Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Благодаря данина за създаденото от теб ръководство за работа с Excel. Страхотен е начина на представяне на програмата, като такива като мен начинаещи. Много ще се радвам ако продължиш с това начинание. Отдавна търся нещо подобно. Горещо се надявам, че или вие или някой друг от форума ще пратят някоя друга задача, но решена по възможност, за да мога да се запозная по добре с възможностите на програмата.
Link to comment
Сподели другаде

Проблемът ми е следният Въвеждам цифри в клетка( за да съм по точен Фак. Номер), той изглежда така: 08301106 но като цъкна enter нулата пред осмицата изчезва и става 8301106. И нещата с формулите се объркват кажете как да го оправя че да не изчезва нулата.
Link to comment
Сподели другаде

Не съм много вещ в Excel, но се сещам за едно решение: маркираш желаните клетки, натискаш Ctrl+1, от списъка избираш тип Text и потвърждаваш с OK. Така съдържанието на клетките ще се изписва точно както е въведено. Не съм сигурен обаче това как ще повлияе на формулите, които включват въпросните клетки.

 

Ако някой има по-интелигентно решение, може да сподели.

Link to comment
Сподели другаде

Значи искам да проверя дали числото в дадена клетка е между границите 4-5,

=IF(D4>=4&D4<=5; "числото е между 4 и 5"; "числото е <4 или >5")

незнам как да обединя двете условия мисля че е така но ми дава FALSE а числото е 4,8

Link to comment
Сподели другаде

Значи искам да проверя дали числото в дадена клетка е между границите 4-5,

=IF(D4>=4&D4<=5; "числото е между 4 и 5"; "числото е <4 или >5")

незнам как да обединя двете условия мисля че е така но ми дава FALSE а числото е 4,8

Здравей, пробвай с това :)

=IF(A1>=4;IF(A1<=5;"da")) - "da" ти излиза като стойност когато равенството е изпълнено т.е. числото е между 4 и 5 ако условието не е изпълнено Excel връща стойност False

Link to comment
Сподели другаде

Ако някой има по-интелигентно решение, може да сподели.

Не е по-интелигентно, но друг удобен начин е да се постави знака ' пред числото още при започване на писането.

Link to comment
Сподели другаде

Имам две колони с информация. В едната са имената на студенти, а в другата е техният среден успех. Трябва да извадя имената и средният успех за студенти с успех над средният за курса. Като средният успех за курса се взема от отделна клетка.
Link to comment
Сподели другаде

Здравей, пробвай с това :)

=IF(A1>=4;IF(A1<=5;"da")) - "da" ти излиза като стойност когато равенството е изпълнено т.е. числото е между 4 и 5 ако условието не е изпълнено Excel връща стойност False

Тази формула също ще даде отговор False при неизпълнено условие - не си посочил какво да стане, ако не бъде изпълнено първото условие ;) (т.е. липсва ти третия аргумент в първата функция if)

 

Най-добре е да се използва аргумента and при задаване на условието в първата част на функцията if, т.е. =IF(AND(A1>=4,A1<=5),"da","ne")

 

По този начин се изброяват условия, които трябва да са спазени и могат да се изброят множество условия.

 

Имам две колони с информация. В едната са имената на студенти, а в другата е техният среден успех. Трябва да извадя имената и средният успех за студенти с успех над средният за курса. Като средният успех за курса се взема от отделна клетка.

Зависи как желаеш да ги извадиш, т.е. дали да бъдат изписани само имената на студентите, които имат над средния успех или за всеки студент да бъде изписано дали е над средния успех.

 

За да ти помогна да се научиш няма да ти кажа каква точно е формулата, а ще ти подскажа да използваш функцията if и да използваш сравнение с клетка, в която е сметнат средния успех или директно да го зададеш във формулата.

Link to comment
Сподели другаде

Тази формула също ще даде отговор False при неизпълнено условие - не си посочил какво да стане, ако не бъде изпълнено първото условие ;) (т.е. липсва ти третия аргумент в първата функция if)

Ако не е изпълнено първото условие отново връща стойност False :) но може да му се зададе да връща каквото на човек му скимне. т.е.

=IF(A1>=4;IF(A1<=5;"da";"ne");"ne") или

=IF(A1>=4;IF(A1<=5;"da";"ne");"Чичо Милен") :giggle:

Тук като предимство може да се изтъкне, че ако числото е по малко от 4 дава един отговор а ако е по голямо от 5 може да даде друг.

Link to comment
Сподели другаде

Зависи как желаеш да ги извадиш, т.е. дали да бъдат изписани само имената на студентите, които имат над средния успех или за всеки студент да бъде изписано дали е над средния успех.

 

За да ти помогна да се научиш няма да ти кажа каква точно е формулата, а ще ти подскажа да използваш функцията if и да използваш сравнение с клетка, в която е сметнат средния успех или директно да го зададеш във формулата.

ВИЖ КАК ГО НАПРАВИХ С IF КОНСТРУКЦИЯ но има ли начин имената на студентите да излизат едно след друго а не така с празни бели кутийки

 

excel.xlsx

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

Казвам се Мариана и случайно попаднах във форума и темата.

Интересувам се много от таблиците и всяка помощ от Ваша страна ще ми е полезна.

Да започна с това ,че не съм прочела цялата тема и по-голяма част от нея ще ми остане за домашно.

Разгледах темата, и установих,че нямам настройки на служебния компютъра за да наблюдавам видеоуроците.Предполагам ,че вече е дискутирано и се извинявам ,че ще се повтари информация ,но спешно ми трябва формула за изчисляване на сума с процент т.е.

Пример: 156.00 - 10% = тук ми трябва формулата да изчисли крайната сума.

Благодаря предварително

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...