Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравейте имам едно питане искам да напиша един IF който да следи дали числото в дадена клетка е с 16 цифри благодадаря предварително :)

Можеш да използваш LEN, например.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

здравейте, не знам как да си задам правилно въпроса и за това ще Ви кажа какво искам да направя. Имам екселски файл който смята данни и искам като сръвнява получената стойност между две цифри, клетката в коато е тази стойност, ако стойността е е между тези две стойности да се оцвети в някакъв цвят. Предварително благодаря.
Link to comment
Сподели другаде

Аз изписвам следната формула

 

=COUNTIF(B12:S12;"Определено")/18

 

и по този начин в графатас резултата ми излиза точния отговор 66,7 % , което е суперсамо по себе си, така обаче аз искам да го направя да писхе "66,7% Определено" и за тази цел послусхах васхия савет и кам формулата добавих &"Определено" и формулата ми заизглейда така

 

=COUNTIF(B12:S12;"Определено")/18&"Определено"

 

но тогава резултата в клетаката ми се промени и заизглейда по тъози начин 0,666666666666667Определено а не 66,7%Определено и след изписването на формулата по този начин немога да влияя на формата на клетката

 

и другият ми жапрос е как от дадена редица да ми намери най-голямата процентнна стойност , видях формулата

=COUNTIF(B2:B7,">20000") но при нея е зададен критерий да търски над 20 000 а аз искам да ми намери вазмийно най голямата съществуваща на този ред

Що се отнася до горната задачка има два варианта. Единият е да минеш през още една клетка, в която да обединиш резултата в проценти с "Определено" в другият случай може да допълниш формулата с Countif да бъде нещо подобно =COUNTIF(B12:S12;"Определено")/18*100&"%"&"Определено"

За най-голямата стойност от дадена колона използвай функцията MAX.

Link to comment
Сподели другаде

здравейте, не знам как да си задам правилно въпроса и за това ще Ви кажа какво искам да направя. Имам екселски файл който смята данни и искам като сръвнява получената стойност между две цифри, клетката в коато е тази стойност, ако стойността е е между тези две стойности да се оцвети в някакъв цвят. Предварително благодаря.

Привет, използвай функцията Conditional Formatting в менюто Format.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, имам нужда от малко помощ с EXCEL. Подготвил съм си повечето таблици, като смятам да ги ползвам като база данни.

Проблемът е следният:

 

Всичко на всичко, файлът ми се нуждае от три клетки:

 

Въведена височина :

Марка :

Брой :

 

Въвеждам височина, после марка ръчно, всеки път като стартирам програмата. Например, въвеждам височина 1800. После въвеждам марка - asd12gh. Сега целта ми е от готова таблица с марки(тези, които вече съм си изготвил), поленцето да намери, че за asd12gh, има стойност 4. След което на Брой да ми покаже резултата 1800/4 - това ясно, че става с обикновено делене.

 

Главната ми цел е всеки път като отворя файла, да мога да го използвам като справка - въвеждам височина и марка, за да получа брой.

 

Благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

whiskeyjack, направи мини-модел на екселския  си файл и го закачи тук. Така ще имаме по-пълна представа за нещата. Проблемът ти може би ще се реши с функцията LOOKUP.
Link to comment
Сподели другаде

Добър ден! искам да попитам някой знае ли как може в ексел да се преобразува отрицателно число в положително. примерно ако имам -255 да стане 255.

Целта ми е да сумирам колона със стойности, като отрицателните трябва да се превърнат в положителни. примерно ако имам -25 + 50 - 15 ексел ще го изчисли като 10, а целта ми е да го изчисли като 90 за което минусите трябва да станат плюсове.

Благодаря ви предварително

 

всъщност вече намерих решението и то е било доста елементарно :)))))

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

 

 

всъщност вече намерих решението и то е било доста елементарно :)))))

 

 

 

Че е елементарно, елементарно е, но все пак да кaжем за останалите, че се използва функцията ABS.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, имам нужда от малко помощ с EXCEL. Подготвил съм си повечето таблици, като смятам да ги ползвам като база данни.

Проблемът е следният:

 

Всичко на всичко, файлът ми се нуждае от три клетки:

 

Въведена височина :

Марка :

Брой :

 

Въвеждам височина, после марка ръчно, всеки път като стартирам програмата. Например, въвеждам височина 1800. После въвеждам марка - asd12gh. Сега целта ми е от готова таблица с марки(тези, които вече съм си изготвил), поленцето да намери, че за asd12gh, има стойност 4. След което на Брой да ми покаже резултата 1800/4 - това ясно, че става с обикновено делене.

 

Главната ми цел е всеки път като отворя файла, да мога да го използвам като справка - въвеждам височина и марка, за да получа брой.

 

Благодаря.

Както е предложил harhal, най-удачно е да използваш функцията vlookup. За целта трябва да създадеш една таблица, в която има марката и стойностите за всяка една марка. След това с функцията vlookup ще изведеш стойността за всяка избрана марка и така можеш да я включиш във форума. Даже можеш да създадеш един падащ списък с марките като използваш Data -> Validation.

 

Ако това ти звучи сложно, можеш да пуснеш примерни бази и ще ти покажем как става ;)

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Значи пооправих се, но малко напреднах в excel и съответно въпросите станаха много повече: :)

 

Sub copy_excel_workbook()
Workbooks.Open Filename:="C:\Documents and Settings\Nasko\Desktop\nggmh\Min_max_planning_report2007"
Workbooks("Min_max_planning_report2007").Sheets("Min_max_planning_report2007").Range("A1:M100").copy Workbooks("REPORT").Sheets("Sheet1").Range("A1")
Workbooks("Min_max_planning_report2007").Close
End Sub

 

Въпросът ми е може ли да вместо Sheets("Min_max_planning_report2007") да се използва кодовото(не знам как се нарича) име на шийта, което в случая е sheet1. Сигурно се сещате какво имам предвид - като отворя VBE и там в project window-a има Sheet1(Min_max_planning_report2007), като искам по някакъв начин да използвам "Sheet1", а не "Min_max_planning_report2007", защото второто всеки път ще е с различно име, а кодовото име (:conf:), демек sheet1 винаги ще е sheet1.

 

Това е зa copy функцията, приемам всякакви съвети и забележки.

 

За vlookup_adder си измислих следния цикъл, но си нямам на идея как да го опиша.

 

Значи пускам Do...loop until по следния начин

   Do

   ActiveCell.Formula = "=някаква-vlookup-функция"

   ActiveCell.Offset(1, 0).Select

   Loop Until IsEmpty(ActiveCell.Offset(1, 0))

 

Искам обаче Loop until да проверява два израза - IsEmpty(ActiveCell.Offset(1, 0)) и IsEmpty(ActiveCell.Offset(2, 0)) - в c++ например е много просто като се добави едно логическо И(&&) между двете.

 

 

Тоест нещо от сорта на:

 Loop Until (IsEmpty(ActiveCell.Offset(1, 0)) && IsEmpty(ActiveCell.Offset(2, 0)))

 

И последен въпрос:

Как да направя така, че vlookup параметрите да се променят според сегашната active cell. Тоест, за да запълня колоната с vlookup функции, всяка от които отговаря на съответна стойност в реда.

 

Мерси предварително. :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Здравейте!

Имам малка нужда от помощ в ексел.когато формата на датата е "вторник/01/2010" как трябва да записвам датата за да ми излиза формата с деня от седмицата /но не от григорианският календар/

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

Моля да споделиш начина на форматиране на клетката, за да мога да ти кажа как да изписваш датата. Най-добре чукни върху клетката с десен бутон и избери Format Cells... и после направи снимка, която да публикуваш тук.

Link to comment
Сподели другаде

Ще го напиша защото в момента нямам възможност за снимане

Format sells

Number

Date

сряда,3 ноември,2010

Този формат искам да излиза,но не знам как да въвеждам данните за да се трансформират по този начин

 

И дали е възможно ако на отделен Sheet направя календар за месец и тези дати /и свързани с тях данни от други колони/ да се прехвърлят на съответният ден в календара

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...