Jump to content

Питане относно 22" LCD монитор ...


Препоръчан пост

Това беше наистина много полезно инфо. Благодаря ти. Ще ме извиниш за тъпия въпрос, но какво означава:

 

Така се елиминира взирането, но пък се губи от чистотата на изображението, което според мен също може да окаже влияние върху натоварването на очите и мозъка като цяло.

 

В смисъл, понеже компа не го ползвам за обработка на текст (главно игри и филми), 'буквите' доколкото чета текст от нета са добре, няма размазване или нещо от сорта ?

 

Да не бълвам нови постове, отново ти благодаря за инфото :yes:

Link to comment
Сподели другаде

При TFT мониторите има леко размазване на картината, ако работят на нестандартна разделителна способност.

Всеки TFT монитор работи с различни разделителни способности, но работи най-добре на една от тях. Това вече си го знаеш. Даден монитор да речем работи най-добре на речем 1280х960 пиксела. Ако му подадем сигнал с разделителна способност 800х600 и този сигнал трябва да бъде изобразен 1:1, то той ще заема една част от екрана на монитора. Например ако е в центъра, ще има празно пространство от всички страни. При тази ситуация мониторът разпъва въпросния сигнал, за да уплътни целия дисплей. Това разпъване при TFT мониторите води до поразмазване на изображението заради самата технология на матриците. Чудесня илюстрация: работиш на някаква разделителна способност и искаш да си поставиш дадена картинка за тапет (wallpaper). Тази картинка обаче е по-малка (малко или много) от текущата ти разделителна способност. Ако поставиш картинката за тапет в режим Center, то тя ще е центрирана и около нея ще има празно място. Разбира се можеш да я поставиш в режим Stretch и така ще заеме целия екран, но ще се размаже. Общо взето същото се получава и при използване на по-ниска разделителна способност при TFT монитори.

Това размазване си личи повече на по-контрастни обекти с ясни контури, каквото е текстът например. Тогава четенето на текст става малко по-неудобно, защото самият той е по-нечетлив. Разбира се не е невъзможно да се прочете, но малко или много товари повече ума, дори и да не се осъзнава. При игри и филми това си личи малко по-малко, защото границите са по-размити и обектите се приемат от мозъка по-скоро като цяло (по-глобално), като една обща картина, докато текстът се чете индивидуално, дума по дума.

 

Ето и картинка за илюстрация:

http://img.tomshardware.com/us/2004/11/29/the_tft_connection/native-interpolated.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Послушах съвета ти за нативната резолюция...сега всичко е адски дребно. С иконите на десктопа се справих, вече са големи и ми харесват криво-ляво. Но с нета нещо не ми се получи, в смисъл с Мозилата 3 може да се увеличи шрифта 'Изглед'--'Мащабиране'--'Увеличаване/Намаляване', да ама става само за конкретната страница която е отворена. Имали друг начин който да реши проблема за всички страници ? За IE7 - Page--Text Size и нищо, явно има др. начин ама какъв ? Последното което искам да питам има ли начин taskbar-а, също да се увеличи, свикнал съм да е по-голям.

Забравих да спомена, с Ctrl+ при мозилата се увеличава текста и обаче същевременно картинките се размазват ? Което ме 'навежда' на мисълта, че метода не е много правилен ?

Link to comment
Сподели другаде

На каква разделителна способност работиш в момента и от какво разстояние гледаш монитора?

Какво разбираш под това да се увеличи лентата за задачи? В какъв смисъл да се увеличи?

Размазването се получава, защото това е функция zoom и при нея всички растерни изображения изглеждат размазано след увеличаване.

Link to comment
Сподели другаде

Ами нативната - 1658x1050, гледам го от около метър. За таскбара имам в предвид, да се увеличи на широчина. В момента е така И нещата със стрелките ме дразнят. Трябва да спомена,че увеличих dpi, от 96 на 120. И не знам дали това влоши нещата или ги оправи. А относно увеличаването при браузърите какъв е правилния начин ?
Link to comment
Сподели другаде

По принцип на тази разделителна спсобоност и на този размер монитор нещата не би трябвало да изглеждат дребни. Може би ти се струват така, защото ги гледаш от по-далеч. А и може още да не си свикнал.

 

Лентата може да се разшири. Отключваш я (десен клик -> махаш отметката на Lock the Taskbar), хващаш ръба й и влачиш.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...