Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравейте!Четох темата, но не намерих по какъв начин от Егн е пресмята възраста на човек?

Има написано как от ЕГН да е изпише датата на раждане и от тази дата да се сметне възрастта, но на мен ми трябва директна формула...

Ако в клетка А1 ти е ЕГН-то, то в клетка B1 пишеш формулата:

=YEAR(TODAY())-YEAR(VALUE(MID(A1;5;2)&"."&MID(A1;3;2)&"."&LEFT(A1;2)))

Това работи за хората родени преди 2000г. За родените след 2000г. ще трябва формулата да се усложни доста, като се добави if и други изчисления.

 

А сега нека някой да помогне по моя проблем, който е малко по-горе. :help:

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Ако в клетка А1 ти е ЕГН-то, то в клетка B1 пишеш формулата:

=YEAR(TODAY())-YEAR(VALUE(MID(A1;5;2)&"."&MID(A1;3;2)&"."&LEFT(A1;2)))

Това работи за хората родени преди 2000г. За родените след 2000г. ще трябва формулата да се усложни доста, като се добави if и други изчисления.

 

А сега нека някой да помогне по моя проблем, който е малко по-горе. :help:

 

 

Много благодаря !!! От няколко седмици се опитвах да я измисля....

Link to comment
Сподели другаде

В 1вата клетка се въвеждат изговорените минути, във 2рата клетка имам цена за минута и в 3тата клетка трябва да се изчисли дължимата сума като се умножат двете предни колони. Въпроса е как най-лесно да се въвеждат минутите. Ако на 1вата клетка задам формат "Time" трябва да се въвеждат часове, минути и секунди с разделител ":", което адски бави процеса, часовете не са ми нужни (тъй като не искам да се извеждат часове, а само минути и секунди - обяснил съм го в предния коментар) и автоматично се добавя дата (мисля, че 1.1.1990 или нещо от сорта беше), която също не ми е необходима. На кратко: искам в 1вата клетка примерно като въведа "67.34" (с разделител "."), в клетката да се показва примерно "67:34 мин." и тази клетка да се третира наистина като минути и секунди, за да стават правилно изчилсенията. Както знаем в 1 мин. има 60 сек., а не 100 сек.
Link to comment
Сподели другаде

Според мен трябва да се използва някакво преобразуване на десетичните числа в минути; виж дали следния пример ти върши работа.

1. Преобразуването в минути:

http://img39.imagefra.me/img/img39/2/12/26/panevdd/f_11r3dm_03801ea.png

 

2. Формирането на резултата:

http://img38.imagefra.me/img/img38/2/12/26/panevdd/f_11r3em_e1b8b0a.png

 

Предполагам, че извършваш някакви допълнителни изчисления с минутите, иначе не виждам смисъл от цялата работа.

Link to comment
Сподели другаде

Еми да, нещо подобно трябва да бъде. Само, че в клетка A1 не искам да се въвежда десетично число, а минути и секунди, т.е. това което се получава в клетка B1, но отново както в клетка A1 да се въвежда с десетична запетая, а не с ":". И от там вече в клетка "сума" изчисленията да стават правилно според "тарифа"-та.

 

А1 -> въвеждане -> 67,34

А1 -> да се показва -> 67:34 мин. или 1:07:34

B1 -> в краен случай може да се използва за някакво допълнително изчисление

C1 -> тарифа, с формат "currency"

D1 -> сума, с формат "currency"; =минути по тарифа

 

П.П. За курсова работа става на въпрос. Темата е по избор, но май не трябваше да си избирам тема за телефони. В краен случай ще я оставя така, както съм я направил сега - в клетката за минути се въвежда цяло десетично число, което отговаря на броя минути, но така пък липсват секундите...

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте на всички, страхотни сте!

Искам да се обърна и аз за помощ, защото не ми се получават нещата.

Направила съм това

=IF(LEN(B2)<>6;"Грешка";IF(MID(B2;3;2)<>"11";IF(MID(B2;3;2)<>"12";IF(MID(B2;3;2)<>"13";IF(MID(B2;3;2)<>"14";IF(MID(B2;3;2)<>"15";IF(MID(B2;3;2)<>"16";IF(MID(B2;3;2)<>"17";"Грешка";"Ралица");"Иван");"Петкан");"Атанас");"Стела");"Диана");"Боряна"))

но ми се налага да добавя още условия, а с IF не може. Като прочетох коментарите ви, разбрах, че с VLOOKUP може да се получи, но аз нещо не правя като хората. Моля, помогнете ми!

И друггият въпрос ми е, как мога да задам на една клетка, в която ще се изписва ЕГН да дава грешка, ако е са изписани различен брой цифри или текст?

Благодаря ви предварително! :kissed:

Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

По отношение на първото условие, моля те да поясниш какво искаш да направиш.

Що се отнася до второто условие, ето вариантите:

1. За броя на символите - използвай функцията len с проверка if. Т.е. провери дали броя на символите е 10 и ако не е - да ти изпише съобщение за грешка в някоя отделна клетка.

2. За текста - използвай функцията t. Ролята на тази функция е да провери дали в дадена клетка е изписан само текст, и ако това е така - да върне в нова клетка текста, а ако е число - връща празна клетка. Използвай това, за да провери дали резултата от функцията t е празна клетка (т.е. е число), а ако не е празна клетка - да ти върне съобщение за грешка.

 

Пиши дали и как си се справила.

Link to comment
Сподели другаде

Искам като се изпише число например **13** (където ** е броя на неизвестните цифри, в случая две) в следващата клетка да се изпише текст "ПГ". Ако се изпише **14** да излиза друг текст и т.н. Ако пък условието не е изпълнено да се изписва "ГРЕШКА". С IF се получава, но имам повече от 7 условия.

Надявам се да съм обяснила добре нещата.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти много. :kissed:

Беше ми много полезен.

Моля, това е смисъла на този форум.

 

Само да поясня за останалите потребители, че решението стана с помощта на формулата vlookup.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте на всички имам едно въпросче искам да си направя на ексел нещо като склад като вкарам количеството продадена стока да ми приспада от наличното количество.
Link to comment
Сподели другаде

Привет,

 

Най-лесно е да създадеш три колони. В първата да впишеш началните количества, във втората да вписваш продадените количества, а в третата да въведеш формула, която да изчислява първата минус втората колона, за да ти показва наличните количества след продажбите.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...