Jump to content

Съветчета за поредната конфигурация


Препоръчан пост

@ harhal - съжалявам за късното включване от моя страна, но ето една Intel системка и от мен:

 

MB: Gigabyte EP43-DS3L (Intel P43)

CPU: E5200 Box @ 3.2 / 3.4Ghz

RAM: Corsair 2x2GB 6400C5DHX

VGA: GV-N98TOC-512I (NVIDIA GeForce 9800 GT)

HDD: WD6400AAKS (640GB Caviar Blue, 16MB Cache. SATA-II)

PSU: Fortron 400W-PNF

Case: ASUS TA-K51

 

Предложената от мен системка е малко над 800лв (около 830 я сметнах с ДДС), но цената ѝ може да бъде смъкната, ако се заложи на по-калпава кутия.

 

@ Nazikov

 

Паметите на Kingmax определено не са добра идея. Далеч по-добре е да се заложи на A-DATA, ако става въпрос за бюджетна памет. Другата ми сериозна забележка е към твърдия диск - Green серията на WD е подходяща за storage, но в случая тъй като дискът е само един е по-удачно да се вземе Blue или най-добре Black, но последният би качил малко цената на машината, така че в случая оптимален вариант е AAKS (Blue), който е доказан бърз и надежден диск.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 403
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

@ harhal - съжалявам за късното включване от моя страна, но ето една Intel системка и от мен:

 

MB: Gigabyte EP43-DS3L (Intel P43)

CPU: E5200 Box @ 3.2 / 3.4Ghz

RAM: Corsair 2x2GB 6400C5DHX

VGA: GV-N98TOC-512I (NVIDIA GeForce 9800 GT)

HDD: WD6400AAKS (640GB Caviar Blue, 16MB Cache. SATA-II)

PSU: Fortron 400W-PNF

Case: ASUS TA-K51

 

Предложената от мен системка е малко над 800лв (около 830 я сметнах с ДДС), но цената ѝ може да бъде смъкната, ако се заложи на по-калпава кутия.

 

@ Nazikov

 

Паметите на Kingmax определено не са добра идея. Далеч по-добре е да се заложи на A-DATA, ако става въпрос за бюджетна памет. Другата ми сериозна забележка е към твърдия диск - Green серията на WD е подходяща за storage, но в случая тъй като дискът е само един е по-удачно да се вземе Blue или най-добре Black, но последният би качил малко цената на машината, така че в случая оптимален вариант е AAKS (Blue), който е доказан бърз и надежден диск.

Ами Kingmax си работят - аз също съм с такива и не е имало проблем досега... JAR Computers също много работят с тях. Щом казваш, че не са много добри хубаво. Просто събрах всичко от едно място и ако човек реши - да знае от къде е всичко накуп. Не че компютъра няма да работи с тях (Kingmax) - реших да има повече пари за видеокарта с 1GB RAM. За харддиска може и друг естествено - например някое Hitachi. Захранването също е по-добре да е по-мощният модел с цел бъдещ ъпгрейд към по-мощна видеокарта.

Link to comment
Сподели другаде

@ Nazikov - аргументът, че JAR, които са една от най-калпавите фирми що се отнася до качествено асемблиране на системи работи с Kingmax определено не ми се струва особено адектватен, но както и да е.

1GB памет на видеоускорителя едва ли ще му трябват, особено ако компютърът няма да се ползва за игри на наистина висока резолюция и AA/AF.

Oтносно твърдия диск - Hitachi определено не е добър избор спрямо конкурентните модели на WD и Samsung от F1 серията, най-вече с оглед производителност. Далеч по-добре е да се заложи на Samsung F1, които са отлични дискове за парите си, стига да не се ползват в RAID, защото firmware-ът им не е особено добре оптимизиран за работа в RAID най-вече с оглед стабилност.

Относно захранващия блок - реално и тези 400W му идват в повече, но винаги е по-добре да се вземе по-мощен захранващ блок, за да се елиминира ефектът от изменението на качествата на компонентите в следствие на тяхното остаряване с времето. Аз преди бях фен на Fortron, особено на PNF серията, но последно време качеството ѝ малко намаля, поради което ги предлагам като абсолютно минимален вариант. Ако има възможност човекът може да вземе един 450W Corsair CMPSU-450VXEU, но цената ще се качи значително.

Link to comment
Сподели другаде

@ Nazikov - аргументът, че JAR, които са една от най-калпавите фирми що се отнася до качествено асемблиране на системи работи с Kingmax определено не ми се струва особено адектватен, но както и да е.

1GB памет на видеоускорителя едва ли ще му трябват, особено ако компютърът няма да се ползва за игри на наистина висока резолюция и AA/AF.

Oтносно твърдия диск - Hitachi определено не е добър избор спрямо конкурентните модели на WD и Samsung от F1 серията, най-вече с оглед производителност. Далеч по-добре е да се заложи на Samsung F1, които са отлични дискове за парите си, стига да не се ползват в RAID, защото firmware-ът им не е особено добре оптимизиран за работа в RAID най-вече с оглед стабилност.

Относно захранващия блок - реално и тези 400W му идват в повече, но винаги е по-добре да се вземе по-мощен захранващ блок, за да се елиминира ефектът от изменението на качествата на компонентите в следствие на тяхното остаряване с времето. Аз преди бях фен на Fortron, особено на PNF серията, но последно време качеството ѝ малко намаля, поради което ги предлагам като абсолютно минимален вариант. Ако има възможност човекът може да вземе един 450W Corsair CMPSU-450VXEU, но цената ще се качи значително.

Абе тия Samsung нещо повече дефектират като че ли... Кел файда, че е много бърз като се развали. В JAR Computers не ги препоръчват, в друга фирма също така казват. Не знам... Виж - на Hitachi ("Нитасни" - както го четеше един :giggle: ) гласуват повече доверие.

Link to comment
Сподели другаде

Реално погледно всички дискове са еднакво ненадеждни и е повече въпрос на късмет да уцелиш читава партида, която да няма проблеми било то чисто хардуерни или проблемен firmware (от което страдаха дисковете на Seagate в последно време). Да на говорим, че в много от случайте повредите в твърдите дискове се пораждат от некачествен захранващ блок (подаващ нерегламентирани стойности на +12V линията), а не от самия твърд диск, което е масово при нас, защото фирмите много често пробутват евтини китайски захранвания-ментета с кутиите си. Другият често пренебрегван фактор е поддържането на правилна работна температура и максимално ниско ниво на вибрации като последното често се получава от некачествено шаси/кутия.

Samsung съм напълно съгласен, че бяха калпави дискове на времето, но F1 серията им е коренно различна като поведение. Аз самият в началото, когато излязоха първите такива дискове си мислех, че са поредните боклуци на Samsung, но оказаха доста, доста читави дискове за парите си, които превъзхождат Hitachi и Seagate. Срещу WD общо взето са на едно ниво, но все пак винаги бих препоръчал WD пред Samsung заради по-добрите им възможности за работа в RAID. Да, не всеки потребител ще тръгне да прави RAID (въпреки, че в последно време това не е екзотика), но е доста по-удобно, ако вече разполагаш с читав диск и просто трябва да добавиш още един такъв, отколкото да сменяш всичките дискове.

Добре е потребителите да се научат да разглеждат твърдия диск като устройство, което няма да съхранява данните им вечно и съответно да предприемат действия по редовен backup на важни данни, под форма, която ги удовлетворява максимално.

 

Относно JAR и останалите фирми - абсолютно не мога да се съглася, че това са адекватни аргументи, защото добре познавам как работят подобни фирми и колко "труд" отделят за качествено асемблиране, конфигуриране и оптимизиране на системите си. Да не говорим за нивото им на познания като цяло, което е изключително ниско за съжаление в общия случай. Да, има и фирми, които наистина си вършат качествено работата, но са твърде малко и определено не са толкова популярни като Jar, Most и тн. Също така бих казал, че е добре да се говори от личен опит (най-добре) или да се ползва достоверен източник, а не какво е казал човек х от фирма y.

Link to comment
Сподели другаде

HITACHI, по личен опит съдя че са добри за съхраняване на иформация и доста надеждни (единият ми хард е с тази марка). Трябва да отбележа, обаче, че са май най-шумните хардове, сред тези, които съм ползвал на различни компове... Чат пат се чува от тях един звук, като от хвърлени камъчета по метална плоча. Това при различни компове с различни модели на тази фирма. Още при включване на компа, винаги се чува по един специфичен звук, който идва само от HITACHI-то, но не и от втория хард (Seagate 320 Gb 16 Mb кеш - напоследък, не много тачена фирма). Така че, кандидатът за конфигурация може да не му хареса звука на хардовете от посочената марка, въпреки че за мен, този показател не е водещ...

 

P.S: Коя е другата фирма, чието име не упоменаваш? Most?

Link to comment
Сподели другаде

Аз също съм се сблъсквал с доста Hitachi-та (включително дефектирали), а и аз самият съм имал Hitachi в машината си, така че са ми добре познати. Наистина могат да бъдат класифицирани като сравнително шумни дискове, макар че е въпрос на модел / бройка, а също и на това как е конфигуриран acoustic management-ът на дадения диск. Последният може да има доста солиден ефект върху шума със съответната загуба на производителност.

 

Опасявам се, че не разбрах какво искаш да кажеш с последното изречение.

Link to comment
Сподели другаде

Опасявам се, че не разбрах какво искаш да кажеш с последното изречение.

 

В най-последното изречение, имах предвид особеностите на звука, издаван от HITACHI дисковете, който може да породи съмнения у harhal, относно правилната им работа. Един приятел имаше (а и още има HITACHI, 160 Gb), което издаваше (а и още издава) набор от звуци, подсказващи вероятността нещо да изскочи (изхвръкне) от съответното дисково устройство, особено при зареждане на игра или по-тежка програма. Беше се притеснил (и то сериозно), че това е някакъв дефект (и то сериозен), но в последствие му казаха, че било нормално (звученето). Посочените звукови ефекти не били съпроводени с друга симптоматика, като бавене и т.н. Това имах предвид. Доста си е притеснително, ако не знаеш какво да очакваш...

 

В P.S: Питах Nazikov, коя е другата фирма (освен JAR), която посочва SAMSUNG, като ненадеждни дискове? Лично и аз се отнасям с недоверие към тази марка, относно компютърната и техника (другата няма да коментирам...). Ти (l.kanelov) споменаваш за начини (способи) за регулация показателя шум на HITACHI (или шумните дискове въобще). Би ли споделил (или пренасочил) как става това и достъпен ли е този показател за контрола на средно-статистическия потребител?

 

P.S: Опитах да се изразя колкото е възможно по-ясно, този път... Надявам се да съм бил разбран.

Link to comment
Сподели другаде

Моят харддиск е "Хитачи" 320ГБ - няма и помен от някакъв шум. В стаята трябва да е съвсем тихо, за да го чуеш, че работи. Дават му ниво на шума 28 дБ - подобно на другите марки.
Link to comment
Сподели другаде

Моят харддиск е "Хитачи" 320ГБ - няма и помен от някакъв шум. В стаята трябва да е съвсем тихо, за да го чуеш, че работи. Дават му ниво на шума 28 дБ - подобно на другите марки.

 

Мoите впечатления са от хардове с обем 40, 80 (моят) и 160Gb. Нямам информация за конкретните модели. Както спомена l.kanelov, този показател може да подлежи на настройка и да е различен за различните партиди. Счетох се за длъжен да спомена това, базирайки се изцяло на личен или много близко доверен опит. На фирми за покупко-продажба на изчислителна техника нямам ни най-малко вяра. Най-малкото на JAR или Most (също личен опит).

 

EDIT: Всъщност, моят е HITACHI 80 Gb, SATA2, 8192k HDS72808 0PLA380

Link to comment
Сподели другаде

Мoите впечатления са от хардове с обем 40, 80 (моят) и 160Gb. Нямам информация за конкретните модели. Както спомена l.kanelov, този показател може да подлежи на настройка и да е различен за различните партиди. Счетох се за длъжен да спомена това, базирайки се изцяло на личен или много близко доверен опит. На фирми за покупко-продажба на изчислителна техника нямам ни най-малко вяра. Най-малкото на JAR или Most (също личен опит).

Другата фирма не е известна в България, защото е малка - работи в Пазарджик, но сглобява компютри по поръчка, има си и сервиз - та те също не препоръчваха Самсунг. Или пък записвачки Plextor - от тях продали шест и шестте им ги върнали дефектирали - вече не продават такива.

Link to comment
Сподели другаде

Другата фирма не е известна в България, защото е малка - работи в Пазарджик, но сглобява компютри по поръчка, има си и сервиз - та те също не препоръчваха Самсунг. Или пък записвачки Plextor - от тях продали шест и шестте им ги върнали дефектирали - вече не продават такива.

:)

За дисковете - имах 2 бр Натисни ;) (хахаха), 2 бр, WD, 3бр. Сигейт (всичките САТА с различни обеми ), Самсунг ... това няма да ми влезе в комп-а (лично мнение) и наблюдавам следното :

WD във всичките им разновидности, са ПОНЕ с 5С по-топли ( а както знаем, топлото съкращава живота на диска), Натисни са мноооого малко по-шумни (незабележимо), но са най - студени , а Сигейт са най-тихи.

Както каза колегата по-горе - при хардовете си е И въпрос на късмет.

Иначе си идват с от 3 до 5г. гаранции и ако не съдържат важна информация ( ако съдържат - перманентен бекъп на друг хард или СД ), няма какво да им се косите :)

Единия WD даде фира още на 3тия месец, но ми го смениха с друг - херметически запечатан - чисто нов :)

Поздрави и късмет на купувачите :)

Link to comment
Сподели другаде

:)

За дисковете - имах 2 бр Натисни ;) (хахаха), 2 бр, WD, 3бр. Сигейт (всичките САТА с различни обеми ), Самсунг ... това няма да ми влезе в комп-а (лично мнение) и наблюдавам следното :

WD във всичките им разновидности, са ПОНЕ с 5С по-топли ( а както знаем, топлото съкращава живота на диска), Натисни са мноооого малко по-шумни (незабележимо), но са най - студени , а Сигейт са най-тихи.

Както каза колегата по-горе - при хардовете си е И въпрос на късмет.

Иначе си идват с от 3 до 5г. гаранции и ако не съдържат важна информация ( ако съдържат - перманентен бекъп на друг хард или СД ), няма какво да им се косите :)

Единия WD даде фира още на 3тия месец, но ми го смениха с друг - херметически запечатан - чисто нов :)

Поздрави и късмет на купувачите :)

:offtopic: Не "Натисни", а "Нитасни" - не си го прочел правилно. :giggle: . А Panasonic се чете "Пълниеносник".

Link to comment
Сподели другаде

:offtopic: Не "Натисни", а "Нитасни" - не си го прочел правилно. :giggle: . А Panasonic се чете "Пълниеносник".

Хахахахаха - извинявам се за грешката - развесели ме ти - мерси за което :)

Поздрави :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...