Jump to content

Ревю: AIMP2


Препоръчан пост

Здравейте,оправих проблема и реших да споделя как.Влизам в С,Програмни файлове,АИМП3. На иконката на плеъра-Десен бутон,Изпълни като администратор. Ами това е.След като стартирам като администратор функцията за асоцеиране на файлове и запаметяване на променте работи.
Link to comment
Сподели другаде

  • 8 months later...
  • Отговори 136
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

@Night_Raven,

Имам няколко въпроса относно AIMP и поддръжката му на ReplayGain инструмента в последните версии. Като за начало имам един въпрос относно самия инструмент: винаги ли резултатът от него е положителен? До колкото разбрах, чрез този метод на нормализиране се добавя някаква информация към самия файл и от нея се ръководи плеърът. Да разбирам ли, че при по старите версии на AIMP, когато все още е нямал поддръжка на този вид нормализация, е било безсмислено да го прилагам, защото самият плеър не би могъл да разчете добавената информация или в новите версии под “поддръжка” се има предвид, че вече може и да прилага този вид нормализация? Ако трябва да обобщя въпроса: AIMP можел ли е да се възползва от обработени с ReplayGain песни в по-старите си версии? До сега не съм ползвал този инструмент и въпросът ми е по-скоро теоретичен, и е конкретно за AIMP. Сега искам да попитам за поддръжката като цяло: какъв е шансът да има полза от нормализацията, ако песните ще се слушат на телефон, портативен плеър, CD плеър в кола и пр. И по-важното: как да разбера, ако има/няма ефект от нормализацията? И като споменах CD: при запис на Audio CD запазва ли се етикета, в който е информацията, нужна за нормализацията на звука? А, изобщо кои етикети се запазват след запис? Лоша идея ли е да се възползвам от поддръжката на инструмента в новите версии на AIMP и песните да се обработват в реално време (не съм сигурен дали се изразявам правилно и дали изобщо нещата стоят така)? Ефектът същия ли ще е и кое би препоръчал? А, чрез новата версия на AIMP мога ли да обработя песните за постоянно?

Забелязах още едно подобрение в новата версия - има добавена опция за премахване на глас. Останах доста изненадан – при повечето песни работи и то сравнително добре. Как точно става премахването? Пише, че работи само при стерео. Какво се има предвид – че песните ми трябва да са стерео, че трябва да имам стерео система или и двете? Ето и снимка, в случай, че не си разглеждал новата версия. Давам я най-вече, защото има две допълнителни опции за ReplayGain и може да се окаже нещо важно.

P.S. Имаш ли намерение да обновиш ревюто?

Link to comment
Сподели другаде

ReplayGain не е инструмент, а алгоритъм.

Какво точно разбираш под "пложителен резултат"?

Ако даден плеър не поддържа четене на ReplayGain информация, няма смисъл да се обработват файловете, които ще се възпроизвеждат с него. Не помня обаче в старите версии дали плеърът е поддържал ReplayGain.

Лично според мен полза от ReplayGain има винаги, независимо къде ще се възпроизвеждат песните. Разбира се стига въпросният плеър да поддържа ReplayGain.

Можеш да разбереш дали има ефект, ако просто чуеш една и съща песен с и без ReplayGain. С трябва да е (доста) по-тиха.

При запис на аудио диск не се запазват никакви етикети.

Нямам идея точно как работи тази "on-the-fly" обработка. Звучи ми като глупава и ресурсоконсумираща идея. Не съм сигурен дали новата версия може да анализира файлове, но би трябвало да може, щом може да разчита информацията.

Обикновено премахването на вокала става чрез орязване на дадени честоти, които са обикновено (около) средните.

За какви допълнителни опции говориш? За режима File/Album? Ако да, това не са допълнителни опции. Те са напълно стандартни и задължителни за всеки уважаващ себе си плеър с поддръжка на ReplayGain.

Не, нямам намерение да обновявам ревюто. Т.е. на теория може да се каже, че нямам нищо против, но на практика има тонове други неща, които са ми с по-висок приоритет, така че шансът е около 0.0001%. Ако ползвах плеъра, може би щеше да е по-голям шансът да обновя ревюто, но не го ползвам.

Link to comment
Сподели другаде

Тук си дефинирал ReplayGain точно като инструмент.

Не се сещам как да обясня по-точно какво имам предвид под "положителен резултат". Ще се опитам да задам въпроса си по друг начин: има ли определени стилове музика, при които няма смисъл от ReplayGain или пък резултатът от него може да е отрицателен?

Щом не се запазват етикети след запис, да разбирам ли, че по всяка вероятност е безсмислено да обработвам песни, които ще се слушат на CD плеър? Имам и още един въпрос за етикетите. Ще те върна малко назад и в друга тема. В този коментар потребител "disagr33" казва, че се появява снимка на албума и друга информация за него, при просвирване на оригинален диск с WMP. Къде точно се съдържа информацията, щом няма тагове? И понеже не си му отговорил, аз те питам отново: как се създава такъв диск?

Какво искаш да кажеш под "анализира файлове"?

Под "допълнителни опции" имах предвид двете опции с тикчета под "Replay Gain".

Не разбрах при кои хардуерни плеъри най-често има поддръжка на ReplayGain и не получих отговори на последните въпроси за AIMP: дали е лоша идея да използвам ReplayGain от DSP-то на AIMP (и кои от опциите да оставя), дали мога да обработя песните за постоянно (с AIMP) и кое би препоръчал.

Link to comment
Сподели другаде

Във въпросния коментар съм използвал думата "инструмент" общо взето само в заглавното изречение. В самата дефиниция съм казал, че е "метод за нормализация". Използвал съм думата "инструмент", защото съм имал предвид използване на приложение, което поддържа ReplayGain и може да анализира файловете и да въведе съответните стойности. Още повече съм бил склонен да използвам "инструмент", защото тогава използвах MP3Gain, което е самостоятелно приложение за прилагане на ReplayGain върху MP3 файлове, като го прави по-малко по-различен от класическия начин.

По принцип не би трябвало да има отрицателен ефект от използване на ReplayGain. Идеята е албумите да бъдат нормализирани до стандартизирано ниво и да се избегне постоянното използване на врътката на уредбата/колоните, ако се слушат албуми/песни с големи разлики в нивото на силата на звука. Понеже 99% от албумите в днешно време са миксирани зле и са осрани (малко или много) от свръхкомпресия, ефектът от ReplayGain ще е намаляване на силата на звука. За някои хора това може да е минус, ако те не харесват по-тиха музика. И все пак сред аудио ентусиастите ReplayGain се ползва с голямо уважение. Аз се считам за такъв и за мен ReplayGain определено е много важна технология, затова и я използвам активно. Но да не се отплесвам с хвалби. Намаляването на силата на звука няма как да се отрази негативно. По-скоро увеличаването на силата на звука би могло. Т.е. ако се окаже, че на някой албум ReplayGain ще повиши силата на звука, на теория може да се влоши качеството. Казвам на теория, защото обикновено такива албуми са доста близо до стандартното ниво и нивото им се вдига с малко, а и някои плеъри поддържат предотвратяване на изрязване на звуковата вълна (clipping). Т.е. ако случайно се окаже, че нивото на звука трябва да се повиши според ReplayGain, но това повишаване ще доведе до въпросния нежелан ефект, то плеърът ще увеличи силата на звука, но точно толкова, че да не се стигне до изрязване на вълната. Да речем ако според ReplayGain силата на звука трябва да се повиши с 4 децибела, но стойности над 3 ще доведеат до clipping, то плеърът ще използва най-високата стойност, която е същевременно и "безопасна". Разбира се този нежелан ефект, може да не е доловим. Зависи от съответната песен, аудио апаратурата и чувствителността на слушателя. Обикновено жанрове, при които ReplayGain може да поиска повишаване на силата на звука, са класическа музика и музика към филми (score). Те са обикновено записвани/миксирани по-качествено и са "тихи".

Да, песни, които ще се записват/слушат под формата на audio CD, няма смисъл да се обработват с ReplayGain.

Windows Media Player засича кой албум се възпроизвежда и попълва информацията за албум, изпълните, песни и обложка, като ги изтегля от Интернет. При мен Windows Media Player прави същото, ако поставя оригинален (или копиран 1:1) диск. Напълно нормално поведение е. Т.е. да повторя: нужно е дискът да е оригинален или кадърно копие на оригинален.

Поддръжката на ReplayGain се дели общо взето на 2 части. Трудно ми е да им дам конкретни наименования, затова ще ги опиша. Едната част е тази, която включва анализирането на даден аудио файл, за да се установи средното ниво на силата на звука и следователно с колко трябва да се понижи или повиши, за да се "нормализира", и вписване след това на съответната мета информация в ID3 етикета на аудио файла. Другата част е разчитането на тази мета информация от етикета и промяната на силата на звука спрямо данните. Затова и казах, че не съм сигурен точно какво прави въпросната "on-the-fly" опция. Ако трябва да предполагам, бих казал, че анализира идните кадри/секунди и прилага нужната промяна на силата на звука. Затова и казах, че според мен е излишна консумация на процесорно време. Според мен е по-добре песните да бъдат анализирани и обработени предварително, а после плеърът да чете информацията от етикета, за да си спести постоянния анализ.

Нямам никакво вземане даване със стационарни DVD плеъри и тези от типа "домашно кино", така че не мога да кажа със сигурност, но мога да предположа. Предположението ми е, че НИКОЙ от тях не поддържа ReplayGain. Ако говорим за портативни аудио плеъри (още известни като "mp3 плеъри", "mp4 плеъри", "емпечетворки" и др.), положението е малко по-различно. Единствените плеъри, които имат фабрична поддръжка на ReplayGain, са сериите Sansa Fuze и Sansa Clip на SanDisk. Възможно е да има и други, но аз не знам такива. Иначе Rockbox поддържа ReplayGain. Това, ако не знаеш, е допълнително разработван фърмуеър с отворен код, който се създава с цел да се използва вместо фабричните фърмуери, като предлага доста повече екстри и възможности. Т.е. плеърите, на които Rockbox функционира, ще поддържат ReplayGain, ако ползват въпросния фърмуеър разбира се.

Вече ти казах, че не знам дали с AIMP можеш да обработиш песните за постоянно, защото не знам дали плеърът има такава опция. Би трябвало да може, защото foobar2000 и Winamp го могат, но не мога да гарантирам. Просто провери из контекстното меню в плейлиста. Ако има опция, трябва да е там. Ако случайно няма, можеш да ползваш който софтуер ти е удобен. Лично аз бих препоръчал foobar2000, защото е по-гъвкав.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за изчерпателните отговори.

P.S. Вероятно ще обработя песните с foobar2000, както ми препоръча. В AIMP никъде не намирам опция за обработка на песните.

Link to comment
Сподели другаде

Учуди ме, че няма подобна опция, затова инсталирах последната версия на AIMP, за да проверя лично. След немалко търсене все пак я намерих. Намира се в Advanced Tag Editor (Ctrl+T). Там трябва да добавиш желаните файлове и да ги обработиш, като бутонът на ReplayGain е този:

http://i.imgur.com/90qzF.png

Link to comment
Сподели другаде

Ползвай която искаш. Не би трябвало да има разлика. Ако не те бърка да ползваш AIMP, ползвай нея, за да не инсталираш допълнителен продукт. foobar2000 е по-гъвкава, защото позволява малко по-добро разграничаване при сканиране - може да я накараш да сканира по етикети или по папки, дадена селекция като цял албум или всеки файл самостоятелно.
Link to comment
Сподели другаде

Зависи кое AIMP си инсталирал. Ако си с 3-ката, тя е Бета версия и при мен на моменти забива, когато съм отворил няколко неща едновременно. Но при 2-ката всичко е ОК при мен.
Link to comment
Сподели другаде

@Varg,

Официалната стабилна версия излезе преди доста време.

Опс... допуснал съм грешка. Наистина е така, но толкова дълго чаках за официалната версия, че забравих за нея. :D Но дори и със стабилната версия, пак се получава този проблем със засичането.

Link to comment
Сподели другаде

Инсталирах аимп да го пробвам но при мен сече и ми товари процесора, на какво се дължи според вас с Win7 х64 съм дали е нещо от операционната система :(

Сигурен си, че точно процесът на AIMP консумира процесорното време? За каква операционна система става въпрос? Инсталирани ли са всички драйвери и актуални ли са?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте. До днес бях със WINAMPи ми беше удоволствие да си слушам онлаин радио. Но от скоро започна едно буфериране през три минути. И аз реших да пробвам AIMP само че 3 версия. Това буфериране го няма вече. Но не мога да намеря начин ако пусна цяла папка със музика, как да я накарам да прехвърля на следваща песен автоматично.Сега се повтаря една и съща песен. Дайте съвет.
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...