Jump to content

Препоръчан пост

  • Отговори 125
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Да, говорим за по-нова версия. Ако си свикнал с NOD32, допада ти и не те бърка да плащаш (или каквото там правиш), можеш да останеш на нея, защото е добра. Просто инсталирай последната стабилна версия.

Иначе от безплатните считам avast! Free Antivirus, Avira AntiVir Personal и Microsoft Security Essentials за най-смислените и кадърни. Всяка си има силни и слаби страни.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Имам няколко въпроса и се надявам някой да ми отговри, че несъм много наясно с тази материя.

 

1. Каква е разликата между IP-то, което виждаме когато напишем в cmd ipconfig, и това което ни се показва например в whatismyip.com?

2. У дома съм с кабелен модем, който минава през рутер и се свързва с настолния PC. От рутера ползвам wireless за лаптопа си. Но когато например реша да свържа директно модема с лаптопа, Интернет няма (в случая рутера не играе никаква роля), а когато го свържа към настолния си има. Защо се получава така, някакви настройки ли трябва да се направят допълнително? И на настолния и на лаптопа в TCP/IP е направено на автоматично да получава IP. Настолния е с XP SP3, а лаптопа с 7.

3. До момента Wireless-a си беше доста бърз, но днес ми прекъсна интернета и след като го оправиха, доста по бавно започна да ми отваря страниците и да ми зарежда клипове, например в yout***.com. На какво може да се дължи това ?

Link to comment
Сподели другаде

1. Каква е разликата между IP-то, което виждаме когато напишем в cmd ipconfig, и това което ни се показва например в whatismyip.com?

 

Този адрес, който виждаш с ipconfig е адресът на компютъра ти в мрежата до рутера/модема, а този който виждаш с whatismyip.com е адресът на модема ти в интернет пространството.

 

2. У дома съм с кабелен модем, който минава през рутер и се свързва с настолния PC. От рутера ползвам wireless за лаптопа си. Но когато например реша да свържа директно модема с лаптопа, Интернет няма (в случая рутера не играе никаква роля), а когато го свържа към настолния си има. Защо се получава така, някакви настройки ли трябва да се направят допълнително? И на настолния и на лаптопа в TCP/IP е направено на автоматично да получава IP. Настолния е с XP SP3, а лаптопа с 7.

Вероятно в модема е забит MAC адресът на настолния компютър и не е добавен адреса на лаптопа.(стига настройките на настолния и лаптопа да са еднакви...)

 

3. До момента Wireless-a си беше доста бърз, но днес ми прекъсна интернета и след като го оправиха, доста по бавно започна да ми отваря страниците и да ми зарежда клипове, например в yout***.com. На какво може да се дължи това ?

Какво промениха, когато го оправиха интернета?

Много вероятно е да имаш "софтуерен" проблем - вирус. Но това не се обсъжда в тази тема. Открий нова!

Link to comment
Сподели другаде

Имам няколко въпроса и се надявам някой да ми отговри, че несъм много наясно с тази материя.

2. У дома съм с кабелен модем, който минава през рутер и се свързва с настолния PC. От рутера ползвам wireless за лаптопа си. Но когато например реша да свържа директно модема с лаптопа, Интернет няма (в случая рутера не играе никаква роля), а когато го свържа към настолния си има. Защо се получава така, някакви настройки ли трябва да се направят допълнително? И на настолния и на лаптопа в TCP/IP е направено на автоматично да получава IP. Настолния е с XP SP3, а лаптопа с 7.

 

Защото лаптопа има друг MAC адрес. Ако промениш MAC адрес на лаптопа като този на настолното PC ще имаш интернет през лан кабела.

За смяна на MAC адрес може да ползваш тази програма MAC Address Changer

Когато включиш който и да е компютър към рутера с лан кабел ще има интернет , защото интернет доставчика "вижда" MAC адреса на настолното PC който е добавен/клониран и на рутера

 

http://hostinga.imagecross.com/image-hosting-th-09/886522.jpg

 

Ако обаче смениш настолното PC или мрежовата карта ще се наложи да се свържеш с интернет доставчика ти за да добавят новия ти MAC адрес или да си промениш MAC адреса като на стария компютър/мрежова карта , ако искаш да имаш нет. При някои интернет доставчици ( като нашия ) може и без подобни манипулации , но трябва да не се включва компютър към модема за около три часа , след това което и PC да боднеш в модема има интернет.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

Здравейте. Имам малък проблем с безжичната връзка. Тази сутрин ни беше спрял нета за малко, и брат ми реши да се направи на големия разбирач и нещо бара настройките, и след това не можехме да се свържем с рутера... Общо взето пише че сме свързани към връзката, но няма нет. Не знам къде какво е барал, но ако може да ми помогнете да го оправя! Ето и снимки за улеснение:

 

http://prikachi.com/images/902/4412902V.png

http://prikachi.com/images/901/4412901l.png

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

Има ли възможност, на рутера да му се зададе настройка, да не иска парола от конкретно устройство (в случая телефон) при свързване, а на всички останали да иска? Ако да, до колко това е безопасно за сигурността на мрежата от "неканени гости"?

Link to comment
Сподели другаде

Ботев Пловдив, файловете които си прикачил не се отварят!

 

stanilabg, може да въведеш рестрикция по IP за достъп до контролния панел на рутера, но едва ли ще можеш да въведеш празна парола, т.е. струва ми се, че полетата са задължителни.

Link to comment
Сподели другаде

Имам още въпроси.
По принцип, рутера е настроен на Auto, за канал. Интересното е, че винаги избира 13-ти канал, който според статията е възможно да не е поддържан. Трябва ли да ме притеснява това?

Относно разположението на адаптера. Досега беше включен отзад в компютъра, който е скрит между мебели, с други думи, много прегради. Освен това, антената не можеше да се завърти вертикално, както са антените на рутера. Т.е. на адаптера беше хоризонтално, а на рутера вертикално (предполагам има значение). Днес го свързах посредством кабел (част от пакета) и го поставих на бюрото отгоре. Този път е вертикално. Като че ли връзката се подобри. Поисках от майка ми, да ми прати един файл по скайп (22,8 МБ) - при първия начин на свързване се свали по бавно, от колкото при втория. Разбира се, начина на определяне на скоростта не е оптимален, защото зависи от потребителите използващи скайп в дадения момент. Как би било най удачно да сравня различни видове на свързване (програмата HFS не ми върши работа, защото нямам друг компютър)?

 

Ето две снимки от Netstumbler - първата на включен адаптер директно в компютъра отзад, втората с удължаващ кабел, сложен на бюрото отгоре (Milevi). 

post-485-0-88524200-1369064079_thumb.jpg

post-485-0-53136400-1369064078_thumb.jpg

 

Освен, че намери повече мрежи, SNR се увеличи, дори и малко. Там обаче има и такива с по няколко хиляди. :ohmy:  Възможно ли е това?

 

На рутера и на адаптера има бутон WPS. Какво означава това и трябва ли да се използва?

Редактиран от stanilabg
Link to comment
Сподели другаде

По принцип, рутера е настроен на Auto, за канал. Интересното е, че винаги избира 13-ти канал, който според статията е възможно да не е поддържан. Трябва ли да ме притеснява това?

Да те притеснява - не, но е добре да тестваш връзката на всеки един канал, за да избереш този с най-малко зашумяване (и най-добра скорост, съответно). Има международен стандарт за използваните канали и по принцип би трябвало да си настроиш рутера за работа в България (поддържат се от 1 до 12 канал).

Относно разположението - добре е да има пряка видимост между рутера и приемника; имай предвид, че освен преградите влияние на работата оказват и възможните отражения на сигнала в помещението, т. е., добре е да тестваш различни варианти.

Как би било най удачно да сравня различни видове на свързване (програмата HFS не ми върши работа, защото нямам друг компютър)?

Не е най-добрия вариант, но можеш да тестваш с Fping:

fping xxx.xxx.xxx.xxx -n 1000 -t 1 -s 1472 -i -f

като използваш IP адреса на рутера.

На рутера и на адаптера има бутон WPS. Какво означава това и трябва ли да се използва?

Не е задължително да се използва, можеш да си защитиш мрежата чрез настройките на рутера. Повече информация има тук, ако се затрудняваш ще гледам да преведа нещо.

Link to comment
Сподели другаде

Да те притеснява - не, но е добре да тестваш връзката на всеки един канал, за да избереш този с най-малко зашумяване (и най-добра скорост, съответно). Има международен стандарт за използваните канали и по принцип би трябвало да си настроиш рутера за работа в България (поддържат се от 1 до 12 канал).

Намирам се в Словакия.

 

Относно разположението - добре е да има пряка видимост между рутера и приемника; имай предвид, че освен преградите влияние на работата оказват и възможните отражения на сигнала в помещението, т. е., добре е да тестваш различни варианти.

За съжаление, нямам възможност за пряка видимост.

 

Не е най-добрия вариант, но можеш да тестваш с Fping:



fping xxx.xxx.xxx.xxx -n 1000 -t 1 -s 1472 -i -f
като използваш IP адреса на рутера.

 

Глупав въпрос, но как да стартирам програмата/командния ред?

 

Не е задължително да се използва, можеш да си защитиш мрежата чрез настройките на рутера. Повече информация има тук, ако се затрудняваш ще гледам да преведа нещо.

И аз попаднах на това, но английския не ми говори почти нищо. Някъде срещнах, че е по добра защита от WPA/WPA2. Има ли отношение към скоростта, кой метод ще използвам?
Link to comment
Сподели другаде

... как да стартирам програмата/командния ред?

Изтегляш Fping, разархивираш го. Копираш fping.exe от съответната папка (х86 или x64) за твоята операционна система и го поставяш в C:\Windows. Стартираш Command Prompt и въвеждаш горната команда.

WPS е опростен метод за защита на мрежата - използва се PIN код вместо парола. По отношение на скоростта няма разлика, но по отношение на сигурността WPA2 е по-добрият вариант.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...