Jump to content

Ръководство/наръчник за работа с ImgBurn


Препоръчан пост

Tools -> Settings... -> Build -> Page 1 -> Sort Files By Source List Order

Това обаче по никакъв начин няма да се отрази на това как файловете се подредждат при отваряне на диска. Поредността на запис на файловете няма как да промени реда на файловете в самата файлова система, а в нея той е винаги азбучен. Т.е. разликата е кой файл къде се намира физически на носителя, но за потребителя всичко ще изглежда еднакво.

 

Колкото до Ashampoo например, може да записва файловете в реда на добавяне, но не знам как го установи, след като тя не показва кой файл се пише в момента.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 380
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

За пореден път благодаря за отговора, Night_Raven!

Целта беше да подредя файловете физически на носителя в определен ред. Имам купени няколко CD RW, които при просвирване на песните в автомобила ми, към края на диска започват да прескачат. Целта е да записвам по-важните за мен песни в началото. Имам и два по стари, които са повредени пък в началото. При тях първите две песни са проблемни. Не че не мога да си купя нови CD RW, но идеята беше да разбера дали все пак съществува въпросната настройка в ImgBurn. За лични цели използвам само нея за запис на дискове и определено съм очарован.

 

Колкото до Ashampoo например, може да записва файловете в реда на добавяне, но не знам как го установи, след като тя не показва кой файл се пише в момента.

Мисля, че вече стана ясно как. Чрез въпросните проблемни носители.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

@Night_Raven,

Изглежда няма вариант да се показват имената на песните и заглавието на диска без CD text, Неро също го използва. Взех си презаписваем диск и там си правих експериментите с CD-text-a. Разбрах как стават нещата и вече спокойно мога да кажа, че това е най-добрата програма за запис на дискове. Обаче искам да те попитам още няколко въпроса:

1. Защо на ImgBurn са й нужни DirectShow филтри при запис на Audio CD

2. Защо винаги формата на песните след като се запише диска е .cda и размерът им винаги е доста голям, независимо дали записвам .mp3 или flac (давам пример между тези 2 формата, защото имат голяма разлика в рамера) и естествено - побират се около 20 песни. Промяната на формата след записа променя ли по някакъв начин качеството на песните?

3. Последен въпрос - Какво точно представлява .CUE файл? (не само при ImgBurn, а по принцип)

Link to comment
Сподели другаде

@Night_Raven,

Изглежда няма вариант да се показват имената на песните и заглавието на диска без CD text,

Да, това се опитвах да обясня. :)

 

1. Защо на ImgBurn са й нужни DirectShow филтри при запис на Audio CD

Когато се записва музикален (аудио) диск, песните трябва да са във WAV формат. Всяка програма за запис първо декодира файловете от съответния формат (MP3, AAC, Vorbis, MPC, FLAC и т.н.) до WAV и тогава ги записва. Повечето програми правят това on-the-fly, т.е. декодират до WAV и записват в реално време, не създават първо отделен(ни) WAV файлове. Мисълта ми е, че никоя програма за запис не записва директно от компресирания формат, дори и да изглежда точно така. Винаги се декодира до WAV. Различните програми използват различни методи за декодиране. Nero например си има свои библиотеки и поддържа ограничен брой формати. Авторът на ImgBurn е решил да използва инсталираните от потребителя кодеци. Минусът е, че ако няма инсталирани кодеци, ImgBurn ще е ограничена много във форматите, които ще може да записва. Плюсът е, че пък по този начин програмата може да запише аудио диск от всеки формат, стига да е инсталиран кодек.

 

2. Защо винаги формата на песните след като се запише диска е .cda и размерът им винаги е доста голям, независимо дали записвам .mp3 или flac (давам пример между тези 2 формата, защото имат голяма разлика в рамера) и естествено - побират се около 20 песни. Промяната на формата след записа променя ли по някакъв начин качеството на песните?

Форматът .cda е козметичен. Реално съдържанието на аудио диска не е във вид, който може да се представи под формата на файлове. Т.е. песните се представят като .cda файлове, колкото да не изглежда празен дискът. Размерът им е голям, защото е аудио в некомпресиран вид, т.е. аналогично на WAV файл. Реално капацитетът на един аудио диск не се измерва в мегабайти, а във времетраене. Класическият аудио компакт диск побира 74 минути музика. Това са 650 мегабайтовите дискове. Такива обаче на практика вече няма и всички са 700 мегабайта, което се равнява на 80 минути музика. Записът на аудио диск по никакъв начин не влошава или подобрява качеството на песните, които са записани.

 

3. Последен въпрос - Какво точно представлява .CUE файл? (не само при ImgBurn, а по принцип)

Казано на простичък език: това са файлове с инструкции как точно да бъде записан даден диск. Те съдържат информация за различните пътеки на диска и програмата за запис се ръководи по информацията в тях, за да запише даден диск коректно. Не винаги са нужни разбира се. Ако да речем имаме един голям WAV/MP3/FLAC/APE файл + CUE, в последния има инструкции от кои минута:секунда:фрейм до кои следващи минута:секунда:фрейм е се намира дадена пътека (т.е. песен), за да може програмата да запише така диска, че всяка песен да си е самостоятелна и да започва и завършва правилно.

Когато се записва даден образ (много аудио файлове + CUE или един голям аудио файл + CUE или ISO/BIN + CUE), тогава е редно да се посочи CUE файла в програмата за запис.

Link to comment
Сподели другаде

Много благодаря за отговорите. Ще попитам още нещо за CUE файловете - понякога когато си тегля албуми във .flac формат песните са събрани в един голям flac файл (не са разделени). И CUE файл има. Днес се запознах с програмата Medieval CUE Splitter, която разделя песните, чрез CUE файла и нищо не се променя по мои наблюдения (нито размер, нито качество). Та въпроса ми е - кое е по-правилно - да запиша CUE файла без да използвам CUE Splitter-а или да го използвам и после сам да си направя CUE файл? Ако просто го запиша мисля, че няма да имам достъп до настройките за CD Text. А ъплоудърите на тези торенти от къде и с каква цел се сдобиват с тези CUE файлове?
Link to comment
Сподели другаде

Medieval CUE Splitter създава нов CUE файл след разделянето, така че няма нужда да си създаваш ръчно такъв. Няма причина обаче да цепиш първо големия аудио файл и тогава да записваш диска. Съвсем спокойно можеш да си заредиш CUE файла и да запишеш директно от големия аудио файл. ImgBurn ще използва информацията в CUE файла за CD-Text. Ако толкова ти трябва да редактираш нещо, можеш да отвориш дадения CUE файл в Notepad (или който текстов редактор използваш) и да си направиш желаните промени. CUE файловете са на практика текстови файлове с .cue разширение.

 

Отделен е въпросът, че Medieval CUE Splitter не е препоръчителна програма за разцепване на файловете. Не ги цепи максимално точно. За разцепване на аудио образи + CUE файл препоръчвам CUETools. Малко по-трудна е за свикване, но е най-добрата. foobar2000 също може да цепи такива образи много добре, така че който вече използва въпросния аудио плеър, няма нужда да прибягва до нищо допълнително.

Link to comment
Сподели другаде

@Night_Raven,

Може ли да ми дадеш някакви примерни настройки за тази CUETools, защото има някои неща, които не разбирам. Трябва ми просто песните да са разделени и нищо повече, а в самата програма има доста настройки. Ако може само някаква снимка ще е идеално.

Имам още въпроси:

Колата, в която слушам дисковете има опция за поставяне заглавие на диск ("Name CD"). Ако не съм поставил никакъв CD текст когато съм записвал диска, мога да пиша и трия заглавия колкото си искам. Но когато предварително съм поставил СД текст не мога да правя нищо. Каква може да е причината да не мога да редактирам заглавията, които съм поставил с ImgBurn (или Неро)? Единственото, за което се сещам е това, което надписвам в колата да НЕ е СД текст, но какво друго може да е? И още един въпрос в тази област - когато си надписвам СД текст за заглавие на диска имам Performer и Title. Винаги, каквото и да напиша на Performer не излиза. За заглавието на диска имам само това, което съм написал в Title. Какъв трябва да е смисълът от полето за изпълнител, щом не се показва? Например днес се опитах да запиша "Slavi & Ku-Ku Band - No Mercy". Написах в полето за изпълнител "Slavi & Ku-Ku Band", а в полето за заглавие "No Mercy" и се виждаше само "No Mercy". А тези "Session 1", "Session 2" какво представляват? (казвам "тези", защото има възможност да се добавят още, а когато опитах да запиша с две сесии, за да си направя проба, програмата даде някакъв Error)?

Link to comment
Сподели другаде

Може ли да ми дадеш някакви примерни настройки за тази CUETools, защото има някои неща, които не разбирам. Трябва ми просто песните да са разделени и нищо повече, а в самата програма има доста настройки. Ако може само някаква снимка ще е идеално.

В поле Input пишеш пътя до .cue файла на албума. Можеш и да го посочиш чрез Folder browser-a или Drag'n'drop метода.

В поле Template посочваш къде да се създадат файловете. Можеш да си избереш някой от готовите шаблони, а можеш и лично да си напишеш пътя. Поле Output се променя, за да ти покаже точно къде ще се съхрани новия CUE файл и придружаващите го аудио файлове.

В секция Mode избираш Tracks, ако искаш един голям аудио файл да го разцепиш на отделните песни.

В секция Audio Output си избираш изходния аудио формат. Ако конвертираш в lossy аудио формат, ще трябва ръчно да добавиш енкодерите в папка plugins.

Това е. Нужно е само да кликнеш Go. Ако си оставил отметките на базите от данни в секция Mode, програмата ще ги провери за албума за попълване на ID3 етикетите.

 

Колата, в която слушам дисковете има опция за поставяне заглавие на диск ("Name CD"). Ако не съм поставил никакъв CD текст когато съм записвал диска, мога да пиша и трия заглавия колкото си искам. Но когато предварително съм поставил СД текст не мога да правя нищо. Каква може да е причината да не мога да редактирам заглавията, които съм поставил с ImgBurn (или Неро)? Единственото, за което се сещам е това, което надписвам в колата да НЕ е СД текст, но какво друго може да е?

Възможно е плеърът в колата да разпознава диска по някакъв начин и да има своя база от данни за кой диск какво име да показва и при наличие на CD-Text директно да използва нея информация, вместо своята. Нямам представа какъв е плеърът и как е програмиран софтуерът му.

 

И още един въпрос в тази област - когато си надписвам СД текст за заглавие на диска имам Performer и Title. Винаги, каквото и да напиша на Performer не излиза. За заглавието на диска имам само това, което съм написал в Title. Какъв трябва да е смисълът от полето за изпълнител, щом не се показва? Например днес се опитах да запиша "Slavi & Ku-Ku Band - No Mercy". Написах в полето за изпълнител "Slavi & Ku-Ku Band", а в полето за заглавие "No Mercy" и се виждаше само "No Mercy".

Това, че показва само текста от поле Title, ще да е проблем на плеъра. Явно така е програмиран.

 

А тези "Session 1", "Session 2" какво представляват? (казвам "тези", защото има възможност да се добавят още, а когато опитах да запиша с две сесии, за да си направя проба, програмата даде някакъв Error)?

Ако не се лъжа, това е общо взето възможност за запис на смесени дискове: data + audio. Не ти е нужно, ако ще записваш само аудио дискове.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

@Night_Raven,

Забелязах, че когато разцепвам албумите с CUETools битрейтът се променя. От това губи ли се качеството? Спомням си, че Medieval CUE Splitter изобщо не прекодираше песните, а просто ги копираше разделени за секунди. Размерът и битрейтът си оставаха същите и не се налагаше да чакам. Минах на CUETools, само защото ти ми каза, че Medieval CUE Splitter ги разцепва неточно. Реално има ли смисъл да използвам CUETools, само заради това? Ако и качеството се разваля, става още по-гадно.

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven, здравей.

 

Преди известно време нищихме настройките по ImgBurn относно начина, по който дом. плеър изобразява текст. Сега имам подобен проблем.

Записвам снимки на DVD-RW диск (докато не ми хареса резултата, иначе ще са на DVD-R). В главното меню показва максимално 14 знака.

post-485-0-85155200-1312105223_thumb.jpg

 

По принцип целият текст е: Robo, Zaneta, Lenka Meniny 2009

Първоначално (тогава) си мислех, че не се изписва/изобразява целия текст, защото е малък телевизора. Само че, вече имам нов телевизор - 42" така че, едва ли е в него проблема.

След като "влезна" в папката, показва максимално 31 знака и то така, че липсват първите букви.

 

post-485-0-87847500-1312105969_thumb.jpg

 

Още един пример - целия текст е: Hronsky Benadik & Antol 05.2004.

post-485-0-56366300-1312106120_thumb.jpg

 

 

И отново само 31 знака и без първите букви (т.е. показва 31 знака отзад напред).

post-485-0-95495600-1312106219_thumb.jpg

 

 

Това са настройките на ImgBurn, които използвам.

post-485-0-97632000-1312106301_thumb.jpg

 

post-485-0-73616800-1312106329_thumb.jpg

 

 

Пробвах всички възможни настройки - ISO9660

Folder/File Name Length (Level 1 - 11 Characters, 8.3 Format, Level 2 - 31 Characters, Level X - 219 Characters)

Character Set (Standard, DOS, ASCII)

Allow More Than 8 Directory levels

Allow More Than 255 Characters In Path

1999

Joliet

Folder/File Name Length (Level 1 - 64 Characters, Level X - 110 Characters),

но не се получава. Да не би проблема да е в плеъра - така да е настроен фабрично? Не открих настройки, които да променят броя на знаците.

 

Мислиш ли, че това е нормално или има начин да се промени?

П.П. На компютъра няма проблем с записания диск.

Link to comment
Сподели другаде

Извинявам се за закъснението.

Аз имам още един плеър, който не ползвам от 2 години - SONY. Сегашния е Pionеer.

При него е по различно менюто, може би и затова се вижда целия надпис.

post-485-0-37571100-1312310767_thumb.jpg

 

 

Как мислиш, дали причината е в плеъра?

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...