Jump to content

Линукс + стария уиндолс


LaVendetta

Препоръчан пост

Да в крайна сметка, май цялата втора страница е във ваши постове, ако може да се върнем на въпроса зададен от мен ? Та едни казват УСУ е по-добро отколкото да си инсталираш чисто нов линукс другите обратното, до сега не съм ползвал Линукс( никакъв, нито убунту или някаква друга дистрибуция..) УСУ ще ме олесни ли или не ? Пробвах с Wubi, Virtual Бox и да ли нямаше нещо друго вече не помня.

 

При Wubi започва да ми инстлира убунту, но вместо да ми вземе това, което аз съм си изтеглил почва да си тегли ( пробвах да сложа .iso файла във директорията на Wubi, ама не става пак почва да тегли )

 

При Virtual Box правя си виртуланата машина и пускам да ми зареди чрез нея .iso - то, ама забива докато зарежда самата инсталация( в смисъл избирам пробване на софтуер или инсталиране и забива до там е ...)

 

П.С. Проблемите стават и с iso - то на УСУ, и с iso - то на Ubuntu 10.04

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 43
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

...Та едни казват УСУ е по-добро отколкото да си инсталираш чисто нов линукс другите обратното, до сега не съм ползвал Линукс( никакъв, нито убунту или някаква друга дистрибуция..) УСУ ще ме олесни ли или не ?

 

Само за уточнението, двете Linux дистрибуции ще са чисто нови, след като досега не си инсталирал нищо.

Не, няма да те улесни. Това е мойто мнение. Съвсем не искам да обидя създателите му и също така напълно разбирам мотивацията им. Според мен, по-важното е, че можеш да намериш много повече ресурси в мрежата за известните дистрибуции, отколкото за УСУ.

 

Ако продължаваш да се питаш, дали тази или онази дистрибуция е по-добра, дали тази или онази графична среда е по-добра, то в известен смисъл вече съм ти отговорил. Така или иначе ще изпробваш поне няколко.

 

 

При Wubi започва да ми инстлира убунту, но вместо да ми вземе това, което аз съм си изтеглил почва да си тегли ( пробвах да сложа .iso файла във директорията на Wubi, ама не става пак почва да тегли )

Версията от инсталационните дискове ли стартираш? И дали тегленето е проблем, който трябва да бъде избягнат?

 

При Virtual Box правя си виртуланата машина и пускам да ми зареди чрез нея .iso - то, ама забива докато зарежда самата инсталация( в смисъл избирам пробване на софтуер или инсталиране и забива до там е ...)

 

П.С. Проблемите стават и с iso - то на УСУ, и с iso - то на Ubuntu 10.04

За там съм дал съвет да ползваш Slackware. Колкото и странно да звучи, за това си има причини.

Ако все пак държиш на Ubuntu/УСУ, ще е добре да споделиш с колко физическа RAM памет разполагаш и как си настроил виртуалната машина.

 

...Имам обаче против неверните твърдения, които се ръсят по адрес на Windows от някои/доста (понякога фанатизирани) потребители на Linux.

Намесих се, за да опровергая такива неверни твърдения. Не виждам нищо нередно в това.

 

Има три вида истина - моята, твоята и истината...

Link to comment
Сподели другаде

Хей, хей, братлета, успокойте духовете. Човекът с въпросите съвсем ще се шашне. В мнението на всеки има по нещо вярно. Аз съм привърженик и на двете системи. Всяка си има предимства и недостатъци. Няма нищо идеално на този свят. Няма нищо лошо да има спор, та нали така се ражда истината. Но никой не може да каже (според мен) Windows или Linux е идеалната система, защото такава още няма. 

 

Та да се върна на темата.  

 

LaVendetta, според мен най-удачно е ако искаш да се запознаеш с Linux да постъпиш така: Изтегли си някакво Live CD/DVD. Аз например съм си изтеглил и записал PC LinuxOS. Knopix, Slax. Направи от  Боот менюто на биоса компютърът да ти зарежда от CD/DVD. Слагаш си диска с Linux-а и се облягаш спокойно на стола. Всичко си тръгва от самосебе си, Интернет и т.н. Можеш спокойно да разглеждаш какво има в Linux-а, без да се притесняваш, че може нещо да се скапе или нещо да объркаш.

 

Като за начало не се хвърляй веднага на инсталации. След време, можеш да си инсталираш Ubuntu в среда на Windows. И чак когато решиш дали ти харесва Linux можеш да се замислиш за реална инсталация върху твърд диск. 

 

Давам ти тези съвети, понеже при мен всичко премина така и сега на компютъра си имам Windows XP и PC LinuxOS, които си съжителстват мирно тихо и спокойно. Използвам и едната и другата в зависимост от това какво ми е нужно.

 

Успех и не се отказвай, няма нищо лесно. 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

PC LinuxOS. Knopix, Slax откъде да го изтегля тва чудо ? Ако почна да търся ще го намеря 100 %, ама като знам, че може да е някаква самоделка или нещо друго, което ен бих желал да изтелгя... Предпочитам да ми кажеш ти откъде си до изтеглил ?

 

На виртуаланта машина в началото задавах 128 МБ, накрая сложих и 256МБ и пак не тръгна, имам общо 512, мисля, че половианта стига, даже по-малко пак трябва да стане, но може и да бъркам ....

Link to comment
Сподели другаде

Почти всяка дистрибуция има официален сайт от който да я изтеглиш !

Достатъчно е само да напишеш името и в Google.

 

Най-добре първо иди на http://distrowatch.com/ поразгледай какво има там и след това тегли ;)

Link to comment
Сподели другаде

Има три вида истина - моята, твоята и истината...

Да, но аз не съм пристрастен, за да се опитвам да налагам моята истина. Аз нямам навика да отричам неща, които са верни (т.е. градивна критика), но не толерирам лъжи/клевети, независимо дали са съзнателни или не. Иначе е интересно как хора, които ползват Windows няма начин да са наясно нито с нея, нито с Linux, докато хората, които ползват Linux са специалисти и в двете операционни системи. Когато "уиндоусаджия" каже нещо за Windows, то не е вярно. Когато "линуксаджия" каже нещо за Windows, то е вярно.

Link to comment
Сподели другаде

Ето линк за PC LinuxOS. Ето как изглежда

 

Това е линк за Knoppix.

 

А ето и Slax.

 

Има само една малка подробност: Не пипай иконата с надпис Install PCLinuxOS. 

 

Тя стартира инсталация на PC LinuxOS върху твърдия диск. Други ограничения няма.

 

 

Link to comment
Сподели другаде

LaVendetta, след като си изтеглил, предполагам последната версия на Ubuntu 10.10-desktop, просто зареждаш iso файла с някое виртуално устройство или го записваш на диск. Стартираш диска под Windows и ако AutoPlay е активирана, ще ти се отвори този прозорец.

post-8967-011402400 1289666200_thumb.png

Кликаш на Run wubi.exe и инсталацията започва без да си тегли друга версия. В случай, че AutoPlay не е активирана, отвори диска и от там стартирай wubi.exe. Сигурно си прочел как става инсталацията чрез wubi. В интернет информация колкото искаш специално по тази тема. Най важното е, че след това много лесно се деинсталира програмата и впоследствие няма и помен от Ubuntu. И аз бях любопитен и точно по този начин стана запознаването ми с Linux. Дори и да ми се иска да мина на Linux обаче, това не е възможно при моята работа. Просто няма аналози на продуктите на Adobe. Само може би GIMP, донякъде може да замести Adobe Photoshop. Иначе програмите за видео обработка и дизайн, са на светлинни години назад. Може в бъдеще това да се промени, но засега в тази насока Linux е доста назад.

 

П.П. Не искам да участвам в спор Windows срещу Linux. Даже ще съм благодарен, някой по запознат с Linux да ме насочи към подходящ софтуер в моята сфера на работа. Аз въпреки огромното търсене не стигнах до задоволителни резултати. По скоро се разочаровах. :peace:

Link to comment
Сподели другаде

Предложеното УСУ си има всичко и не се налага да инсталираш програми или нещо друго - за офиса, дома и ли най-вече за училищата!

Произлиза от Убунту, но за разлика от оригинално Убунту което е 693 MB - УСУ е 1,97 GB защото всичко си има в него, а и най-вече е Българско! :bgflag: :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Предложеното УСУ си има всичко и не се налага да инсталираш програми или нещо друго - за офиса, дома и ли най-вече за училищата!

Произлиза от Убунту, но за разлика от оригинално Убунту което е 693 MB - УСУ е 1,97 GB защото всичко си има в него, а и най-вече е Българско! :bgflag: :thumbsup:

Спри да пишеш глупости! За пореден път подвеждаш.

 

Това УСУ е една плагиатщина и е ден до пладне. Елементарно е да сложиш отметка на бг езиков интерфейс и на следващия рестарт всичко да е на бълграски в Ubuntu. Не било браузър, ами уеб-четец и прочие изгъзици. Достатъчно е да сложа по-засукан тапет, да наблъскам иконите на десктопа, та да имитирам Windows и те ти на УСУ . Такива самоделки е залято в нета и от тях полза няма, освен безплатни хемороиди.

 

Ubuntu е 693 MB и повече не ти трябва, защото всичко се обновява ежеседмично. Направи си труда да видиш колко е инсталатора на DVD Ubuntu! Над 4.1GB и този обем удря шамар на твоите "1,97".

 

Какви програми? Какви 5лв прокламираш, когато в УСУ няма и половината. Не ми се връща назад, но тези съдатели или каквото там се имат с думи като "ръчкаш", "омазване", "живей спокойно", "боклуци" ми говори, че работят втора работа като теляци в селската баня. Какви се тези? Питон девелопери или шел програмисти? Видях им мижавото сайтче.

 

До автора на темата. От обясненията ми се струва, че правиш меко кацане на луната. Ето ти директен линк към Wubi и ако не разбираш английски, проблемът не е в моя телевизор. Запомни! Ubuntu! е най-дружелюбнaтa десктоп линукс система, затова е на първо място в света. Тя има богат репозитории и windows програми конверсирани за линукс започват с предложения за Ubuntu, едва тогава предложенията са за: Debian, Fedora, SuSe. Плюс добавка от неофициални такива и още ресурси с деп файлове.

 

Финални думи.

Линукс система си струва ако ще правиш домашен сървър и се заемеш с сериозен проект на NetBeans или смяташ да заминеш в чужбина, и решиш да поддържаш връзка с родителите си, чрез компютър. По този начин си сигурен, че системата ще векува, няма да бъде заразена, защото на един родител му трябва интернет, да прочете ел. писмо и някакъв месенджър, да поддържа конференция. Да види сними, клипче евентуално.

 

Ще се повторя. Линукс десктоп не може да измести Windows, защото няма богатсвото и разнообразието от програми. Това Open Office и Gimp са някакви импотентни инвалиди (лично мнение) спрямо лидерите в бранша. То и с това се свършва голямата работа. Има хиляда и една джаджи за Наутилус, но Windows Explorer e с едни гърди напред (лично мнение 2).

 

лека нощ

 

температура на въздуха +28'С

темпретура на морската вода +25'С

Link to comment
Сподели другаде

@Profruit ти Българин ли си или не? Като изобщо не си се занимавал с въпросната дистрибуция защо въобще се обаждаш! Видяхме колко разбираш!

Хайде стига толкова глупости си писал! Никой няма нужда от тях! Има една Българска поговорка която съм чувал от старите хора и която никой почти не си спомня: Няма по-добро от Българското, и който разбира Българско си избира! Дали я знаеш или не все ми е едно - това няма да ме спре да ползвам Българския Линукс! Почти всички дистрибуции съм тествал и най ми допадна тази, а ти като не я искаш поне не пиши глупости!

 

п.с.УСУ никога не е било самоделка! Запомни го добре това!

Link to comment
Сподели другаде

Хаха тук сме си имали професор!

@Profruit дай да се запишем при теб на курс да се научим какво е Линукс и какво не е? :haha:

 

п.с.Между другото харесвах и другата Българска дистрибуция Tilix, но спряха да я разработват!

Link to comment
Сподели другаде

Оправих се :) Ползвах Wubi и сичко си е тип-топ :) Все пак след като си поиграх малко на убунтуто, останах с лошото впечатление, че повече програми за направени за уиндолс, на линукс не тръгват. Търсих си половин час антивирусна. Тая вечер реших да слагам драйвери и в крайна сметка разбрах, че драйверите са направени за изпълнение под уиндоус пак(драйверите ми бяха дадени при закупуване на компа и са сим съвсем оргинални, но ... ) . Все пак няма да се отказвам :) Затваряйте темата, повече въпроси нямам какво да задам, благодаря за помоща :)
Link to comment
Сподели другаде

@LaVendetta, постът ти кърти язовирни стени.

 

Оправих се :) Ползвах Wubi и сичко си е тип-топ :) Все пак след като си поиграх малко на убунтуто, останах с лошото впечатление, че повече програми за направени за уиндолс, на линукс не тръгват. Търсих си половин час антивирусна.

Кой изобщо ти каза, че имаш нужда от антивирусна, под Linux? Освен това има поне три, ако не и доста повече. Няма как да си търсил антивирусната половин час, освен ако изобщо не си се запознал със Synаptic. При това положение не е чудно, че не си намерил никакви програми.

 

Че не си могъл да инсталираш windows програми е следващата смешка. Формата в който се разпространяват програмите за Linux е съвсем различен от setup.exe . Някак си подозирам, че дори и въпросните програми да са се предлагали за Linux, ти не си заграбил каквото е трябвало. А замисли ли се, че може да има по-добри алтернативи на тези програми?

 

Тая вечер реших да слагам драйвери и в крайна сметка разбрах, че драйверите са направени за изпълнение под уиндоус пак(драйверите ми бяха дадени при закупуване на компа и са сим съвсем оргинални, но ... ) .

 

Провери ли, дали драйвърите не са вече заредени и дали хардуерът работи с очакваната производителност?

Повечето от драйвърите идват с ядрото, не е необходимо да ги търсиш и инсталираш. А тези, които се предлагат от фирмите производители, отново са в различен формат.

 

Подобна е ситуацията с Windows 7, например. Доста от хардуера, който изискваше драйвъри за 98/XP не изисква за 7. Какво има да ги инсталираш...

Хрумна ли ти, че тези дето идват със CD-то може да са стари и с грешки? Една модерна ОС, като Ubuntu/Windows7, се грижи да ги обновява.

 

Все пак няма да се отказвам :)

В никакъв случай недей се отказва, хумурът ще загуби.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...