Jump to content

Статия: IP Адресите и техните разновидности


Препоръчан пост

5. Как да разберем дали IP-то ни е реално:

 

Най-лесно може да си разберем IP-то, по следния начин :

Отваряме си конзола ( start/run/cmd ) в нея пишем ipconfig /all ентър и получаваме нужната ни информация - какво ни е вътрешното IP

Отваря ме си браусер и посещаваме адреса http://www.whatismyip.com и така разбираме какво ни е външното IP

ако вътрешното и външното са еднакви то тога IP-то което ползваме е РЕАЛНО , в другия случай е НЕРЕАЛНО

 

Или

 

В command prompt пишете ipconfig и ако започва с 192.168.*.*, 10.*.*.*, 172.16.*.* и 169.254.*.* значи IP-то е локално. :P

 

След време повтаряте първия експеримент и ако IP - то ни е друго , то това означава че е И динамично

Благодарско на Златинов, Kay и Wikipedia :OK:

Значи не съм съгласен с последното твърдение, това не е начина да разберем, дали интернет протокола ни е реален. Това е начин да разберем, дали IP-то е динамично или статично. Когато използваме този метод не е задължително да посещаваме сайтове и да разбираме от там, какво ни е външното IP, това може да се разбере само в команд промпта като се въведе командата "ipconfig /all". Динамичното IP се променя и се използва предимно във VPN (Virtual Private Network), тъй като при тази мрежа, интеренет потребителят се свързва към главния сървър ръчно или автоматично (в зависимост от опциите на операционната система) и интернет протокола се променя всеки път при конектване. Или самият панел, чрез който можем да получим цялостна информация, която е необходима за нашето IP изглежда по следния начин:

 

http://img397.imageshack.us/img397/4817/untitledoh7.th.jpg

 

Както виждате реда "Host name" е реда, в който се показна юзъра, който използва операционната система. :yes:

 

Вижте сега реда NIC или по-точно IP Adress: - това е вътрешното IP, което в случая е локално и е само за определена мрежа, то не се вижда отвън.

 

Погледнете там, където пише PPP Adapter Rotop - това е адаптъра на съответната интернет компания в случая Ротоп.

 

Сега нека разясня, какво е реално IP:

Него можете единствено да го познаете по началните два окета, реалните IP-та винаги започват с: 213.240.Х.Х или 70.94.Х.Х - по това можете да познаете, дали IP-то е реално. Държа темата да се поправи. :yes: :yes:

 

Какво е IP:

Интернет протоколът разпознава логическия интерфейс на хостовете по номер, който е наречен IP. В определена мрежа този адрес трябва да е уникален, мога да дам пример с регистрацията на колите. По IP-то могат да се разберат много данни за машината, която "седи" зад него, пример - компанията, която хоства домейн името на потребителя, адреса на потребителя и други пикантни подробности. Те също се и използват и за маршрутизация, което автоматично прави част от тях напрактика неизползваеми и непотребни.

 

Много често чувам понятието "виртуално IP" - такова животно НЕМА! Видовете IP са ясно обозначение и до сега не са се променили. За това не се излагайте, дори и да го споменавате. :thumbsup:

Редактиран от Um4ooo
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 95
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Сега нека разясня, какво е реално IP:

Него можете единствено да го познаете по началните два окета, реалните IP-та винаги започват с: 213.240.Х.Х или 70.94.Х.Х - по това можете да познаете, дали IP-то е реално. Държа темата да се поправи.

 

Дайте да си направим една тема за бисери от форума - това определено доста време ще води класацията. :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

Сега нека разясня, какво е реално IP:

Него можете единствено да го познаете по началните два окета, реалните IP-та винаги започват с: 213.240.Х.Х или 70.94.Х.Х - по това можете да познаете, дали IP-то е реално. Държа темата да се поправи. :yes: :yes:

 

Мда, то сигурно повече от половин свят са с локални IP - та...

Клас "А" - Този клас е за много големи мрежи, такива каквито значителна международна компания може да има. IP-адресите с първи октет от 1-126 са част от този клас

 

Клас "B" - Клас "B" е използван за по - малки мрежи. IP-адреси с първи октет от 128-191 са част от този клас.

 

Клас "C" - Адреси след клас "C" са използвани за малък бизнес. IP-адреси с първи октет от 192-223 са част от този клас

 

Клас "D" - Този тип мрежи се използват за изпращане до множество машини (даден пакет се изпраща до специална група адреси). За множествено изпращане, първия октет имам стойност 224.

 

Клас "Е" - при него първия октет има стойност 225 и се изоплзва само за тестови цели.

 

Това видя ли го ?

Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...

Браво за инициативата! :bravo:

 

И малко ми е тъпо да се изявявам като коректив, но просто няма как! Чета отгоре-отгоре и вече съм в гъбите... Имайте в предвид, че незнаещ и сблъскващ се за първи път с тази материя ще е "закърмен" с много неверни неща!

 

Няма да цитирам всички грешни постове, предполагам, че авторите им ще се замислят обективно доколко те са прави.

 

1. Няма такова нещо като "реален" или "нереален" адрес. Всеки адрес е реален! Дори и 127.0.0.1 - той е реално конфигуриран и реално може да отговори на ping. Всеки адрес, конфигуриран върху интерфейс на хоста е локален, т.е. местен, защото се намира при Вас.

По начина на достъп до адресите могат да се разделят на публични и частни

Под "реален" Вие посочвате публичен: public - публичен, обществен, общодостъпен и т.н (тук и по-долу цитирам sa.dir.bg)

Под "локален" Вие посочвате частен: private - частен, личен

Пояснявам за неразбралите - публичният адрес е достъпен от всеки в Интернет (най-голямата публична мрежа), а частният - само от частната мрежа. Още веднъж, по-другояче: тъй като частните адреси са си за частна употреба, то те не се рутират (маршрутизират) към Интернет. Толкова.

(NB: най-голямата публична мрежа е Интернет и се пише с главна буква, както Слънце и Земя)

 

2. Тъй като в посочения по-горе източник (http://winhlp.com/?q=node/65) ясно е написано, но е четено (съответно разбрано и цитирано) както дявола - евангелието, то си позволявам да цитирам от същия този източник:

Частни адреси са тези в диапазона:

Клас А: 10.0.0.0 - 10.255.255.255

Клас В: 172.16.0.0 - 172.31.255.255

Клас С: 192.168.0.0 - 192.168.255.255

 

Тове засега, просто нямам повече време за този пост!

Link to comment
Сподели другаде

В България няма дефинирани термини специално по въпроса с реални и публични адреси, но локален е много по-подходящо от частен, когато става дума за мрежи. При положение, че няма дефинирани стандарти, това че ти твърдиш, че публичен е по-добре си е твое лично мнение. Реален се е установило в България и го приемам за правилно, пък и звучи логично - реално IP адресът е на компютъра, който виждаме с този IP адрес - следователно IP адресът е реален. Разгледай и тази статия по въпроса - http://hardtrance.blogspot.com/2006/07/ip.html А нереален не съдържа никакъв смисъл в случая според мен, затова и съм против ползването му.

 

Колкото до тия неща със Слънцето и Земята:

 

Резултатът от свързването на мрежите една с друга се означава като интермрежа, или интернет. Когато видите думата интернет, започваща с малка буква, това означава произволна мрежа от мрежи. Когато първата буква е главна, думата означава глобалната обществена мрежа от мрежи, която наричаме Интернет.

 

Колкото до частните мрежи, а и другите специални IP адреси - http://www.rfc-editor.org/rfc/rfc3330.txt

Link to comment
Сподели другаде

В България няма дефинирани термини специално по въпроса с реални и публични адреси, но локален е много по-подходящо от частен, когато става дума за мрежи. При положение, че няма дефинирани стандарти, това че ти твърдиш, че публичен е по-добре си е твое лично мнение. Реален се е установило в България и го приемам за правилно, пък и звучи логично - реално IP адресът е на компютъра, който виждаме с този IP адрес - следователно IP адресът е реален. Разгледай и тази статия по въпроса - http://hardtrance.blogspot.com/2006/07/ip.html А нереален не съдържа никакъв смисъл в случая според мен, затова и съм против ползването му.

 

Колкото до тия неща със Слънцето и Земята:

 

Резултатът от свързването на мрежите една с друга се означава като интермрежа, или интернет. Когато видите думата интернет, започваща с малка буква, това означава произволна мрежа от мрежи. Когато първата буква е главна, думата означава глобалната обществена мрежа от мрежи, която наричаме Интернет.

 

Колкото до частните мрежи, а и другите специални IP адреси - http://www.rfc-editor.org/rfc/rfc3330.txt

Това за нералния адрес е към RosenSsS, нали?

... ако вътрешното и външното са еднакви то тога IP-то което ползваме е РЕАЛНО , в другия случай е НЕРЕАЛНО...

Реално си конфигурирам хоста с адрес 192.168.0.1 и през port-forwarding в рутера на порт 80 към този адрес всеки потребител на Интернет може да види web страницата ми (показвана с web сървър, инсталиран на хоста), като достъпва реално конфигурирания адрес на wan порта на рутера, като всички тези адреси си ги правя локално, т.е. на място, щото са ми у дома! Нещо неясно тук? Разбира се - кой адрес е реален! :giggle:

Правилно издържаният вариант на горното изречение е:

Конфигурирам си хоста с частен адрес 192.168.0.1 и през port-forwarding в рутера на порт 80 към този адрес всеки потребител на Интернет може да види web страницата ми (показвана с web сървър, инсталиран на хоста), като достъпва публичен адрес, конфигуриран на wan порта на рутера. Така всико е ясно. Аз може да конфигурирам тези адрес и не-локално, ако го направя чрез отдалечен достъп - тогава те за мен не са локални, защото не съм там?!? Частният (дори превода на посочения в линка private не е мой!) адрес затова си е частен, защото си е от частна, т.е. не-публична мрежа. Отделно всяка мрежа си е реална, дори и тази, реализирана между ОС във виртуални машини, стартирани на един хост...

Ако имаш лично отношение към RosenSsS те разбирам - това, че поощряваш писанията му, си е ваша работа. Но нали се сещаш, че същите тези писания са публични?

Е не, ако изобщо може "локален" да бъде възприет като някаква класификация, то защо пък публичният адрес да не е локален? Нали е "на място", т.е. local!?!

 

Е, време е за малко релакс, явно липсата на стандарти (нещо, за което си 100% прав) е причина да си тракаме клавишите и да словоплетим!

:beer:

Link to comment
Сподели другаде

Local значи местен, а не на място. Нямам лично отношение, но спорът май наистина е безсмислен, при положение че няма установени стандарти... Кой всъщност би могъл да създаде такива за България?
Link to comment
Сподели другаде

Да, бе, вдянах! Преди малко добри люде, дето мрежите им са бизнес, ме открехнаха за битовизмите по темата! Мдаммм..., ето:

Понеже частната мрежа, т.е. тази, в която има само частни (демек private - вж. по-горе за превода) адреси е наречена в учебниците като local area network (LAN), то нека на частните адреси да им казваме локални! :crazy:

 

Не разбирате ли, че ще ви цитирам до откат - с вашите камъни по вашата градина! Ами че то в посочения от вас източник се говори за private (частни) адреси, какво повече ви е нужно...

Хе, хайде тогава по вашата логика на публичните адреси да им викаме широки адреси!?! Нали local area network затова са я именували така, че да се различава от wide area networks (WAN). Пояснявам - Internet е от тип WAN и е най-голямата такава. И понеже wide се превежда като широк, защо не аз на WAN порта на рутера си да си нямам широк адрес?!? Ай де де!

 

По-горе имаше предложение за бисери - мога да го реализирам, ей-тъй, заради спорта! Бая тлъст пост ще стане.. BTW, колко знака приема форума наведнъж? :blink:

 

Когато за пръв път се сблъсках лекционни материали по мрежи, ме изуми как може да има клиент, който да си купи мрежа клас В и да си менка информация между хостовете си, всеки от който си е със статичен публичен адрес? Бacи му и мангизите дето трябва да ги има тоя, нали! Защото ние тука измислихме невижданото нийде чудо "кабелен интернет" и си мислим, че VPN е единственото средство за получаване на динамичен адрес. Гаче ли РРР не е използвано още при dial-ip модемите. И да не би при VPN (във визираната ситуация - към сървъра на кабеларката), да не може да назачава статичен адрес? И понеже се понаучихме, че като искаме да теглят от нас, трябва да ни достъпват по порт на публичен адрес, а никоя кабеларка няма да седне да прави това, щото щом може на един, ще трябва да може на всички, и айде troughput-a на рутера ще се срине, за да обслужва няколко хиляди пренасочвания, и затова предлагат за 5лв/мес. "реален" адрес. Затова де.... си говорим за реални и локални адреси. Примери за частен и публичен (общодостъпен и т.н.) ги има и в други области.

Не е истина колко натраках само по този въпрос... Дано не се налага да се зачитам по-подробно и по другите!

Най-абсурдното е как автора на темата сяда, пише и публикува недомислици и всички му се радват. Нали е наше момче! ... "мисля, че няма какво да се допълни!" Ми то какво да се допълва, то трябва да се почва наново!... Тъй да е! Ще поседя, без да мисля, да видя какво ще стане.... Най-вероятно е нищо да не се промени в сбърканите постове. Иха-а-а, тогава все ще си имам за какво да се посмея с колеги... А, сетих се на какво ми прилича: в "Умирай трудно", когато коментираха заложниците и Стокхолмския синдром, водещият новините реши да вметне пояснително към зрителите, и то самодоволно, авторитетно и в ефир, че Стокхолм е столица на Финландия!

Link to comment
Сподели другаде

Ц ц ц, за съжаление вече имаш 3 поста във форума и ставаш и ти 'наше момче' та ще трябва да те слушаме, затова ще те помоля да прегледаш подробно статията, а ако проявиш добро желание и коментарите, и ясно да отличиш слабите им места, за да можем (заедно) да ги отстраним. Какво ще кажеш? :)

 

И в ipb постовете май са на размер (в kilobytes), а не на брой символи, така че питай админа колко е сложил. :P

Link to comment
Сподели другаде

IPто е локално, а не нереално...

 

Реално IP - уникално IP, което ползва компютърът и с каквото го виждат всички в интернет.

Локално IP - IP само за локалната мрежа. В интернет компютърът се вижда с адреса на gateway-а си.

Статично IP - Точно зададено IP за определена машина.

Динамично IP - Променящо се IP.

 

Надявам се да не греша. :)

Всъщност по-правилните термини за реално и локално са публично и частно, защото "локалните" IP адреси се ползват в частни мрежи, а публичните се наричат така, защото се смятат за уникални (не повтарящи се) адреси достъпни и видими от всяка оперативна точка (демек host). Не твърдя че реално и локално са грешни термини, но нека кажем, че са непрофесионални...

Колкото до определенията за статично и динамично, ще дам един пример за да покажа колко грешно е определението:

> В офиса съм със следният частен адрес 10.2.2.65 (мрежа 10.0.0.1/8).

> Този адрес си го получавам през един от двата DHCP сървъра.

> С този адрес съм от година и нещо, демек не е променян.

> От това следва, че адреса ми е статичен, ама не е :P

Статични мрежови настройки (то не е само IP адреса) - мрежови настройки (включително IP адрес), които са включени в конфигурацията на операционната ви система или хардуера ви. Т.е. мрежовите настройки на устройството са конфигурирани на самото устройство. По този начин устройството може да се самоопределя и идентифицира в мрежата без помощта на сървър за настройка на мрежовата конфигурация (разбирайте RARP, BOOTP, DHCP)

Динамични мрежови настройки (то не е само IP адреса) - мрежови настройки (включително IP адрес), които се конфигурират от отдалечен хост наречен сървър. Устройството се самоконфигурира само след като получи съответната информация от сървъра (протоколи за динамично раздаване на мрежови настройки RARP, BOOTP, DHCP). Т,е, устройството не може да се самоидентифицира пред мрежата...

 

Както вече написах няма "нереално IP", това всъщност е локален IP адрес.

 

Всъщност има няколко диапазона от адреси, които са запазени за организиранe na LAN мрежи и се водят частни мрежи (private networks). Такива адреси могат да съставят локална мрежа, но не и мрежа свързана към интернет. Частните мрежи са:

10.0.0.0 - Клас A

192.168.0.0 - Клас B

172.16.0.0 - Клас C

169.254.0.0 - Клас B

Ахъм, 192.168.0.0/16 е клас С, а 172.16.0.0/16 е клас В (просто поправка :))

 

P.S> Не че моите обяснения са кой знае колко по-добри, но поне са по точни :P

Link to comment
Сподели другаде

Забелязах, че се получи много добра и стойностна дискусия в тази тема, за което искам да благодаря на всички участници. Всички вие показахте, че в българските форуми може да се комуникира спокойно, да се дискутират нещата и всеки да изрази своето мнение.

 

Понеже темата предизвиква интерес и според мен има доста потребители, които не са наясно с тази материя искам да помоля всички участници за нещо - ако можете да спомогнете за модифицирането на текущата статия или написването на нова, в която да са включени всички забележки и допълнения към сегашната, защото разбрахме, че тя не е абсолютно достоверна. Така новата (модифицираната) статия ще стане по-пълна и полезна за всички незнаещи потребители.

 

Благодаря ви :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Благодаря и аз за темата!

 

До колкото си спомням IP-то се дели на две части...първите две числа показват от кой клас мрежа е даденото IP, а последните две, точния адрес на компютъра в подмрежата...

 

Subnet mask - смътно ми е за него и ако може някой да го обясни, моля.

 

Gateway - е вратата към интернеТЪТ...хм...gateway-я и хоста едно и също ли е?

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/2276/1.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Да де...това е смисъла на въпроса ми...хост се явява нещо като жаргон сред хората които са по-на вътре и се чудя дали: хост = gateway?

 

Относно "аре де"....това пък е друг жаргонен израз....не съм искал да обиждам никой с грубо държание. Не предполагах, че някой ще бъде засегнат, а даже напротив...попитах wikipedia - "Жаргонът е групово или социално обособените езикови употреби, различни от книжовните, речникови и нормативни правила и обичаи. " Форумите не са ли социални места? Мислих на лично да се обяснявам, ама щом съм засегнал целия форум, реших точно на това място да го напиша. За което....така...резервирано се извинявам :)

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...