Jump to content

Статия: Справочник за кодеци


Night_Raven

Препоръчан пост

Не искам да звуча като агитаторите, дето казват "сложи си мозила"(аз ползвам Opera btw, но в името на довода...) на някой с проблем с IE, но няма ли да ти е по-лесно, ако ползваш някой плейър с вградени кодеци? Примерно KMPlayer, GOM Player, VLC или някой фронт-енд на MPlayer.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 127
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

След като го написах в кавички стана. Мерси.

Другият ми въпрос е свързан с Cristal Player-а,. Като гледам филм на него–обикновен AVi ми гълта по около 150 рам. Ако гледам h.264 гълта около 220 рам - с настройки по default. За сравнение GOM плеърът на същият филм гълта около 78рам и натоварва процисора с около 3-4% по-малко. Това нормално ли е?

Да, нормално е. Crystal Player използва свой рендериращ метод, който работи по различен начин от този на Windows. Затова и има нужда от повече памет и процесорна мощ.

 

Слез като конвертирах един .flv в .avi с помоща на total video converter при опит да го стартирам с  cristal player  има звук, но няма картина/всъщност има, но екранът е зелен/. давам снимка от gspot. В по-горният пост съм посочил какви кодеци съм инсталирал. Ако има други въпроси питайте.

С други плеъри как е?

Link to comment
Сподели другаде

С Windows Media Player също има звук, но екранът е отново зелен. С GOM Player няма проблем. Нещо съм объркал или не съм инсталирал нещо, но не се сещам...

 

Давам screenshot от два файла от GSpot първият е на House- него гледам без проблем, вторият е на файла направен с  total video converter  - с него зелен екран. Аз нещо не мога да видя разликата.

post-5579-1238794494_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Имам един въпрос към Night_Raven...

 

Доста време ползвах комбинацията от Divx505, Codecfull, XviD-1.0.3 и ac3filter_1_11 и нямах проблеми с гледането на стандартните филми (AVI).

Наскоро обаче при преинсталация на Widows реших да пробвам твоя Night_Raven Codec Essentials 1.08 Plus, който засега работи отлично.

Много по-лесно е когато всичко е събрано на едно място и не се губи време.

 

Доколкото разбирам от статията ти ако искам да гледам FLV (от VBOX7 или YOUTUBE) и MOV (без да инталирам отделно QuickTime Player) достатъчно е да добавя Gabest FLV Splitter и Gabest MP4 Splitter (Haali Media Splitter). Така ли е?

И ако е така за втория формат кой от двата филтъра е по-добре да използвам или трябва и двата заедно?

 

Аз по принцип ползвам CrystalPlayer1.98 и той си асоциира FLV файловете, но без допълнителен филтър не може да ги пусне.

Link to comment
Сподели другаде

Gabest FLV Splitter ще позволи на всеки плеър да може да отвори даден FLV файл. Това не е всичко обаче, защото в този FLV файл има видео поток и аудио поток. За тях са нужни декодери. Сплитерът ще позволи отваряне на файлове, но оттам насетне не е негова работа. Т.е. само сплитер не е достатъчен. Същото важи и за Gabest MP4 Splitter/Haali Media Splitter (нужен е един от двата, по избор).

FLV файловете най-често имат Flash video поток и MP3 аудио поток. Аудиото е лесно - MP3 се декодира от на практика всичко. Видеото обаче е по-сложно. Няма друг самостеятелен декодер от ffdshow.

При MOV файловете положението е сходно. За декодиране на вече отворения файл са ти нужни кодеците на Apple, които се намират в QuickTime или QuickTime Alternative, или отново ffdshow.

 

Накратко: начинът да се гледат FLV и MOV файлове в стандартни плеъри с инсталиране на най-малко допълнителни кодеци е да се инсталират Gabest FLV Splitter, Gabest MP4 Splitter (или Haali Media Splitter) и ffdshow. Разбира се ако се ползва плеър с вградени кодеци като VLC, The KMPlayer, Media Player Classic Homecinema или SMPlayer, не би имало нужда от допълнителни кодеци.

При инсталация на ffdshow е хубаво да се обърне внимание на това кои формати ще му се връчат да декодира. В момента имаш дадени декодери, които са регистрирани за декодиране на дадени формати, и ако инсталираш ffdshow, той най-вероятно ще избута някои/всички от тях. От друга страна пък инсталацията на ffdshow може да се каже, че донякъде обезсмисля моя пакет, защото той (ffdshow) декодира всичко, което декодира и моят пакет, че и много повече. Друг е въпросът, че има конкретни причини да не ползвам и включвам ffdshow в пакета си.

 

Колкото до Gabest MP4 Splitter и Haali Media Splitter, лично аз бих предпочел втория. Сплитерът на Gabest също е напълно способен да се справи със задачата, но този на Haali е активно разработван, докато на Gabest е на практика изоставен. А и Haali Media Splitter е универсален и е не само сплитер за MP4, но и за PS, TS, OGM, MKV и AVI. Поддръжката на последния формат обаче предпочитам да я оставя поверена на вградения в Windows сплитер, вместо на Haali.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Чудесна статия Night_Raven, благодаря за което!

Тествах няколко проблемни файла с GSpot (за което не ми беше и идвало на ум) и получих странни резултати, които не мога да разбера. Прилагам и скрийн шот. Какво означават съобщенията в маркираните полета-нямам идея.

post-8773-1243204247_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Програмата ти казва, че няма нужда от допълнителен кодек. Т.е. Windows трябва да може да го декодира и сам. Това за ограденото вдясно. За ограденото вляво ти казва, че има 14.9GB ненужни байта в края на файла. Това мисля, че е бъгче на GSpot. Ако файлът се възпроизвежда нормално и няма проблеми, не бих се тревожил за това.
Link to comment
Сподели другаде

Програмата ти казва, че няма нужда от допълнителен кодек. Т.е. Windows трябва да може да го декодира и сам. Това за ограденото вдясно. За ограденото вляво ти казва, че има 14.9GB ненужни байта в края на файла. Това мисля, че е бъгче на GSpot. Ако файлът се възпроизвежда нормално и няма проблеми, не бих се тревожил за това.

 

Дано да е бъгче, че ми писна от конвертиране на NTSC към PAL. Каквото съм донесъл от "оня, другия свят" е или кофти снимано, или кофти записано.

Файлът се възпроизвежда на ПС-то (пропуснах да спомена, че е рипван от ДВД), но на ТВ-то, вече рипвания *.avi файл е с гнусно качество - е, понася се от някои, но не е там работата...

 

Дано да е бъгче, че ми писна от конвертиране на NTSC към PAL. Каквото съм донесъл от "оня, другия свят" е или кофти снимано, или кофти записано.

Файлът се възпроизвежда на ПС-то (пропуснах да спомена, че е рипван от ДВД), но на ТВ-то, вече рипвания *.avi файл е с гнусно качество - е, понася се от някои, но не е там работата...

 

Пък и 14,9 Gb ненужни от файл 20,9 Gb, не е ли малко странно???

Link to comment
Сподели другаде

Не съм казал, че не е странно. Както вече казах, ако файлът се възпроизвежда нормално, без насичания, прекъсвания и други такива, значи няма за какво да се тревожиш.
Link to comment
Сподели другаде

Не съм казал, че не е странно. Както вече казах, ако файлът се възпроизвежда нормално, без насичания, прекъсвания и други такива, значи няма за какво да се тревожиш.

 

Е, нека фокусирам въпроса си към "странно". Почти 70% от обема на файла, програмата ми казва, че не необходим. Възможно ли е това? Чета отговора ти и не казвам нищо повече, просто разчитам на обяснение на този "програмен факт". Проверил съм го за вируси и т.н., и недоумявам, какво е излишно в него... Затова те занимавам.

Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...

Имам въпрос - Свалих си еднин филм.  Филма е full HD - Journey.to.the.Edge.of.the.Universe.2008.Bluray.1080p.AC3.Audio.x264-CHD. Когато го пусна през Crystal player отдолу има една зелена линия, звъкът пращи и спира от време на време. Когато го пусна през KM Player картината е супер но звукът избързва постоянно. Като инсталирани кодек пакети имам в момента само Night_Raven Codec Pack 2.02. 

Допълнително имам и Матрицата - отново на full HD и върви перфектно - без никакви насичания, прекъсвания и артефакти по картината и звука.

 

Странното, че като пусна филма/за Матрицата става въпрос/ през KM player отново има разминава между звукът и картината.

post-5579-12597929370294_thumb.jpg

post-5579-1259793068814_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Имам въпрос - Свалих си еднин филм.  Филма е full HD..........

 

Вградения кодек H.264 на KMPlayer не е много добър.

CoreAVC H.264 Video Codec Professional е почти перфектен и може да работи с KMPlayer. За съжаление не е безплатен.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...