Jump to content

Линукс + стария уиндолс


LaVendetta

Препоръчан пост

Така реших се да изпробвам линукс, за кво иде реч та искам да попитам за някой неща...

 

Първо как да стане така, че уина ми да остане но да имам и линукс

 

Откъде да си дръпна читав линукс( чувал съм, че убунту е най-добрата им версия) и записването му на диск как става, както при уина ли е ?

 

Какви настойки на интернета трябва да направя, че да ми върви под линукс ?

 

 

Знам, че въпросите са ми малко аматьорски, ама нали а това е тоя форум да си помагаме :)

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 43
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Препоръчвам ти Българския Линук УСУ

След като имаш инсталиран Уиндоус ХР сваляш и записваш Live DVD-то с програмата ImgBurn например! Има ръководство за нея тук във форума!

След което стартираш компютъра от Live DVD-то и от десктопа стартираш инсталацията! Като се стигне до разделяне на хард диска ще ти покаже, че вече имаш инсталирана ОС и ще инсталира и тази без да изтрива съществуващата!

УСУ е по произход Убунту!

 

п.с.Виж подписа ми!

Link to comment
Сподели другаде

Дистрибуцията на Линукс варира според вкуса на човек. Въпреки това май Ubuntu ще е най-сполучливият избор. Може да наериш връзка за изтегля в нашия каталог на началната страница или просто да посетиш официалната страница. Записването си става по нормалния начин за записване на iso формат, предполагам тогава е същото. Настройките за Интернет варират, в повечето случай ако се ползва някаква автоматична конфигурация, Ubuntu ще го разпознае. Ако ли не ще трябва да ги зададеш ръчно, попитай интернет доставчика си най-добре. Иначе ще ти трябват няколко нови дяла (най-вероятно 2), внимавай като разделяш диска да не затриеш нещо. Ако не си решил дали искаш точно да ползваш Линукс, може да го опиташ без да променяш нищо по системата с "опцията" live cd, повечето инсталационни дискове са такина
Link to comment
Сподели другаде

Добре сега и аз се позачетох малко, защото на готово знам, че няма да стане... Та имам само C: как да го разделя без да затрия нищо и на какво трябва да го разделя ?

 

Това LiveCD ми мерна окото, но пак да попитам при него налага ли се да разделявам дяловете и като го сложа да се буутва какво ще зареди инсталация, инсталирам и вече си имам убунту, но със диск и като махна диска няма следа от него ?

 

Реших аза все пак да изтегля таквоа LiveCD от тук , но въпроса ми е дали не ме е препратило направо към същинсия линукс, който не е под LiveCD

 

Да се занимавам ли с това изобщо или по-добрия вариант е това УСУ разновидност на убунту ,и дали с него ще ми е по-лесно, не съм много напреднъл юзър (може би сте забелязали) и тази ОС по ли ми подхожда ?

Link to comment
Сподели другаде

За Live CD/DVD става да пробва, но не и с Убунту защото му е променен инсталатора т.е. започва направо да инсталира!

Ето за това препоръчах Българската разработка на Убунту -> УСУ - сега версия 5.2!

 

п.с.При Live CD/DVD се ползва опирационната система направо от диска на който е записана!

Ами УСУ си е родно Българско производство - макар и по произход Убунту, но поне за него ще получиш много повече помощ от колкото за оригинално Убунту например! Има си и собствен форум където можеш да питаш за всичко свързано с тази операционна система! А и най вече си има всичко на готово т.е. дори скайп няма да ти се налага да инсталираш!

 

п.с.2. А и не знам защо Softvisia не предлага даунлоуд на въпросната Българска операционна система? bgflag.gif

 

 

п.с.3. Ето и една снимчица да видиш как изглежда:

http://upload.wikime...esktop-usu5.png

 

И една от форума - където УСУ е инсталирано на Лаптоп Asus Eee PC 4G Surf

http://store.picbg.net/thumb/EF/2A/2e979ca2a1b6ef2a.png

Link to comment
Сподели другаде

Може би точно това търсех :) За последен път ще потърся напътсвия, все пак да не се обърка нещо ...

Изтеглих това :

 

ВЕРСИЯ 5.2 – най-актуалната

ИЗДАНИЕ 32-битово

РАБОТНА СРЕДА GNOME

НОСИТЕЛ DVD

РАЗМЕР 2021 MB

Md5 СУМА 8989db02c4b3ce639d06a0dcfd841b3b

 

И сega след като го изтегля го записвам на DVD (така предполагам, че трябва да е защото файла е над 700 МБ и няма да може да се защише na CD)

След това рестартирам(тук не разбрах, все пак налага ли се да сложа биоса да буутва чрез CD/DVD, преполагам не, но все пак да попитам )

Влизам под Уиндоуса и на декстопа както каза, трябва да ми изкочи иконка за инсталация( ако някъде имаш скриин как изглежда )

След това започва инсталация, подразбира се ,че ще е на български ,това максимално улеснява работата ми(все пак, ако мислиш, че нещо може да ме затрудни кажи да внимавам )

Завършвам инсталация, предполагам компютъра се рестартира и вече докато ми зарежда мога да избера под коя операционна да работя :)

Link to comment
Сподели другаде

Да записваш си го както си се записва исо файл! Колкото до биоса дали да влизаш и да правиш първо буутващо да ти е CD/DVD-Rom не е наложително щом ще стартираш Live CD/DVD! Трябва обаче да знаеш с кой клавиш да си отвориш буут менюто (ако имаш такова), а ако нямаш задължително тогава трябва да направиш опцията в биоса!

Не - не влизаш в уиндоуса, а в линукса и на неговия десктоп е тази икона! Инсталацията е на Български и се състои от 7 въпроса на които да отговориш преди да започне инсталацията (единия въпрос е точно за разделянето на хард диска където ще ти покаже вече инсталирания уиндоус който си имаш)!

 

п.с.Снимката която е показал @bako_ttv е от лаптопчето на дъщеря ми, където инсталацията се прави от флашка!

Link to comment
Сподели другаде

Имаш още две опции:

- да инсталираш във виртуална машина (нещо, което силно ти препоръчвам преди да направиш реална инсталация)

- да инсталираш Ubuntu във Windows (нещо, което ти препоръчвам да направиш в твоя случай)

 

Linux се различава от Windows по много неща. Ако тръгнеш директно да инсталираш е много вероятно да затриеш информация по хард диска, да омешаш дяловете и да останеш много разочарован. Горните два варианта те спасяват от подобни грешки и ще ти позволят да му свикнеш.

Link to comment
Сподели другаде

Имаш още две опции:

- да инсталираш във виртуална машина (нещо, което силно ти препоръчвам преди да направиш реална инсталация)

- да инсталираш Ubuntu във Windows (нещо, което ти препоръчвам да направиш в твоя случай)

 

Linux се различава от Windows по много неща. Ако тръгнеш директно да инсталираш е много вероятно да затриеш информация по хард диска, да омешаш дяловете и да останеш много разочарован. Горните два варианта те спасяват от подобни грешки и ще ти позволят да му свикнеш.

 

 

В смисъл например от деймън туулс го пускам и го инсталирам така ли ? Ще стане ли ? Може би нещо не те разбрах пък в правилния смисъл, какво имаш предвид под виртуална машина и да инсталирам Ubuntu във Windows(аз нямам намерение да махам Windows- a )

Link to comment
Сподели другаде

Означава Wubi. Инсталационният диск на Ubuntu предлаха три варианта:

1. Live CD

2. Инсталация в среда Windows - Wubi

3. Същиннска инсталация на свой дял

За Windows, Wubi ще бъде поредната програма, която от панела добави-премахни можеш да го деинсталираш след време.

 

Виртуалната машина е точно това, което е заложено в името й. Тя е вариант да подкараш операционна система с цел запознанство.

 

По време на инсталацията ще има рестарти и не съм сигурен, че деймън туулс е удачен. По-добре си запиши диск и от него действай.

 

успех

Link to comment
Сподели другаде

Означава Wubi. Инсталационният диск на Ubuntu предлаха три варианта:

1. Live CD

2. Инсталация в среда Windows - Wubi

3. Същиннска инсталация на свой дял

За Windows, Wubi ще бъде поредната програма, която от панела добави-премахни можеш да го деинсталираш след време.

 

Виртуалната машина е точно това, което е заложено в името й. Тя е вариант да подкараш операционна система с цел запознанство.

 

По време на инсталацията ще има рестарти и не съм сигурен, че деймън туулс е удачен. По-добре си запиши диск и от него действай.

 

успех

 

Във версия 10.04 и 10.10 на Убунту опцията Live CD я няма, но за това пък има предложения Български вариант на убунту - УСУ 5.2

На което не се налага да теглиш Български езиков пакет за да стане на БГ ; да настройваш клавиатурата за да имаш BG и ЕN за писане ; също не се налага да инсталираш основни програми за масово използване както е скайп например! А и има пълен пакет от програми за обучение (направен специално за училищата, и не само)! И най-важното е, че има постоянна поддръжка от Българските разработчици на УСУ , както и форум в който може да се намери доста полезна информация, а и има специален сайт в който има пълно ръководство за използване на УСУ! :thumbsup: :bgflag: :computer: :beer:

 

Нека уважаваме произведеното в България! И не само защото е произведено в България, а защото така ще става много по-добро и полезно за всички Българи! :OK: :yes: :wink1:

 

п.с.Да виртуалната машина е за предпочитане до като се запознаеш с който и да е Линукс или друга ОС която искаш да ползваш! Тук във форума има ръководства за използване на такива виртуални машини!

Ето ги и ръководствата:

Ръководство: Virtual PC срещу VirtualBox съпоставка между двете - написано от Night_Raven

 

Ръководство за работа с VMware Player Създаване на виртуален компютър ! - написано от bmvtooo

 

Ето и още една визия на УСУ с напълно направена от разработчиците му програма за смяна на работната среда

desktop_profile_switcher:

http://store.picbg.net/thumb/B8/6E/7eb2e3140e4ab86e.png - с тази визия се доближава максимално до Уиндоус!

 

Чети и успех!

Link to comment
Сподели другаде

Във версия 10.04 и 10.10 на Убунту опцията Live CD я няма, но за това пък има предложения Български вариант на убунту - УСУ 5.2

На което не се налага да теглиш Български езиков пакет за да стане на БГ ; да настройваш клавиатурата за да имаш BG и ЕN за писане ; също не се налага да инсталираш основни програми за масово използване както е скайп например! А и има пълен пакет от програми за обучение (направен специално за училищата, и не само)! И най-важното е, че има постоянна поддръжка от Българските разработчици на УСУ , както и форум в който може да се намери доста полезна информация, а и има специален сайт в който има пълно ръководство за използване на УСУ! :thumbsup: :bgflag: :computer: :beer:

 

Нека уважаваме произведеното в България! И не само защото е произведено в България, а защото така ще става много по-добро и полезно за всички Българи! :OK: :yes: :wink1:

...

Дрън-дрън ярина!

Това какво е? Втората иконка в ляво отгоре на долу!

http://img180.imageshack.us/img180/9686/screenshotqai.th.png

 

"Български езиков пакет за да стане на БГ ; да настройваш клавиатурата за да имаш BG и ЕN за писане" е точно три клика и един рестарт или сеанс, и нищо няма да влачиш, теглиш и прочие малоумия.В Ubuntu 10.04 има 200MB езикови пакети и всеки следващ профил може да го превключи на предпочитания език, включително урду, хинди и разните там африканос.

 

Това " УСУ " е някаква трагикомедия и няма нужда от рекламни съчинения. Подобни самоделки в нета е залято и до една се базират на Ubuntu. Все едно да взема nLite, да окастря Windows и му сложа разни бози и после да го пусна под името Кънчо. Важното е, че е произведено в България, те така и за УСУ

Link to comment
Сподели другаде

В смисъл например от деймън туулс го пускам и го инсталирам така ли ? Ще стане ли ? Може би нещо не те разбрах пък в правилния смисъл, какво имаш предвид под виртуална машина и да инсталирам Ubuntu във Windows(аз нямам намерение да махам Windows- a )

Ползвай Google.

 

Виртуалната машина е софтуер, който имитира компютър. Тя ще ти позволи да минеш целия инсталационен процес, както на неинсталиран компютър. Харда представлява един голям файл в Windows и няма опасност да повредиш файловата ситема, дяловете и прочие. Като ти писне, просто го триеш.

 

Wubi, от друга страна, е най-лесния начин да качиш Linux, но няма да ти даде никакъв опит за реална инсталация.

 

Понеже си начинаещ, ще ти кажа че няма значение кое дистро ще хванеш. Целия софтуер от една дистрибуция, който го няма в друга, можеш да си го инсталираш сам. Всъщност, най-съществената разлика измежду известните дистрибуции, се явява в усилията за поддръжка от страна на потребителя. Това са неща, които ще те заинтересуват много по-късно. На тоя етап гледай какви са минималните изисквания за инсталация от страна на всяко дистро. Особено, ако ще го пробваш във виртуална машина, понеже там ресурсите са ограничени. Обърни специално внимание на необходимата RAM памет.

 

Няма смисъл да се набираме да ти разясняваме неща, които са писани хиляди пъти. Има много ресурси и опътвания в мрежата, включително и на български език. Аз бих хванал статията във вестник Home Linux за Slackware и бих го инсталирал на виртуална машина. Тя е на български. След това просто го разучи. Когато иснталираш на виртуална машина, няма смисъл да ползваш DeamonTools. Само нагласи iso файла да се ползва като CD-ROM.

Link to comment
Сподели другаде

...

Айде, обади се критикаря...

Нещо да кажеш и за Debian така, нали Ubuntu е Debian базирано, ама ти мразиш всичко, що не е Ubuntu.

И все още не ми отговори, ще подкараш ли LiveCD-то му на 256RAM?

Аз лично като UserFriendly мога да препоръчам PCLinuxOS, но автора вече си е избрал дистрибуция, или?

За запознаване с дистрибуцията може да се ползва LiveCD/Wubi/ако става въпро за Ubuntu/ или виртуална машина.

Не препоръчвам да инсталирате направо, освен ако не знаете какво правите.

Защото ако инсталирате, не ви хареса, решите да форматирате дяловете на Linux-а, той си е написал bootloader-а и после стартирането на Windows няма да бъде възможно, без да се поправи MBR на Windows с:

FIXMBR

или

bootsect /nt60 SYS

в зависимост от версиятa на Windows, като вторият вариант е за WindowsVista/7, а първият за 2000/2003/XP

Link to comment
Сподели другаде

Не препоръчвам да инсталирате направо, освен ако не знаете какво правите.

И аз това казвам.

 

Защото ако инсталирате, не ви хареса, решите да форматирате дяловете на Linux-а, той си е написал bootloader-а и после стартирането на Windows няма да бъде възможно, без да се поправи MBR на Windows с:

FIXMBR

или

bootsect /nt60 SYS

в зависимост от версиятa на Windows, като вторият вариант е за WindowsVista/7, а първият за 2000/2003/XP

Тази информация, освен че не е съвсем вярна, е леко излишна. Много по-сериозния проблем е че иска да пази стария Windows. Това първо е трудно и второ говори, че питащият няма нужния опит.

 

Що се отнася до лоудъра, много е лесно да се остави MBR чист. Аз винаги предпочитам този вариант, защото няма голяма вероятнос Windows да го презапише, което се оправя дори по-трудно. Освен това съществува ms-sys, чрез който поправката на MBR е по-лесна и има повече опции:

 

Usage:
ms-sys [options] [device]
Options:
   -1, --fat12     Write a FAT12 floppy boot record to device
   -2, --fat32nt   Write a FAT32 partition NT boot record to device
   -3, --fat32     Write a FAT32 partition DOS boot record to device
   -4, --fat32free Write a FAT32 partition FreeDOS boot record to device
   -5, --fat16free Write a FAT16 partition FreeDOS boot record to device
   -6, --fat16     Write a FAT16 partition DOS boot record to device
   -l, --wipelabel Reset partition disk label in boot record
   -p, --partition Write partition info (hidden sectors, heads and drive id)
                   to boot record
   -H, --heads  Manually set number of heads if partition info is written
   -7, --mbr7      Write a Windows 7 MBR to device
   -i, --mbrvista  Write a Windows Vista MBR to device
   -m, --mbr       Write a Windows 2000/XP/2003 MBR to device
   -9, --mbr95b    Write a Windows 95B/98/98SE/ME MBR to device
   -d, --mbrdos    Write a DOS/Windows NT MBR to device
   -s, --mbrsyslinux    Write a public domain syslinux MBR to device
   -z, --mbrzero   Write an empty (zeroed) MBR to device
   -f, --force     Force writing of boot record
   -h, --help      Display this help and exit
   -v, --version   Show program version
   -w, --write     Write automatically selected boot record to device

   Default         Inspect current boot record

Warning: Writing the wrong kind of boot record to a device might
destroy partition information or file system!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...