Прехвърляне към съдържание

Снимка

Математическа досетливост

• Моля, влезте, за да отговорите
577 отговора по тази тема

#31 Neuton Gimic

Neuton Gimic

Космополит

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 436 мнения
  • Живущ в:София

Публикувано: 21 March 2006 - 13:16

Ами ясно е, че камилата яде два пъти повече банани, отколкото пренася - за преноса на 3000 банана, на камиларя му трябват 5000 банана /броим курсовете наобратно/. Следоватебно, за да е на печалба, камиларят трябва да си носи бананите сам!
От демокрацията още никой не е избягал жив...

Роднинството е тоталитаризъм - нямаш право на избор, но е истинско и вечно!... Приятелството е демокрация, но колко трае? (Радой Ралин)

#32 Slammer

Slammer

Half Gabrovetz

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1261 мнения
  • Живущ в:Севлиево
  • Интереси:жена ми.....

Публикувано: 21 March 2006 - 13:25

а камиларя какво ще яде - ряпа ли? Все пак са 1000КМ
Добрите приятели, си остават ... много добри приятели!

#33 Zevzek

Zevzek

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 102 мнения

Публикувано: 21 March 2006 - 18:53

Задачата не е сгрешена и камиларя може да пренесе някакво количество банани до крайната цел спазвайки условието. Задачата също така е математическа, но преди математиката трябва да се сетите за принципа, за това как нещата могат да станат възможни. Ако искате мога да дам помощ, но тогава ще остане само математиката.

#34 Neuton Gimic

Neuton Gimic

Космополит

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 436 мнения

Публикувано: 22 March 2006 - 18:35

Zevzek,
Мислих, въртях, суках - единствения ми принос към решението на задачата бе да установя, че камиларя трябва да си набележе няколко междинни пункта, до които да кара бананите и да се връща за други. Но така и не успях да открия на какво разстояние да са пунктовете един от друг.
Обаче имам напредък - вече съм абсолютно сигурен, че могат да се пренесат бананите.
Предлагам ти да обясниш задачата, защото иначе ще се наложи принудително да накарам някой математик да се регистрира във форума и да я реши!

Роднинството е тоталитаризъм - нямаш право на избор, но е истинско и вечно!... Приятелството е демокрация, но колко трае? (Радой Ралин)

#35 Zevzek

Zevzek

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 102 мнения

Публикувано: 22 March 2006 - 19:26

Neuton Gimic, досетил си се за правилната посока. Браво!
Когато за първи път се сблъсках със задачата стигнах до следния извод: ако камиларят натовари 1000 банана, измине 250 км и остави 500 банана му остават 250 тъкмо за да се върне. Връща се, товари още 1000, стига 250 км, вече е изразходвал 250 банана, възстановява ги от оставените 500, продължава и на 500 км оснтавя 500 банана. Остават му 250 и още 250 на първия пункт, достатъчно за да се върне. Следвайки тази логика достига крайната точка с 500 банана. Бях много горд, че съм напипал логиката и съм решил задачата. Какв беше изненадата ми обаче, когато погледнах отговора и се оказа, че той е 532 банана. Най-интересното е, че когато пуснах задачата тук я реших пак и отново стигнах до 500. Явно е, че аз няма да мога да я обясня, затова ще копирам решението. Задачата, както и още други двайсетина съм копирал преди време от сайт, където се публикуваше всяка седмица по 1 задача. Имаше седмична награда, а решението е на един от участниците. Взех много да се разводнявам, така че ето го и него:

"532 банана.
Камилата харчи банан на км, независимо от товара. Следователно, колкото е по- натоварена, толкова е по- ефективна. Понеже изяжда товара си, с нарастване на растоянието става по- неефективна. Решението е да изминава малки разстояния с максимален товар. Ето един вариант:
Товарят я с 1000 банана, изминава 1км, изяжда 1 банан, оставя 999 и се връща.
Изяжда 1 банан, взема 1000, изминава 1км, изяжда 1 банан, оставя 999 и се връща.
Изяжда 1 банан, взема останалите 998, изминава 1км и изяжда 1 банан. Така харчи по 5 банана на км - три на отиване и два на връщане, но това е така, докато пренася товара на три пъти.
На километър 200 е изяла 1000 банана, остават 2000, които вече може да пренася на два пъти. Разходът вече е 3 банана на км - два на отиване и един на връщане.
На километър 534 е изяла още 334х3=1002 банана, или общо 2002.
Останалите 998 банана ги взема и ги носи 466 км до пазара, като изяжда по банан на километър. Така остават 532 банана неизядени. Ако камиларят е стиснат може да не и даде банан за последния километър и да останат 533, но приемаме, че е джентълмен."

#36 Zevzek

Zevzek

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 102 мнения

Публикувано: 23 March 2006 - 12:51

Няма нова задача, пък аз имам няколко такива, които от доста време само "събират прах" на диска. Затова ще пусна още една.

Начинаещ скиор се спуска по пистата за време T - за същото време, за което негов приятел се изкачва до върха на пистата със ски-влека.
Приятелят му - самоуверен и перфектен скиор - се хваща на бас с него, че може да съкрати наполовина времето за качване и спускане спрямо това на начинаещия скиор, карайки много по-добре от него.

Кой е спечелил облога в крайна сметка?

#37 Neuton Gimic

Neuton Gimic

Космополит

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 436 мнения

Публикувано: 23 March 2006 - 14:09

Ако приемем скоростта (времето за качване) на ски-влека за постоянна, то времето на на начинаещия скиор винаги ще е 2Т т.е. Т на качване и Т на спускане.
От друга страна, времето за качване и спускане на напредналия скиор е T+L, където Т е скоростта на ски-влека, а L е скоростта при спускане. Ако съставим уравнение:
(2T)/2=T+L > T=T+L > L=0
От тук следва, че напредналия скиор ще загуби баса, защото трябва да се спусне по пистата за 0 секунди.

#38 Zevzek

Zevzek

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 102 мнения

Публикувано: 23 March 2006 - 16:52

Прав си, напредналия "леко" се е поизхвърлил. ;) Давам нова:

Имаме два града, А и Б. От град А към град Б тръгва колоездач, който се движи със скорост 35 км/ч. От град Б към град А тръгва друг колоездач, който се движи със скорост 45 км/ч. От челото на първия колоездач започва да лети муха със скорост 150 км/ч(бързичка е, спор няма), която стига до челото на втория колоездач, после лети обратно до челото на първия и така докато двамата не се срещнат. Колоездачите се срещат в точка Х след 4,5 часа. Колко километра е изминала мухата?

#39 tzwaro82

tzwaro82

Обичам добре свършената работа

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 301 мнения
  • Живущ в:София, България

Публикувано: 23 March 2006 - 17:24

Ако приемем, че супер мухата, освен че е бързичка , а и реверсира мигновенно ( ускорението си е направо убийствено за нормалните мухи :D ), то според мен би трябвало да е изминала 675 КМ.

#40 Zevzek

Zevzek

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 102 мнения

Публикувано: 23 March 2006 - 17:41

Eх, не можах да ви заблудя! Пък знам ли? Може някой да се е хванал на уловката. Mire, давай следващата, че взех да окупирам темата. ;)

#41 Tragedy

Tragedy

Mouse driver (мишка шофьор)

• Администратори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4054 мнения
  • Живущ в:Вече София
  • Интереси:Няма нищо по-интересно от самите хора.

Публикувано: 23 March 2006 - 17:51

ХАХАХХАХАХАХХАХХА, аз се хванах и още смятах докато рефрешнах темата.

Ама колко съм глупав само :)))))))))))

In The Darkness We All Shall Rise!

----------------------------------------
Господи, дари ме със спокойствието да приема нещата, които не мога да променя,
със смелостта да променя нещата, които мога,
и с мъдростта винаги да правя разлика между двете.

#42 Neuton Gimic

Neuton Gimic

Космополит

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 436 мнения

Публикувано: 27 March 2006 - 11:46

Как може да премерите един литър вода, разполагайки с вода и две туби - едната от 3 литра, а другата от 5 литра.

#43 Slammer

Slammer

Half Gabrovetz

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1261 мнения
  • Живущ в:Севлиево
  • Интереси:жена ми.....

Публикувано: 27 March 2006 - 11:55

ако е зададена по-този начин задачата, решението е следното:

3-литровата туба се пълни с вода, след което се излива във 5-литровата. Операцията се повтаря, докато 5-литровата туба се напълни, като в крайна сметка в 3-литровата туба остава - 1 литър вода.
Добрите приятели, си остават ... много добри приятели!

#44 Neuton Gimic

Neuton Gimic

Космополит

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 436 мнения

Публикувано: 27 March 2006 - 12:44

Браво!
Ето още една задачка:
Жена влиза в магазин за домашни потреби и пита продавача колко струва една точно определена стока на витрината. Продавачът отвръща:
Цената на четири е 2 лв., на четиридест и четири е 4 лв., а на сто четиридесет и четири е 8 лв.
Какво е търсила жената да си купи?

#45 tzwaro82

tzwaro82

Обичам добре свършената работа

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 301 мнения
  • Живущ в:София, България

Публикувано: 27 March 2006 - 15:03

Освен, че става дума за страхотна промоция, друго незнам какво да кажа :lol:
Според мен жената не е търсила да си купи нищо, просто е питала - ей така от чисто женско ( нищо лично към дамите ;) ) любопитство.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители