Jump to content

Препоръчан пост

  • 3 months later...
  • Отговори 409
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте!

 

Ако не се лъжа съм си прихванала "готин" вирус и сега тъпия "виндов" стига само до надписа Windows XP и тръгва да се рестира .... и така до безкрай, ако не го изключа. Виждам, че има много добри пояснения за преинсталация, но аз все пак искам да попитам има ли възможност някои работи, които са ми на C-то /по-точно на десктопа/, а са ми много важни, да ги спася при преинсталването, пък и на всичкото отгоре ще ми е за първи път да се пробвам. :help:

Много ще бъда благодарна за помощ на тъпо същество като мен! :blush:

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

Не споменаваш дали хард диска ти е разделен, ако е така можеш да прехвърлеш тези ценни неща на другият дял.

Ако тази възможност не съществува, при Вас, може да ги запишеш на CD, или да ги качите на мейла Ви.

Има възможност,чрез жив windows от CD- то да зареди и да спасиш тези ценни неща.

Незнам дали сте пробвали,през сейф мод(принодително стартиране).

 

Поздрави!

Link to comment
Сподели другаде

Има начини разбира се. Сещам се за два:

1) смъкваш хард диска от твоя компютър и го носиш у познат(а), където го включвате на Slave (чрез джъмпера отзад), свързвате го към компютъра и си прехвърляш всичко, което ти е нужно, където искаш да отиде - на някой от другите дялове или на харда на приятеля(ката) ти.

2) намираш си отнякъде Live дистрибуция на някоя операционна система (по възможност Windows XP, че ще е по-позната), зареждаш от диска и си запазваш нещата на друг дял или на записвачка ако конкретната Live дистрибуция има вградена програма за запис на дискове и имаш записвачка. Ако никой познат няма такава дистрибуция, можеш да изтеглиш от интернет и да запишеш на диск.

 

Има и още два варианта всъщност:

- да опиташ да стартираш системата в Safe Mode. Става с постоянно натискане на F8 преди да започне да зарежда Windows. Възможно е цялата ОС да е отишла на кино, но пък не пречи да се пробва това преди всичко останало, нищо не се губи нищо, а само може да се спечели.

- да опиташ да поправиш Windows чрез опцята Repair по време на инсталацията на Windows. Това изключително рядко има някакъв реално положителен ефект, но пък току-виж успяло да подкара Windows колкото да успееш да си запазиш документите и после спокойно да преинсталираш от нулата, за да е всичко спретнато.

 

И все пак запазвай документите си на дял, различен от C:, че виждаш какво става. ;)

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за изчерпателната информация! :)

По принцип така и правя, пазя си ги на другите два дяла, ама пусто, това съм го оставила на сами десктопа и естествено по закона на Мърфи, точно в този момент ми се случи случката, за която писах. Голема каръщина! :bored:

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте.

 

Приятел има проблем и ме помоли да попитам в форума, тъйкато няма възможност да посети интернет.

Решил да си преинсталира Windows-а XP, като използва boot дискета купена в магазин. След като напише format c: /q компа му изписва bad command or file name.

Каде е проблема?

Link to comment
Сподели другаде

Няма нужда от дискета. Нека зареди инсталацията от самия диск на Windows, тя си има вграден мениджър на дяловете и оттам може да си форматира дял С: преди да преинсталира.
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

 

Никъде не видях повечко пояснения за Repair .. Може ли да ми кажете същото ли е като да се форматира диска и да се инсталира нормално windows-a ? Регистритата изчистват ли се? Всичко ли се трие в партишън-а на windows(само windows папката ли остава) ? А с другия партишън какво ще стане ?

 

Ще съм ви благодарен , ако ми отговорите.

Link to comment
Сподели другаде

При Repair всичко остава както си е. Не се трие нищо, а само се запълват дупките, така да се каже - липсващи файлове, редове в регистратурата и т.н. Идеята е всичко да си остане точно както си е, но да се изчистят проблемите. Според моя опит обаче това рядко се случва. В повечето случай Repair или не помага с нищо, или дори влошава положението.
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте, поздравления за страхотната тема. Наистина е много полезна.

Прочетох почти всички мнения по страниците и мисля, че там няма отговор на въпросите, които ме вълнуват, но ако не съм ги видяла се извинявам предварително.

Имам следният проблем: преди около седмица в следствие на едно погрешно изтриване на привидно ненужна папка изгубих 98% от програмите, които бях инсталирала на D диск. Това бяха почти всички програми, които изобщо бяха инсталирани на компютъра ми и тогава реших, че ще е най-добре да пибегна към преинсталация (понеже С диска ми постоянно се пълнеше от "някъде", дали са cookies или нещо друго, но там имам точно една игра, която просто няма как да заеме 8 GB почти. Каквото и да триех (то вече нямаше и нищо за триене...) след седмица диска пак се пълнеше... Както и да е, това са подробности. Основната причина да искам да преинсталирам Windows-a беше, че искам да знам какво точно има на всеки Мв от дискотово пространство, та тук идва и въпросът, който си задавам: Четейки тази тема останах с впечатлението, че след преинсталацията, която е обяснена се запазва цялата информация и на двата диска. Може ли по същият този начин да се преинсталира системата, но след това всичко да е празно?

Имам още един въпрос, понеже преди година ми преинсталираха Windows-a някакви техници и след като ми върнаха компютъра, той беше със неработеща видео карта (не се виждаха хубави цветове, а имаше само кафяво и сиво..) има ли възможност, като преинсталирам сама да се случи същото?

Link to comment
Сподели другаде

Добре дошла на Vicky във форумите. :)

По принцип зависи от "преинсталацията". При истинска преинсталация на Windows се форматира дяла, на който е операционната система. При форматирането цялата информация на него се губи. Това не засяга информацията на останалите дялове (ако има такива). Тях винаги можеш ръчно да ги форматираш. На дяла, където е операционната система, информацията би се запазила ако се направи поправка (Repair) на текущата инсталация или надграждане от по-стара операционна система към по-нова. Истинската преинсталация, както вече казах, включва форматиране, което изтрива всичко.

Относно проблема с видео картата. Не би трябвало. Windows не може да ти повреди видео картата. Работата може да е бавна поради използването на базовите драйвери, които Windows има вградени, и липсата на отделни такива. След инсталацията на читави драйвери всичко трябва да си дойде на мястото. За такава деформация в цветовете чувам за пръв път. Как всъщност се оправиха нещата?

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за информацията Night_Raven :)

До колкото разбрах, по видеото от симулатора има един момент в началото, при който вместо да дам ентер трябва да дам R (Repair) нали?

 

Относно въпроса с видео картата, донесоха ми компютъра с преинсталиран Windows и когато го включихме цветовете не бяха наред и се наложи + парите за преинсталация, които платих да давам и около 40лв за видео карта.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за информацията Night_Raven :)

До колкото разбрах, по видеото от симулатора има един момент в началото, при който вместо да дам ентер трябва да дам R (Repair) нали?

 

Относно въпроса с видео картата, донесоха ми компютъра с преинсталиран Windows и когато го включихме цветовете не бяха наред и се наложи + парите за преинсталация, които платих да давам и около 40лв за видео карта.

Здравей!

Ако още на началния екран избереш R (Repair), а не Enter ще се стартира Recovery Console. RC представлява команден интерпретатор в текстов режим, който се използва за "ръчна" поправка на Windows.

Има и вариант, при който се стартира автоматичен Repair на Windows инсталация. Това става така:

1. Зареждаш системата от диска на Windows XP. Преди това компютъра трябва да е конфигурирана да зарежда от оптично устройство.

2. Когато се визуализира съобщение "Press any key to boot from CD" натискаш някой клавиш, за да заредиш от диска на Windows XP.

3. Натискаш клавиша Enter, когато се появи екрана Welcome to Setup.

4. Приемаш лицензното споразумение, чрез натискане F8.

5. Селектираш текущата инсталация на Windows XP и даваш R (Repair).

След това процеса продължава, като при нормална инсталация на Windows.

Най-добре е дяла, на който се инсталира OS да се форматира. Както каза Night_Raven при форматирането цялата информация на дяла се губи.

Link to comment
Сподели другаде

Ок, благодаря ви за информацията, ще прочета темата още няколко пъти, за да съм сигурна за всичко и може да се пробвам сама :)

Надявам се да се справя. :)

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...