Jump to content

Ръководство за изрязване и събиране на части от филм с VirtualDub


Препоръчан пост

  • Отговори 331
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Какви са параметрите на видео файловете, които искаш да обединиш (формат, видео/аудио кодеци, битрейт, разделителна способност и т.н.)? Сигурен ли си, че са идентични на файловете, които обединяваш?
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Здравейте,

научих наскоро за тази програма защото ми се налага да направя малко документално филмче от около 10-15 минути (нали аматъорско). Видях колко е добре обяснено за начинаещи като мен. Но имам само проблеми, независимо, че правя всичко стъпка по стъпка.

Първото нещо е това:

http://www.album.bg/dehor/zoom/13938491/

Изчетох всичките 14 страници до тук и пробвах най-различни неща. Защото клипа който използвам е 20МВ - 58 сек. И като го отворя тук и се опитам да го запаметя става 1,25GB. Пробвах да запаметя само 10 сек. от него и първонално ми става над 100МВ за 10 сек. Пробвах с копресията дето беше упоменато има малък напредък ама за 10 сек варира от 18МВ до над 100 пак. Само с тази отметка:

http://www.album.bg/dehor/zoom/13938500/ - стигнах до около 2МВ. Но пак има проблеми:

1. качеството се влоши;

2. не спира на 10 сек. както е отрязано а продължава още 7-8 сек. след като лентата долу е стигнала до края;

Например програмата дето я имам на компа - Windows Movie Maker, като цяло се оправям но много влошава качеството на картината. Не се занимавам с компютри и съм лайк в тази област. Ако може да ми помогнете стъпка по стъпка какво да правя - хем да запазя качеството, хем това филмче да е в разумни граници като памет.

Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Преди всичко искам да кажа, че е желателно да разархивираш VirtualDub напълно, преди да я ползваш. Споменавам го, защото видях архива на заден план и допускам, че може да си стартирал изпълнимия файл директно от архива.

VirtualDub може да създава само AVI файлове. Ти в случая искаш да изрежеш MPG файл. VirtualDub не може да се справи със задачата при това положение. Ако искаш да ползваш програмата, ще трябва да прекодираш целия файл в AVI и да речем XviD/MP3 и след това да режеш. Не знам обаче какъв трябва да е крайният формат.

Link to comment
Сподели другаде

Привет!

Имама два въпроса-скоро смених Уиндоуса от ХП на Виста.Като изтеглих програмата и сложа даден файл за обработка ми иска някакви кодеци.Понеже ползвам KmPlayer и GomPlayer(те май си имат вградени) препоръчайте какви да си дръпна за да мога да работя с програмата.Да не би да не поддържа Виста?

Посещавам основно този форум за програми и преди бях изтеглил такава за правене на скрийншоти от филм.В смисъл,че зареждаш филмчето в нея и си избираш колко шота да има и т.н.(Подобно на функцията на Windows Movie Classic).Някои сеща ли се за такава програма,защото колкото и да рових не можах да я намеря,а преди съм я ползвал по препоръка от тук.

Мерси предварително за отгворите!

Link to comment
Сподели другаде

Ако възнамеряваш да работиш повече с VirtualDub и ползваш плеъри с вградени кодеци, бих препоръчал K-Lite Basic.

Относно програмата за снимките от видео файлове, защо не ползваш именно Media Player Classic?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,видях много добри мнения за програмата и също така че тук предлагате добра помощ за използването и, разбрах че с нея може да се изреже изреже музиката от филм и музиката да си остане на мр3,а и дали е възможно да премахна и говора,може ли да ми обясните как става това,благодаря предварително.
Link to comment
Сподели другаде

За изрязване на звука от филм/клип се следват на практика същите стъпки, описани в първия коментар на текущата тема. Разликата е, че в края от меню файл не се избира Save as AVI..., а Save WAV.... Това ще запази файл с разширение WAV. Файлът в действителност ще е в такъв формат, в какъвто е и звукът във филма, просто ще е с разширение WAV. Преименувай го и си промени разширението на каквото е нужно. Това е.

Вокалът не може да се премахне толкова лесно. Не знам дали има плъгин за VirtualDub за това, но дори и да има ще отнеме повече време и резултатът ще е кофти. Няма как да се отстрани вокал от аудио файл, без да се увреди и самият файл (т.е. останалия звук). Колкото по-добре се отстранява даден вокал, толкова повече се уврежда останалият звук и обратното - колкото повече останалият звук се запазва добре, толкова повече и вокалът се чува.

Перфектното отделяне и отсяване на звуци става само по филмите.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Привет.

 

Работил съм много пъти с VirtualDub/VirtualDubMod и мога да кажа, че почти съм нямал проблем. Само че, днес ми се наложи да изрежа част от един филм (AVI/Xvid/MP3) и не се получи така, както бих желал. Т.е. не мога да определя/запазя точния момент на "старт" и "край" на избраната част. Пробвах два варианта:

 

1). След като съм избрал къде да е началото, от менюто Edit избирам Set Selection Start. След това решавам къде да е края на видеото и Edit/Set Selection End. Запазвам бъдещия файл на избрано от мен място, но видеото не започва от мястото, където съм си избрал, а поне 5-10 секунди по-рано. Края не е проблем, тъй като е и край на целия филм. 

 

2). Същото като първият вариант, но след Set Selection Start, се опитах да "заключа/настроя" началото с бутоните с ключето, но ми скача сцената преди или след избраното от мен начало.

 

Проблема съм го имал и друг път, но или съм забравил да напиша за него, или съм писъл, но не си спомням къде. :(  

 

Пробвах и с VirtualDub, и с VirtualDubMod, и с NanDub, все тая работа. Не желя да сменям програмата, защото от тази съм повече от доволен.

 

Бъркам ли някъде или къде е проблема?

Link to comment
Сподели другаде

В даден видео файл има различни видове кадри (frames) - P, B и I. Последните са т.нар. ключови кадри. Те са независими и са пълноценни кадри и при компресиране се поставят точно на ключовите позиции и може да се каже, че служат като опорни точки на целия видео поток.

VirtualDub (и производните й) режат точо по ключовите кадри. Когато маркираш дадена позиция за рязане, програмата проверява кой е най-близкият ключов кадър преди избраната от теб позиция и на практика поставя началото там.

Т.е. ако имаш ключов кадър на да речем 5-тата секунда, а следващият такъв кадър е на да речем 9-тата, то независимо дали маркираш като начална точка секунда 6, 7 или 8, VirtualDub ще си клъцне от 5-тата.

Това е за режим Direct stream copy. Ако ползваш Full processing mode или Fast recompress, това не е проблем и можеш да режеш откъдето искаш. Разбира се това изисква прекодиране на целия видео поток.

Link to comment
Сподели другаде

В даден видео файл има различни видове кадри (frames) - P, B и I. Последните са т.нар. ключови кадри. Те са независими и са пълноценни кадри и при компресиране се поставят точно на ключовите позиции и може да се каже, че служат като опорни точки на целия видео поток.

VirtualDub (и производните й) режат точо по ключовите кадри. Когато маркираш дадена позиция за рязане, програмата проверява кой е цпреди избраната от теб позиция и на практика поставя началото там.

Т.е. ако имаш ключов кадър на да речем 5-тата секунда, а следващият такъв кадър е на да речем 9-тата, то независимо дали маркираш като начална точка секунда 6, 7 или 8, VirtualDub ще си клъцне от 5-тата.

Това е за режим Direct stream copy. Ако ползваш Full processing mode или Fast recompress, това не е проблем и можеш да режеш откъдето искаш. Разбира се това изисква прекодиране на целия видео поток.

Благодаря ти за изчерпателният отговор. Винаги съм си мислил, че е нещо такова. Десетките опити, които съм правил, са се получавали по описаният от теб начин. Пробвал съм да променя "началото" с един или няколко кадъра и винаги е започвало от там, където сметне за добре (VirtualDub) - най-близкият ключов кадър.

 

Явно, ще трябва да се примеря с това.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...