Jump to content

Линукс + стария уиндолс


LaVendetta

Препоръчан пост

...Това " УСУ " е някаква трагикомедия и няма нужда от рекламни съчинения. Подобни самоделки в нета е залято и до една се базират на Ubuntu. Все едно да взема nLite, да окастря Windows и му сложа разни бози и после да го пусна под името Кънчо. Важното е, че е произведено в България, те така и за УСУ

 

Първо УСУ не е самоделка! И второ ти изобщо пробвал ли си го та пишеш такива глупости?

Това, че ползва хранилищата на Убунту и първоначално е произлязло от Убунту Не означава, че сега е преправено Убунту, а си е напълно нова дистрибуция! Ако не вярваш питай създателите и! :punish:

А и най-вече никоя друга дистрибуция не може да се инсталира на Asus Eee PC 4G Surf

- 4 гигабайта хард диск , процесор Celeron M353 ULV 0.9GHz и RAM 512MB !!!

 

п.с.Значи да се рекламират други дистрибуции е добре, а нещо което Българи правят и то не само за обикновения потребител, а най-вече за училищата е лошо да се прави така ли?

Ето за това България е 1000 години по-назад спрямо другите държави - защото само се плюе и отхвърля произведеното в България, а не се защитава, и дори да има критики те да са градивни и да подобряват това което се произвежда в България! Трудно е да се промени мисленето на българина което е повече консумативно и егоистично от колкото обществено полезно!

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 43
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

+1 thumbsup.gif

 

Напълно съм съгласен с написаното от теб, но ще добавя и това:

Почти всеки предпочита да ползва нелегално Уиндоус без да си го плати или ще направи така, че да изглежда редовен, но пак не си го е платил, вместо да ползва нещо Българско и НАПЪЛНО Безплатно!

 

И още нещо което никога не ми е харесвало в Уиндоус и липсва на 100% при линукс:

Уиндоус се фрагментира и се налага дефрагментация - при линукс го няма!

При Уиндоус се налага почистване на системата от време на време при натрупване на излишни файлове, а при линукс го няма!

За вирусите няма да пиша защото всеки си има мнение по въпроса!

Уиндоус предлага по-малко визуални промени от колкото Линукс, а и чак сега в Уиндоус 7 почнаха да ползват неща които Линукс има от самото си начало! Който се сеща за какво става въпрос няма нужда да му се обяснява!

 

п.с.Важното е че автора на тази тема иска да се запознае с Линукс за което му беше предложено нещо Българско, НО нека да тества възможно най-много дистрибуциии за да разбере сам разликите и да си хареса това което най-много ще му е удобно да ползва! За това ще е добре да почне тестовете във виртуална среда с използването на виртуален компютър!

Link to comment
Сподели другаде

Почти всеки предпочита да ползва нелегално Уиндоус без да си го плати или ще направи така, че да изглежда редовен, но пак не си го е платил, вместо да ползва нещо Българско и НАПЪЛНО Безплатно!

Малко не на място ти е доводът. Нищо против българските и/или безплатните неща, дори напротив, но в случая нещата не са толкова чернобели. Съгласен съм, че има хора, които биха могли да вършат същата работа под Linux, която вършат и под Windows, но това не са всички. Има хора, които използват даден софтуер и/или хардуер, които функционират само под Windows. А и все пак е нужно свикване с новата операционна система, което хората по принцип избягват. Те са си свикнали по един начин и щом им върши работа, няма наложителна причина за смяна.

Мисълта ми е, че не става въпрос за нещо дребно като преминаване от един торент клиент на друг или от една програма за разглеждане на картинки на друга. Не че и при малки програми няма разлики, но привикването е далеч по-лесно, особено ако става въпрос за по-рядко използвана програма. А и ако програмата не се понрави, се деинсталира и се инсталира предишната. Изборът не операционна система е доста по-труден и отговорен, защото обвахща всичко - драйвери, софтуер, възможности и т.н. Не че не може потребител, който прави опит да свикне с Linux дистрибуция, да се върне на Windows, но не е толкова бързо и просто като да деинсталира програма.

Така че понякога нещата не опират само до инат и апатия.

 

И още нещо което никога не ми е харесвало в Уиндоус и липсва на 100% при линукс:

Уиндоус се фрагментира и се налага дефрагментация - при линукс го няма!

При Уиндоус се налага почистване на системата от време на време при натрупване на излишни файлове, а при линукс го няма!

За вирусите няма да пиша защото всеки си има мнение по въпроса!

Уиндоус предлага по-малко визуални промени от колкото Линукс, а и чак сега в Уиндоус 7 почнаха да ползват неща които Линукс има от самото си начало! Който се сеща за какво става въпрос няма нужда да му се обяснява!

Ако трябва да сме точни файловата система се фрагментира, а не операционната система. Освен това ми се струва, че малко преувеличаваш нещата. Фрагментацията е по-осезаема при FAT и FAT32 файловите системи, които никой разумен потребител не би използвал на съвременен компютър, след като има NTFS. Последната не е толкова податлива на фрагментация. Да, фрагментация има, но последиците от нея са дребни. Особено на Windows Vista/7, където операционната система се грижи автоматично за системния дял, т.е. потребителят няма нужда да се занимава да го дефрагментира ръчно. А и на всичкото отгоре дефрагментацията не е нужно да се извършва често. Ако работата с компютъра не е много интензивна, дефрагментация спокойно може да се прави веднъж на 2-3 месеца, че и повече. Технически погледнато наистина е минус, но чак толкова огромен минус ли са 4 дефрагментации годишно?

Натрупването на временни файлове реално погледнато не бави системата. Почистването им оказва влияние почти само върху свободното пространство.

Не съм съгласен, че Linux дистрибуциите предлагат повече визуални наслади и удобства. Според мен нещата са изравнение като цяло. А и да не забравяме, че за Windows също има теми и програми за промяна на изгледа и интерфейса.

Link to comment
Сподели другаде

...

Преливане от пусто в празно те прави барабар Петко с мъжете. Ти изобщо ползвал ли си терминал, че написа такъв роман?

"Линукс" операционна система няма! Линукс е ядро от около 100МВ. Има *nix системи, наречени дистро и те ползват това ядро. Понял!

 

"При Уиндоус се налага почистване на системата от време на време при натрупване на излишни файлове, а при линукс го няма!"

Класическа изцепка! Коя е дистрибуцията в случая?!

 

Направи ключова фраза в нет-търсачките и ще се учудудиш колко пакета, туикъри, деб-инсталатори се предлагат за почистване на системата от всевъзможни логове, дублирани пакети и т.н.

Всяко обновяване на ядрото запазва старото, за да можеш да направиш откат, ако възникне нестабилност, а те ядрата се трупат едно до друго като баластра.

 

Линукс е тоталният сървър на днешно време. При десктопите за сега не може да е лидер по простата прична, че няма стойностни програми, а те от комерсиални подбуди нарочно не се конвертират. SоlidWorks 10 струва 7000евро, Cimatron струва 7000$, Photoshop CS5 струва 1000$. Tози списък може да се продължи с добавка от игрите и това само ще отдалечава Линукс, колкото й да е хвален - какъв бил и що бил.

Link to comment
Сподели другаде

"При Уиндоус се налага почистване на системата от време на време при натрупване на излишни файлове, а при линукс го няма!"

Класическа изцепка! Коя е дистрибуцията в случая?!

Точно тази която не си ползвал!

Всъщност при УСУ всичко си е автоматично - при ъпдейт се свалят пакети за инсталиране и съответно старите пакети се премахват автоматично и това което си написал за пакетите е напълно ненужно! Най-вече защото в УСУ има пълен пакет от програми! Било за обикновения потребител, за офиси или за Училищата! Поинтересувай се първо какво има в тази Българска Дистрибуция и тогава пиши кое какво е и какво не е!

 

И за да не ти отговарям аз относно почистване и дефрагментиране ще ти цитирам това което разработчиците създали дистрибуцията са написали след зададен такъв въпрос:

На този въпрос:

 

@krasimir76 - Знаете ,че с времето ОС се омазва и започва да ти бави самата работа с компютъра ,с коя програма мога да почиствам системата или както при уин да се дефрагментира харда,общо взето приложения и програми да се поддържа ОС в отлично състояние?БЛАГОДАРЯ

 

Създателите на УСУ Линукс отговарят така:

 

@svetli - Това със забавянето и объркването на системата не е точно така при Линукс. Всъщност изобщо не е така. За разлика от при Windows където всичките боклуци се трупат на системно ниво, при Линукс, най-много в един момент да имаш унаследени настройки и/или файлове на приложения в домашната папка. В тези случаи простото изтриване на съответните папки ти връща приложението към абсолютно първоначалното си състояние. Относно дефрагментирането, при използваните от Линукс файлови системи този проблем не познат и не стои на дневен ред... Така че, живей си спокойно.

 

@lokster - под Линукс нещата не се случват като под Windows. Системата не се забавя с течение на времето - може да ползваш с години една и съща инсталация без проблеми (стига да не ръчкаш постоянно в системни и конфигурационни файлове).

Единственото което се натрупва (но е пренебрежимо) е някой и друг log файли или някой кеш. Но е в рамките на мегабайти - не си заслужава да се занимаваш с това.

 

Относно дефрагментирането - файловите системи на Линукс не се фрагментират (ext3, ext4 и т.н.). И като казвам "не се фрагментират" имам предвид точно това. Самият им начин на работа не позволява файловете да се фрагментират.

Изобщо - много навици от Windows са ненужни под Линукс.

 

п.с.Дори бях срещал някъде из форумите и такова изказване, че ако ползваш Линукс на 40% и Уиндоус на 60% , то Уиндоус вече е загубил битката!

Link to comment
Сподели другаде

...

И кое не е съвсем вярното?

Че Linux-a пренаписва MBR и си мята едно bootloader-че?/Grub/Lilo/ :)

Или че ако форматираш, без да възстановиш MBR-то и т.н, няма как да стартираш Windows?

За XP-

FIXMBR

FIXBOOT

от RecoveryConsole

За Windows Vista/Windows7

bootrec.exe /fixmbr

bootrec.exe /fixboot

bootrec.exe /rebuildbcd

Kaто различните команди правят различни неща, който иска да научи-MS KB-то.

Извинявам се за грешката, неволно, не съм обърнал внимание.

Link to comment
Сподели другаде

И кое не е съвсем вярното?

Че Linux-a пренаписва bootloader-а?

Или че ако форматираш, без да възстановиш MBR-то и т.н, няма как да стартираш Windows?

За XP-

 

от RecoveryConsole

За Windows Vista/Windows7

 

Kaто различните команди правят различни неща, който иска да научи-MS KB-то.

Извинявам се за грешката, неволно, не съм обърнал внимание.

Темата усилено върви към канализацията. Отговарям ти. Linux инсталацията презаписва лоудъра, когато потребителя е пожелал. Впрочем, съвсем между другото, Windows инсталацията презаписва лоудъра, без да се съобразява с потребителя. Всеки, обаче, може да си инсталира лоудъра на системния дял на Linux или на друг boot дял.

И точно тогава пенкилера за fixmbr пропада. По-добре е да се ползва fixmbr+fixboot. Последното наглася активния дял да е този на Windows. Точно за хора, дето не им е много ясно, какво правят. Интересно, че във втория пост, за 7, си дал по-работещо решение. Освен това не е сигурно, че потребителя ще успее да стигне до Recovery Console. И тогава става драма стил боза.

Много по-просто е да си премести boot дяла или да презапише MBR от Linux, преди да го е изтрил.

 

 

@Night_Raven, @bako_ttv, никой не ви пита, какво точно мислите за Linux.

 

И кое не е съвсем вярното?

Че Linux-a пренаписва MBR и си мята едно bootloader-че?/Grub/Lilo/ :)

Точно, че го пренаписва. Че си има bootloader е ясно. Въпроса е къде и дали инсталатора може да бъде повлиян. Фактът е, че повечето ОС (освен GNU/Linux/*BSD), не оставят никаква възможност за избор.

 

Виждам че си добавил fixboot :) .

Link to comment
Сподели другаде

...

Предполага се, че ще се ползват само те, а не и други...

И да, добавил съм команди, за да бъде всичко по-точно.

Мислех, че някои работи се подразбират.

И предната команда за WindowsVista/7 е валидна, но тя работи само с MBR и нищо друго.

Link to comment
Сподели другаде

Предполага се, че ще се ползват само те, а не и други...

Тук ми се изплъзна контекста.

И да, добавил съм команди, за да бъде всичко по-точно.

Нищо против. Добавил съм коментар, само за яснота на останалите.

Link to comment
Сподели другаде

Нека позная, това последното изказване от някой линукски форум. Начел съм се на доста глупости и не се учудвам вече особено.

 

Дали е от форум или не не е толкова от значение!

Важното е, че в цитата даден от @plamen74.72 отговорите са от СЪЗДАТЕЛИТЕ на тази Линукс дистрибуция!

Ако те не са наясно с това което са създали едва ли биха отговорили на такива въпроси!

Link to comment
Сподели другаде

Тук ми се изплъзна контекста...

Всички системи, които не са GNU/Linux/BSD не дават избор на потребителя при multiboot, а презаписват без да питат, защото се предполага, че ще ползваш само тях или техни предни версии.

Windows например намира своите предни версии и си ги добавя в bootloader-а, ако инсталираш по нова.

Например-имал си 2000, инсталираш XP, XP добавя 2000 в bootloader-а си.

Имал си Linux, инсталираш XP обаче...и нещата не стават...

После трябва да поправяш bootloader-а и т.н на Linux-a.

Link to comment
Сподели другаде

Всички системи, които не са GNU/Linux/BSD не дават избор на потребителя при multiboot, а презаписват без да питат, защото се предполага, че ще ползваш само тях или техни предни версии.

Аха, звучи почти логично.

 

Windows например намира своите предни версии и си ги добавя в bootloader-а, ако инсталираш по нова.

Например-имал си 2000, инсталираш XP, XP добавя 2000 в bootloader-а си.

Имал си Linux, инсталираш XP обаче...и нещата не стават...

С други думи, мислят само за себе си.

 

После трябва да поправяш bootloader-а и т.н на Linux-a.

Не е задължително. Ако, хипотетично, потребителя е направил няколко Primary дяла, то може да пренасочва стартирането към тях и инсталираните в тях буут лоудъри. Така записът в MBR не се променя (примерно DOS-овския лоудър). Освен това, една хипотетична инсталация на Windows, няма да повреди лоудърите, предвидливо разположени на другите дялове. Естествено, може да стане нужда да се смени активния дял, което е твърде лесно.

 

Забраняваш ни да си изказваме мнението ли?

В никакъв случай. Просто оствам с впечатлението, че по някаква причина си сърдит на Linux и хората които го ползват. Може би затова участваш във флууда на темата.

Link to comment
Сподели другаде

В никакъв случай. Просто оствам с впечатлението, че по някаква причина си сърдит на Linux и хората които го ползват. Може би затова участваш във флууда на темата.

Лека поправка. Не съм сърдит на Linux. Сърдит съм, ако може да се нарече така, на Linux потребителите. Нямам нищо против въпросното ядро и базираните на него операционни системи. Имам обаче против неверните твърдения, които се ръсят по адрес на Windows от някои/доста (понякога фанатизирани) потребители на Linux.

Намесих се, за да опровергая такива неверни твърдения. Не виждам нищо нередно в това.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...