Jump to content

Ръководство за изрязване и събиране на части от филм с VirtualDub


Препоръчан пост

new user: Здравейте! Изтеглих си програмката и като се опитвам да отворя файла с формат .VFW ми излиза ето това :

 

Couldn't locate decompressor for format 'AVI' (unknown)

 

VirtualDub requires a Video for Windows (VFW) compatible codec to decompress video. DirectShow codecs, such as those used by Windows Media Player, are not suitable.

 

Не зная какви кодеци липсват за да може да се работи с този файл и дали тази програма може да помогне за подобряване на качеството на записа. Опитвам се да го декомпресирам по някакъв начин, тъй като при записа от видеокамерата на компютъра не се знае как се е получил този формат, който е с много лошо качество - обема му е 38 МВ и времетраен 23 минути. Също така не може да се гледа на обикновен ДВД-плеър. Бих искала да направя така, че качеството на записа да бъде такова както се гледа на видеокамерата. Моля ви помогнете ми! Благодаря предварително!

:crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 331
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

VirtualDub използва VFW (Video For Windows) и ACM (Audio Compression Manager) интерфейсите за декодиране съответно на видео и аудио потоци. Обикновените плеъри използват DirectShow базирани филтри за декодиране. Такива се инсталират от пакетите с кодеци, но повечето пакети имат и VFW/ACM кодеци за по-известните формати.

Повече информация за кодеците и свързаните с тях термини има в тази тема.

За да кажем какъв кодек е нужен и евентуално откъде може да се свали трябва да знаем какъв точно е използван. За целта изтегли GSpot, стартирай я, зареди файла в нея и пусни във форума скрийншот на прозореца й. Ако не знаеш какво е скрийншот и/или как се прави, виж тази тема.

По принцип, ако видео кодекът е рядък/непознат, то е нормално даден DVD плеър да не може да го възпроизведе. Тогава дори и да може да отваря AVI файлове, което не всички плеъри могат, съдържанието на този AVI файл ще бъде непознато. За да се гледа на DVD плеър трябва да се конвертира в поддържан от него формат.

VirtualDub може да подобри качеството на даден видео запис, но не може да прави чудеса. За жалост ти искаш точно последното. VirtualDub може да приложи даден филтър, който да поизостри леко изображението, да го позамаже, да елиминира някой дефекти и други по-конкретни обработки, но не може от калпав запис да направи добър такъв. Това е възможно само по филмите, в реалността не е.

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven, благодаря Ви за ценния съвет как се прави скрийншот и че след това може да бъде изпратен като нагледен материал за това в какво се състои даден проблем или питане. След като качих файла в програмата GSpot, се вижда какво се е получило след прехвърляне на записа от видеокамерата на компютър и се установява, че качеството му е много лошо. Не зная как е прехвърлен, с каква програма, затова направих скрийншот на параметрите от получения файл. Ако може нещо да се разбере от някой, който е наясно с показаните детайлите, бих искала да разбера дали може да се получи декомпресия на файла, т.е. да се върне обратно качеството, което е било на касетката на видеокамерата.

post-5651-1209586976_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Виждам, че форматите са Windows Media Video/Audio. Можеш да инсталираш WMV9VCM (678KB) кодеците на Microsoft, но ме съмнява да сработят, защото те не би трябвало да поддържат WM1/7.

В такъв случай ще трябва да се пробва с ffdshow дали ще успее да се сработи с VirtualDub. С какъв пакет с кодеци си?

Относно възстановяването на качеството, вече го казах, но явно не си прочела. Ще го обясня малко по-подробно. Видео компресията използва различни методи за намаляне обема на даден файл. Затова е и компресия. Първо се изхвърля това, което човешкото око не може да различи/забележи. Останалата видео информация вече се обработва/компресира на базата на алгоритми - намаля се цветовата палитра само за най-честите цветове в изображението, оптимизира се потокът да съдържа повече информация (като процентно съдържание) за яркостта, отколкото за цветността (защото човешкото око е по-чувствително спрямо промени в яркостта, отколкото в цветността и няма да се направи разлика в нюансите) и др. Всичко това се прави, за да се намали размера. Веднъж изхвърлена тази информация, няма откъде да се вземе обратно, за да се върне оригиналният вид на файла. Представи си да речем, че живееш в достатъчно голямо жилище и имаш място за някои вехторийки, които могат да са ти полезни понякога. Местиш се в малко жилище и се налага да се разделиш с тях и да оставиш най-важните за теб неща - не е приятно и губиш неща, но се налага. Ако после се преместиш отново в голямо жилище няма как да върнеш вече изхвърлените неща. Няма как да ги материализираш от въздуха.

Link to comment
Сподели другаде

Нужна ти е VirtualDub:

1) стартираш програмата и зареждаш желания файл;

2) меню Video -> Filters... -> Add...;

3) в списъка кликаш два пъти върху null transform;

4) кликаш Cropping...;

5) определяш от коя страна колко да се изреже и потвърждаваш с OK на този и долния прозорец;

6) меню Video -> Compression...;

7) избираш си видео кодек и го настройваш по твой вкус;

8) потвърждаваш с OK;

9) File -> Save as AVI... и запазваш където ти е удобно.

Link to comment
Сподели другаде

Нужна ти е VirtualDub:

1) стартираш програмата и зареждаш желания файл;

2) меню Video -> Filters... -> Add...;

3) в списъка кликаш два пъти върху null transform;

4) кликаш Cropping...;

5) определяш от коя страна колко да се изреже и потвърждаваш с OK на този и долния прозорец;

6) меню Video -> Compression...;

7) избираш си видео кодек и го настройваш по твой вкус;

8) потвърждаваш с OK;

9) File -> Save as AVI... и запазваш където ти е удобно.

 

Благодаря много ми помогна!

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
здравейте на всички.нова съм и прочетох доста от форума,но мен всъщност ме интересува как се сваля клип от камера с виртуала.тъй наречения кепчър се опитвам да правя ,но когато трябва да избера устройство и посоча камерата ми изписва, че не може да я отвори,а пък уж я разпознава и изписва името даже.моля помогнете.изчетох сигурно стотици форуми.благодаря предварително
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте! За пръв път посещавам този форум и тази тема, какато и още други неща ми бяха много полезни. А ето какъв е въпроса ми:

 

Искам да намаля качеството на на един AVI файл. Как може да стане това?

Link to comment
Сподели другаде

Трябва да транскодираш файла.

1) изтегли и стартирай VirtualDub;

2) зареди си избрания файл;

3) от меню Video избери Fast recompress;

4) от меню Video избери Compression...;

5) избери си желания кодек, настрой параметрите от бутон Configure и потвърди с OK;

6) запази си го като нов файл от File -> Save as AVi....

Link to comment
Сподели другаде

По всичко личи, че с английския си на "вие". Direct stream copy означава, че потокът ще бъде копиран директно, без да се обработва. В противен случай видео потокът ще бъде транскодиран, което не е нужно за изрязването.

В ръкодовството е обяснено повече от ясно. Дори и начинаещ потребител може да се справи. Това, че не са дадени подробни обяснения, не значи, че ръководството е неясно.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте! Попрегледах десетте страници по тази тема за VirtualDub, тъй като днес за първи път ми се наложи да работя с нея, но май не видях точно това, което на мене ми трябва. Иначе браво за огромните усилия да се направи такова ръководство!!!

Моята задача е да разкомпресирам видео файл от фотоапарат и да му променя фреймовете от 30 на 25fms. Знам, че за да няма разминаване след това между видеото и аудиото, трябва първоначално едното да бъде разделено от другото и после да се синхронизират. Ако можете, обяснете ми как да стане това. Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...