Jump to content

Българският правопис и граматика


Препоръчан пост

И един граматически въпрос, може би към мирето, а и всеки който има желание да обясни, та...ако се премахме пълният член от българския език, чак толкова голямо объркване ли би настанало :crosseyes1: ?

Страхотна тема.

Ако се премахне пълният член и се вложи акцента на област ГРАОВО, според мен смисълът:crosseyes1: на изречението , няма да се промени.:

Нарастващият интерес към сайта безпокои конкуренцията. Нарастващио интерес към сайта безпокои конкуренцията

 

Позитивният поглед прави живота по-лесен. Позитивнио поглед прави живота по-лесен.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...
  • Отговори 70
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • 2 weeks later...

Отчайващо е положението с българския език и като цяло образователната система.

Има един лесен начин да се научи правилен българския език и то е ако започнете да учите чужд език.На пръв поглед няма логика но...за научите лесно правилен немски,руски,английски или друг език се учи граматика.А като учиш падежите виждаш и българския такъв или подобен.Без да искаш правиш сравнение и виждаш къде правиш грешки и в българския.

 

И не аз съм измислил това а доста отдавна го е казал Гьоте/не че много хора знаят кой е/

 

http://prikachi.com/images/821/2917821W.png

Link to comment
Сподели другаде

Съвсем логично - докато учиш нещо непознато, търсиш сравнение с нещо, което вече знаеш, или си мислиш че знаеш добре, когато говорим за езици. Реално погледнато, славянските езици хич не са лесни за заучаване..., особено ако си чужденец. Средностатистическият нашенец, ще се види в чудо да обясни на франчоля, англо-говорящи и пр., защо например имаме среден род и как се определя кое точно е среден род. За нас си е естествено нещо да е среден род - дори за най-неграмотните, но предполагам, се изисква по-дълбока филологична култура, за да обясним защо е така :giggle:
Link to comment
Сподели другаде

Аз съм е шок, колко са неграмотни българските подрастващи и все по-често, за съжаление, и студентите ни!

 

 Аз пък не съм в шок, по-скоро се дразня от тази действителност.То това си е така нормално... Малко са тези, на които им пука как пишат и как се изразяват на публични места. Но децата не са виновни. Какъв е примерът на възрастните, моля? Ще дам само два такива, без да има някакъв политически намек! (Хората дори са от уж различни партии и ги посочвам не заради това, а заради известността им.)

 

Бившият министър на културата беше написал "Збогом". Да кажем, че е бил притеснен човекът, разстроен, ама как? То такава често ползвана дума и от писалката на толкова възрастен, че и министър на културата!

 

 

Другият е герой на нашето време, него всеки божи ден го гледаме как говори от премиерската си позиция. Слушаме го, а понякога се питаме дали случайно не сме пред някоя тараба на Илиенци, примерно...

 

Диалект ли не щеш, жаргон ли...

 

А как ли пише?...

 

Хубаво е, че тук се държи на грамотното писане.     :bravo: 

 

Между другото,всичките тези правила и чудеса :P са, за да се разбираме по-добре помежду си!

 

Човек се учи, стига да има желание.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Случайно попаднах на този форум и веднага - и на тази наистина "болна" тема в последните години. След дълго 40-годишно отсъствие от България, бях неприятно изненадан от факта, че в ново време почти всички ежедневници дори печатат статии и есета с такива правописни и стилистични грешки, с които като гимназист в мое време бих имал много неприятности в училище. Не мога да си обясня причината, но като гледам многобройните чужди думи, дори и на латиница, които се усмихват от надписи, обяви, фирмени табели и къде ли още не, ми идва на ум една стара поговорка: "на гол толум - чифте пищов", също пълна с чужди изрази. Но си я спомням, защото това е положението с правописа в момента - без познания на собствения език - но парадиране с чужди думи (понякога също така неуместно) ...

 

Съжалявам, но не мога да се въздържа да цитирам и едно изречение от писмото, с което ми се съобщава достъпа ми на тази страница. И то не е защитено от прословутото непознание, относно употребата на пълен член; "....че електронния(т)адрес,......е валиден". Как беше лесното правило: "Кой е валиден?" - електронният адрес! (Моля виж по-долу). Не искам да поучавам. Искам само да демонстрирам, колко сме се отдалечили от чувството за праопис - почти навсякъде.

 

"За по-голяма сигурност на потребителите и форума, ние изискваме да потвърдите своята регистрация, за да се уверим, че електронния адрес, с който сте се регистрирали е валиден".

 

В този смисъл е за уважение идеята, да се сътдаде такъв форум. Дано само да се радва на вниманието на по-широк кръг българи, които да се замислят над факта, че езикът е един от трите фактора, които определят нацията...

Link to comment
Сподели другаде

Има една тема тук: "Търся песента за първият български космонафт"

 

Колко грешки открихте? :)

 

Само две са.

 

Даа, пак този пълен член... Дето трябва, го няма, пък дето не трябва - там е.

 

 

Да приемем, че всички знаем коя дума е действие.

 

Когато съществителното върши действието (подлог в изречението) и е от мъжки род, и отговаря на въпроса КОЙ (прави)?,

се членува с пълен член -ът, -ят.

 

Компютърът не работи. Кой не работи? компютърЪТ

 

Изключих компютъра. Какво, що изключих? - компютърА

 

 

Абонатът е извън линия. Кой е? абонатЪТ

 

Връзката с абоната се разпадна. С кого? - с абонатА

 

 

 

 

 

 

Какво търся? - песента (няма как да се сбърка, защото няма пълен и непълен член за ж.р.)

За какво, за кого?

- за космонаВтА (пише се с "В", защото няма нищо общо с наФта, а само с космос и АВиация :) )

- не е подлог, не върши действието и всички определения (прилагателни и числителни) към него

се членуват с НЕПЪЛЕН определителен член - ...за първиЯ български космонавт

 

Правилно: Търся песента за първиЯ български космонаВт

 

И нещо за неправилния говор, от който понякога идва и объркването за членуването:

/Това чудо го имаше преди години само в някои области на България, но сега се наблюдава безогледната употреба

във всички национални и други телевизии (от водещи, които непрекъснато и непроправимо го казват в ефир)/

 

Става дума за: неправилно: На кой ще кажете?

На кой ще се падне честта?

На кой е тази къща?

За кой е наградата?

За кой се разказва?

 

 

правилно:

 

 

На кого ще кажете?

На кого ще се падне честта?

 

На кого е тази къща?

 

 

За кого е наградата?

 

За кого се разказва?

 

 

 

 

 

П.П. Изучаването на чужди езици може да помогне , но не и да ни научи на правоговор, правопис и граматика.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Съжалявам, но не мога да се въздържа да цитирам и едно изречение от писмото, с което ми се съобщава достъпа ми на тази страница. И то не е защитено от прословутото непознание, относно употребата на пълен член; "....че електронния(т)адрес,......е валиден". Как беше лесното правило: "Кой е валиден?" - електронният адрес! (Моля виж по-долу). Не искам да поучавам. Искам само да демонстрирам, колко сме се отдалечили от чувството за праопис - почти навсякъде.

 

"За по-голяма сигурност на потребителите и форума, ние изискваме да потвърдите своята регистрация, за да се уверим, че електронния адрес, с който сте се регистрирали е валиден".

 

В този смисъл е за уважение идеята, да се сътдаде такъв форум. Дано само да се радва на вниманието на по-широк кръг българи, които да се замислят над факта, че езикът е един от трите фактора, които определят нацията...

Здравейте,

 

Според мен "електронния адрес" не е подлога на изречението, което сте цитирали, а всъщост "ние", които изискваме. Моля да прочетете изречението с пълния му текст.

 

Допълнение: Току що ме обориха в горното ми изказване с причината, че изречението е сложно и е съставено от две прости, в едно от които "електронния адрес" отговаря наистина на въпроса "кой?".

 

Искам да допълня, че за мен е нелогично едно изречение да се използва за гръмки изказвания като това, че сме се отдалечили от чувството за правопис. Поне не и в този форум.

Редактиран от Tragedy
Добавен текст
Link to comment
Сподели другаде

Да, става въпрос за сложно изречение, съставено от три прости. Има и пропусната запетая, но...

 

Не можем да знаем всичко или да имаме усет за всичко. ...И питаме във форумите. :)

 

За голяма част от нас грамотното писане е твърде маловажно. Факт!

 

А когато някой ни казва, че нещо не е наред, е добре да проверим, да прочетем. В крайна сметка това е поправимо, нали? :) :svlove: :bgflag:

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

мммммм много хубава тема, БРАВО! И аз от скоро започнах да се интересувам от правопис и граматика (не за друго, а понеже видях колко съм неграмотен :crosseyes1:) А и в университета уча Български език и просто трябва да го знам. Ако имате някакви сложни въпроси относно Българският език можете да ги зададете тук. Това са хора преподаващи, учещи и интересуващи се от такива проблеми.

 

@ dancheto много си права! Повечето хора пишат така: "kfo mi puka dli znm bg ezik nali ma razbira6". Доста време съм се чудил защо е така, но все още нямам отговор.... Имаме наша азбука, имаме достатъчно богат и интересен език, а те толкова неграмотно пишат. Но и проблемът може би, идва още от училище, от самите преподаватели...

Link to comment
Сподели другаде

  • 9 months later...

Но и проблемът може би, идва още от училище, от самите преподаватели...

 

Или от тестови задачи и правила като тези. Направо не ми се мисли,какво ще е вътре :giggle:

post-23652-0-87071400-1330114180_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...
Но и проблемът може би, идва още от училище, от самите преподаватели...

 

Според мен проблемът не идва от преподавателите,а преди всичко от семейството!

Всичко започва още от семейството,днешните дечица са прекалено разглезени,родителите им позволяват всичко и те така порастват!

Днешните деца въобще не четат книги,те постоянно стоят пред компютрите,или телевизията и родителите им ги оставят,защо?!

Не може ли да излезнат навън сред природата на чист въздух,да поспортуват,или пък да прочетат някоя книга,за да добият знание/я!

Така наречения "Поп фолк" също оказва голямо влияние върху моралните принципи и ценностти на подрастващите!

Вижте,чуйте ---> http://www.youtube.com/watch?v=EyYIxAD06VY и преценете,дали всъщност не трябва да се вземат някакви мерки! ;)

Link to comment
Сподели другаде

Според мен проблемът не идва от преподавателите,а преди всичко от семейството!

Всичко започва още от семейството,днешните дечица са прекалено разглезени,родителите им позволяват всичко и те така порастват!

Днешните деца въобще не четат книги,те постоянно стоят пред компютрите,или телевизията и родителите им ги оставят,защо?!

Не може ли да излезнат навън сред природата на чист въздух,да поспортуват,или пък да прочетат някоя книга,за да добият знание/я!

Така наречения "Поп фолк" също оказва голямо влияние върху моралните принципи и ценностти на подрастващите!

Вижте,чуйте ---> http://www.youtube.com/watch?v=EyYIxAD06VY и преценете,дали всъщност не трябва да се вземат някакви мерки!

И пред компютъра може да се чете, компютърът не е само и единствено машина за игри. Чистият въздух къде го видя в големите градове? Родителите май предпочитат децата им да са живи и здрави, отколкото навън всред "природата от бетон" където прехвърчат джигити и газят хора. Така че нещата не са чак толкова прости, това "навън" не е някаква утопия. А, да... Има и спортуващи...но с анаболи... Така че, погледни нещата от всички страни.

Иначе имаш право - малко се чете, чалгализацията и низостите са големи... Нямат стимул много от младите да се развиват, но това е защото в България висшето образование пак не ти гарантира работа по-голяма от чистач... Те се питат - "Защо да се пънем да учим, като така и така ще работим за 300лв?" В цялата тази картинка на мрак лъч светлина са хората, които искат да знаят и могат, стремят се към знание... но дали те са достатъчно много?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...