Jump to content

Въпрос за подобряване на видео карта


Препоръчан пост

Здравейте,

 

Имам следната дънна платка Dell OptiPlex GX260 (Everest) и имам видеокарта Gigabyte Radeon 9200. Искам да я подобря, тъй като на тази ми исписва, че: "Поддръжка на DirectX хардуер DirectX v8.1", а аз искам да играя Football Manager 2009, която изисква DirectX v9с...

Minimum Configuration:

 

*** OS: Windows XP or Vista

*** Processor: XP: 1.4GHz or Faster / Vista: 2.0GHz or Faster

*** Supported Processors: Intel Pentium 4, Intel Core, AMD Athlon

*** Memory: XP: 512MB RAM / Vista: 1.0GB RAM

*** Hard Drive Space: 2GB

*** DVD-Drive: 4x Speed

*** Video Card: 128MB *Supported Chipsets (see below)

*** Sound Card: DirectX 9.0c compatible

*** Directx: Version 9.0c (included)

*** LAN: TCP/IP compliant

*** Input: Keyboard, Mouse

 

**Supported Chipsets - Nvidia FX 5900 Ultra or greater; ATI Radeon 9800 or greater; Intel 82915G/82910GL or greater.

 

Искам да отбележа, че вече опитах да подобря картата, но купих една, която не я разпозна(беше 258 Мб ако не се лъжа). Сега не се сещам каква беше, защото я подарих на приятел, но ако е необходимо мога да разбера модела...

 

Съгласен съм и ако някой е професионалист тук, да дойда на място да ми инсталира картата и да си заплатя услугата... само искам да тръгне...

 

Благодаря предварително :)

Link to comment
Сподели другаде

Здравей.

 

Компютърът е доста стар и дъното поддържа AGP интерфейс (4х най-вероятно), следователно изборът ще е доста по-ограничен. Добра AGP видеокарта на прилична цена е NVIDIA 7300GT. Друг вариант (малко по-скъп) е 7600GS. Има и видеокарти от новото поколение с унифицирана архитектура на графичния процесор с AGP интерфейс като например представители от HD 24xx/26xx/38xx серията на ATi, но определено не си струва да се инвестира в мощна видеокарта за този компютър, защото нейната производителност ще бъде силно лимитирана от останалия хардуер.

 

Относно монтажа на видеокартата - дори и сам може да го направиш, тъй като той е доста елементарен. Ако се интересуваш пиши и ще ти дадем точни инструкции.

 

P.S.: По принцип, когато се задава такъв въпрос, е добре да се каже до колко лв може да отделиш за нова видеокарта.

Link to comment
Сподели другаде

А сигурен ли си, че ще стане с тези видеокарти, в смисъл, че ще ми ги засече...

И дали можеш да ме ориентираш какви характеристики имат... и ако имаш представа и на какви цени вървят.

Благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

А сигурен ли си, че ще стане с тези видеокарти, в смисъл, че ще ми ги засече...

 

Би трябвало да няма проблеми. Единственият "недостатък" ще е, че дадената видеокарта ще работи в режим AGP 4x, а не 8x.

 

И дали можеш да ме ориентираш какви характеристики имат... и ако имаш представа и на какви цени вървят.

 

Ами зависи за коя точно видеокарта говориш. 7300GT и 7600GS ползват едно и също ядро и се различават основно по честотите на ядрото и графичната памет (а в някой случай и типът на паметта). Иначе и двете са с 64x2 (128bit) шина към паметта, която може да е 128MB, 256MB или 512MB в зависимост от конкретния модел / производител. Цените им варират в зависимост от производителя и конкретния модел. Общо взето между 80-150лв.

Link to comment
Сподели другаде

Т.е. мога да си сложа и 512Мб, така ли?

А това, че ще работи на 4х, а не на 8х какво означава с прости думи?

 

Chaintech NVIDIA® GeForce 7300GT 512MB/128bit DDR2

Това ми излезе от един линк в гугъл и ме притеснява DDR2, защото аз имам само DDR, това проблем ли е?

Link to comment
Сподели другаде

Т.е. мога да си сложа и 512Мб, така ли?

 

Може, но реално няма смисъл, защото ниският клас видеконтролери не могат да се възползват от 512MB памет. 256MB е разумният максимум.

 

 

А това, че ще работи на 4х, а не на 8х какво означава с прости думи?

 

Означава, че ще е по-ограничен обменът на информаци между видеоконтролера и дънната платка, но практически няма да видиш разлика.

 

Chaintech NVIDIA® GeForce 7300GT 512MB/128bit DDR2

Това ми излезе от един линк в гугъл и ме притеснява DDR2, защото аз имам само DDR, това проблем ли е?

 

Това DDRII е типът на графичната памет т.е. паметта на видеокартата и няма нищо общо със системната оперативна памет (RAM) на компютъра. Може компютърът да е с DDR RAM, но да има видеоконтролер с GDDR3 памет.

Link to comment
Сподели другаде

Ще стане, но това е вече доста стар видеоконтролер и няма много смисъл да се насочваш към него.

Еми точно с тая карта пробвах. Такава си купих и не стана :(

Затова сега не ми се иска пак да пробвам, за да не се прецакам с още кинти.

Link to comment
Сподели другаде

Еми точно с тая карта пробвах. Такава си купих и не стана :(

Затова сега не ми се иска пак да пробвам, за да не се прецакам с още кинти.

 

Какво по-точно "не стана"? Ако видеокартата е била монтирана правилно (до колкото може да се обърка нещо при монтаж на разширителна карта) няма причина да не работи.

Link to comment
Сподели другаде

Какво по-точно "не стана"? Ако видеокартата е била монтирана правилно (до колкото може да се обърка нещо при монтаж на разширителна карта) няма причина да не работи.

 

Ами монтирах я /нямам претенции, че разбирам, но то е една платка, която се слага в един слот и когато стартирам компа, не се вижда нищо.../ и просто се появяваше само черен екран, а на компа на моя приятел, на когото я подарих - по същия начин си проработи, т.е. аз я сложих и на неговия комп и там тръгна, така че реших, че проблема не е в мен, а в картата /това разбира се е оборима презумция :hesthebest: /

:help:

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте,

 

аз съм нов във форума и дъното на компютъра ми е същото (Dell Оptiplex GX260 - с вградена видео карта 64 Мб). Искам да попитам дали тази видео карта ще стане според вас: Palit Geforce FX 5500 8x, 256MB DDR, 128 bit, AGPx8, TV OUT, cable?

Ако не става, дайте ми съвет за някоя евтина видео карта 128МБ или 256МБ, защото просто няма смисъл за скъпа, защото е старичко дъното, а пък и не ми се дават много пари. :P

Link to comment
Сподели другаде

Здравей и добре дошъл set_1991!

 

FX5500 ще работи, но това е изключително лош избор. На практика FX5500 е леко оувърклокнат FX5200 и производителността му (особено в DX9) е трагична. По-добре се насочи към някое по-старо ATi от рода на ATi Radeon 9550. Най-добре е, ако имаш възможност да вземеш Nvidia 7300GT, но ще ти излезне по-скъпо. Друг е въпросът до колко си струва изобщо да се инвестира в такава машина.

 

Смисъл от 256МБ памет при толкова нисък клас видеокарта няма на практика, но повечето модели са с 256MB, което пак казвам не ги прави по-бързи от същия модел със 128MB в 99.9% от приложенията.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...