Jump to content

Опасни ли са торент тракерите?


Препоръчан пост

Проблемът с тестването на продуктите е до някаква степен решен чрез демо версиите на програмите. Всъщност, това е и тяхната основна цел както знаете.

 

"Изключително целенасочено затъмнение" присъства най-често при компании, които не са сигурни в качествата на продуктите си. Информационното затъмнение е естествена част от процеса на покупко-продажба. Реално, то е един косвен метод за блокиране появата на монополизация, но това е адски дълъг процес, включващ много звена, който е описан в множество трактати на големи автори.

 

Не искам да убеждавам който и да е, в каквото и да е било. Според мен, негативите от торентите все още са много повече отколкото позитивните им страни, ако има такива.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 33
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

И защо се хабите, не мога да разбера? На @TechMaster не му ли е ясно, че "информационно затъмнение" няма? Филмите които строго се забраняват за споделяне не са скрити! Можеш да ги гледаш или на кино премиера или на телевизия. При някои съвременни филми основната печалба идва от кино прожекциите. Други разчитат на излъчване по телевизията, на дивиденти от рекламите. Винаги имаш възможност да избираш какъв филм ти трябва.

За риповете от телевизията обаче едва ли по някакъв начин един торент ще доведе филма до нисък, до слаб интерес. Да вземем например сериала "Фамилията". За този филм BTV смърдят, не смърдят ами вонят, от своята си лакомия и алчност! Аз разбирам да го разпространяват на някакъв носител и аз да мога да си го купя, но за капак не можеш и да го гледаш повече след като мине прожекцията. Хората биха проявили още по-голям интерес да очакват с нетърпение следващ епизод, само ако са следяли плътно всяка една серия. А какво правим, ако започнат да им се губят епизоди и няма от къде да гледат повторно стар епизод? Така че мултимедийната група на БТВ за борба с пиратството за мен са някакви изтърсаци, назначени от папата, който никой не е виждал и чувал, само те си го знаят! Те се самоконтролират от неизвестни органи точно по тази част. Може ли да качиш откъс в YouTube от "България Търси Таланти" и онези като изоглави да свалят клипа и наказват потребителя без предупреждение? Какво спечелихте бе, спечелихте само презрението на хората. Винаги ще ми прави много голямо удоволствие и наслада да разпространявам продукциите от BTV Media Group! Търсете си ги и си ги приберете от интернет обратно у вас в къщи!

Не един път съм казвал - филмите са за гледане! Не да ги криете. От кого ще ги скриете? От себе си? До там ли сте я докарали? Защото не знаете май какво искате!

Link to comment
Сподели другаде

Напротив, информационно затъмнение има и винаги ще има, в която и да е било сфера на дадена икономика. Във всяка една от тях, то се изразява по различен начин, с различна сила и засяга пряко или косвено самите потребители. Тук не става въпрос само и единствено за филми.

Link to comment
Сподели другаде

Да вземем например сериала "Фамилията". За този филм BTV смърдят, не смърдят ами вонят, от своята си лакомия и алчност! Аз разбирам да го разпространяват на някакъв носител и аз да мога да си го купя, но за капак не можеш и да го гледаш повече след като мине прожекцията. Хората биха проявили още по-голям интерес да очакват с нетърпение следващ епизод, само ако са следяли плътно всяка една серия. А какво правим, ако започнат да им се губят епизоди и няма от къде да гледат повторно стар епизод? Така че мултимедийната група на БТВ за борба с пиратството за мен са някакви изтърсаци, назначени от папата, който никой не е виждал и чувал, само те си го знаят!

 

Малка добавка... може  да се гледа и след като мине прожекцията. Просто трябва да си направи човек регистрация във VOYO.bg. Друг е въпросът дали си заслужава тази услуга в момента , тъй като разнообразието от филми не е голямо.

Link to comment
Сподели другаде

Подозирах, че някой ще подскаже за VOYO. Но какво ти дава VOYO? Филми, които не се излъват, а част от сериалите се изтриват след 4 дена като на края на сезона остават да висят само последните 4 епизода! :D Това нормално ли е? А качеството е по-критично от на YouTube клипче! Единственото предимство е гледане на живо.

Link to comment
Сподели другаде

Абсолютно съм съгласен с TechMaster

 

Всички индустрии (софтуерната, игралната, филмовата и музикалната) твърдят, че пиратството им е в ущърб. За тях всяко свалено копие на продукт е равносилно на загуба, което е напълно погрешно. Това са потенциални печалби, а не загуби. Има огромна разлика между тези две неща. Никоя компания не може да докаже, че съм щял да си купя въпросния продукт, ако го нямаше за сваляне. Разбира се компаниите са наясно, че това не са истински загуби, но ги споменават като такива, защото обикновения потребител на запад се лъже лесно и вярва, че пиратите са много, много лоши.

Също така е факт, че всички тези компании са едни динозаври, които просто отказват да влязат в 21-ви век и да се пригодят към днешните технологии. Те искат да нагодят пазара спрямо техните виждания, вместо те да се нагодят към пазара и потребителите. Те искат колкото се може повече печалби и потребителят да е под пълен техен контрол.

 

Също така подкрепям с две ръце практиката потребител да изтегли даден продукт в пълния му вид, да го тества и след това да прецени дали си заслужава парите. Аз съм правил така. Не с всичко, което имам разбира се, не съм светец, но имам една бройка игри, които съм изтеглил, изиграл и след това закупил, защото съм сметнал, че те си заслужават парите. Същото съм правил и със софтуерни приложения, филми и музикални албуми.

 

Софтуерната индустрия сякаш най-малко се оплаква от пиратство, но това е основно, защото там "властта" не е толкова концентрирана. Единствено Microsoft реве за това. В тази индустрия обаче има адски много по-малко компании, които нямат толкова силен глас, но и не ламтят за несметни богатства. А и самият факт, че тази индустрия се нагажда най-добре към съвременните технологии помага тя да не пострада толкова. Компаниите просто намират алтернативни начини - вграждат допълнителни боклучета в инсталаторите, за да изкарат някой друг лев или пускат безплатна версия на техен продукт, за да зарибят клиентите да си закупят платената версия.

 

Ако погледнем да речем игралната индустрия, там положението е много по-различно. Там има много по-малко големи разпространители (които притежават разработчици) и се опитват да приберат колкото се може по-големи печалби. Компании като Activision, Electronic Arts, Square Enix, Ubisoft са се доказали като изключително алчни и поставящи клиента много надолу в списъка на приоритетите си. То не бяха отвратителни и нескопосани защити като StarForce, не са някакви допълнителни пароли за онлайн игра, не са луди микротранзакции, не е always-online DRM, не е DLC на диска (on-disc DLC) и какви ли още не изгъзици, само и само клиентът да бъде издоен и държан под контрол. Стига се дотам предлаганата от пиратите услуга да е по-качествена и удобна от официалните. На запад има едно немалко количество потребители, които изтеглят и ползват пиратски игри не защото не могат да си ги купят, а защото пиратските са далеч по-удобни за подкарване и не третират клиента като престъпник. Да, точно така е. Тази индустрия третира своите клиенти като престъпници по дифолт. Потребителят трябва да доказва постоянно на разпространителя на играта, че е лоялен. Да вземем за пример always-online DRM защитата, която изисква играчът да има постоянна връзка с Интернет, за да може да си играе сингъл плеър играта. Що за наглост е това? Ами, ако случайно връзката на потребителя не е добра? Ами, ако доставчикът има проблем и няма Интернет за известен период? То точно тогава е по-вероятно човек да реши да убие време с някоя сингъл плеър игра. Ами, ако сървърите на разпространителя се пренатоварят или просто откажат? Както сървърите на Blizzard Entertainment не успяваха да издържат на наплива от желаещи да играят Diablo III или както когато от Ubisoft просто решиха да си изместят сървърите ей така и докато това траеше всички собственици на легални копия на техни игри, които изискват връзка с Интернет, просто останаха с пръст в уста. И това всичкото е в допълнение на това, че няма абсолютно никаква логика игра, която има само single player режим, да изисква постоянна връзка към Интернет.

Пазарът на игри е пренаситен и за мен е напълно оправдано дадена игра да бъде изтеглена първо от някой тракер, да бъде изиграна докрай и след това да бъде закупена, ако си е заслужавала. Разбира се тук силно искам да подчертая, че потребителят трябва да е честен спрямо себе си и компанните, които са отговорни за играта, и наистина да я купи отнякъде.

 

Положението при филмовата индустрия е много сходно. Там също имаме една шепа гиганти, които бълват филми и изпадат в страх, че някой човечец ще им изтегли филма, вместо да отиде да го гледа на кино или да си го купи на DVD/Blu-ray. На практика обаче много хора все пак си ходят на кино прожекции, защото изживяването е друго и на много хора им харесва. Затова и филмовата индустрия си е на печалба, а не на загуба. Пускат заблуждаващи трейлъри, които оставят зрителя с погрешно впечатление за филма или просто съдържат (почти) всички интересни моменти от него, и после зрителят е разочарован. Това не е чак такъв проблем, както при игрите, защото инвестицията на пари и време за един филм е много по-малка от тази за една игра, но все пак си е кофти. Затова си остава удачен вариант филмът да се изпиратства и после да бъде гледан на кино отново, ако си заслужава.

 

Музикалната индустрия също се навърта в района. И там има няколко големи гиганта, които дори може да се каже, че ограбват изпълнителите. Има случаи, в които тези компании използват труда на своите изпълнители, като им казват, че ще им платят по-късно, но така и не им плащат. То не стига, че от всичките приходи изпълнителят взема една дребна част (а основната сума остава за разпространителя), ами и съвсем да не им се плаща. Това е много по-лошо от т.нар. пиратство, защото при него даден албум се пуска за безплатно сваляне и няма финансови облаги за тези, които го пускат за сваляне или изтеглят, докато в случая със звукозаписните компании те се възползват от таланта на своите изпълнители и изкарват луди пари.

 

Разбира се всичко се извърта така, че за пред масите от потребители тези компании да са ощетените, а злите пирати с дървени крака, куки вместо ръце, превръзки на очите и папагали на рамената им вземат хляба. Е, как тогава тези големи индустрии (филмовата, игралната и музикалната) са винаги на печалба и пръскат все повече и повече пари за нови проекти. Това са факти. Особено силно се забелязва при игрите. Има игри, чиито бюджети наброяват стотици милиони. Защо? Разпространителите влагат откачени суми за рекламни кампании, поставят си определено количество продадени копия като крайна цел, за да си избият парите и да са на луда печалба, а когато не ги достигнат обявяват играта за провал и прибягват до обичайния виновник - пиратите. Ами, така ще е, когато не влагаш мисъл. Едно си баба знае, едно си баба бае. Компаниите си имат един подход и не щат и да чуят за нов, защото (какт вече казах) те искат пазара да се нагажда към тях, а не те към него. Те упорито отказват да тръгнат по течението, а настояват да са срещу него. 

Link to comment
Сподели другаде

Подозирах, че някой ще подскаже за VOYO. Но какво ти дава VOYO? Филми, които не се излъват, а част от сериалите се изтриват след 4 дена като на края на сезона остават да висят само последните 4 епизода! :D Това нормално ли е? А качеството е по-критично от на YouTube клипче! Единственото предимство е гледане на живо.

Всъщност не мога да се съглася напълно с това твърдение. За качеството - ок, така е. Не е никак добро. Но пък не виждам някой от епизодите или сезоните да е изтрит от българските сериали? За другата част от филми на VOYO не мога да коментирам, не съм гледала.

Link to comment
Сподели другаде

 

Всички индустрии (софтуерната, игралната, филмовата и музикалната) твърдят, че пиратството им е в ущърб. За тях всяко свалено копие на продукт е равносилно на загуба, което е напълно погрешно. Това са потенциални печалби, а не загуби. Има огромна разлика между тези две неща.

 

 

Всъщност, това е доста далеч от истината. Потенциалната печалба, когато се разглежда в кръга на производството, се смята тази, която се получава при пълно натоварване на производствени мощности. Когато дадена компания пусне на пазара 10000 бройки от даден продукт, а бъдат продадени само и единствено 5000, то това си е реално загуба. Точно това е една от основните причини за негативизма към торентите.

 

Загуба е, защото всяка печалба се определя според разходите направени по време на производството. Тази информация се разпределя само и единствено във финансово-счетоводната система на дадена компания и реално има два варианта:

  • Самата компания да преувеличава своите разходи, което няма как да се установи.
  • Компанията наистина да претърпява загуби, поради недостатъчната реализация на пазара.

Да, добра идея е всеки един продукт да може да бъде тестван преди да се закупи, но доста хора не осъзнават реално до какво би довело това. Пазарната система е изградена на базата на доста строги постулати, чиито разминаване с действителността може да доведе до колапс на цялата икономика. Не твърдя, че торентите биха постигнали това, поне не и към този момент.

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност, това е доста далеч от истината.

Грешиш. Загуба е когато компанията не може да покрие разноските за производството. Печалба е когато същите са покрити и има излишък. Никак не е коректно обаче да се смятат потенциални печалби на някакви си критерии, защото в действителност това е чиста демагогия.

Грешиш и за пазарната икономика - пазарната икономика я има само на хартия. В действителност компаниите се опитват да манипулират хората, тяхното потребление и да ги ограничават. При пазарната икономика потреблението, т.е потребителите имат думата и диктуват пазара. Както виждаме обаче големите компании не се нагаждат към потребителите и техните желания, а се опитват да накарат потребителите да се нагодят според техните.

До нищо не довежда изтеглянето и тестването на продукт - ако е качествен ще се закупи, ако не е качествен - веднага ще лъсне. В този случай потенциалните печалби са от будали, които са били излъгани, че купуват Ферари, а пък в лъскавата кутия се оказва, че има Трабантче.

Никоя от големите корпорации не е преустановила работа от загуби, всъщност са на небивали печалби и се трупат не милиони, ами милиарди във валута.

Пазарната икономика без съмнение ще колабира, но не поради "пиратите" и всеки подобен намек говори не за друго, а за човек с мозък, промит от корпорациите. Всъщност икономиката ще колабира заради нерационалното производство, разхищение и налагането на хората чрез пропаганда и манипулиране на потребности, които нямат. Да си купуват излишни, ниско качествени вещи, които да се развалят, за да се произвеждат още. Нещо повече - западните промити мозъци с радост го правят това. Върти се колелото, но ресурсите на Земята не могат вечно да бъдат така безогледно експлоатирани. Земята стига за да се нахранят всички хора, но не стига за да бъдат издържани и няколко алчни човека.

Напротив, информационно затъмнение има и винаги ще има, в която и да е било сфера на дадена икономика. Във всяка една от тях, то се изразява по различен начин, с различна сила и засяга пряко или косвено самите потребители. Тук не става въпрос само и единствено за филми.

Информационното затъмнение за мен означава целенасочена дезинформация, която включена заедно с манипулация на хората и изтъкване на нереалистични качества на продукта, т.е почти измама на потребителя е нещо, което торентите правят да изчезне. Потребителят не първо плаща, а после вижда, че е излъган. Първо изпробва и вижда дали продуктът удовлетворява очакванията му и тогава, ако е качествен - купува го.

И защо се хабите, не мога да разбера? На @TechMaster не му ли е ясно, че "информационно затъмнение" няма? Филмите които строго се забраняват за споделяне не са скрити! Можеш да ги гледаш или на кино премиера или на телевизия. При някои съвременни филми основната печалба идва от кино прожекциите.

Филмите излизат години след кинопремиерата по телевизиите общо взето. Информационно затъмнение обаче има - създават нагласен шарен трейлър, който те подлъгва, че продукцията е качествена, а като платиш и седнеш в киното се оказва, че трейлърът въобще не отговаря на действителната стойност на продукцията.
Link to comment
Сподели другаде

Моето участие по темата приключи. Щом смятате, че така стоят нещата при производителите и това са значенията на думите "загуба" и "печалба", то добре.

Link to comment
Сподели другаде

Щом смятате, че така стоят нещата при производителите и това са значенията на думите "загуба" и "печалба", то добре.

Да, това са значенията на думите "печалба" и "загуба". Ако не са - обясни ни като за прости хора. Аз казвам, че критерият "потенциални печалби" е чиста демагогия. Не можеш да знаеш колко ще са ти печалбите, не можеш и да предположиш със сигурност дори колко човека ще купят даденият продукт. Единствено можеш да гадаеш и спекулираш.

Не можеш да твърдиш, че видиш ли тъй като си произвел 1 тон салам потенциалната печалба ти е като за 1 тон салам и всеки килограм, който не е продаден е загуба, независимо че де факто производствените разходи може да са изплатени и да има печалба над тях, т.е да си получил повече пари. Той и да го има тона, не означава че някой задължително ще го изкупи всичкият - това зависи строго от качествата му - добър ли е или не е добър. Не можеш да обвиниш всички какви са пирати, защото са отишли при приятелчето си, хапнали са малко от салама, разбрали са че не струва и не си го купуват. Произведеното количество не означава потенциална печалба - никак даже.

Производителите и в момента са достатъчно нагли - купуваш си салама и се очаква, че можеш да го правиш каквото искаш. Обаче ти заповядват, че ще го ядеш само от 3 до 4 часа обърнат на североизток и само на една маса - на всяка друга маса и прав е забранено. Това се нарича DRM защитата. Други пък ще искат всеки път като се опитваш да ядеш от салама да им пращаш снимка по Web камерата, за да се легитимираш, че именно ти, а не някой друг се опитва да яде салама и ако не можеш да пратиш снимката по някаква причина - ще стоиш гладен. Това се нарича свързаността с интернет и изискването за връзка към интернет за да може, да се използва продукта.

Печалбата е всяка сума, която покрива производствените разходи за продукта, та да има и излишък, а загубата - всяка сума, която е в недостиг до покриването на производствените разходи. Дори селският бакалин я знае тази сметка - като сметне разходите за стока, ток и т.н и ги извади от общата сума - минусче или плюче се получава.

Да се твърди, че всеки килограм непродаден салам е загуба, независимо че от този тон в крайна сметка си си покрил производствените разходи и имаш останала сума е нелепо, освен ако не смяташ, че всички са длъжни да ти купуват от салама. Именно така третират корпорациите потребителите. И в момента излиза, че потребителите, обикновените хора носят хомота на корпорациите, вместо корпорациите да се съобразяват с интересите, желанията на хората.

Link to comment
Сподели другаде

Ако аз съм щял да си купя дадения продукт, но вместо това го изтегля и го консумирам/използвам безплатно, тогава наистина това може да се счита за загуба за компанията. Ако обаче е нямало да си го купя така или иначе, но съм го свалил, защото съм бил любопитен или просто защото съм имал възможността да го направя, то тогава съм ощетил компанията? Да речем видя някоя от Assassin's Creed игрите на торент тракер. Нямам никакво намерение да я купувам директно, защото съм почти убеден, че не е мой тип игра, но ми е интересно да видя какво са сътворили и решавам да я изтегля и тествам, защото има някаква (макар и много малка) вероятност все пак да ми допадне. Как съм ощетил Ubisoft при това положение?

Тези компании обичат да наричат това явление "кражба", т.е. всички, които свалят, са крадци. Това разбира се не е така. Свалянето не е кражба, а нарушение на авторско право. Има разлика между тези две неща и компаниите знаят това, но си подбират думите, за да бъдат разбрани от простолюдието и да изглеждат по-ощетени.

Компаниите искат те да притежават всичкия контрол, а потребителят да няма никакъв. Не може да се препродава продукт, не може да се направи резервно копие, не може това, не може онова. Е, то реално мой ли е продуктът или е все още собственост на компанията? Дал съм пари, но въпреки това сякаш това не е мое.

Link to comment
Сподели другаде

Не, няма да обяснявам нищо. Вие си знаете своето, добре, нека така да бъде.

Не, изказвам мнение в дискусия - различно, но също така и аргументирано. Някак ми звучи все едно не приемате различни мнения и на света съществува само черно и бяло, така ли е? Сигурно не приемате и че понякога може и дори да бъркате и винаги сте прав?

Компаниите искат те да притежават всичкия контрол, а потребителят да няма никакъв. Не може да се препродава продукт, не може да се направи резервно копие, не може това, не може онова. Е, то реално мой ли е продуктът или е все още собственост на компанията? Дал съм пари, но въпреки това сякаш това не е мое.

Твое е само в частта с даването на пари и именцето на фактурката - толкова. А всъщност е толкова твое, до колкото е ограничено по такъв начин, че корпорацийките да могат всячески да смучат пари. В моите очи "корпорациите" никога не може да са "добрите момчета", защото просто не са такива - политиката им показва всъщност повечето колко са алчни и безскрупулни. Имат цели орди юристи, които да защитават "интересите" под всякакви измислени претексти и вариации, възможности в тълкуванието на закона с една безскрупулна цел - да смучат още пари.

Link to comment
Сподели другаде

Не, аз приемам доста критика, когато тя е аргументирана с теоритични факти, а не такава, която е в цялостно противоречие с учебници по Микро и Макроикономика.

 

Но както и да е, щом смятате, че така стоят нещата, добре, това е Вашо мнение. Аз наистина спирам да пиша, защото просто няма смисъл, а и вече изписах два поста след първото подобно изявление.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...