Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравейте,нова съм във форума,днес се регистрирах.

Виждам че тук има много полезни съвети .

Аз имам конкретен въпрос за ексел:имам да правя по капиталово бюджетиране сценариен анализ на инвестиционен проект,при него се развива дървовидна структура от една клетка през първата година до 128 клетки през7 г.и така през седмата година се налага да въвеждам 128 пъти една дълга формула за изчисляване на NPV, и се чудя дали не пропускам някоя функция ,която може да се използва,не съм наясно с всички възможности на програмата???

ако знаете нещо да ме посъветвате,

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте

много ще съм Ви благодарен ако някой ми каже как да постигна следното нещо в Ексел 2003

 

 

Значи имам първи шиит със следната таблица

 

Име | егн | ден 1 | % | ден 2 | % | ден 3 | % | ден 4 | % | - и така много редове

 

в другия шиит имам таблица в която искам да пренеса данни от първата но във следния вид

 

Ден 1 | % |

Ден 2 | % |

Ден 3 | % |

Ден 4 | % |

 

 

понеже трябва да направя страшно много таблици такива и ако на всеки ред задавам припратка ще го правя до живот

 

А1 - А1

С1 - А2

Е1 - А3

 

 

дано съм успял да обясня правилно - ако не мога да пратя файл

 

 

 

 

Малко още яснота да внеса

 

клетките от един ред но през една да се наредят в клетките от една колона последователно

 

И още нещо

защо като пиша формула и ми излиза надписът #DIV/0!

 

ако се попълни нещо си излиза стойност но ако няма попълнено нищо стои така все едно е развалена формулата

Link to comment
Сподели другаде

DAVIDOV, първият проблем за който се сещам е,

че складовете са около 30, а IF мисля, че допуска до 7 условия?

Би ли ми описал точно как се прави падащ списък, защото съм с Office 2003 BG

и не мога да се оправя.

:crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте

много ще съм Ви благодарен ако някой ми каже как да постигна следното нещо в Ексел 2003

Значи имам първи шиит със следната таблица

Здравей,

 

Можеш да използваш опцията Copy -> Paste Special... и там да избереш Values и да сложиш отметка пред Transpose. Последната опция ти позволява да вмъкнеш информацията от дадени копирани клетки като обърнеш посоката им, т.е. ако си копирал колона ще вмъкнеш ред. Пробвай и ще разбереш как става и как точно да си копираш таблицата. Ако не се справиш - прикачи таблицата и аз ще я оправя.

И още нещо

защо като пиша формула и ми излиза надписът #DIV/0!

 

ако се попълни нещо си излиза стойност но ако няма попълнено нищо стои така все едно е развалена формулата

Това се получава, защото Excel приема стойността в празната клетка за 0 и ти дава грека от типа "Невъзможно делене на 0".

Link to comment
Сподели другаде

DAVIDOV, първият проблем за който се сещам е,

че складовете са около 30, а IF мисля, че допуска до 7 условия?

Би ли ми описал точно как се прави падащ списък, защото съм с Office 2003 BG

и не мога да се оправя.

:crosseyes1:

На Office 2003 BG не знам как е точно предова но прилагам шотчета с тяхна помощ би трябвало да се оправиш.

 

post-3-1229013345_thumb.gif post-3-1229013350_thumb.gif post-3-1229013354_thumb.gif

 

за функцията IF току що пробвах с 8 условия и си работеше. :)

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте форумци! :) Нова съм тук и понеже прегледах няколко странички от темата, но не открих това, което ми трябва, ще питам. Трябва да направя диаграма, която да показва относителни дялове на приходи по издания...незнам доколко е разбираемо това, но не съм наясно как с диаграми се представят относителни дялове...Ще се радвам, ако ми помогнете.Много благодаря предварително.
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте форумци! :) Нова съм тук и понеже прегледах няколко странички от темата, но не открих това, което ми трябва, ще питам. Трябва да направя диаграма, която да показва относителни дялове на приходи по издания...незнам доколко е разбираемо това, но не съм наясно как с диаграми се представят относителни дялове...Ще се радвам, ако ми помогнете.Много благодаря предварително.

Привет,

 

Разясни моля те какво разбираш под относителни дялове.

 

Благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Би ли ми помогнал някой за следното: в една от клетките имам нанесени ЕГН - та. Необходимо е да бъдат превърнати в дата, месец и година на раждане в друга клетка.

Благодаря предварително!

Весели Коледни празници!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Би ли ми помогнал някой за следното: в една от клетките имам нанесени ЕГН - та. Необходимо е да бъдат превърнати в дата, месец и година на раждане в друга клетка.

Благодаря предварително!

Весели Коледни празници!

Здравей, може да пробваш с това

=DATE(MID(A1;1;2);MID(A1;3;2);MID(A1;5;2))

 

Възможно ли е, ако в една клетка имам няколко числа разделени със запетая или по друг начин да извадя определено число в друга клетка?

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, може да пробваш с това

=DATE(MID(A1;1;2);MID(A1;3;2);MID(A1;5;2))

 

Възможно ли е, ако в една клетка имам няколко числа разделени със запетая или по друг начин да извадя определено число в друга клетка?

 

Благодаря още веднъж Давидов ! От голяма полза ми е отговора, защото Статистиката иска какво ли не в момента.

Ако ти е възможно да ми кажеш как най-лесно да изчисля и на каква възраст са в момента служителите. Прилагам един файл с няколко примерни дати на раждане.

Book1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Ако търсиш възрастта само в години - приложи тази формула: =DATEDIF(B2,TODAY(),"y") (като В2 е клетката датата на раждане на служителя).

 

Ако пък искаш да вкараш месеците и дните - ето едно решение:

=DATEDIF(B2,TODAY(),"y") & " години " & DATEDIF(B2,TODAY(),"m")-12*DATEDIF(B2,TODAY(),"y") & " месеца " & DATEDIF(B2,TODAY(),"d")-365*DATEDIF(B2,TODAY(),"y") & " дни"

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте, днес открих този форум и веднага се регистрирах :). Имам нужда от помощ за Excel, малко съм на Вие с използването му, но се надявам скоро да понауча задълбочено функциите му, защото ще ми трябват.

Имам нужда от помощ, кажете ми, моля ви, как при съществуващи две колони примерно колона А, съдържаща Х на брой пощенски кодове и колона Б, съдържаща У на брой пощенски кодове, да сравня дали някои от тях не се припокриват, т.е. ако в двете колони има повтарящи се кодове те да се маркират в определен цвят ИЛИ по-доброто за мен е да се изпишат на един ред /един срещу друг/..надявам се да съм го обяснила добре :)

Ще съм ви благодарна ако се отзовете на моя зов за помощ :lookaround:

Link to comment
Сподели другаде

Здравей и добре дошла,

 

Това, което се опитваш да направиш може лесно и бързо да стане с командата vlookup, стига да няма повтарящи се кодове в един от двата масива (т.е. в първата колона да има дублиращи се кодове). Командата vlookup е обяснена няколко пъти в темата, така че можеш да прочетеш и да се пробваш. Ако имаш проблеми - пиши и ще помогнем.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей и добре дошла,

 

Това, което се опитваш да направиш може лесно и бързо да стане с командата vlookup, стига да няма повтарящи се кодове в един от двата масива (т.е. в първата колона да има дублиращи се кодове). Командата vlookup е обяснена няколко пъти в темата, така че можеш да прочетеш и да се пробваш. Ако имаш проблеми - пиши и ще помогнем.

 

Привет, Tragedy :)

 

А възможно ли е да се използва функцията IF, vlookup ми е малко трудна..не съм работила с по-сложни функции в excel до сега...

Благодаря ти :yes:

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, за да провериш дали има повтарящи се кодове в колоната може да ползваш това

 

Nicky 14 Nov 2008, 17:08

 

=IF(SUMPRODUCT((COUNTIF(A1:R17;A1:R17)>1)+0)>1;"Duplicates exist";"")

 

A1:R17 е диапазона на клетките, които се проверяват. Изкарва съобщението Duplicates exist ако има повторение. За съжаление не показва повтарящото се число

 

Следващата формулка сравнява стоиноста на клетка B2 с диапазона от клетки A2 до A4

 

=OR(EXACT(B2, A2:A4))

Лошото е, че връща стоиност TRUE или FALS а не стоиноста която се повтаря.

 

Добавено:А ето пример с функцията vlookup

=VLOOKUP(A1;B1:B4;1;FALSE)

Търси стоиноста на клетка A1 в диапазона B1-B4, ако стойноста на A1 я има в колона B ти дава съдържанието на A1, ако няма повторение връща #N/A

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...