Jump to content

Статия: IP Адресите и техните разновидности


Препоръчан пост

Искам да ви питам нещо.Аз съм на БТК и не си изключвам компютъра целогодишно.

на БТК адресите са "НЕРЕАЛНИ" ?? "ДИНАМИЧНИ"?? не знам как точно да ги нарека.

Чух, че ставало да се направи адреса "РЕАЛЕН" ?? "СТАТИЧЕН" ?? с рутер.

Вярно ли е това???

А Аа а и имам един проблем с торренти.... се пак може някой да знае...

на работа съм с безжичен рутер WIRELESS .. от както го сложих сийда не върви изобщо и в торрет клиента ми всеки порт да сложа и ми показва че не е отворен , от нас ПАК СЪМ С "НЕРЕАЛЕН" ?? "ДИНАМИЧЕН" ?? но ми показва,че порта е отворен БЛАГОДАРЯ!!

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 95
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Просто трябва да влезеш в настройките на рутера и да отвориш съответния порт, нужен за торент клиента. Колкото за превръщане на IP от нереално и данамично в реално и статично - това не е възможно в буквалния смисъл. По принцип има опция port forwarding, която указва на даден рутер заявките към определен протокол и порт да ги пренасочва към компютъра с нереален IP адрес и така все едно имаш реално. Описания за настройване на най-различни марки и модели рутери за пренасочване на портове за различни програми можеш да намериш тук.

IP адресът не може да се превърне от динамичен в статичен, но можеш да използваш услугите на No-IP, DynDNS или някой друг подобен сайт, за да си създадеш домейн, който да пренасочва към твоя адрес. Пример: създаваш си домейн sparco.no-ip.org, който води до даден IP адрес. Когато ти се смени IP aдресът, променяш това в акаунта си на No-IP и вече домейнът sparco.no-ip.org води към новото IP. Не знам дали това ти върши работа, но друг начин няма.

Link to comment
Сподели другаде

Host (network) - и това го има в Уикипедия:

A host is a node on a network that is a computer. Every host is a node but every node is not a host.

Т.е. хост е точка в компютърната мрежа, която е компютър. Всеки хост е точка, но не всяка точка е хост.

 

Пак там и определение за node:

A node is a device that is connected as part of a computer network. For example, a node may be a computer, personal digital assistant, cell phone, router, switch, or hub.

Точката е устройство, което е свързано като част от компютърната мрежа. Например точката може да е компютър, PDA, GSM, рутер, суич или хъб.

Link to comment
Сподели другаде

Ясно ,който е на БТК ... АДРЕСИТЕ СА БАТАК ,но ме интересува как точно да го отворя този порт.... модела на рутера този безжичния беше нещо си 11 g .. ако някой може да ми помогне благодаря
Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Аз от опита, който имам за IP адресите съм разбрал, че се делят на два вида:

1. Реално статично IP - IP адрес, който не се променя

2. Реално динамично IP - IP адрес, който се променя при рестарт на машината

Така мисля и това е лично мнение. Все пак ще спомена, че така ги наричат и много от Интернет доставчиците в България.

 

Пак казвам, това е лично мнение и не желая да го оспорвам!

 

EDIT:

 

Ето какво намерих в Уикипедия - България:

 

Internet Protocol

__________________________________

 

Internet Protocol (IP) е протокол за комуникация, на който се основава Интернет. Разработен от д-р Винт Сърф и д-р Робърт Кан като част от проект на американското министерство на отбраната, IP се използва за пръв път през 1969 г. в ARPANET.

 

Данните за преместване по мрежата се разделят на малки единици, наречени IP-пакети, които освен битовете на данните, която трябва да се предаде, съдържат адреса на подателя, адрес на получателя и други служебни данни като например:

 

• номер на версия — 4 бита

• информация, дали пакетът е част от по-голямо количество данни, съответно:

o DF (Don't fragment) — 1 бит

o MF (More fragments) — 1 бит

o Fragment-Offset — 13 бита

• TTL — Time To Live или през колко инстанции на протокола може да премине даден пакет, преди да се счита за загубен — 8 бита

• идентификатор на ползващия транспортен протокол — 8 бита — и др.

 

Понастоящем (2004) широко се използва версия 4 на протокола, при която адресите са 32-битови числа, т.е. с формат xxx.xxx.xxx.xxx, където ххх е число между 0 и 255. Версия 4 носи със себе си редица ограничения, които ще бъдат преодолени с навлизането на новата версия 6.

 

Протоколът не гарантира сигурното пристигане на информацията и няма корекция на грешки. IP се използва от транспортни протоколи като TCP и UDP.

 

IPv4 и IPv6

_______________________

 

IPv4 адресът е 32 битово шестнадесетично число, което за удобство е разделено на 4 осем битови десетични числа разделени с точка.

 

С други думи, ако вземем за пример шестнадесетичното число C0A80001 и го представим в следният вид C0.A8.00.01, след това превърнем получените двойки числа в десетичен вид, ще получим 192.168.0.01. Решението IP адресите да се представя с десетични числа идва от факта, че повечето хора се чувстват по-комфортно като използват десетични числа.

 

Проблемът на IPv4 е че адресите, които предлага са вече на привършване. Този проблем е разрешен частично с NAT. Има само един начин да се разшири областта на IP адресите. Числото да стане по-голямо. IP адресите от IPv6 са вече 128 битови числа! Веднага обаче възниква един много сериозен проблем. Четимостта и запомнянето на новите IP адрси, като например IP адрес: 194.153.11.222.128.17.135.44.240.36.97.66.205.221.54.1!!!

 

IPv6 опростява малко този шокиращ проблем като въвежда два основни принципа: 1. IP Адресите ще се представят с шестнадесетични числа разделени със двоеточие “:”. 2. Възможно е да се премахват нулите в старшите байтове на адреса, без той да загуби значението си.

 

Един конкретен пример: Казахме че адресите вече се представят като осем четворки 16-битови шестнадесетични числа разделени с двоеточие. Да вземем един произволен IPv6 адрес: DEAD:BEEF:0000:0000:0000:0073:FEED:F00D. Този IP адрес може да се представи и така: DEAD:BEEF::73:FEED:F00D. Нулите са заместени само от две двоеточия. Записът DEAD:BEEF:::::73:FEED:F00D е грешен!

 

IPv6 на протокола поддържа валидни и двата начина на записване на IP адрес - IPv4 и IPv6 начин. Ето пак горният адрес записан като IPv4 начин: 222.173.190.239.0.0.0.0.0.0.0.115.254.237.240.13

 

ВАЛИДЕН Е ЗАПИСА DEAD:BEEF::73:254.237.240.13

 

При преминаването от IPv4 към IPv6 Интернет доставчиците просто ще добавят още 96 бита нули към вече съществуващият Интернет адрес. Така ако вашият IP адрес изглежда примерно така: 195.164.228.121. Това нещо представено със шестнадесетични числа ще има следният вид: C3.A4.E4.79 – което е равносилно на C3A4:E479, при преминаването към IPv6 ще изглежда така: 0000:0000:0000:0000:0000:0000:C3A4:E479. Този адрес може да се запише и така: ::C3A4:E474, а също е валиден и този запис: ::195.164.228.121.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте. Искам да ви питам, къде се вижда този адрес - спътка по стъпка "Уникално IP, което ползва компютърът и с каквото го виждат всички в интернет". И въпрос: Ако някой ми пише от сайт за запознанства от два разлчни профила т.е. един човек с два профила, как мога да разбера по Ай Пи адреса, че двата профила са от един и същ компютър и се ползват от един и същ човек. Знам, че можа да се разбере и се надявам вие да ми помогнете. Дано да сте ме разбрали какво питам. Благодаря ви.
Link to comment
Сподели другаде

Ако можеш да видиш IP адресите на двамата потребители ще може да се направи предположение, макар че не е гаранция. Ако IP-то е различно пак може да е на един и същи човек, но да ползва proxy или да е с динамично IP. Ако е с еднакво, то е вероятно да е на един и същи човек, но не е сигурно, защото може да е външно IP на някоя мрежа и различни души на тази мрежа да имат акаунти в сайта.

Накратко: трудно да се каже, дори и да разбереш IP адрестите, което надали ще стане. По-добре не се занимавай.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

добре 1 въпрос , аз съм с рутер , за да имам net и на 3 те компа т.е 1 "реално" = 3 "нереални", въпросът ми е при рестaт на компа заменя ли ми се "нереалното" IP защото когато дам например спеедтест на нета ми всеки път ми показва 1 и също IP ,което не е даденото от рутера -т.е рутера пише че ми дава 192.168.*.* ДНС -са ми е 77.78.128.* а IP то което навсякъде играя,и сърфирам ми е 77.78.161.*

 

И друго въпрос като съм с рутер и съм с "нереално" IP , но всеки път в нета ми показва 1 и също мога ли да създам сървър на игра която искам "реално" IP

Link to comment
Сподели другаде

добре 1 въпрос , аз съм с рутер , за да имам net и на 3 те компа т.е 1 "реално" = 3 "нереални", въпросът ми е при рестaт на компа заменя ли ми се "нереалното" IP защото когато дам например спеедтест на нета ми всеки път ми показва 1 и също IP ,което не е даденото от рутера -т.е рутера пише че ми дава 192.168.*.* ДНС -са ми е 77.78.128.* а IP то което навсякъде играя,и сърфирам ми е 77.78.161.*

Не, не се заменя нереалният IP адрес. Той си остава винаги такъв, какъвто си го задал. Нали именно затова е указан ръчно.

 

И друго въпрос като съм с рутер и съм с "нереално" IP , но всеки път в нета ми показва 1 и също мога ли да създам сървър на игра която искам "реално" IP

По принцип да, но трябва да си сигурен, че рутерът ще препрати нужния порт към компютъра, на който играеш, иначе може да не се получи. Най-добре тествай с познат.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип да, но трябва да си сигурен, че рутерът ще препрати нужния порт към компютъра, на който играеш, иначе може да не се получи. Най-добре тествай с познат.

 

А каде да вида и какво трябва да пише ,за да разбера дали го праща на точния компютър?

Btw Мерси за бързия отговор :}

Link to comment
Сподели другаде

На тази страница има списък с рутери, от които си избираш твоя модел (дано го има) и ще ти се покаже описано нагледно как да настроиш функцията за препращане на порт (port forwarding). Кой порт трябва да препратиш зависи кой порт ползва съответната игра.
Link to comment
Сподели другаде

На тази страница има списък с рутери, от които си избираш твоя модел (дано го има) и ще ти се покаже описано нагледно как да настроиш функцията за препращане на порт (port forwarding). Кой порт трябва да препратиш зависи кой порт ползва съответната игра.

 

Благодаря ти много , намерих го и го направих {}{}{} само не съм сигурен дали на старт и end порт-а мога да напиша каквото си поискам число или трябва да е някакво определено, но то с времето ще се види :)

 

 

то даже можело и 3 те компютъра да получават дадената информация , което е още по яко :}

Link to comment
Сподели другаде

само не съм сигурен дали на старт и end порт-а мога да напиша каквото си поискам число или трябва да е някакво определено

Е, то това е съответния порт, който искаш да препратиш и (както вече казах) зависи от играта - всяка игра ползва различен порт.

Link to comment
Сподели другаде

Е, то това е съответния порт, който искаш да препратиш и (както вече казах) зависи от играта - всяка игра ползва различен порт.

 

 

значи ако например играта ползва порт 8080 трябва там да напиша 8080 така ли ?

 

и например , за да не се притеснявам за игрите може да направа от 1 до 9999999 (незнам кой е последния порт)

Link to comment
Сподели другаде

значи ако например играта ползва порт 8080 трябва там да напиша 8080 така ли ?

По всяка вероятност да. Не съм сигурен за кой точно екран за настройка говориш, защото при различните рутери е различно. И все пак така би трябвало да е.

 

и например , за да не се притеснявам за игрите може да направа от 1 до 9999999 (незнам кой е последния порт)

Не, това е много неправилно, защото губиш защитата, която ти предлага рутерът. Идеята е да се отворят само нужните портове, които ще се ползват, а останалите да са си затворени.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...