Jump to content

Ръководство за изрязване и събиране на части от филм с VirtualDub


Препоръчан пост

Здравейте хора!

 

Имам питане? Аз ли нещо не знам,или VirtualDub,не може да го прави?

С тази програма работя от години и ми е любима.Мога да твърда даже,че я познавам доста добре с всичките и функции. За какво става дума.Аз съм манячка на филми.Записвам си ги от телевизията,чиста си рекламите после и си го колекционирам! Програмата с която записвам пише в формат MPEG2,после за махане на рекламите ползвам друга програма,но и тя записва

резултата в MPEG2.После с "дъбчето" ги мачкам в AVI. Да ама този път(не знам защо? Опитах няколко пъти!) TMPGEnc зарежда файла нормално,махам рекламите както си правя,и save!

Тръгва той ама след 30 сек.тадам "Стреминк ерор" или нещо подобно.Английския не ми е силен! Повторих няколко пъти...същото.Опитах с друг файл-направи го нормално!

Ами...Ще го намачкам с "дъбчето" като преди това изчистя рекламите.Направих го! Естествено чаках 2 часа(филма е дълъг 1:55 мин.)...Стана без да засича и съобщение за грешка!Пускам го аз обаче като стигна на местото дето са били рекламите..опа! 3 сек. от рекламата,на другите 4 места няма я последната дума на артиста от филма,и на останалите места резултата подобен???Какво съм правила? Повтарям процедурата като много внимавам къде определям точките за рязане...пак подобни резълтати.ХМммм.ОК. Намачках го целия заедно с рекламите.

Пак почвам да го режа...Пак същото! Или кадри назад,или напред.Само на една реклама го беше отрязъл точно!

Та въпросът ми е,аз ли нещо не съм на ясно с прецизно орязване на кадри,или "дъбчето" не е способно на това?!! Защото много съм рязала с него,но никога не ми се е налагало така прецизно!

 

п.п. Четох темата пак(чела съм я и друг път)...Всичко си е така както го знам и го правя,ама...

Защо не ми се получава!

Пробвах и с друг файл,резултата е същия....

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 331
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Та въпросът ми е,аз ли нещо не съм на ясно с прецизно орязване на кадри,или "дъбчето" не е способно на това?!!

 

Дъбчето няма способността. Така че режи кадър по кадър докато е в MPEG2.

Link to comment
Сподели другаде

Дъбчето няма способността. Така че режи кадър по кадър докато е в MPEG2.

 

Така и си правя винаги! Но с въпросният файл, MPEG програмите отказаха...Намираха някаква грешка! Знам ли? Но иначе файла вървеше по плеарите.

 

Благодаря! Така и предположих,че "дъбчо" май това не го прави!

Link to comment
Сподели другаде

За някой вид файлове отказва, поради отсъствието на инсталирани в системата ти кодеци, модеци, декодери и куп такива разни шашкънии . За MPEG2 си спомням, че минаваше метър само с вмъкването на един плъгин в папката, което никога не е било и няма да бъде възможно при някои от другите така важни формати.

Аз компресии като теб никога не правя. Видеото ми е винаги 1:1 и хората се радват на оригиналното качество, така както майка му го е родила. :giggle:

Не е далаверата да го (смачкаш), а да го запазиш.

Link to comment
Сподели другаде

 

"Видеото ми е винаги 1:1 и хората се радват на оригиналното качество, така както майка му го е родила. :giggle:

Не е далаверата да го (смачкаш), а да го запазиш."

 

 

Ехеее! 1:1 !!! Не мога да си го позволя.Имам някъде към 1800 филма + снимки + музика! Къде да ги съхранявам! И без това всички са ми на DVD носител около 500,но тъй като след време дисковете престават да могат да се четът както и да ги съхраняваш,си купих два харда по 2Tb. и си ги копирам там! Единия е пълен,сега пълня другия! Ако всичко ми е

1:1...Къде да ги съхранявам.А и няма как всичко да е 1:1.Много от тях са от торенти.eMule и т.н.

 

п,п, Извинете за офтопика!

Link to comment
Сподели другаде

Ехеее! 1:1 !!! Не мога да си го позволя.Имам някъде към 1800 филма + снимки + музика! Къде да ги съхранявам! И без това всички са ми на DVD носител около 500,но тъй като след време дисковете престават да могат да се четът както и да ги съхраняваш,си купих два харда по 2Tb. и си ги копирам там! Единия е пълен,сега пълня другия! Ако всичко ми е

1:1...Къде да ги съхранявам.А и няма как всичко да е 1:1.Много от тях са от торенти.eMule и т.н.

 

Явно толкова цениш материала, затова сме на този хал.

Link to comment
Сподели другаде

barbuncela, не обръщай особено внимание на Zig Zag, има някакви странни отклонения, по всяка вероятност си е удрял главата като малък.

Ако все още не си, опитай VirtualDub-MPEG. И все пак лично аз бих препоръчал да използваш някоя по-съвременна програма с повече опции за компресиране. Отделен е въпросът, че MPEG2 определено не най-удачният формат за първоначален запис. Той е lossy (т.е. със загуби), а за тази цел е редно да се използва формат без загуби (lossless) като например Huffyuv или Ut VIdeo да речем. И отделен  е и другият въпрос, че AVI+Xvid също не е най-удачната комбинация, в която да компресираш, при положение, че съществува контейнерът MKV и видео форматът H.264.

 

Zig Zag, може ли да мине поне една седмица, без да изтърсиш някоя глупост? Естествено, че ще се използва компресия. Нали затова е създадена — да се намали размерът, без това да се отрази видимо/чуваемо на качеството. Ти в какъв формат си държиш музиката, WAV? 

Link to comment
Сподели другаде

Това с H.264 ми го взе от устата! На няколко пъти щях да я предупредя, че компресира в грешна насока, но го изтривах, защото се събираха много забележки. MPEG2 не мисля, че е фрапиращ формат. Загубите са минимални пък и устройствата записват с лекота в него, тъй като компресия на практика няма. Не че съм разбирач, но споделям виждането ми, а пък иначе слушам единствено теб и слухтя за всичко да чуя и науча само от теб Night Raven. :blush:

Link to comment
Сподели другаде

Това с H.264 ми го взе от устата! На няколко пъти щях да я предупредя, че компресира в грешна насока, но го изтривах, защото се събираха много забележки. MPEG2 не мисля, че е фрапиращ формат. Загубите са минимални пък и устройствата записват с лекота в него, тъй като компресия на практика няма. Не че съм разбирач, но споделям виждането ми, а пък иначе слушам единствено теб и слухтя за всичко да чуя и науча само от теб Night Raven. :blush:

Няма нужда от сарказъм.

 

MPEG2 по днешните стандарти е наистина лек, но Huffyuv е още по-лек. Минусът е, че компресията е по-слаба и е нужно повече дисково пространство за първоначалния запис.

Няма значение колко малка или голяма е разликата в качеството. Ако се използва методът потокът да се запише първоначално в по-лесен за компресия формат, който после да се компресира на спокойствие в желания краен формат, е глупост да се използва формат със загуби за първоначалния запис. Донякъде се обезсмисля идеята.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте хора!

...

Тръгва той ама след 30 сек.тадам "Стреминк ерор" или нещо подобно.Английския не ми е силен! Повторих няколко пъти...същото.Опитах с друг файл-направи го нормално!

...Или кадри назад,или напред.Само на една реклама го беше отрязъл точно!

Та въпросът ми е,аз ли нещо не съм на ясно с прецизно орязване на кадри,или "дъбчето" не е способно на това?!! Защото много съм рязала с него,но никога не ми се е налагало така прецизно!

 

п.п. Четох темата пак(чела съм я и друг път)...Всичко си е така както го знам и го правя,ама...

Защо не ми се получава!

Пробвах и с друг файл,резултата е същия....

Благодаря!

Здравейте,

виждам няколко проблема от това което сте обяснила.

 

Първият е че се е получила грешка във файла, която може да "събори" някои програми и така предотврати възпроизвеждане и обработка.

 

Вторият проблем, струва ми се, не сте разбрала концепцията с ключовите кадри. Когато записвате в компресиран формат не може да режете където и да е с "direct stream copy" на видеото. След всеки срез трбва да има ключов кадър (означава се с К на Virtual Dub). Този кадър носи ключовата информация с чиято помощ се разчитат останалите нормални кадри. Ето защо ако липсва такъв видеото ще почва да се възпризвежда от следващия К. Разбира се ключовите кадри са сравнително нарядко и до появата на следващ такъв могат да минат 10-на секунди. Може би това обяснява загубата на прецизност в резултата.

 

Също така за постигане на оптимално качество е препоръчително да се правят минимален брой конверсии - било между формата на видеото, броя на филтрите и най-вече кодеците. Препоръчва се записът да се извършва в некомпресиран формат, след това той да се изреже.Ако се спрете на некомпресиран запис или обработка ще ви трбва около 200 GB свободно пространство, докато завърши процесът на обработка.

(Когато е некопресиран ще можете да режете на произволен кадър и няма да има загуба на качество следствие от рекомпресии.) Накрая може да се компресира само веднъж до желания краен формат.

 

Самият Virtual Dub е доста добър в записването на видео от тунер, така че можете да ползвате директно него. Така ще ползвате по удобни и добри формати. Независимо дали ще се спрете на компресирано или некомпресирано записване.

MPEG2 е неудобен и няма особени качества, освен че се ползва от старите DVD дискове.

 

Хвърлете едно око тук: http://store3.data.bg/pchelp/articles/media_inet/Capture/VideoCaptureGuide/VideoCaptureGuide.htm

Това ръководство е сравнително старо, но ще ви даде някои добри насоки.  Другите разбира се ги обмислете отново. Не намалявайте резолюцията на видеото!

 

"Видеото ми е винаги 1:1 и хората се радват на оригиналното качество, така както майка му го е родила. :giggle:

Не е далаверата да го (смачкаш), а да го запазиш."

 

 

Ехеее! 1:1 !!! Не мога да си го позволя.Имам някъде към 1800 филма + снимки + музика! Къде да ги съхранявам! И без това всички са ми на DVD носител около 500,но тъй като след време дисковете престават да могат да се четът както и да ги съхраняваш,си купих два харда по 2Tb. и си ги копирам там! Единия е пълен,сега пълня другия! Ако всичко ми е

1:1...Къде да ги съхранявам.А и няма как всичко да е 1:1.Много от тях са от торенти.eMule и т.н.

 

п,п, Извинете за офтопика!

 

 

Тук автора е имал в предвид, че прекодирането по време на обработка е нежелано. И е много прав. Придържайте се към "Direct Stream Copy" дотогава, докато е възможно!

 

Прекодирането е смислено главно когато се записва готовото видео, то повече няма да се обработва и кодекът е наложително да е друг.

Link to comment
Сподели другаде

Няма нужда от сарказъм.

 

MPEG2 по днешните стандарти е наистина лек, но Huffyuv е още по-лек. Минусът е, че компресията е по-слаба и е нужно повече дисково пространство за първоначалния запис.

Няма значение колко малка или голяма е разликата в качеството. Ако се използва методът потокът да се запише първоначално в по-лесен за компресия формат, който после да се компресира на спокойствие в желания краен формат, е глупост да се използва формат със загуби за първоначалния запис. Донякъде се обезсмисля идеята.

 

Като цяло съгласен. :)

 

Само вместо HuffYUV за първоначален запис и обработка бих препоръчал Lagarith. Не е важно. Резултата и в двата случая ще е отличен, качеството ще е идентично, разлика в големината почти няма да има. Но Lagarith си има официална страница, една стабилна, последна версия и се сработва отлично с VirtualDub. Има отлично направени и смислени опции за конфигурация. HuffYUV има доста различни инсталационни файлове из мрежата и е много по-трудно да се избере от тях.

 

http://lags.leetcode.net/codec.html

http://forum.videohelp.com/threads/320035-Lagarith-vs-HuffYUV-archiving-and-file-size

Link to comment
Сподели другаде

Да, Lagarith също е добър избор като цяло. То кодеци без загуби има бол (както видео, така и аудио).

Споменах въпросните два като пример, защото за мен те са най-удачните. Поне според мен. HuffYUV е старичък, но все пак си има официален билд, който е стабилен. Доста по-бърз е от Lagarith (особено при декодиране) и има по-добра поддръжка като цяло.

Ut Video го споменах защото е съвременен, разработва се активно (последната му версия е от края на предходния месец), има и 64-битова версия и е също доста бърз като HuffYUV. 

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Много ценя всякакви ръководства за програми,но когато се пишат,коректното отношение е да се уточнят някои важни неща.В случая би трябвало да се изясни с кои файлови формати работи тази програма и с кои не.За mkv тя не става.

Link to comment
Сподели другаде

Принципно съм съгласен. Въпреки, че това в случая не е много важно. Ето защо:

 

- рядко се среща програми за обработка, които поддържат много формати. Напрактика ние изхождаме от възможностите на програмата

и после, ако е нужно, конвертираме до формат, който се поддържа.

 

- не работи с mkv, за вход или изход?

 

- mkv е просто контейнер.

 

- с подходящи добавки (plug-in), чете mkv. Естествено трябват и кодеци - виж предната точка.

 

- а ако е нужно мога да смяня контейнер-а на изхода или входа. За целта си помагам с Avidemux, който също поддържа direct stream copy.

 

Това което напрактика спъва програмката е че работи само с RGB32, когато обработва видео. А повечето видеоконтент е в YV12 или YUY2 и т.н.

Тоест има смяна на цветовата система и от там загуба на качество. Друга спънка е специфичният формат на кодеците.

 

 

http://avisynth.nl/index.php/Color_spaces

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Мисълта ми е друга.Например трябва ми програма за обработка на mkv и ето попадам на тази и още по-добре с ръководство за работа.Трябва да я инсталирам и да се занимавам с нея за да разбера впоследствие че не става за mkv или дори да става по някакъв начин,то нещата допълнително се усложняват,при условие че има друг,вероятно доста по-добър софтуер който би се справил и без тези усложнения.С други думи ако се уточнят файловите формати според мен ще се спести време и излишно главоблъскане на хората които желаят да се занимават с видеообработка.
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...