Jump to content

Статия: Качествено рипване на аудио дискове


Препоръчан пост

Здравейте, година и половина след написването на тази чудесна статия, има ли промяна в качеството на енкодерите и декодерите Ogg Vorbis vs Lame Mp3 vs AAC (включително безплатния)?
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 206
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Откъм качество никой кодек не е претърпял някакво особено развитие през последните 1-2 години. Подобрения има разбира се, но те са повече по отстраняването на специфични бъгове, подобряване на съвместимости с gapless възпроизвеждане, етикети, множество канали и т.н. Още повече, че конкретно MP3 е доста изцеден и много трудно ще може да се направи някакво подобрение по него по адрес на качеството. Другите два формата имат определено доста повече неоползотворен потенциал в тази насока, но развитието там също не върви особено бързо. Особено развитието на Vorbis. Да не говорим, че ако има някакви по-забележими разлики в качеството, те биха се усетили в по-ниските битрейти (около 160 Kbps и надолу). При по-високите битрейти всички формати са общо взето неразличими спрямо оригинала.

 

Разлика в качеството декодерите на практика не може да има, защото те се пишат по стандартите за форматите. При тях основно се подобрява скоростта на декодиране и съвместимостта.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравей Night_Raven БЛАГОДАРЯ ТИ за помощта и съветите които ми даде с твоя помощ достигнах копие 1към1 и съм страшно доволен.

Да си ми жив и здрав и все така да помагаш на хората.Ти си добър човек (не обръщай внимание на лошите неща,на лошото отговаряй с добро

и отново ще бъдеш възнаграден с това че си полезен на някого макар и лош човек).

Link to comment
Сподели другаде

  • 9 months later...

Здравейте.

Чстно да кажа скоро научих за ФЛАК формата. Много се радвам на изчерпателните теми в статията. Интересува ме обаче обратния процес - записване на флак(wav) на диск. По - точно ме интересува подходящата програма. Скоро ще имам сносна система в колата която е на доста високо качество и искам да подбирам що - годе и качествена музика. Моля да споделите програма позволяваща директно записване на флак върху диск (без конвертиране) или пък програма с която да конвертирам и после да запиша файловете с малки загуби на диск.

Надявам се да съм се изразил ясно и да сте ме разбрали :)

Поздрави.

Link to comment
Сподели другаде

Няма програма, която да може да записва аудио формат директно в аудио диск. Винаги има конвертиране до WAV. Приложението или декодира и записва файловете в реално време, или първо декодира всички и тогава ги записва.

Не виждам проблеми обаче, защото при конвертиране на който и да било формат до WAV няма загуби на качеството.

Съвсем отделен е въпросът, че ако аудио системата в автомобила поддържа MP3, е по-практично да използваш него формат, защото не мисля, че ще чуеш разлика между FLAC и MP3.

Burrrn може да ти свърши работа. Ръководство има в тази тема. Приложението съдържа по-стара версия на декодера, така че може обаче да има проблем, ако намерените от теб FLAC файлове са кодирани с по-нова версия. В такъв случай изтегли FLAC от тук, разархивирай файла flac.exe от папка bin и го постави в папката на Burrrn.

ImgBurn също може да създава аудио дискове, ако имаш нужните DirectShow декодери. Ръководство има в тази тема.

Иначе има и други програми за запис на дискове, които могат да създават аудио дискове от FLAC файлове: Ashampoo Burning Studio (поне версия 11, за другите не знам), InfraRecorder, BurnAware, CDBurnerXP. За Nero не знам.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за бързия отговор :) Плеаъра в колата не чете МП3. От това много (незапознати) хора , ще кажат "к'во е тва сд за 2000лв дето да не чете мп3"...

Ами да не чете , защото както вече беше обсъдена разликата във форматите в темата (ако е възможно да не отварям отново въпроса за мп3 форамта) , поне този Hi-end player не чете този формат може би защото е по-стар модел или пък производителя има разбирания относно SQ car sound-а...

Playera e " Pioneer DEX - P90RS" като се надявам след няколко месеца да успея да събера пари и за процесора който върви заедно с него.

Отново благодаря Night_Raven и ти пожелавам само хубави моменти през новата година :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

И за 10 000 лева да беше, пак нямаше да има особено значение, защото разлика пак нямаше да се усети. Дори и говорителите да са също много качествени, автомобилът не е въобще оптимално място за слушане на музика, а по време на шофиране добавяме и факта, че вниманието е насочено другаде. Непрактично и дори безсмислено е да се инвестира в много скъпа "кар" апаратура.

Не виждам как ако някой производител има разбирания за качествения звук, не би поддържал MP3 формат. Поддръжката на каквито и да било формати и качественият звук са две напълно отделни и независими неща. Даден плеър може да разполага с едното, другото или и двете. Или никое от тях.

Link to comment
Сподели другаде

Ами за средата съм съгласен. Все пак има малки начини за оптимизиране на обстановката (изолация , насочване на сцената и др.)

Все пак ако искаш може да разгледаш развитието на нещата до сега на следните линкове :

http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=66&t=221086

http://peugeotclub.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=68527&sid=ca97b1e7fd39fe76216b544754861aa4

Link to comment
Сподели другаде

ЗДРАВЕЙТЕ!

Имам нужда от малко информация.

Записах няколко СД та с музика,но нито едно не тръгва на една уредба.

Уредбата не чете МП тройки и за това записвам дискове.

Грешката е ,че използвах ИМГ Бърн за тази цел.

Ползвах Неро преди време и то нещо зацикли и го деинсталирах.

Моля да ми предложите програма за записване на музикални файлове.

Знам,че всичко написано е смешно,но пък се радвам,че има кого да попитам.

Благодаря предварително.

А днес ми е изпита по компютърна грамотност. :computer:

 

Да допълня,че дисковете са различни-Вербатим,Максел и Сони.

Link to comment
Сподели другаде

Записах няколко СД та с музика,но нито едно не тръгва на една уредба.

А как ги записа? Чрез коя функция на ImgBurn?

В какъв формат беше музиката която записа?

Имаш ли инсталиран някакъв пакет с кодеци?

Link to comment
Сподели другаде

Като се отвори главното меню,с първата горна функкция от дясно.

Музиката е изтеглена от Нета и е МП 3.

За кодеците нищо не мога да кажа.

С една дума ,нищо и не разбрахте от написаното. :jokingly:

Преди си записвах успешно с Нерото и пак бяха теглени от Нета.

Явно не мога да настроя нужната функция.

Link to comment
Сподели другаде

@pipito,

Не знам за какви функции говориш, но ImgBurn записва нормално аудио дискове. Тук, във форумът има ръководство за работа с програмата. Погледни какъв запис искаш и следвай инструкциите. Грешно е да плюеш програмата, защото те мързи да прочетеш как се работи с нея.

Link to comment
Сподели другаде

Къде видя,че плюя програмата?

Хайде без нападки.

В този форум винаги съм намирала помощ,но не от такива като теб.

И те моля ,ако някога попаднеш на мой въпрос ,просто отмини и не се впускай в излишни умотворения защото си отблъскващ.

Добре че преди години за елементарни въпроси попаднах на ХОРА като Мигравен и такива ,като писалите по-горе за да съм уверена,че ще ми помогнат,а няма да се впускат в обидни квалификации.

Ама то всяко стадо си има......

 

И по въпроса-качих си Бърн и всичко е ок.

 

Последно питане-реших да освободя малко място в С диск и мисля,че съм изтрила по погрешка бг.интерфейс на Уиндоус.Не всичко в менюто ми е на английски,но например при меню Старт повечето неща са на английски ,също и в Контролен панел.Моля,да ми кажете какво да направя.

А господина по-горе да си запази коментарите, защото липсата на време не се нарича мързел,също така и желанието за развитие.

Всичко,което мога да правя на компютъра съм го научила сама по метода на пробата и грешката.В училище съм учила на смешните за времето ,в което живеем Правец.Но в курса по ИТ имаше вишист по Икономика,който се хвалеше ,че бил изготвял много документи на компютър,но първия ден не знаеше как да си пусне системата.

Лек и ползотворен ден!

Бъдете по-отзивчиви и усмихнати!

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...