Jump to content

Дискусия: Как защитавате компютъра си?


Препоръчан пост

  • Отговори 382
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Аз така и не разбрах моя Уиндоус ХР -3, който ползвам 64 или 32 е. Компютъра ми поддържа 64 инструкии. То не е по темата ама... Иначе аз съм писал тука. Аваст интернет секюрити и уиндоус дифендър. И Аваста и Дифендъра ми се ъпдейтват... и го пускам да претърси рядко. Нищо не намира. Иначе бях инсталирал една програма Малербайт....антиспайуеър... :love1: , е така да пробвам. И ми изтри настройките на интернета. Карах се яко с доставчика. Дойдоха и въведоха едни числа и се оправи. Казаха ми да си ги запиша. После махнах програмата. То програми всякакви. Но мисля че не трябва да се толкова презастраховаме. Инсталацията на ХР-то ми е с всички програми един следобед. Ако нещо се бъгне компютъра,-преинсталирам. Преинсталирам рядко. И май е по-добре от много файър стени и щитове. Една прилична антивирусна. И това е.
Link to comment
Сподели другаде

Какви инструкции се поддържат от процесора и каква операционна система е инсталирана са две различни неща. Десен клик върху My Computer -> Properties. Ако някъде пише "x64 Edition" или нещо с "x64" , значи е 64-битовата версия. В противен случай е 32-битовата.
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря. Никъде не пише "x64", значи е 32. Доволен съм от Уйндоуса. Явно на машината може да кача и 64. Дали ще е по-добре? Иначе, ако слушам някои хора, много си товарят компютрите с такива анти-шпионски и други програми. Не вярвам някой да ми следи точно моя компютър. Но, като се замисля-подслушван ми е телефона. Преди години с един колега псувахме по домашния телефон, тея как направиха приватизацията и как шефа(партиен секретар преди) сега купи цеха...-и един глас ни каза да не говорим такива неща...-да бе, намеси се в разговара. Грам не съм се притеснил, аз винаги казвам какво мисля. Даже е гот, слуша те някой! :look: ...-иначе няма кой да те чуе...
Link to comment
Сподели другаде

В Windows 7 (x64) има наличие на PatchGuard и Hardware-based Data Execution Prevention. Като цяло Windows 7 (x64) предлага много по-високо ниво на защита, ако става въпрос за чиста инсталация на операционната система. Повече информация:

Към линковете съм включил и информация за User Account Control.

 

Роля в избора на операционна система играе и Вашата конфигурация. ОС се избира в зависимост от характеристиките на системата и изискванията на дадения потребител.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

Програми за виртуализация и "замразяване" има немалко: програмите на Returnil - Returnil System Safe и RVS Lite, HDGUARD, CompuGuard CornerStone, Clean Slate, Deep Freeze, ShadowUser, PowerShadow, Wondershare Time Freeze, SmartShield, Windows SteadyState и Shadow Defender. Всяка от тях си има плюсове и минуси, но поне по мое мнение най-добрата откъм защита и надеждност е последната. За жалост всички са платени освен Returnil System Safe, която има поорязана безплатна версия, и Windows SteadyState, която обаче не е абсолютно точно като останалите и не поддържа Windows 7 и 64-битови версии.

Къде бих могъл да намеря по-подробно и същевременно - разбираемо обяснение за работата на този вид програми? Имам някои въпроси, например:

- като знам най-общо как работят - няма ли при това да се получават конфликти с определени програми, които поради свои особености например трябва да записват неща в системният дял;

- доколко е вероятно ако реша да премахна програмата, същата да ми прецака ОС и да се налага да преинсталирам после - имам предвид, че премахването на "стандартна" антивирусна си имало някакви особености;

- достатъчно ли е да се защитава само системният дял - доколкото разбрах това е едно от ограниченията на безплатните програми от този вид. Имам предвид има ли значение за другите дялове/дискове дали ще съм с досегашният вид защита, или с виртуализация на системният дял;

Иначе все още ползвам комбинираната защита на Комодо, но след последният ъпдейт от вчера програмата започва да ми харесва все по-малко и се замислям дали да не пробвам нещо различно - например една програма от Toolwiz, която скоро видях в друг софтуерен сайт...

Link to comment
Сподели другаде

Къде бих могъл да намеря по-подробно и същевременно - разбираемо обяснение за работата на този вид програми?

Колко ще ти свърши работа не знам, но можеш да погледнеш тази тема и по-специално секции 6.4 и 7.8.

 

- като знам най-общо как работят - няма ли при това да се получават конфликти с определени програми, които поради свои особености например трябва да записват неща в системният дял;

Зависи какво имаш предвид. Записите ще си се извършват нормално и приложенията няма да имат оплаквания, но след рестарт всички промени ще бъдат изитрит. Т.е. да речем настройките на приложенията няма да бъдат запомнени. За това е добре в даденото приложение за виртуализация да има опция за изключения, т.е. дадени процеси/приложения да могат да записват директно, без да бъдат виртуализирани.

 

- доколко е вероятно ако реша да премахна програмата, същата да ми прецака ОС и да се налага да преинсталирам после - имам предвид, че премахването на "стандартна" антивирусна си имало някакви особености;

Никоя програма не трябва да води до проблеми след премахването си, ако деинсталацията й е реализирана кадърно и/или потребителят я извърши както трябва. Обикновено понякога се получават проблеми с останки с програми за защита (макар че те са по-честите), за които си има специални инструментчета от авторите им за пълноценното им почистване.

По принцип проблеми има по-често, когато даден продукт е по-сложен и трябва да изпълнява доста функции. Програмите за виртуализация на дялове обикновено не са такива и не съм срещал случай за скапана система след деинсталацията на подобен продукт.

 

- достатъчно ли е да се защитава само системният дял - доколкото разбрах това е едно от ограниченията на безплатните програми от този вид. Имам предвид има ли значение за другите дялове/дискове дали ще съм с досегашният вид защита, или с виртуализация на системният дял;

В повечето случаи да, достатъчно е. Вторият въпрос не го разбрах напълно? Какво значение дали има и каква е текущата защита?

 

Иначе все още ползвам комбинираната защита на Комодо, но след последният ъпдейт от вчера програмата започва да ми харесва все по-малко и се замислям дали да не пробвам нещо различно - например една програма от Toolwiz, която скоро видях в друг софтуерен сайт...

Ако говориш за Toolwiz Time Freeze, имаме я и в нашия каталог.

Link to comment
Сподели другаде

По темата:

- Първо и основно правило: Влизай и ползвай познати сайтове и не кликвай за щяло и нещяло!

- Външна стена:Firewall Plus

- Антивирус: Avast

- Антималуер:Malwarebytes

-------------------------------------------------------------

За около 2 години само няколко хлебарки консумирани от последната програма.

:yes:

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Някои данни трябва да бъдат достъпни за повече хора , но в същото време трябва да бъдат защитени от неволно изтриване или промяна на съдържанието им. Други данни трябва да са недостъпни и да не могат да бъдат лесно унищожени. За тази цел ползвам програмата Folder Protect.

 

Видео ръководство за работа с Folder Protect :look:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...