Jump to content

Как се разбира дали един аудио диск е оригинален?


Препоръчан пост

Тази тема да ви кажа ми е изключително интересна, поради много причини.

 

1. Сещам се как като нямах пс, как имаше няколко магазина в Добрич, който продаваха дискове / от тях вече има точно един/, от които съм си купувал дискове. От всички тези магазини, само един продаваше оригинални дискове, а останалите смесено /и оригинални и ментета/. Ако ви покажа на снимки, колко ментаци имам, а съм ги купувал за оригинални, чак ме хваща яд, НО тогава нямаше информация, поне за мен, кое, как и защо.

 

2. Тъй като имам сносна аудио система и съм бил винаги враг на пиратството, макар и да свалям филми до ден днешен, ясно е че хората не купуват. Не е причината само, че нямаме пари и че било криза. Нито един мой познат /момиче или момче/ не купува и хаха никога не е купувал един аудио диск или касета, макар и менте.

 

3. От точна 1. ..., сещам се тея хора, основно правиха ментета на рап музиката, може би защото беше в своята зара по него време и народна музика. Чалгата, която имам на Ара аудио и Пайнер са оригинални всичките ми дискове, интересно защо :).

 

 

Това са няколко диска, които са без бар код, защо? Как ги продават на пазара, т.е буквално се продават в големи магазини, няма ли проверки, не ги ли е страх, глобите са предполагам незначителни....

 

http://prikachi.com/...15/5492615W.jpg

 

а ето диск на Пайнер Мюзик, който е оригинален и с бандерол. Защо тези на Пайнер не са ментета, или поне аз нямам вкъщи такъв?

 

http://prikachi.com/...18/5492618b.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Тази тема да ви кажа ми е изключително интересна, поради много причини.

 

1. Сещам се как като нямах пс, как имаше няколко магазина в Добрич, който продаваха дискове / от тях вече има точно един/, от които съм си купувал дискове. От всички тези магазини, само един продаваше оригинални дискове, а останалите смесено /и оригинални и ментета/. Ако ви покажа на снимки, колко ментаци имам, а съм ги купувал за оригинални, чак ме хваща яд, НО тогава нямаше информация, поне за мен, кое, как и защо.

 

не само ти нямаше информация. Бума на пиратките беше през 90-те години.Тогава в нашите магазините нямаше устройства за сканиране и верифициране на баркодове, а и никой дори не знаеше какво представлява това.

Митко Димитров /Пайнера/ започна още в самото начало точно със записи на оркестри и изпълнители на попфолк. Непосредствено след голямата чистка през 86-89 година по така наречените дела" за нетрудови доходи" в които бяха задържани основно хора за които се смяташе, че имат отношение към пиратски записи, преводи и озвучаване на западни филми и пласирането им на видеокасети. Митьо Пайнера се оттърва главно за това, че тази мащабна акцията обхващаше най-вече София и Пловдив, но Димитровград остана малко в страни.

Мисля, че година по-късно към 1990 той създаде "Пайнер" ,но вече имаше едно на ум.

Това са няколко диска, които са без бар код, защо? Как ги продават на пазара, т.е буквално се продават в големи магазини, няма ли проверки, не ги ли е страх, глобите са предполагам незначителни....

Глобата за незаконно производство на дискове е от 5 до 50 хил. лева. За продажба-не съм запозната. Но тук трябва да отворим една скоба. Специално за българска музика /и въобще всякакви стоки от родно производство в това число нашенска музика/ се разрешава така нареченото "служебно ползване". При него първите две цифри са от 20 до 29.Това е кратък осемцифрен код използва за вътрешнофирмено кодиране. Такива стоки, се продават само в даден търговски обект и износът им не е разрешен. Така, че някой от твоите дискове с бг музика може би съдържат този осемцифрен код и не се смятат за пиратски.

Чалгата, която имам на Ара аудио и Пайнер са оригинални всичките ми дискове, интересно защо

Там пазара е ясно разпределен.

М. Димитров е много хитър и сключва драконови договори с изпълнителите. Те нямат право да записват в никоя друга компания, нямат право да ходят на участия без знание на фирмата /която между другото контролира и прибира ей така от нищото 60% от хонорарите им за това и т.н. Сам разбираш, че ако излеза диск на пазара на някой от неговите изпълнители то това значи, че задължително е издаден точно от Пайнер.Просто няма как да се скрие.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...