Jump to content

Питане относно 22" LCD монитор ...


Препоръчан пост

Става въпрос за HP LP2275w http://www.stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC...DYzMDExODI5MzQ=, имам няколко неясноти:

1. Дали ще има проблем с игрите, понеже S-PVA матриците доколкото знам, са по-бавни от TN матриците ? По принцип става въпрос за FPS-та, и по конкретно Call of Duty серията, FlatOut2 и подобни. Става въпрос за така нареченото 'мазане' при по-динамични сцени. Понеже ползвам компа основно за игри и филми, е важно за мен.

2. Дали наличния ми хардуер, ще бъде достатъчен за монитора:

 

HP Compaq dx6120 MT(EC859ES)

MB: Model 09CCh

CPU: Intel Pentium 4 3.06 GHz (Prescott)

HDD: 160GB WD

RAM: 3GB (2x1GB, A-DATA 533Mhz DDR2;1GB Super T 667Mhz DDR2)

VGA: X1950Pro 256MB Sapphire

PSU: 300W

 

Въобще всякаква информация за монитора ще ми бъде полезна...

Link to comment
Сподели другаде

1. Няма да има проблеми с игрите.

2. Наличният хардуер е напълно достатъчен.

 

Относно допълнителната информация - може да потърсиш ревюта на въпросния монитор.

Link to comment
Сподели другаде

А дали е добра идея да го взема от Stemo, доколкото разбирам продават скъпо ? Обаче в Стара Загора не знам друга фирма която го предлага. Не искам да рискувам с on-line магазин, заради гаранцията...
Link to comment
Сподели другаде

Става въпрос за HP LP2275w http://www.stemo.bg/jsp/bg.do?a=cHJvZHVjdC...DYzMDExODI5MzQ=, имам няколко неясноти:

1. Дали ще има проблем с игрите, понеже S-PVA матриците доколкото знам, са по-бавни от TN матриците ? По принцип става въпрос за FPS-та, и по конкретно Call of Duty серията, FlatOut2 и подобни. Става въпрос за така нареченото 'мазане' при по-динамични сцени. Понеже ползвам компа основно за игри и филми, е важно за мен.

2. Дали наличния ми хардуер, ще бъде достатъчен за монитора:

 

HP Compaq dx6120 MT(EC859ES)

MB: Model 09CCh

CPU: Intel Pentium 4 3.06 GHz (Prescott)

HDD: 160GB WD

RAM: 3GB (2x1GB, A-DATA 533Mhz DDR2;1GB Super T 667Mhz DDR2)

VGA: X1950Pro 256MB Sapphire

PSU: 300W

 

Въобще всякаква информация за монитора ще ми бъде полезна...

Ако смяташ да играеш на 1680х1050 и сносни детайли ще имаш проблем.Със сигурност.За Call of duty 4.Особено онлайн.А и 5-цата не е по-лека.Казвам това,защото я играех доста и знам за какво става дума.Мултиплеъра няма нищо общо със сингълплеъра.Много по-тежки сцени,спад на кадри и т.н.В сървър с много хора,като ти изскочат 2-3 и направо ще замръзне картината.За стотни дори,пак заминаваш,а и ти се разваля кефа от мултито.Като започне да ти спича постоянно и от flash гранатите.Ще гледаш слайд шоу.Ще играеш с 10 кадъра.И проблема ще дойде от конфигурацията ти,а не от монитора.Според мен за тази конфигурация 22'' монитор е безсмислен.1680х1050 е много висока резолюция ,за да може компа ти да се справи с нея.Ако пък я намалиш кадрите ще се повишат,но пък каритната ще е зърнеста и грозна .На 22 ''или играеш на 1680х1050 или изобщо.Другата резолюция,която ти детектва една игра за wide screen е 1024х768,но става грозна картинката.Ако смяташ обаче да сменяш компа скоро е друг въпрос.Тогава монитор с 1680х1050 и по-висока резолюция е удачен избор.Та това е моето мнение.
Link to comment
Сподели другаде

HP Compaq dx6120 MT(EC859ES)

MB: Model 09CCh

CPU: Intel Pentium 4 3.06 GHz (Prescott)

HDD: 160GB WD

RAM: 3GB (2x1GB, A-DATA 533Mhz DDR2;1GB Super T 667Mhz DDR2)

VGA: X1950Pro 256MB Sapphire

PSU: 300W

:offtopic:

Захранването ми се струва на ръба, ако не и слабо дори.

Link to comment
Сподели другаде

@liver благодаря за инфото. Имах такива подозрения, че карта с 256МB, няма да може да подържа такава резолюция ...Компа ще се сменя, на по-късен етап. А как ще стоят нещата с COD2 ?

@Night Raven прав си, ама мисля да сменям компа, и на този етап има ли смисъл да се занимавам с PSU-то ? Пък и спецификата на конфигурацията, ме кара да мисля, че няма да мога да намеря захранване което да пасне на кутията ?

Link to comment
Сподели другаде

@liver благодаря за инфото. Имах такива подозрения, че карта с 256МB, няма да може да подържа такава резолюция ...Компа ще се сменя, на по-късен етап. А как ще стоят нещата с COD2 ?

@Night Raven прав си, ама мисля да сменям компа, и на този етап има ли смисъл да се занимавам с PSU-то ? Пък и спецификата на конфигурацията, ме кара да мисля, че няма да мога да намеря захранване което да пасне на кутията ?

По-принцип ти ще подкараш на тази резолюция игрите.Но с много лоши детайли.Всичко на low.За CoD2,а и други по-стари ще ти вървят по-добре.Ако взимаш монитор имай предвид,че този тип монитори (LSD)работят добре само на ''native''-ната за тях резолюция.Всяка друга е грозна гледка.Съдя и по моя.Намаля ли на 1280х1024 и ужас.А надолу без коментар.Аз лично не бих наливал пари в тази машина.Монитора бих го взел,когато си сменя и конфигурацията.

Link to comment
Сподели другаде

@Night Raven прав си, ама мисля да сменям компа, и на този етап има ли смисъл да се занимавам с PSU-то ? Пък и спецификата на конфигурацията, ме кара да мисля, че няма да мога да намеря захранване което да пасне на кутията ?

Ако мислиш да правиш ъпгрейд скоро, тогава не е наложително да сменяш сега захранването. Иначе не би трябвало да е проблем да намериш пасващо.

Link to comment
Сподели другаде

Съжалявам, че си 'вдигам' сам темата, но забравих да питам, как ще стоят нещата с филмите ? И там ли компа ще 'спъва' монитора ?

Зависи. При 1080p HD съдържание може и да има проблеми с декодирането. Може и да няма. Зависи от доста неща.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип декодирането зависи от доста неща:

 

Видео формат

Ако 1080p съдържанието е компресирано в DivX или XviD, не би трябвало да има големи проблеми, защото макар и разделителната способност да е висока, това са доста по-леки за декодиране формати от H.264.

 

Декодер за H.264 (ако видеото е в този формат)

Повечето (може би почти всички дори) 1080p файлове обаче ползват H.264 видео формата. Той е като цяло по-добър в някои аспекти, но е и доста по-тежък за декодиране. На всичкото отгоре повечето пакети с кодеци залагат на ffdshow за декодиране на въпросния формат, защото е безплатен. ffdshow се справя прилично с декодирането на DivX и XviD, но декодирането на H.264 му е леко слаба страна според мен. CoreAVC е много по-добър и лек декодер. Дори може да се каже, че е по-добър от някои хардуерни такива. Той обаче е платен и затова не се включва в повечето пакети, макар че има и пакети, които го ползват, и затова са нелегални.

Плеърите с вградени кодеци също разчитат на същата библиотека за декодиране, която се ползва и във ffdshow.

 

Какви други кодеци се ползват

Възможно е други филтри, сплитери и т.н. да оказват допълнително натоварване, макар това е да като цяло малък фактор.

 

Използваната повърхност

Плеърите би трябвало да ползват overlay като повърхност за изобразяване, която е и по-добрият избор. Ако се ползва VMR базирана повърхност обаче, натоварването върху процесора скача доста.

 

Използвани настройки при компресия на видео потока (ако е в H.264)

Някои настройки в енкодера влияят добре на компресията и/или качеството, но пък правят декомпресирането след това по-тежко и така допълнително могат да натоварят компонентите и софтуера, които отговарят за декодирането.

 

И др.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Взех си монитора. Обаче искам да питам нещо, трябва ли монитора задължително на нативна резолюция ? Дали може да е вредно за зрението или самия монитор ? Понеже ми е адски дребно на нативната резолюция, и на по ниска резолюция е по-добре, поне лично за мен...
Link to comment
Сподели другаде

LCD мониторите имат най-добро изображение на стандартната си разделителна способност. Това не значи, че не могат да работят и на други, просто ще изглежда по-грозно/размазано.

В общи линии за зрението също не е по-вредно да се работи на друга разделителна способност. Нещата са сложни и е трудно да се даде еднозначен отговор. Зрението страда от различни фактори:

- една от причините работата с компютри/монитори като цяло да е вредна за очите (малко или много) е фактът, че по време на работа с тях човек не мига или мига много по-рядко, отколкото би мигал иначе. По-рядкото мигане води до изсушаване на очите, което не е полезно за тях. Решението е човек да се опитва да мига по-често (волево, ако мога така да се изразя).

- трепканията на монитора също вредят. Трепканията обаче фигурират само при CRT мониторите и то на ниски честоти на опресняване (60Hz, 70Hz). Според стандартите 72Hz е минималната честота на опресняване, нужна за облекчаване на работата с минитори. Тук е редно да се отбележи, че не всеки вижда това трепкане. Независимо дали човек го вижда съзнателно, на подсъзнателно ниво влияние се оказва винаги. Лично аз бих си позволил да вдигна минималната граница на 85Hz (най-добре 100Hz, при която честота трепканията вече изчезват), макар че това е може би по-скоро защото на по-ниска честота на опресняване трепканията ме подлудяват (отделно от дълготрайното влияние, което указват). Трепканията са и много честа (обичайна) причина за главоболия при продължителна работа пред монитора. Както вече казах, дори и да не се вижда на съзнателно ниво, подсъзнанието "попива" всичко и тези трепкания го натоварват много.

При TFT мониторите този проблем не същестува. По ирония на съдбата това предимство се дължи на недостатък - бавната реакция на пикселите при LCD матриците.

- друга фактор е взирането, ако мога така да се изрязя. Колкото човек се взира повече в дадена точка, толкова повече се натоварват очите (това важи най-вече при четене на текст). Затова и високите разделителни способности могат да са вредни, ако се работи на малкък монитор. При по-големите монитори няма чак такъв проблем, защото макар разделителната способност да нараства (и обектите да стават по-дребни, то размерът също нараства и компенсира. Затова понякога понижаването на разделителната способност е хубаво нещо, зависи от ситуацията. В твоя случай понижаването й ще доведе до влошаване на изображението. Така се елиминира взирането, но пък се губи от чистотата на изображението, което според мен също може да окаже влияние върху натоварването на очите и мозъка като цяло.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...