Jump to content

Ръководство за изрязване и събиране на части от филм с VirtualDub


Препоръчан пост

  • 7 months later...
  • Отговори 331
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Имам един AVI файп с два аудиопотока в контейнера. Как мога да махна единия от тях (този който тръгва по подразбиране)? Някъде в интернет бях видял съвет на тая тема от Night_Raven, но не мога да се сетя къде беше. Помня само, че ставаше с Virtuai Dub Mod. Благодаря!
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте! :look:

От доста време ползвам VirtualDub за по-елементарно редактиране на AVI файлове и досега ми е вършил чудесна работа, НО днес ударих на камък.

 

Опитвам се да изрежа част от едно AVI, но когато го запиша, новият файл не започва от избраната от мен начална точка,

а няколко секунди по-рано - от предния ключов кадър.

 

Как да го изрежа в избрания от мен момент без да се налага повторно кодиране?

Link to comment
Сподели другаде

Пробвай с SolveigMM AVI Trimmer.

Безплатна е, бързо реже и не иска прекодиране. Не се губи и от качеството.

Мисля че и горе-долу реже точно.

 

Или с FormatFactory => Обединяване на видео файлове (там е просто опцията). Добавяш си файла => кликаш върху него двукратно за да се отвори редактора. Натискаш си на възпроизвеждане...маркираш си начало и край...Натискаш ОК. След това СТАРТ за да започне изрязването.

 

Успех ! :)

Link to comment
Сподели другаде

Имам един AVI файп с два аудиопотока в контейнера. Как мога да махна единия от тях (този който тръгва по подразбиране)? Някъде в интернет бях видял съвет на тая тема от Night_Raven, но не мога да се сетя къде беше. Помня само, че ставаше с Virtuai Dub Mod. Благодаря!

Да, VirtualDubMod може да се справи, макар да не е единствената разбира се. Просто си зареди AVI файла, от меню Streams избери Stream list и ще видиш всички налични аудио пътеки. Можеш директно да забраниш желаните (чрез бутон Disable), а можеш и просто да ги разместиш (чрез бутони Move up и Move down), ако искаш да запазиш потоците. Потокът, който се намира най-отгоре (№1), е този по подразбиране. След като направиш нужните промени кликни OK, не забравяй от меню Video да избереш Direct stream copy (за да не се прекодира файла) и накрая го запази: File -> Save As....

 

Здравейте! :look:

От доста време ползвам VirtualDub за по-елементарно редактиране на AVI файлове и досега ми е вършил чудесна работа, НО днес ударих на камък.

 

Опитвам се да изрежа част от едно AVI, но когато го запиша, новият файл не започва от избраната от мен начална точка,

а няколко секунди по-рано - от предния ключов кадър.

 

Как да го изрежа в избрания от мен момент без да се налага повторно кодиране?

Това е ограничение на DivX/Xvid - без прекодиране може да се реже само по ключовите кадри (keyframes). За да се изреже точно от посочената позиция (не keyframe) е нужно прекодиране, което ще доведе до загуба на качеството. Вече колко тази загуба ще се забелязва на практика е отделен въпрос.

Не съм се занимавал лично с рязане извън keyframes, но Avidemux е препоръчваната програма за целта. То всъщност VirtualDub + AviSynth трябва да е достатъчно, но Avidemux би трябвало да е по-добре пипната за подобни дейности.

Link to comment
Сподели другаде

Ако става въпрос за малко видео, под 100 MB, без големи претенции за качеството ...и ако не е твърде лично, като съдържание, може да се използва Online-convert. По принцип с него се конвертират и други формати, но в случая ще разгледаме изрязване на AVI или по-точно Convert to AVI с въвеждане на начална и крайна точка.

За начална и крайна точка на изрязване се задават в цифри, на опцията Cut Video, над бутона Convert File, като се въвеждат часове, минути, секунди - чч:мм:сс

 

Пример: 00:01:15 to 00:01:30 - ще бъде изрязано от първата минута и петнадесетата секунда до първата минута и тридесетата секунда.

Дори и да е вече във формат AVI, може пак да се изреже и да си остане AVI

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря Night_Raven, стана без проблеми! А как стои по принцип въпросът с DVD с два аудиопотока и меню за избор? Очевидно няма да стане с Virtual Dub Mod?
Link to comment
Сподели другаде

В случая с DVD вече трябва да говорим за цялостно рипване на DVD: декриптиране (ако е от оригинален източник), индексиране с DGMPGDec и извличане на оригиналните аудио потоци, компресиране на видео (и евентуално аудио) потока и създаване на AVI файла. Описал съм процеса в това ръководство.
Link to comment
Сподели другаде

Това е ограничение на DivX/Xvid - без прекодиране може да се реже само по ключовите кадри (keyframes). За да се изреже точно от посочената позиция (не keyframe) е нужно прекодиране, което ще доведе до загуба на качеството. Вече колко тази загуба ще се забелязва на практика е отделен въпрос.

Не съм се занимавал лично с рязане извън keyframes, но Avidemux е препоръчваната програма за целта. То всъщност VirtualDub + AviSynth трябва да е достатъчно, но Avidemux би трябвало да е по-добре пипната за подобни дейности.

 

Пробвах преди малко с Avidemux, но за съжаление и тя реже по keyframe.

Понеже е нова за мен програма не съм се ровил по настройките и не знам дали нещо трябва да се промени за да стане, но аз не успях.

Иначе за другия вариант VirtualDub + AviSynth може ли да обясниш как точно става, тъй като и без това имам инсталиран AviSynth?

 

Относно вариантите препоръчани от B-boy/StyLe/ и mazarin - имате ли представа дали с тях може да реже по кадър, който не ключов?

Само да уточня, че файловете са доста и са с големина около 250MB - при това положение online май няма да е много удачно.

Link to comment
Сподели другаде

Създаваш си текстов файл в Notepad (или който текстов редактор използваш) със следното съдържание:

 

AVISource("файл")
Trim(xxx, yyy)

Заменяш файл с пътя до файла, xxx - с началната позиция, а yyy - с крайната.

Ето примерен скрипт, който от файла D:\Clips\iPodSucksAss.avi ще изреже участъка от кадър 100 до кадър 500.

 

AVISource("D:\Clips\iPodSucksAss.avi")
Trim(100, 500)

Този файл го запазваш с запазваш с удобно име и разширение .avs, след което си го зареждаш във VirtualDub вместо самия AVI файл. В този случай обаче във VirtualDub от меню Video ще трябва да избереш Fast recompress и да си посочиш желания видео кодек и настройки от меню Video -> Compression. Ако не се справяш с компресиране във VirtualDub, можеш за кодек да избереш някой без загуба (по подразбиране мисля, че е само Microsoft Video 1) или директно Uncompressed (ако имаш достатъчно място на твърдия диск, защото некомпресираното видео заема МНОГО място спрямо поне някаква компресия), за да се запази по-големичък AVI файл, който после да си дообработиш в друга програма, с която си по-запознат.

Link to comment
Сподели другаде

По този начин се получи!

Не мога да си обясня обаче, каква е разликата с варианта ако си отворя директно AVI файла, маркирам началото и края и след това избера Fast recompress?

И така пробвах - пак стана.

 

Тъй като дасега съм ползвал само Direct stream copy би ли обяснил каква е разликата между Fast recompress, Normal recompress и Full processing mode?

Link to comment
Сподели другаде

Явно е възможно и само с VirtualDub да се получи. Не съм експериментирал толкова. Аз предпочитам да използвам AviSynth като цяло, защото филтрите й са по-добре оптимизирани. Мисълта ми беше, че за прецизно рязане не може да се размине без прекодиране.

 

Разликата между режимите е в количеството обработка, което се извършва. Fast recompress се опитва да извърши прекодирането в YUV пространството и да предаде декодирания поток директно на енкодера, без да го закача по никакъв друг начин, докато Full processing mode конвертира всички кадри до RGB. Ако искаш да изрязваш (височина и широчина), да оразмеряваш, да прилагаш някакви филтри и т.н., трябва да се работи с Full processing mode, защото всички филтри работят само в RGB. Fast recompress е създаден да спести малко време и ресурси, ако е нужно просто прекодиране, без допълнителни финтифлюшки. Логично - Normal processing mode е някъде по средата, но колко точно по средата не знам.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Не, защото няма как да отгатне какъв е бил кадърът, преди да бъде редактиран и даден участък да бъде замъглен/покрит с черен цвят.

Няма програма, която да го може това. Има го само във филмите.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...