Прехвърляне към съдържание

Снимка

Дискусия: Как защитавате компютъра си?

• Моля, влезте, за да отговорите
382 отговора по тази тема

#376 abracadabra

abracadabra

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 980 мнения

Публикувано: 02 April 2016 - 11:36

Аз съм с безплатния Аваст. Доволен съм, като не я пускам да сканира, а само си стои като антивирусна и съм изключил опции като:

Прикрепен файл  1.jpg   73.4К   1 Брой изтеглянияПрикрепен файл  2.jpg   60.55К   1 Брой изтегляния

И също постоянно ми инсталират техния браузър и го трия. Но, щом е безплатно ..., ще им търпим рекламите...

Като повече разчитам на Малуербайтс, която я пускам понякога да сканира само, но също не е включена да е активна постоянно.

УСПЕХ!!!  "Злото е безсилно, когато Доброто е Безстрашно!" 

#377 Ivan Mirchev

Ivan Mirchev

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 64 мнения

Публикувано: 03 April 2016 - 11:46

Boot - sector infector (BSI)

Тези вируси инфектират сектора за начално зареждане на дискове. Вируси, които заразяват главния запис за начално зареждане (Master Boot Record - MBR), може да инфектират сектора за зареждане на дискети. Ефективното премахване на вируси BSI се осъществява с форматирането на заразения диск. Вируси на MBR не може да бъдат премахнати с форматиране на диска. Boot sector вирусите се разпространяват чрез заразени флопи-дискове. Това обикновено се случва, когато потребителя остави дискета във флопи-дисковото устройство. Когато системата се стартира следващия път, компютърът се опитва първо да зареди от флопито. Ако дискетата е заразена с boot sector вирус, то той ще се запише в boot sector-а на твърдия диск. За да предпазите компютъра си от boot sector вируси, е добре да промените настройките в CMOS така, че да позволяват зареждане на операционната система само от твърдия диск - C:\, но не и от флопито - A:\.

Master Boot Record (MBR)

Всички твърди дискове съдържат главен запис за начално зареждане (Master Boot Record - MBR), към който се обръща компютърът при стартиране. MBR вирусите заразяват този запис на твърдия диск с вирусен код, когато системата зареди от заразена дискета. Често срещан начин на заразяване е когато потребителят забрави заразена дискета във флопидисковото устройство при изключване на компютърът. Следващия път, когато включи компютъра, той се опитва да зареди операционната система от дискетата, като заразява твърдия диск с вируса MBR. Впоследствие вирусът се изпълнява заедно с нормалния код на MBR всеки път когато системата се зарежда от вече заразения твърд диск. После вирусите MBR се опитват да заразят секторите за начално зареждане на дискети и дискове, когато бъдат използвани. MBR вирусите не се отстраняват от диска в процес на форматиране. Тъй като MBR се намира на различно място в диска, един вирус MBR трябва да бъде премахван с инструмент като FDISK или като системата се зареди от чиста стартова дискета, преди да бъде използвана антивирусна програма.

http://www.chitatel....хното-действие/

http://zashtitakompu...09/12/boot.html

https://forums.softv...м-с-него-и-как/

Би трябвало да стигне като информация!

Тоест, когато говорим за външни носители (понеже флопи -дискове отдавна не съществуват), трябва да посочим основно флашките. При тях е наличен сектор за начално зареждане. От друга страна - твърдите дискове (хард диска) също притежава своят главен запис за начално зареждане, който е наречен MBR. Ако съм схванал правилно, вирусите, които заразяват сектора за начално зареждане при външни устройства са наречени  Boot - sector infector (BSI).  А тези заразяващи главният запис за начално зареждане на операционната система -  MBR вируси?!? 

Аз съм с безплатния Аваст. Доволен съм, като не я пускам да сканира, а само си стои като антивирусна и съм изключил опции като:

attachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpg

И също постоянно ми инсталират техния браузър и го трия. Но, щом е безплатно ..., ще им търпим рекламите...

Като повече разчитам на Малуербайтс, която я пускам понякога да сканира само, но също не е включена да е активна постоянно.

Аз пък изобщо не съм  доволен от Аваст,все едно нямам анативирусна. Наскоро сканирах с онлайн скенера на ЕСЕТ НОД 32 и откри една камара гадини. Платената версия може и да е по-добра, но безплатната ми се струва доста орязана. Дори нямам представа дали си актуализира дефиниите. 

"Ако имаш само една градина и библиотека, имаш всичко!"
Цицерон

#378 peter69pl

peter69pl

Котаран

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 339 мнения

Публикувано: 03 April 2016 - 11:56

Аз пък съм доволен от Аваст Премиер сега и от безплатната преди.

Зависи как ползваш Интернет, също и къде "ходиш"!

С времето се появи и анти-експлойта на Малуербитес,който също ползвам.

- Включително ръчно "запушени" някои неща през Административни инструменти.

Браузърът не пречи.Просто не го използвай!

#379 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23226 мнения

Публикувано: 04 April 2016 - 14:15

Тоест, когато говорим за външни носители (понеже флопи -дискове отдавна не съществуват), трябва да посочим основно флашките. При тях е наличен сектор за начално зареждане. От друга страна - твърдите дискове (хард диска) също притежава своят главен запис за начално зареждане, който е наречен MBR. Ако съм схванал правилно, вирусите, които заразяват сектора за начално зареждане при външни устройства са наречени  Boot - sector infector (BSI).  А тези заразяващи главният запис за начално зареждане на операционната система -  MBR вируси?!?

Правилно си схванал. С уговорката, че няма значение дали става въпрос за вътрешни или външни устройства, защото и двата вида имат VBR, и могат да имат MBR.

Love is just a chemical, no matter the origin. We give it meaning by choice.

- Eleanor Lamb (BioShock 2)

#380 georgi711220

georgi711220

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 378 мнения

Публикувано: 09 February 2017 - 17:42

Здрасти!

Според вас, дет повече разбирате, коя от двете безплатни антивирусни е по-лека? Avira или 360 Total Securiry Essentials

Четох в един руски сайт, че Авира е станала доста лека, и вече е една от най-леките и надеждни програми за защита.

#381 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23226 мнения

Публикувано: 10 February 2017 - 00:39

Нямам особено актуални наблюдения относно производителността, но би трябвало и двете да са достатъчно леки. Като цяло бих избрал продуктът на Avira, защото е по-утвърдена компания в бранша, но и алтернативата не е лоша.

Най-добрият вариант е да тестваш лично. Инсталираш едната, работиш известно време с нея, след което я деинсталираш и инсталираш другата.

#382 Stoyannov

Stoyannov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1566 мнения

Публикувано: 10 February 2017 - 01:16

360T последно време се представя доста добре. Която и да избереш пак ще е по-добре от нищо.

#383 Night_Raven

Night_Raven

Subject Delta

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 23226 мнения

Публикувано: 10 February 2017 - 01:40

Дали ще е нищо зависи от операционната система. Ако е Windows 8.x или Windows 10, има Windows Defender, която е доста прилична също.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители