Jump to content

Как се разбира дали един аудио диск е оригинален?


Препоръчан пост

Здравейте. Аз съм човек, който непрекъснато купува аудио дискове и разбира се и продавам такива понякога.

Всъщност не знам как да разбирам и каква е разликата между оригиналните/матричните и ''полуоригиналните'' каквото и да значи това и тоталните ментета.

 

Днес продавам два диск, които съм убеден, че са оригинални, но ми бе зададен въпроса '' Как разбра, че са оригинални''. Купувал съм ги за по 27 и 34 евро от чужбина, но реално не можах да обясня на човека ''как съм разбрал''.

Ще ви помоля да обясните как всъщност се разграничават оригиналните от боклуците /ако може и с картинки/.

Link to comment
Сподели другаде

Само да допълня, че не е гаранция, че резултатите ще са 100% точни. Възможно е програмата да докладва, че всичко е наред, но всъщност дискът да не е оригинален, а да е създаден от вече компресирани файлове. И обратното. Като цяло Tau Analyzer е доста добър ориентир и реално няма алтернатива. Просто е важно да се има предвид, че програмата не е безгрешна.
Link to comment
Сподели другаде

Мен ме интересува дискът не като е вкъщи / а и вкъщи да е какво правят хората с компютри без сд/двд у-во, като мен/, а по време на покупка. Т.е утре съм в куриерската фирма, където имам опция да гледам. Сега ще ви покажа няколко снимки на мои дискове, като и 5-те са тотални различни. Пита се кой/кои са истинските и защо?

 

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/viu1352754683e.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/klz1352754709c.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/rgh1352754730s.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/cqs1352754744p.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs/bwy1352754759e.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven е абсолютно прав.Tau Analyzer не е програмата която да ти свърши работа. Колкото и невероятно да ти прозвучи, най-верният начин е проверка на баркода на обложката на диска. Разбира се тя би могла да се копира, но незнайно защо, това не го правиха дори и фирма "унисон".Дисковете от Германия, Канада, Америка винаги са си с точен бар код. Преди време Унисон пускаше нелегални партиди, но винаги слагаха някакви измислени кодове. Но когато си плащаха слагаха 380- кода на Б-я.

vasettoo вътрешният пръстен не е гаранция за нищо. Там няма UPC кодове. Те не се слагат там. По закон универсалният продуктов код винаги е черен на бял /или прозрочен/ фон и задължително на опаковка или външна видима страна на продукта.

coojoe_213, виж кои са пърните две или три цифри от обложката на твоите дискове. Сравни ги с таблицата

http://www.activebar...rpraefixe.html. Ще се изненадаш, колко много дискове от тези които си си купувал всъшност не са оригинални. Особено ако са закупени в Б-я.

 

Нама оригинален диск който да се продава "гол"-без обложка и кутийка.

Унисон имаха доста матрици закупени втора ръка,/ които по-късно бяха изнесени в Русия/ но на нелегалните си дискове винаги поставяха измислени цифри, които не съвпадат с тези на която и да е държава.

Редактиран от Вання
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря, сега ще си погледна всички дискове, но няма начин да има изненада, защото от българия имам 2 диска само, като единия е на Форинър и съм дал 57 лв и точно това ще е първия диск за проверка.

 

И все пак, никой не каза, ако е на битака във Франция, Австрия, УK или Б-я и случайно му допадне даден диск има ли начин да го разграничим на момента?

 

 

EDIT:

 

След 2 минути размисли със себе си..., кой бар код на кутията на диска ли???? Ако е така пак е супер относително, защото кутията не е обект, който би ми гарантирал, съдържанието, което е вътре. Ако говорим за дискове, които вече са закупени може и да помогне проверката, но както казах по-горе, какво правим на момента ?

Link to comment
Сподели другаде

Ако купуваш руски дискове, гарантирано някои от тях ще бъдат записани от mp3 формат или дори отделни парчета в тях. С програмата може да разгледаш визуално честотния спектър на всяко парче. Като сравняваш с гарантирани оригинални дискове в CDDA формат, ще се научиш да разпознаваш ментетата по честотния спектър. mp3-ките имат рязък спад обикновено около 16 kHz, другия е на 20 kHz, ако са били с битрейт 320 kbps. Оригиналните парчета имат рязък спад чак след 21 - 21,5 kHz (поради ограничението на CDDA формата). Руските дискове също имат баркод, който влияе подвеждащо.
Link to comment
Сподели другаде

След 2 минути размисли със себе си..., кой бар код на кутията на диска ли???? Ако е така пак е супер относително, защото кутията не е обект, който би ми гарантирал, съдържанието, което е вътре. Ако говорим за дискове, които вече са закупени може и да помогне проверката, но както казах по-горе, какво правим на момента ?

Кутията няма бар код. Говорим за обложката на диска.Отзад където е описа на песните. Извинявай дала съм грешен линк. Виж тук http://www.gs1am.org/Prefix_arm.htm

Независимо коя страна преиздава оригинален диск, тя е длъжна да изпише собствения си бар код.

 

Nazikov,човека говори за оригинални дискове, а не за отделни парчета. Дисковете/руските/ за които ти говориш са си руски компилации, които в никакъв случай не може да се пречислят към оригинала. Когато се преиздава оригинален диск, се спазва той да е точно копие и да е със съдържанието на първоизточника. Само компанията която издава диска или изпълнителите могат да разрешат нанасяне на някакви промени.

 

И все пак, никой не каза, ако е на битака във Франция, Австрия, УK или Б-я и случайно му допадне даден диск има ли начин да го разграничим на момента?

Няма начин! във Франция и Австрия сигурно ще са оригинални, но в Украйна и Б-я едва ли :haha:

Купувай си от Дюкян меломан ако толкова държиш да са оригинални и нямай грижа! Никой коликционер няма да вземе диск без обложка, че и книжка със съдържанието към него, каквато винаги върви с оригинала. Колкото до съдържанието на диска-дали ще е български, руски и т.н. едва ли ще има разлика в качеството, но "оригинала" е само един /на съответната музикална компания/и той си върви със всички такъми- в комплект.Точно това го прави толкова скъп.

Link to comment
Сподели другаде

Кутията няма бар код. Говорим за обложката на диска.Отзад където е описа на песните. Извинявай дала съм грешен линк. Виж тук http://www.gs1am.org/Prefix_arm.htm

Независимо коя страна преиздава оригинален диск, тя е длъжна да изпише собствения си бар код.

 

Nazikov,човека говори за оригинални дискове, а не за отделни парчета. Дисковете/руските/ за които ти говориш са си руски компилации, които в никакъв случай не може да се пречислят към оригинала. Когато се преиздава оригинален диск, се спазва той да е точно копие и да е със съдържанието на първоизточника. Само компанията която издава диска или изпълнителите могат да разрешат нанасяне на някакви промени.

 

 

Няма начин! във Франция и Австрия сигурно ще са оригинални, но в Украйна и Б-я едва ли :haha:

Купувай си от Дюкян меломан и нямай грижа!

 

 

Ааааа не, това не е точно вярно, да не кажа даже и никак. Имам вредвид сайта, който сте дали. Снимка номер 2, която съм качил отгоре надолу е диск на Продиджи и е тотално менте, даже гнусно менте, но направено отгоре иначе с мерак (хубава грапава/релефна картина му избичили). Утре като се събудя, че сега съм в леглото и не ми се става ще ти направя снимка на баркода на обложката на кутийката ( в по горно мнение имах точно това в предвид, а не че кутията има баркод - това, че пускам подобна тема не значи, че сме от гората. Между другото това ''няма начин'', ще си спестя коментара. Има начин. Лично аз съм си изградил, начин на разпознаване на диска, дали е оригинал или не. Въпросът е, че има много добри копия на оригинала от към визия, а не звук. В момента в който го пъхна в плеара и чуя 5 песни с 5 различни нива на звук /тиха. силна, приглушена.../, е ясно, че диска е лош///.

Link to comment
Сподели другаде

Между другото това ''няма начин'', ще си спестя коментара. Има начин. Лично аз съм си изградил, начин на разпознаване на диска, дали е оригинал или не. Въпросът е, че има много добри копия на оригинала от към визия, а не звук. В момента в който го пъхна в плеара и чуя 5 песни с 5 различни нива на звук /тиха. силна, приглушена.../, е ясно, че диска е лош///.

Имах предвид че няма как на момента в битака да го разпознаеш. Естествено, че като го чуеш ще го разбереш. Не съм купувала от битаците но едва ли там ще ти го пуснат. Пък де да знам...нищо чудно да ти го врътнат на някой дръшкофон с вградени колонки :haha:

Link to comment
Сподели другаде

Ааааа не, това не е точно вярно, да не кажа даже и никак. Имам вредвид сайта, който сте дали. Снимка номер 2, която съм качил отгоре надолу е диск на Продиджи и е тотално менте, даже гнусно менте, но направено отгоре иначе с мерак (хубава грапава/релефна картина му избичили).

Предполагам, че това е най- лесно , може би има и такива дискове, но до сега никога не съм попадала. За мен е много "смело" някой да копира баркод. Все пак в целия свят копирането на чужд фирмен префикс се смята за изключително тежко престъпление. Най - големите български пиратски компании Унисон рекърдс и "ДЗУ"- Стара Загора, никога не си позволиха това. Емил Димитров-Макарона беше на ясно, че може да издава нелегални дискове с фалшив код, без да може да се проследи произхода им, но не и да злоупотреби с ползването на чужди префикси. Променяйки кода със свой собствен, състоящ се от произволни цифри без смисъл, наказанието ако го хванат, може да бъде само за нелегално производство на cd-до 50 000лв ,но не и за кражба на баркод-до 500 000 лв и затвор/чл.33 (2)/. Не вярвам някоя компания сама да се "забие" така жестоко без да се възползва от толкова широко отворена вратичка в закона.....но, винаги може да има изключения. Казах компания, защото едва ли някой ще вложи толкова пари в техника за производство на ограничен брой дискове. Обикновенно това са напълно легални звукозаписни компании, които обаче пускат легални собствени дисковес с точен UPC и нелегални "оригинали" с измислен код, защото за тях нямат никакви права. Дори когато изнесоха първата линията за компактдискове на Макарона в Черна гора, а по-късно и на ДЗУ в Украйна и Русия, пак излизаха дискове с несъществуващи префикси-всички "оригинали" За това продължавам да смятам, че баркода и годината на издаване е най-добрият начин на място и без възможност за тест, да се познае един диск дали е фалшификат, дали е оригинал или е преиздаден /съвсем законно може и от друга държава/. Ако тази "друга държава" си е дала верен код ,значи тя има право да го издава този албум,но това не значи, че той е оригинал. По принцип албуми се преиздават когато се добавя някоя пресен, когато нещо се променя в нов вариант или се „подобрява” От личен опит знам ,че последното почти никога не е в побза на албума и не е въпрос на по-съвремена техника, а гони единствено маркитингова стратегия с цел да накара заклетите фенове да си го купят още веднъж .

Разбира се, винаги може някой "активист" да си копира обложка и да си запише албума на принтабъл диск. Но едва ли някой ще се хване на въдицата че това е матричен ,а не презаписваем диск. Личи си веднага, като се обърне откъм записаната страна, а и като се прокара пръст по външната му окръжност. Най-некачествени са принтабъл медиите и веднага може да усетиш леките грапавинки по ръба на тяхната външна окръжност.

Link to comment
Сподели другаде

Това, че даден диск е матричен, не гарантира, че съдържанието на него ще е копие на оригинала. Всички матрични дискове се правят от един главен (master). Ако за такъв се използва създаден от mp3-ки, е много ясно, че матричните ще са същите. Също така не е гаранция, че ще е произвеждан по лиценз. Какви мислиш бяха почти всички дискове на пазара през 90-те? :)
Link to comment
Сподели другаде

http://www.bgaudiocl...ригинални-CD-та

 

 

Как матрични неоригинални????????

 

Ами много просто-пиратски!!! Български, руски,украински, китайски.......

 

Този сайт

http://www.discogs.c...abande&type=all

може да ти е от голяма полза. Пишеш в търсачката името на аблума и ти излизат ако не всички, то поне повечето издадени плочи или компактдискове на търсеното от теб заглавие. Можеш да добиеш представа коя музикална компания ги издава официално, през коя година са издадени/съответно преиздадени/ и най-вече оригиналния им баркод.

 

И понеже попита за оригинални дискове, когато си купуваш обръщай внимание гочно на баркода. Макар и не на 100 % това може да ти е от полза. Ако пък си търсиш конкретно нещо и имаш предложение за някой диск на този сайт също може да сравниш и разбереш какво действително ти се предлага

 

OFF

Пиратските дискове съвсем не означава ,че са с лошо качестно. Разбира се има и такива. Много!!! Но на практика и те се правят на същите матрици но без лиценз, както и останалите. Просто се пускат допълнителни бройки,/или най-често такива без право/ които се пласират по целия свят.

 

С Night_Raven сме писали по-едно и също време

Какви мислиш бяха почти всички дискове на пазара през 90-те?

ТОЧНО!!!!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...