Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Да възстановя и аз една малко позабравена тема за разлика между две дати. Освен разликата между две дати на мен ми е необходимо и сбор на годините, месеците и дните и съответното им представяне в подходящ формат месеци до 12, дни до 30. Или примерно тряба да се изчисли общият стаж на лицето Светослав Иванов Николов но той е работил на две различни места: от дата 20.8.1994 до дата 20.10.1995 в фирма Х; и от дата 21.11.1996 до 30.10.2008 в фирма Y. В случая тази таблица е приложима за пресмятане на стажът поотделно в двете фирми и тук изниква въпросът ми (главоблъсканицата :crosseyes1: ) как да получа общият стаж от двете фирми?

Получаването на общия стаж в дни е лесно. Просто пишеш двете дати, форматирани по стандартен начин и правиш разлика между тях, която излиза в дни. Тествах го под годините, месеците и дните. Excel 2003 и нямаше проблем. Ако това те устройва, то можеш да помислиш за пресмятане на броя години, месеци и дни на базата на сумата на дните. Мисля, че няма да е много трудно, особено ако приемеш, че годината има 365 дена, 12 месеца и 30 дена в месец. На тази основна можеш да извадиш от общия брой пресметнати дни 365, от полученото число да извадиш цялото число, което се получава при делене на 30 и накрая да хванеш броя на дните. Може и по друг начин - да приемеш, че месеца има 30 дена и да хванеш къде се намира полученото число на дните спрямо някакво число, делимо на 30 (в зависимост от това колко месеца имаш).

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Получаването на общия стаж в дни е лесно. Просто пишеш двете дати, форматирани по стандартен начин и правиш разлика между тях, която излиза в дни. Тествах го под годините, месеците и дните. Excel 2003 и нямаше проблем. Ако това те устройва, то можеш да помислиш за пресмятане на броя години, месеци и дни на базата на сумата на дните. Мисля, че няма да е много трудно, особено ако приемеш, че годината има 365 дена, 12 месеца и 30 дена в месец. На тази основна можеш да извадиш от общия брой пресметнати дни 365, от полученото число да извадиш цялото число, което се получава при делене на 30 и накрая да хванеш броя на дните. Може и по друг начин - да приемеш, че месеца има 30 дена и да хванеш къде се намира полученото число на дните спрямо някакво число, делимо на 30 (в зависимост от това колко месеца имаш).

 

 

Здравей Tragedy, нещо не успях да схвана идеята ти :bored: , затова прикачам един примерен работен файл. В общи линии това ми е идеята, да се създадат нещо като досиета на персонала, от които във всеки един момент да може да се види трудовият стаж.

Staj.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте , днес попаднах на този форум и съм очарован.

Та бих искал и аз да попитам нещо ...

Искам да направя формуляр за въвеждане на данни и като се сравнят данните да се вземат от предварително въведени места за да се изчислят в трета таблица

Уф май звучи сложно , но не знам как да го обясня

Link to comment
Сподели другаде

tisho69,уточни си въпроса.

Не мога да разбера какво точно искаш?

Какво с какво да сравнява в таблицата?

 

Сега и аз имам нужда от помощ!

Как мога да сумирам стойностите само на клетки,

които отговарят на две(или повече) условия едновременно?

SUMIF може би е решениоето, но как :crosseyes1:

Primer.rar

Sklad.rar

Link to comment
Сподели другаде

tisho69,уточни си въпроса.

Не мога да разбера какво точно искаш?

Какво с какво да сравнява в таблицата?

 

Сега и аз имам нужда от помощ!

Как мога да сумирам стойностите само на клетки,

които отговарят на две(или повече) условия едновременно?

SUMIF може би е решението, но как :crosseyes1:

С If функция?

В случая формулата е в клетка B2. При а1 по-малко или равно на 5 и а2 по-голямо или равно на 6 се сумират а1 и а2 и резултатът е в B2

 

ЕДИТ: ето и примера от help-а на ексел - прикачен е като sumif.xls

primer.xls

sumif.xlsx

Link to comment
Сподели другаде

Искам да попитам може ли да се направи така, че excel автоматично да проверява и да извежда съобщение /ако може съобщението да съдържа и числото което се повтаря/ ако в една колона се повтаря съдържанието в клетките. Клетките ще съдържат числа.
Link to comment
Сподели другаде

Nicky,въпроса е в това, че се налага да сумирам повече от 7 числа!

(Функцията IF мисля, че позволява до 7 условия.)

Разгледай Sklad.rar файла и ако имаш идея на втората страница ми трябват сумите.

Имай впредвид, че става въпрос за около 1000 клетки.

Мисля, че Vlookup може да помогне , но как???

:hesthebest:

Sklad.rar

Link to comment
Сподели другаде

Искам да попитам може ли да се направи така, че excel автоматично да проверява и да извежда съобщение /ако може съобщението да съдържа и числото което се повтаря/ ако в една колона се повтаря съдържанието в клетките. Клетките ще съдържат числа.

=IF(SUMPRODUCT((COUNTIF(A1:R17;A1:R17)>1)+0)>1;"Duplicates exist";"")

 

A1:R17 е диапазона на клетките, които се проверяват. Изкарва съобщението Duplicates exist ако има повторение. За съжаление не показва повтарящото се число

 

@kiskin

след малко ще разгледам файлчето :)

 

EDIT:

Оправих и склада :)

 

Формулата е

=SUM((Наличност!B4:B24="Сол")*(Наличност!K4:K24=2)*Наличност!J4:J24)

 

Където Наличност! - показва, че данните се намират на лист Наличност

B4:B24 - диапазона в който има продуктите

"Сол" - вида продукт, трябва да е в скоби

K4:K24 - диапазона на складовете

2 - номера на склада

J4:J24 - диапазона за сумиране

 

след въвеждане на формулата се натиска не enter a ctrl+shift+enter, защото работим с масив иначе формулата няма да работи или ще работи неправилно. Ако си изпълнил това формулата ще е оградена в тези скоби {}

Sklad.xls

Link to comment
Сподели другаде

kiskin, искам като запиша в основната таблица посоката да се сравни наименованието и коефициента да се появи в клетката означена със зет0

Използвах if функция, малко е тромаво, но върши работа.

 

ПС: поради ограничения брой на навързани if функции във версиите на офис преди 2007 (7 броя) ако не е написана стойност за небесна посока излиза тази за Северозапад. Ако е написана вс е ОК.

ПС: Освен това посоките трябва да ги пишеш точно както си ги дал долу, т.е. да си бъдат и с главни букви - пример СЗ ще работи, но сз и Сз, и сЗ - не

 

Има и друго решение, но и това мисля, че ще свърши работаPrimer__s_reshenie_.xls

Link to comment
Сподели другаде

Nicky, хиляди благодарности!

Блъсках си главата с какво ли не, но за масив изобщо не се бях сетил.

Върши чудесна работа, но тъй като таблицата е огромна при запис или вмъкване на ред преизчислява всичко и доста се бави, но какво да се прави.

Ако изключа опцията за автоматично пресмятане при запис на файла ще запомня ли всичко пресметнато? :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Обобщена таблица(с много празни клетки), в която стойностите са от други таблици,

съм сложил филтър на колоните, защото ми трябват само клетките със стойности>0.

Мога ли да сложа филтър на редовете?

А мога ли по някакъв начин да обръщам редовете в колони и обратно?

Разчитам на помощта Ви! Аз не се сещам как, а ми трябва. :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...