Jump to content

Ръководство: Virtual PC срещу VirtualBox


Препоръчан пост

Или трябва да си намериш стартиращо ISO или ръчно да заредиш DOS първо от стартова дискета и чрез нея да стартираш инсталацията.

Намам флопи дискетата отпада,намерих стартиращо iso 2-3бр.но нокое не се стартира?Дали не може да си го направя сам?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 518
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

По принцип из интернет трябва да има готови image-и на стартиращи дискети в разширения VFD, IMA или IMG.

С тях дирекно ли ще стане инсталирането или през dos?

Link to comment
Сподели другаде

Тези image-и ги прикачаш като флопи устройства във виртуалната машина. А като оптично у-во прикачаш някое ISO с Windows 98. Дискетата ще се ползва колкото да зареди DOS и да се стигне до диска и да се стартира Setup.exe, като преди това ще трябва да се ползва fdisk, за да се създаде дял на виртуалния твърд диск.
Link to comment
Сподели другаде

Тези image-и ги прикачаш като флопи устройства във виртуалната машина. А като оптично у-во прикачаш някое ISO с Windows 98. Дискетата ще се ползва колкото да зареди DOS и да се стигне до диска и да се стартира Setup.exe, като преди това ще трябва да се ползва fdisk, за да се създаде дял на виртуалния твърд диск.

Какво е fdisk?

Link to comment
Сподели другаде

Ами,... Първо се монтира image файлът на стартиращата дискета във Virtual PC (Floppy -> Capture Floppy Disk Image...), a инсталационният диск (ISO) на Windows 98 се монтира като оптично устройство (CD -> Capture ISO Image...). При стартиране виртуалната машина трябва да зареди от дискетата и да изведе въпрос за избор на стартиране - със или без CD-ROM поддръжка. Избира се "със". След това се зареда DOS и из надписите се изписва на коя буква е монтирано оптичното устройство под DOS. Пише се fdisk, което стартира инструмента за форматиране и цепене на твърди дискове. Отговаряш с "да" на първоначалния въпрос. След това използваш инструмента да си създадеш един Primary дял с всичкото налично пространство (предполагам те устройва така), след коeто го форматираш и рестартираш системата (Action -> Ctrl+Alt+Del). След това отново зареждаш от дискетата със CD-ROM поддръжка. Използваш DOS командите, за да намериш и стартираш Setup.exe от диска. Инсталацията тръгва.

По-подробно не мога, защото пиша по спомен в момента. Дано ти стигне.

Link to comment
Сподели другаде

Ами,... Първо се монтира image файлът на стартиращата дискета във Virtual PC (Floppy -> Capture Floppy Disk Image...), a инсталационният диск (ISO) на Windows 98 се монтира като оптично устройство (CD -> Capture ISO Image...). При стартиране виртуалната машина трябва да зареди от дискетата и да изведе въпрос за избор на стартиране - със или без CD-ROM поддръжка. Избира се "със". След това се зареда DOS и из надписите се изписва на коя буква е монтирано оптичното устройство под DOS. Пише се fdisk, което стартира инструмента за форматиране и цепене на твърди дискове. Отговаряш с "да" на първоначалния въпрос. След това използваш инструмента да си създадеш един Primary дял с всичкото налично пространство (предполагам те устройва така), след коeто го форматираш и рестартираш системата (Action -> Ctrl+Alt+Del). След това отново зареждаш от дискетата със CD-ROM поддръжка. Използваш DOS командите, за да намериш и стартираш Setup.exe от диска. Инсталацията тръгва.

По-подробно не мога, защото пиша по спомен в момента. Дано ти стигне.

Как да намеря DOS командите,за да стигна до setup.exe?

Link to comment
Сподели другаде

Нужни са ти основно:

cd.. - връщане едно ниво назад

cd <име-на-папка> - влизане в дадена папка

X: - смяна на устройство (където Х е заменена с буквата на у-вото)

dir - за показване на съдържанието на папката, в която се намираш.

Link to comment
Сподели другаде

Нужни са ти основно:

cd.. - връщане едно ниво назад

cd <име-на-папка> - влизане в дадена папка

X: - смяна на устройство (където Х е заменена с буквата на у-вото)

dir - за показване на съдържанието на папката, в която се намираш.

Това съм го закачил към цд-то на виртуалната машинаpost-8140-1251390885_thumb.jpg а това е iso-то и папката е E:\NEW my document\Windows 98se.iso с каква команда да отворя тази папка,където е setup.exe?

Link to comment
Сподели другаде

Скалъпих и видео клипче по въпроса. Кратко описание на процеса от клипчето:

- стартирам прясно създадена виртуална машина с прясно създаден виртуален твърд диск;

- паузирам я, за да мога спокойно да си монтирам ISO като оптично устройство и IMA файл като флопи устройство (приемам, че ти също ги имаш подръка), след което я пускам отново;

- системата зарежда от дискетата и ми извежда 3 избора, от които избирам втория, защото засега не ми трябва поддръжка на оптично устройство и ще спестя малко секунди време при зареждането;

- след зареждането пиша fdisk и натискам Enter (Забележка: навсякъде, където не се вижда какво натискам и/или не съм го оградил, значи се приема, че натискам именно Enter);

- във fdisk в общи линии само натискам Enter (макар да не личи), което директно създава един дял с цялото налично свободно пространство;

- след като приключи fdisk натискам Esc и се връщам в командния ред на DOS;

- трябва да рестартирам с Ctrl+Alt+Del и затова избирам съответната команда от менюто на Virtual PC;

- след това системата отново зарежда от дискета, но този път избирам първата опция - с поддръжка на оптично устройство, защото вече ще ми трябва;

- системата зарежда и ми изписва на коя буква е оптичното устройство (в случая е на E:, което съм и оградил, за да обърнеш внимание);

- пиша format c:, за да започне форматиране на дяла и потвърждавам с y (и завършвам с Enter разбира се), след което започва форматирането;

- след като завърши то може да се напише някакво име на дяла, но аз натискам Enter за без име;

- пиша e:, за да вляза в оптичното устройство;

- пиша dir, за да видя какви папки и файлове има там;

- виждам, че има setup.exe и затова пиша setup в командния ред, с което започва и проверката на дяловете;

- след като приключи тя избирам опция Exit и инсталацията на практика започва след няколко секунди.

 

Вече трябва да ти се е поизяснило.

Link to comment
Сподели другаде

Скалъпих и видео клипче по въпроса. Кратко описание на процеса от клипчето:

- стартирам прясно създадена виртуална машина с прясно създаден виртуален твърд диск;

- паузирам я, за да мога спокойно да си монтирам ISO като оптично устройство и IMA файл като флопи устройство (приемам, че ти също ги имаш подръка), след което я пускам отново;

- системата зарежда от дискетата и ми извежда 3 избора, от които избирам втория, защото засега не ми трябва поддръжка на оптично устройство и ще спестя малко секунди време при зареждането;

- след зареждането пиша fdisk и натискам Enter (Забележка: навсякъде, където не се вижда какво натискам и/или не съм го оградил, значи се приема, че натискам именно Enter);

- във fdisk в общи линии само натискам Enter (макар да не личи), което директно създава един дял с цялото налично свободно пространство;

- след като приключи fdisk натискам Esc и се връщам в командния ред на DOS;

- трябва да рестартирам с Ctrl+Alt+Del и затова избирам съответната команда от менюто на Virtual PC;

- след това системата отново зарежда от дискета, но този път избирам първата опция - с поддръжка на оптично устройство, защото вече ще ми трябва;

- системата зарежда и ми изписва на коя буква е оптичното устройство (в случая е на E:, което съм и оградил, за да обърнеш внимание);

- пиша format c:, за да започне форматиране на дяла и потвърждавам с y (и завършвам с Enter разбира се), след което започва форматирането;

- след като завърши то може да се напише някакво име на дяла, но аз натискам Enter за без име;

- пиша e:, за да вляза в оптичното устройство;

- пиша dir, за да видя какви папки и файлове има там;

- виждам, че има setup.exe и затова пиша setup в командния ред, с което започва и проверката на дяловете;

- след като приключи тя избирам опция Exit и инсталацията на практика започва след няколко секунди.

 

Вече трябва да ти се е поизяснило.

Справих се с windows98 инсталирах го незнаех за format c: и за това не ставаше добре,че си се потрудил да направиш клип,като за начинаешти за,което благодаря сега ще го тествам.Коя програма да използвам за правене на такива клипове с по елементарен интерфейс по възможност на бг.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...