Jump to content

Проблем с двуслойни двд-та


Препоръчан пост

Записът е екстра, но при тест на скорост 4х "и баба знае така"! Въпреки, че пишат нещо си за четвърта скорост на сайта на тестовата програма, ти ги прави на максималната, защото когато поставиш диск в записвачката тя се стреми да го чете на нея (16х за DVD±R), ако е възможно - иначе трябва да я чакаш "цял ден", а никой не иска да чака дълго, нали? Така че тест на максимума е по-реален. Списание "Computer Bild" също ги пускаха на максималната скорост при тестовете им.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 103
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Иначе ми се е случвало, както казваш, правейки нещо друго (разбира се това си го позволявам само когато записвам RW-та) да почнат да падат и двата и да не може да се "напълнят" 5-10, пък може би и повече секунди (скороста ми е падала на моменти на 0.3х :ohmy: ), но въпреки това диска съм си го гледал без проблем. Направо съм възхвалявал ImgBurn.... ;)

Това не е кой знае каква заслуга на ImgBurn. Всеки уважаващ себе си софтуер за запис (трябва да) има подобна функционалност, т.е. да се справят при изпразване на буферите. Nero например също би трябвало да се справи в подобни ситуации без проблеми. А намаляването на скоростта си е дело на устройството.

 

Това не го схванах...

При запис на DVD скорост 1x означава, че за 1 секунда се прехвърлят около 1.32MB от твърдия диск на оптичния носител. При запис на скорост 8х се прехвърлят около 10.6MB всяка секунда. Буферът на 99% от устройствата е 2MB, което значи, че той на практика побира около 1.5 секунди запис в себе си, ако записваш на скорост 1х, и около по-малко от 1/5 от секундата, ако записваш на 8х.

Потокът на данни преминава така: твърд диск -> буфер на устройството -> запис. В скобите е по-скоро пояснение. Информацията се прочита от твърдия диск и се поставя в буфера на софтуера, който се намира също на твърдия диск и размерът му се определя от него (софтуера). След това от него се прехвърля в буфера на оптичното устройство, откъдето се подава за запис на носителя. Буферът на устройството служи за осигуряване на плавен поток на данни към носителя. Т.е. ако се случи нещо и твърдият диск не може да подава данните достатъчно бързо и буферът на софтуера се изчерпа, буферът на устройството ще продължи да подава данни и така потокът на данни няма да спре, което ще даде шанс на твърдия диск да си навакса изпуснатото. Това е идеята/теорията. Практиката е различна. Записът на CD носител на 1х е равносилен на предаване на 150KB в секунда. Ако преди време записът на да речем 4х на CD означаваше, че буферът на устройството има достатъчно данни за малко над 3 секунди, то сега буферът би издържал много по-малко време, както и описах по-рано. Т.е. бързото изпразване на този буфер го прави много малък фактор в целия процес на записа. Едно е да имаш над 3 секунди време за запис от буфера, друго е да имаш 1/5 или 1/6 от секундата.

Просто казвам, че с навлизането на високите скорости на запис на CD и въобще записа на DVD буферите вече играят доста нищожна роля в цялата работа.

 

Записът е екстра, но при тест на скорост 4х "и баба знае така"! Въпреки, че пишат нещо си за четвърта скорост на сайта на тестовата програма, ти ги прави на максималната, защото когато поставиш диск в записвачката тя се стреми да го чете на нея (16х за DVD±R), ако е възможно - иначе трябва да я чакаш "цял ден", а никой не иска да чака дълго, нали? Така че тест на максимума е по-реален. Списание "Computer Bild" също ги пускаха на максималната скорост при тестовете им.

4х е по-добре, защото тогава дискът ще се чете на CLV, която осигурява най-плавен и равномерен поток на данни. Нужно е тестът да е точен, т.е. правилно да се засекат наличните грешки. Все пак тестваме колко добре е направен записа, а не колко добре чете дадено устройство на по-високи скорости.

Link to comment
Сподели другаде

Това не е кой знае каква заслуга на ImgBurn. Всеки уважаващ себе си софтуер за запис (трябва да) има подобна функционалност, т.е. да се справят при изпразване на буферите. Nero например също би трябвало да се справи в подобни ситуации без проблеми. А намаляването на скоростта си е дело на устройството.

 

Възможно е да е така, но за сега не съм се срещал с подобни явления при други софтуери за запис - т.е. с други ми са се згом....ясвали дискове. :( Разбира се, не искам да влизам в противоречия с потребители които използват друг вид програми за запис, затова и не казвам кои са били използваните такива. Просто казвам, че съм най-доволен от настоящата ImgBurn.

 

 

При запис на DVD скорост 1x означава, че за 1 секунда се прехвърлят около 1.32MB от твърдия диск на оптичния носител. При запис на скорост 8х се прехвърлят около 10.6MB всяка секунда. Буферът на 99% от устройствата е 2MB, което значи, че той на практика побира около 1.5 секунди запис в себе си, ако записваш на скорост 1х, и около по-малко от 1/5 от секундата, ако записваш на 8х.

Потокът на данни преминава така: твърд диск -> буфер на устройството -> запис. В скобите е по-скоро пояснение. Информацията се прочита от твърдия диск и се поставя в буфера на софтуера, който се намира също на твърдия диск и размерът му се определя от него (софтуера). След това от него се прехвърля в буфера на оптичното устройство, откъдето се подава за запис на носителя. Буферът на устройството служи за осигуряване на плавен поток на данни към носителя. Т.е. ако се случи нещо и твърдият диск не може да подава данните достатъчно бързо и буферът на софтуера се изчерпа, буферът на устройството ще продължи да подава данни и така потокът на данни няма да спре, което ще даде шанс на твърдия диск да си навакса изпуснатото. Това е идеята/теорията. Практиката е различна. Записът на CD носител на 1х е равносилен на предаване на 150KB в секунда. Ако преди време записът на да речем 4х на CD означаваше, че буферът на устройството има достатъчно данни за малко над 3 секунди, то сега буферът би издържал много по-малко време, както и описах по-рано. Т.е. бързото изпразване на този буфер го прави много малък фактор в целия процес на записа. Едно е да имаш над 3 секунди време за запис от буфера, друго е да имаш 1/5 или 1/6 от секундата.

Просто казвам, че с навлизането на високите скорости на запис на CD и въобще записа на DVD буферите вече играят доста нищожна роля в цялата работа.

Благодаря за изчерпателният отговор.

 

 

4х е по-добре, защото тогава дискът ще се чете на CLV, която осигурява най-плавен и равномерен поток на данни. Нужно е тестът да е точен, т.е. правилно да се засекат наличните грешки. Все пак тестваме колко добре е направен записа, а не колко добре чете дадено устройство на по-високи скорости.

Точно затова и го правя на 4х - същото е обяснението и от страницата на Kprobe. Стори ми се логично. Пък и сега съм без работа, така че имам време... ;)

 

Само, ако можеш да ми поясниш, какво точно означават технологиите, които използва Lite-On (написъл съм ги по горе) и дали си заслужава употребата им. Доколкото ми е ясно, те "изключват" функциите на даденият фирмуер на механиката и тя прави записа според собственият си опит - това се отнася за SmartWrite. 

Link to comment
Сподели другаде

Само, ако можеш да ми поясниш, какво точно означават технологиите, които използва Lite-On (написъл съм ги по горе) и дали си заслужава употребата им. Доколкото ми е ясно, те "изключват" функциите на даденият фирмуер на механиката и тя прави записа според собственият си опит - това се отнася за SmartWrite. 

Да ти кажа - и аз не съм запознат в подробности за тези функции. Знам, че все са полезни, особено SmartWrite при запис на високи скорости - 20х. Аз не разполагам с нея и мисля, че е платена, ако я няма в комплект към записвачката. На официалния сайт на Lite-ON не видях линк за сваляне. Иначе повече информация има на сайта им и тук има показано сравнение със и без нея. Тестът е с Nero CD-DVD Speed на макс. скорост.

Link to comment
Сподели другаде

Доколкото знам SmartWrite комбинира SmartBurn и HyperTuning. Последната пък май включва и OverSpeed. Поне е така, ако съдя по инструмента на Lite-On. HyperTuning е технология за автоматичен избор на стратегия на запис, което е общо взето същото като SolidBurn на вече покойните Philips/BenQ (поклон пред Nexperia). OverSpeed пък е технология на запис на носители на скорост, по-висока от сертифицираната им. В общи линии доста ненужна функция. Philips/BenQ също разполагаха с такава.
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

 Малко развитие, въпреки, че не е свързано с първоначалния проблем, описан в името на темата.

Знам, че по въпроса, който ще напиша по долу се занимавахме в темата Ръководство/наръчник за работа с ImgBurn, но не ми се иска да я разводнявам повече, тъй като не му беше мястото там.

 

Както беше споменато там (не искам да казвам препоръчано, решението го взех сам), настроих Automatic Write Speed на максималната/сертифицирана скорост на дадените носители. Мисля, че това даде положителен резултат, що се отнася до качеството на записа. За сравнение:

това е положението преди post-485-067047200 1289566024_thumb.png при зададена макс. 6х

това е след post-485-058282000 1289566054_thumb.png post-485-000579200 1289566067_thumb.png post-485-093382900 1289566079_thumb.png при зададена макс./сертиф. 16х

 

Вижда се, че с всеки следващ запис, качеството е по-добро. Такова е положението при DVD SL. 

При DVD DL е малко по различно - за съжаление по-лошо. За сравнение:

това е положението преди post-485-077640300 1289566478_thumb.png post-485-093093300 1289566572_thumb.png при зададена макс. 4х

това е след post-485-073166600 1289566627_thumb.png post-485-085187600 1289566638_thumb.png post-485-054047200 1289566649_thumb.png при зададена макс./сертиф. 8х

 

Както може да се види, записа е доста по-лош при по-високи скорости. При това, записах три DVD DL едно след друго, с мисълта, че втория, третия и т.н. запис, ще бъдат по-добри от предходния. Да, ама....звънци.

Върнах/настроих Automatic Write Speed отново на 4х и се получи следния запис:

post-485-042691600 1289567252_thumb.png

 

Явно, не за всеки носител може да се каже, че когато е записан на сертифицираната от производителя скорост, записа ще е най-добър.

 

Само да допълня, че всички останали настройки - Hyper Tuning, Force Hyper Tuning и SmartBurn не съм ги пипал, т.е. еднакви са и при двата случая. 

Link to comment
Сподели другаде

Разбира се, че няма гаранции кога записите ще са по-качествени. Все пак всеки запис зависи както от носителя, така и от устройството. Възможно е самото устройство да не се справя чак толкова добре с въпросните носители на въпросните скорости. Може да е проблем на фърмуеъра.
Link to comment
Сподели другаде

Разбира се, че няма гаранции кога записите ще са по-качествени.

Да, така е. Както няма гаранция, че прекалено голямата инициатива, която човек влага в експерименти и човъркане на настройки с цел постигане на по-качествени записи, не винаги си заслужава.  :blush: Най много ме ядосва факта, че експериментирах с неща (концерти) на които много държа. Не че, не се четат от дом. плеър, но все пак....  :punish:

Link to comment
Сподели другаде

Най добре е, ако си си купил един шпиндел с дискове, не да ги записваш всичките на скорост, която си мислиш, че ще е най подходяща, а да направиш поне три опита на различни скорости и след това да запишеш останалите на тази с най-добър резултат след проверката.
Link to comment
Сподели другаде

Най добре е, ако си си купил един шпиндел с дискове, не да ги записваш всичките на скорост, която си мислиш, че ще е най подходяща, а да направиш поне три опита на различни скорости и след това да запишеш останалите на тази с най-добър резултат след проверката.

Има хляб в твоята идея. Как не съм се сетил.  :thumbsup: Точно така, купувам си шпиндели.

Но както казах, бил съм доволен, ама от много човъркане с цел ОЩЕ по-добър запис....  :punish:

 

Сега като помисля, не знам дали ще проработи идеята ти, защото имам включена SmartBurn функция (и искам да я използвам), а тя служи за подобряване на записа, като черпи информация от предхождащия такъв. Т.е., ако при първия опит се окаже, че записа на 4х е по сполучлив от записа на 16х (защото по принцип при 4х няма кой знае какво да се обърка и не се знае дали SmartBurn въобще се е намесил, а от друга страна при 16х SmartBurn не е изградил още стратегия на записа), това не означава, че при втория опит, записа на 16х (вече коригиран от SmartBurn) няма да е по-добър от този на 4х. С други думи, всяка смяна на скоростта се води за първи запис и чак след втория, третия (на същата скорост), SmartBurn е изградил някаква стратегия, която би могла да помогне на качеството на записа. Иначе казано, ако трябва да пробвам твоята идея, трябва да запиша ПОНЕ по три диска на една и съща скорост (и то последователно) за да разбера, коя е най-добра/подходяща - 3 х 3 = 9 (а може и повече скорости). Девет диска са си девет диска. За DVD SL не е проблем, но за DVD DL, където диска струва около 1€ - малко се насъбират.  

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте!

За да не спамя с нова тема, реших да пиша тук. Имам следният проблем: взех си шпиндел от 10 двуслойни DVD-та на Maxell(колко са в действителност е отделен въпрос) и ест. си ги записах, на всяко след записа ми даде, че той е успешен(никаква грешка не даде гадта), до тук добре, но като реших да ги тествам, записвачката ми(на която съм ги записвала - на лаптопа ми ги чете като празни дискове, като кликна на иконката за устройството ме пита дали като флашка да го подразбира или като CD/DVD :angry: ). Другото устройство на компютъра, пък хептен не ги чете(отделен въпрос, че вече няма да стават такива случайности да запиша цял шпиндел и тогава да видя, че нещо не в ред). Фърмуерът е най-новия, с Windows 7 ultimate съм и записвах въпросните дискове с Неро(което май беше груба грешка). Та ако някой има идеи, няма да са излишни.

Благодаря предварително:)

Link to comment
Сподели другаде

Като допълнение към горният ми пост, сега допълвам, че преиди малко си изкарах старата записвачка(все още е жива и на нея най-добре са записвани двуслойни двд-та, с най-малко проблеми). Та като тествах дисковете на нея, някои филми(дискове) си ги чете,но успява само да разпознае, че има нещо, показва го, но като тръгна да го отварям(тоест да пусна филма да върви), пада голямо мислене, и накрая нищо. Единият от филмите си върви перфектно на компа, със старата записвачка, а на лаптопа, където е записван въпросният диск, го разпознава като празен(проблемът от горният пост - като флашка или като cd/dvd). Въпросният диск на един от тестовете сега на старата записвачка и тя го даде като празен, изобщо смахната работа. Та вече не знам проблемът дисковете ли са, записвачката на лаптопа ли(който е още в гаранция, та ако има проблеми, може да се реши тоз проблем), що ли.

 

П.С. Всички останали дискове и двете записвачки(и на компютъра и на лаптопа) ги четат без проблеми, и нормалните и двуслойните.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...