просто си минал между капките, но има и друго. Нещата се променят с времето и то доста драматично. Като пример бих ти дал една марка захранвания, която до скоро се славеше с доста качествени за парите си продукти и беше предпочитан избор в голяма част от случаите. Става въпрос за Fortron. Да, но сега качеството на тези захранвания няма абсолютно нищо общо с това, което беше преди. Това се получи (може би) заради сливането на няколко фирми в FSP Group. Дали това е реалната причина не е толкова важно, но е важно, че захранванията се различават драстично във всички аспекти - от ламарината до използваното PCB и елементи. Буквално ако отвориш един стар Fortron и един нов (т.е. FSP Group) няма да видиш почти нищо общо. Така че всичко е много относително и не е много коректно да се говори така, защото както виждаш нещата се променят бързо и драматично. Ако едно време е можело да попаднеш на евтин и що годе добре изпълнен захранващ блок то сега е почти невъзможно и това, което стана с Fortron (FSP Group) напълно го потвърждава.

 

И между другото - никъде не съм казал, че точно след 2 години (или каквато и да е друга стойност) ще започне да деградира даден захранващ блок. И подчертавам деградира, а не скапва, поврежда и тн. Реално тая деградация може никога да не я усетиш, защото зависи от доста условия и средата на ползване, но е факт, че технически я има и с цел презастраховка е добре да се вземе в предвид.

 

Що се отнася до избора на захранващ блок - да, бях пропуснал, че в този магазин имат Cooler Master Silient Pro. Това е реално OEM на Enhance и е доста приличен избор като цена/качество, тихо е, a и е модулно, което си е много сериозен плюс освен всичко друго. Но имай предвид, че това се отнася само за тая серия на CооlerMaster, GX серията примерно е дърво и трябва да се избягва.

 

Какво мислиш за останалите компоненти? Кои би заменил и с какво (ако въобще трябва да се заменя)?

Ти каква конфигурация би предложил до 500€ и нещо отгоре (имай предвид клокването)?

Към тези пари би трябвало да включа рутер (N) и мрежова карта. Някакво предложение? Дори да е не възможно за тези пари, предложи все пак (карта и рутер).

 

Kaкто казах и в предния пост като изключим евентуално захранването (както казах според мен за Corsair минимум VX серия) машината си е напълно ОК. Единствено може да помислиш за някакъв по-приличен охладител за процесора от сорта на Cooler Master Hyper 212+ или Scythe Mugen 2, че Боксовите по принцип са хилави и не са подходящи за малко по-сериозен клок.

 

Що се отнася до рутер - добра идея е Linksys WRT160N/L/, префлашнат с DD-WRT фърмуер.

 

Oтносно мрежовият адаптер - PCI или USB те интересува?

 

Имах предвид, дали въобще стават за клокване? Не съм наясно с този процес, но мисля, че съм чел, че не всеки процесор/графика става за клокване (дано не прозвучи глупаво). Има ли нещо такова?

 

По принцип е така, но новите сметалки и графични карти като цяло са доста податливи за оувърклок. Най-малкото технологичният процес е вече доста оптимизиран (в случая говорим за 45nm), което води до ниско работно напрежение откъдето и температура и като цяло значително по-добри възможности за оувърклок спрямо по-старите модели. Отделно, че AMD примерно имат т.нар. Black Edition серия, която е с отключен множител, което допълнително улеснява нещата.

Link to comment
Сподели другаде

И между другото - никъде не съм казал, че точно след 2 години (или каквато и да е друга стойност) ще започне да деградира даден захранващ блок.

За което се извинявам. Явно съм събрал две мнения в едно. Ще се опитам да поясна.

Ти си написал „...защото освен всичко друго с времето всеки захранващ блок малко или много деградира поради стареене на елементите...“. От друга страна, аз съм на мнение (и не само аз), че всичко днес се прави така, че да издържи 2 год. (плюс-минус). Иначе нямаше да ги има тези прословути „2 год. гаранция“, които за съжаление (като слушам и чета), в България все още не важат за всичко. Но това е друга тема.

Да, възможно е, тези 2 год. да са някакъв одобрен стандарт (минимален) от всички производители, или пък им е наложено „отгоре“ със закон, но пък можеше да са 4, 5 год., нали? Кой производител има интерес да създава неща издържащи повече, когато според закона трябва да издържат 2 год?

Разбира се, има и изключения. Аз самият имам няколко неща (електроника), които са на повече от 2 год. и все още ми служат (да чукна на дърво). Аз самият се опитвам да купувам неща, струващи малко над средното ниво, но не и да се "изхвърлям", защото никой не може да ми даде гаранция, че като е по скъпо, ще е по качествено. Май взех да се повтарям.:)

Затова по подразбиране написах 2 год., като предполагах, че съвпада с мнението да доста хора.

 

Kaкто казах и в предния пост като изключим евентуално захранването (както казах според мен за Corsair минимум VX серия) машината си е напълно ОК.

Да, каза го, но ми се искаше да видя твоя конфигурация за тези пари. Или искаш да кажеш с ръка на сърце, че ако трябва ти да си купуваш компютър за такава сума, би избрал точно този (разбира се, като изключим захранването)?

 

Имам запитване за процесора. Вчера ги разглеждах по обстойно и се натъкнах на следното:

AMD PHENOM II X2 560 BOX Black edit. (AM3) – 3.2GHz,

Provides L1 Cache Memory Storage Capacity: 256 KB

Provides L2 Cache Memory Storage Capacity: 1024 KB

Provides L3 Cache Memory Storage Capacity: 6144 KB

 

AMD Athlon II X4 640 Quad-Core BOX (AM3) – 3GHz,

Provides L1 Cache Memory Storage Capacity: 512 KB

Provides L2 Cache Memory Storage Capacity: 2 MB

 

Въпросът ми е, не е ли по-добрър избор PHENOM II X2 560 от досегашния избор (на еднаква цена са)? Има L3 Cache и работи на по-висока чистота. При това е Black Edition, а както казваш ти, това е добре за оувърклока.;)

Допринасят ли нещо повече четерите ядра на Athlon-а?

Забравих да попитам. По назад в темата се спомена AMD PHENOM II X4 840 Quad-Core BOX (AM3). Има ли смисъл от него, тъй като излезе, че не е никакъв PHENOM, дори по тукашните сайтове го наричат „PHENOM II X4 840 - най-бързия Athlon“

 

Единствено може да помислиш за някакъв по-приличен охладител за процесора от сорта на Cooler Master Hyper 212+ или Scythe Mugen 2, че Боксовите по принцип са хилави и не са подходящи за малко по-сериозен клок.

Мислил съм над това.

 

Що се отнася до рутер - добра идея е Linksys WRT160N/L/, префлашнат с DD-WRT фърмуер.

Този ли?

 

Oтносно мрежовият адаптер - PCI или USB те интересува?

Кои са за предпочитане? Плюсове и минуси за двата вида?

 

По принцип е така, но новите сметалки и графични карти като цяло са доста податливи за оувърклок. Най-малкото технологичният процес е вече доста оптимизиран (в случая говорим за 45nm), което води до ниско работно напрежение откъдето и температура и като цяло значително по-добри възможности за оувърклок спрямо по-старите модели. Отделно, че AMD примерно имат т.нар. Black Edition серия, която е с отключен множител, което допълнително улеснява нещата.

Четох някакви теми за оувърклока и там се пишеше, че за предпочитане е да се клоква след като изтече гаранцията на компютъра. Не е ли по-добре на опак? Дори и да се развали/изгори някой компонент, ще ти го сменят. Има ли начин вече изгорял компонент, да бъде проверен/тестван от производителя и да се разбере, че е променяно нещо по заводските му настройки? Твоето мнение за „след“ или „преди“ изтичането на гаранцията?

 

Дали това е реалната причина не е толкова важно, но е важно, че захранванията се различават драстично във всички аспекти - от ламарината до използваното PCB и елементи. Буквално ако отвориш един стар Fortron и един нов (т.е. FSP Group) няма да видиш почти нищо общо.

Не ми се иска да влизам в подробности и спорове (не е това целта ми), със сигурност вече отегчавам хората с моите бръщолевения, и въпреки това реших да реагирам на по горния цитат.

Ще направя малко отклонение за да стане ясно какво имам предвид.

Имам един приятел (Night_Raven сигурно се сеща за кого говоря:)) с когото преди всичко се разправяме на тема компютри и електроника. В реда на нещата е, когато закупя новия компютър, да подискутираме за него – какви компоненти са използвани, колко струва и т.н. Обикновените разговори между приятели. Тъй като обаче е привърженик на всичко, което навремето е било стойностно и се е доказало по един или друг начин с своето качество (може да се каже, че старомоден), а от друга страна словаците се имат за по-големи „разбирачи“, очаквам да започне да ми задава въпроси, защо точно тази марка съм избрал, защо точно този модел и т.н. Между другото, занимава се с компютри от 1996г, което не може да се каже за мен, но не е някакъв голям специалист.

И сега по същество. Когато дойде този момент с дебата и аз започна да му обяснявам, защо съм си избрал „еди какво си захранване“, а не да кажем така известната преди време марка Fortron, без да пропусна да цитирам „ламарината, PCB и елементите“ и до колкото го познавам, ще последва въпроса „Ама как може някой да твърди, че само заради промяна на използваните продукти, нещо не е качествено? То и двигателите на колите преди време са били от желязо, а сега са от алуминии. Не са ли по-добри (алуминиевите)?“ Използвам двигателите, но със сигурност може да се дадат и други примери.

От друга страна, зависи какво му е хобито на човек и според това поддържа определени тези и твърдения. Например. Той е китарист, занимава се доста отдавна и следи как се развива технологията (за разлика от компютрите). Когато става дума за китари и апаратура, започва да изтъква, как еди какво си производство или еди какви си части са по-качествени от други и не иска да чуе за други мнения. Това му е хоби. Както казах, занимава се и с компютри, но не му са хоби. В този случай, няма значение каква марка са компонентите (въпреки, че написах, че ще задава въпроси) - всички са китайски и имат 2 год. гаранция. Щът, нещът, трябва да ти я сменят, ако нещо се случи.

Или пък да вземем рибарите (да ме прощават, ако засегна някого). Слушам как, само с въдица за няколко стотин евро + специално оборудване (кукички, системи за сигнал), може да се хване риба. Какво им беше учудването, когато с въдица купена от битака в Пловдив за 10лв., хващах наравно с тях. Не съм запален рибар, нито съм добър рибар. Просто съм имал късмет.

 

За сега толкова.:)

Link to comment
Сподели другаде

Наистина доста се разтегли тази тема за закупуването на сравнително евтин домашен компютър, сякаш това ще е компютърът на живота ти (дано да не е така). Та... ако беше добър избор двуядрения Phenom II X2 560, щяхме да ти го препоръчаме. Времето на двуядрените вече минава. Вярно е, че този може понякога да се отключи и да работи стабилно като четириядрен, но няма гаранция въобще. Също така отключеният множител е някакво предимство, но несъществено за мен, защото при вдигане на множителя първо процесора започва да загрява осезаемо и иска добро (а съответно и струващо допълнителни пари) охлаждане, второ - енергоспестяващата функция се изключва и процесора започва да работи ненужно на пълна мощност и когато няма нужда от това. Най-добрият избор от изброените процесори би бил Phenom II X4 840 поради по-високата работна честота и съответно възможността за постигане на по-висока такава при овърклок (отделен е въпроса дали е необходим и кога). За захранването... Моята "пръчка" Cooler Master GX 550 W, както го нарече по-горе l.kanelov, има 5-годишна гаранция, не 2-годишна. Известен проблем при него е само по-шумният вентилатор при порядъчно натоварване, иначе е безшумно.
Link to comment
Сподели другаде

Наистина се извинявам за разтеглянето на темата. :(

Позволих си да продължа да пиша по две причини:

- за разлика от повечето от вас, аз съм извън България (не се оплаквам за което) и не познавам много хора тук (да не кажа, че нямам повече от 1-2 приятели). Т.е. нямам възможността да коментирам подобни теми с никой, както предполагам правите вие с вашите приятели, освен с хората от форума. Има разбира се и словашки форуми, но ми са доста по трудни за разбиране (понякога използват непозната за мен терминология).

- липсват ми изказванията като на l.kanelov, които в началото на темата са доста чести. Изказвания, които разглеждат даден компонент в дълбочина - как, защо, кога и т.н. Не че е от голямо значение, но някак си е по успокояващо.

 

Като каза за петте години се сетих, че draco_volans спомена същото за хард диска WD. Само че, като попитах в магазина ми казаха, че те давали само 2. Предполагат, че 5-те ги дава производителя, като за целта ще е нужно да се регистрирам в неговият сайт, да попълня някакъв формуляр и т.н.

Така ли е?

Link to comment
Сподели другаде

Като каза за петте години се сетих, че draco_volans спомена същото за хард диска WD. Само че, като попитах в магазина ми казаха, че те давали само 2. Предполагат, че 5-те ги дава производителя, като за целта ще е нужно да се регистрирам в неговият сайт, да попълня някакъв формуляр и т.н.

Така ли е?

 

Моят твърд диск 1TB WD Black e с гаранция 60 месеца (посочено е в общата гаранционна карта на машината). Всеки от компонентите, които взех е с оригиналния си гаранционен срок, както и трябва да бъде. Не съм се допитвал/пазарил до фирмата за срока на гаранцията. Просто, при поръчването се прие за даденост - 5 години и толкоз. Никакви допълнителни регистрации и пр.

Това ми напомня за "Особености на словашкия/българския риболов", ако си позволя да перефразирам. Не се сещам за нашенска фирма, която да не шмекерува и силно се съмнявам словашките им колеги да са по-добри. Става въпрос за бизнес. Едни повече - други по-малко, но всички го правят.

 

Добавено: Като се поразрових из net-a, гаранционните условия на WD варират в доста широк диапазон - от 1 година + доплащане за още 1-2 години (Green/Blue серията), през 3 години за модели от Blue-серията, та до 5, при Black серията. Твоят е Blue - вероятно и за това гаранцията е 2 години.

Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...

Здравейте!

 

Мина доста време от последното ми включване тук във форума.

 

В последните няколко дни изпитах известни проблеми и се стигна до това, че вече остарялата ми система реши да прекрати внезапно работата си - изгоряло захранване, като него бяха последвали дънната платка и процесора.

 

Поради тази причина се налага да закупя нова система, тъй като точно през тази година ще ми е изключително необходима. Обръщам се към Вас, тъй като знам, че ще получа точен и ясен отговор.

 

Молбата ми е да съставите компютърна конфигурация за около 500-600 лева (без монитор и оптично записващо устройство (записвачка)). Не съм геймър, играя единствено стари заглавия като World of Warcraft, DotA и то рядко. Компютърът се използва за работа в Интернет, работа с текстови документи, гледане на филми и слушане на музика т.е. нямам големи изисквания относно производителността ( то не се и очаква, погледнато към сумата за която говоря). Желанието ми е системата да е достатъчно стабилна, тъй като работя всекидневно с нея.

 

Ако може само като допълнение да споменете монитор около 22 инча дължина на диагонала, тъй като може да се появи възможност за закупуването на такъв.

 

Благодаря предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново!

 

Извинявам се предварително за двойния пост.

 

Искам да допълня, че бюджета с който разполагам вече е 700 лева.

 

Всяко мнение ще ми бъде от полза, тъй като точно хардуера е сферата, която не следя толкова често и задълбочено. Отделно не искам да поверя съдбата на бъдещата ми система в ръцета на хора, които искат единствено да те набутат с парите.

 

Отново благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

Поради липса на по-компетентни мнения ще се пробвам аз. ;)

Дъно:

- ASRock 880GM-LE /AMD880G/ VGA/ AM3

- GIGABYTE 880GM-D2H /AMD880G/ AM3

- ASRock 880GMH/USB3 /AMD880G/ VGA/ AM3

- MSI 870A-G54 /AMD870/ AM3

Процесор - например Атлон 2 Х2 - 120-140 лв.

Памет - 2x1 GB DDR3 от по-известните марки :)

От видеокарти не разбирам - знам само, че няма смисъл от 1 гигабайт памет, ако паметта е ДДР3 или шината е 64 MB.

 

Бих ти предложил да се насочиш към новите процесори с вградено видео, но дъната за тях изглежда нямат IDE-конектор и ако твоята записвачка е такава - не би могъл да я ползваш още.

Не разбрах дали ще взимаш и харддиск...

П.П. Да не помислиш че правя реклама на онази фирма ;) - ако все пак си харесаш нещо от моите предложения - огледай и на други места за цените.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...