Jump to content

Ръководство: поддръжка на (предимно) Windows XP


Препоръчан пост

  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Изтегли ATF Cleaner. Стартирай я, постави отметки на Windows Temp, Current User Temp, All Users Temp, Temporary Internet Files, Java Cache и Recycle Bin и кликни Empty Selected. Потвърди с OK и затвори програмата.

 

Иначе ако ти се занимава, можеш да я отвориш и да провериш кои са големите файлове/папки, за да можем евентуално да разберем коя програма ги е създала.

Link to comment
Сподели другаде

  • 8 months later...

Малко късно, но по-добре от никога.

Хващам се за:

...

Не използвайте оптимизатори/чистачи на RAM памет

...

Доскоро ползвах RAM Saver Pro, малка (750 KB), с приятен интерфейс (дори си го направих на български за удобство) и доста бърза. За мое учудване, след оптимизацията 512-те ми MB RAM се задъхваха, едва ли не, повече.

Не бях чел тази тема, но това не ме спря да махна програмката.

Убеждението ми е, че при определени ситуации може да се използва, но в никакъв случай не трябва да се оставя включена постоянно.

Link to comment
Сподели другаде

Убеждението ти е крайно грешно, най-малкото защото такова понятие като RAM "оптимизация/oсвобождаване" не съществува. Ако си мислиш, че голяма стойност срещу етикета Аvailable memory в Task Manager е добре то крайно грешиш. Веднага ще ти обесня защо - Available memory на ниско ниво представлява общият размер на списъците с изчакващите, свободните и нулевите страници. RAM "оптимизаторите" работят като резервират и освобождават големи количества памет. Когато RAM "оптимизаторът" приключи своята "работа" мениджърът на паметта в Windows премества всички страници, които са били заети от RAM оптимизатора в списъка със свободни страници, които в същия момент биват нулирани (защото списъкът със свободни страници се пълни, когато се разпадат работни множества и когато достигне своя праг, страниците биват нулирани) от една специфична системна нишка и съответно отиват в списъка с нулеви страници, което моментално се отразява на стойността срещу Available memory етикета и там виждаш едно хубаво голямо число и си мислиш "супер, имам много свободна РАМ". Но в същото време когато продължиш работа с дадено приложение, всичкият тоя код, който преди е бил част от работното множество на процеса (т.нар. Working Set) трябва да се извлича отново от диска, което е страхотна загуба на производителност, поради това, че дискът е многократно по-бавен от RAM-та, заради твърде голямото време на достъп, поради механичните части, от които е изграден.

Паметта се управлява от мениджъра на паметта, който от своя страна е компонент, намиращ се в горния слой на NTOSKRNL, докато т.нар. RAM "оптимизатори" са обикновени user mode приложения. Ако съществуваше технология за "оптимизация" по един или друг начин то тя щеше да е част от логиката на мениджъра на паметта в Windows. Веднага давам пример за Prefetch механизма (XP), който е част от мениджъра на паметта и Superfetch при Vista/7. Това е оптимизация, макар и в друг смисъл.

Link to comment
Сподели другаде

Изобщо нямам намерение да споря. Самият факт, че сам махнах програмата преди да съм чел темата е показателен. Що се отнася до ситуациите, то те са неизчерпаеми и затова не се наемам да затворя напълно една врата, зад която има все още неизследвано пространство.
Link to comment
Сподели другаде

Много е добре, че си махнал RAM оптимизатора. :thumbsup:

Аз написах краткото обяснение по-горе визирайки последната част от твоя коментар, защото няма ситуация, в която е оправдано да се ползва RAM оптимизатор. Затова и описах на кратко как работи и какво е за Windows "свободната памет". Все пак това е публичен форум и не е редно да се подвеждат потребителите с невярна информация.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Отлично ръководство за поддръжка на (предимно) Windows XP .

Хиляди благодарности на Night_Raven за положения труд и много полезната статия. Той има много поместени полезни статии и за да не ставам банален и да пиша мнения във всяка статия и тема от него , използвам тази тема за да му благодаря за всички съвети .

Доста неща си припомних , ама и нови научих. Разбира се че много добре да използваш чуждия опит.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Night Raven,нямам думи.Чета всичко ваше и доколкото мога използувам перфектните напътствия.

Сега инсталирах AVG Anti-Spyware,но на статуса получавам следната картнка.Какво,или къде греша?

Не мога да отворя и ХЕЛПА. file:///C:/Documents%20and%20Settings/jj/My%20Documents/мои%20въпроси%20в%20нета/2010-04-25%2013%2028%2032.JPG

Link to comment
Сподели другаде

Направената снимчица, можеш да я качиш на някой хостинг за изображения - например TinyPic. Въпросният изисква безплатна регистрация. След това качваш изображението (Избираш изображението => натискаш заленото бутонче UPLOAD => изчакваш да се прикачи). После, копираш в коментара си линка от полето: IMG Code for Forums & Message Boards
Link to comment
Сподели другаде

Без да ми трябва снимка ще кажа да деинсталираш AVG Anti-Spyware. Програмата не се поддържа от много време и е 100% безполезна. Това е секция в материала, която трябва да се обнови.
Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven,

Усетих нещо подобно преди 2-3 часа,препрочетох статиятя Ви,деинсталирах я и инсталирах

прпоръчаната Spybot - Search & Destroy.Сега всичко е фърст.Благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...