Jump to content

Ръководство за изрязване и събиране на части от филм с VirtualDub


Препоръчан пост

Здравейте. Ако някой може да ми помогне за следния проблем - искам да събера в един няколко AVI-сегмента, изрязани от един по-голям файл, които обаче са записани под различен ъгъл (напр.90гр.).След слепването с Virtual Dub в крайния вариант в началото е добре, но като дойде моментът на сегмента който е с различен ъгъл, картината се "обръща". Има ли някаква опция в програмата за оправяне на това , или пък с друг софтуер?
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 331
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Видео потокът в тези файлове в какъв формат е?

AVI файлове са. Между впрочем с няколко опита успях да се справя.То е като да свържеш 3 правоъгълника, от които крайните са с широката си страна а средния с тясната. Начинът е следния:

1. Изрязват се съответните сегменти по вече известния начин, но....

2. В моя случай двата крайна файла бяха с р-ри 480/640 и ротирани на 90гр. спрямо средният , който бе с размер 640/480. При самото изрязване на крайните сегменти се задава опция на видеото full processing mode и от filters се избира rotate. Така изрязвайки "завъртях " двата крайни сегмента под нужния ъгъл - 90гр, за да се "изправи" картината.

3. Проблемът при сливането е че средния файл остана с р-р 640/480 и програмата не искаше да го слепи с останалите.Така че се наложи да го изрязвам наново с опция от филтрите resize, която позволява да се зададат нужните размери ( в случая 480/640) - оказа се че само така работи;

4. След това слепването е детска игра, описана подробно тук. Проблемът е че размера на крайния файл е голям, но поносимо ( събра се на 1 DVD) . Друг начин лично аз не можах да намеря. Ако някой знае да каже .

Ще се радвам ако съм бил полезен на някого. :beach:

Link to comment
Сподели другаде

Имах предвид видео форматите във файловете. AVI е просто контейнерът. Както и да е. Размерът е станал голям, защото не си избрал правилен кодек за компресия и/или са избрани неподходящи настройки за кодека.
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Само дето програмата хваща само ключови кадри - така мога със всеки сплитер да си резна филма. 5 опита - така и не започна откъдето искам, а от ключовия кадър все. Иначе уж го закарвам със стрелките да започне откъдето искам, но уж...
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте приятели! Имам малък проблем с програмата. Значи като искам да отворя някое клипче ми изписва това..

 

http://prikachi.com/images/670/4292670t.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Единият вариант е да инсталираш само DivX кодека, без нищо друго. Алтернатива е да инсталираш някой пакет с кодеци, макар че не съм много в час дали всички пакети ще имат VfW поддръжка на DivX.
Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Доста тъпичко, че си показала рязане по ключови кадри. Затова има сплитери! Ако някой го чете - изобшо да не гледа частта, където посочва как да навигира до желания кадър. Движи се с мишката и когато е близо - дясна стрелка за 1 кадър напред или лява за 1 кадър назад. Така отива на желания кадър, за който се предполга, че няма да е ключов.

Да добавим, че колкото и да изглежда на пръв, че няма разлика в качеството - има, макар и не голяма. Прегледайте си началния и изходния файл с MediaInfo - има разлика в битрейта на видеото. Така че вместо direct stream copy, може да иозберете full processihg mode и след това в compression да си изберете кодека и да зададете ниво на компресията. Ако изберете h.264 за кодек - при 19 ниво за компресия примерно се получава добро качество с не голям размер. Та с това разширих ръководството, като добавих и конвертирането :)

Link to comment
Сподели другаде

Доста тъпичко, че си показала рязане по ключови кадри. Затова има сплитери! Ако някой го чете - изобшо да не гледа частта, където посочва как да навигира до желания кадър. Движи се с мишката и когато е близо - дясна стрелка за 1 кадър напред или лява за 1 кадър назад. Така отива на желания кадър, за който се предполга, че няма да е ключов.

Няма значение дали се посочи директно ключов кадър или се избере друг (неключов), рязането ще се извърши винаги по най-близкия ключов кадър.

 

Да добавим, че колкото и да изглежда на пръв, че няма разлика в качеството - има, макар и не голяма. Прегледайте си началния и изходния файл с MediaInfo - има разлика в битрейта на видеото.

Грешиш отново. Разлика в качеството няма. Няма как да има, защото потоците се копират 1:1.

Разлика в битрейта е нормално да има, защото тази стойност, която се показва, е средният битрейт. Ако се премахнат кадри от файла, е пределно ясно и логично, че и стойността на средния битрейт ще се промени.

 

Ако изберете h.264 за кодек - при 19 ниво за компресия примерно се получава добро качество с не голям размер. Та с това разширих ръководството, като добавих и конвертирането :)

Най-добрият и известен H.264 енкодер е x264, който е стандартен изпълним файл с команди. VirtualDub не може да работи с такива. За нея са нужни VfW кодеци. Има VfW версия на x264, но не се актуализира толкова често и не е толкова ефективна. А и като цяло H.264 в AVI не е особено добра идея така или иначе.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Здравейте, прегледах темата и част от форума, но не видях разрешение на моя проблем.

Аз искам да направя един видио файл от няколко по-малки. По-малките са отрязъци от различни серии на един и същи сериал. След като изрязах всички моменти, които искам да запазя, започнах да ги събирам и там "забих". VirtualDub събира без проблем отрязъците от една и съща серия, но отказва да събере отрязъците от различни серии, защото имало разлика в аудио стриймовете на различните серии.

Аз съм пълен лаик в тази област, моля ви за съвет как да си реша проблема.

Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...