Jump to content

Въпрос за NOD 32 и защитна стена


Препоръчан пост

А само НОД и Windows Firewall дали е достатъчно?

Относително!

По принцип не е достъчно, ако теглиш много от нета, защото не знаеш на какво ще попаднеш, НО аз съм точно така - НОД 32 Антивирус 4 и вградената в уиндолс защитна стена. Скенирам веднъж седмично с MBAM & SAS - Portable, в различни дни. Внимавам какво тегля и откъде ...и всичко е актуализирано на макс (windows update-и, Flash player, Java и т.н.). Следя процесите с Process Explorer и редовно почиствам с програмки. При "странно" поведение на операционната система, викам "тежката артилерия". Като цяло не се притеснявам за C:\ защото имам Image на D:\ и при нужда Нортън Призрак ще бъде призован да се яви :superman:

Не съм много защитен, ама и няма кой знае какво на компа ми. Важното е отвреме-навреме да си записваш личните неща на магнитни носители, защото всичко може да стане ...и харда да си замине.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 35
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

- слаби

-Windows XP лицензиран, само един акаунт има, явно е админски.

-Абсолютно всички ъпдейти но ОС и нови версии на софтуера инсталирам

-10-тина сайта общо взето,основно свалям филми от арена и замунда,игри рядко.

Ако наистина си поддържаш софтуера актуален, не посещаваш съмнителни сайтове, не търсиш кракове за програми и като цяло си внимателен (особено какво отваряш от Facebook, ако имаш регистрация там), то шансовете от заразяване са сравнително ниски.

И все пак бих си позволил да ти препоръчам да минеш на Windows 7, ако компютърът ти го позволява. От гледна точка сигурност е категорично по-добрият избор.

Link to comment
Сподели другаде

До края на годината ще минавам на 7 защото искам да си закупя оргинален,но все пак за XP вие какво бихте добавили към НОД 32?

По принцип виртуализацията предлага добра защита. Въпросът е доколко би се справил с работата с тях, защото обикновено идват малко непонятни за по-неопитните потребители.

Едно предложение е DefenseWall HIPS, която е доста лесна за работа и предлага много солидна защита, която за някои потребители би била достатъчна и самостоятелно. Не е и тежка, макар да забавя леко стартирането на изолираните приложения. Друг проблем е, че е и платена. Безплатна нейна алтернатива е GeSWall, но не е актуализирана от доста време и не предлага чак толкова солидна защита, макар като цяло да е достатъчна в повечето случаи. По-лека е, но е и доста по-сложничка.

Може би ще ти е по-лесно със Sandboxie или BufferZone Pro. И двете са безплатни. Първата е по-лека и по подразбиране е по-сигурна, но я намирам и малко по-трудна за свикване. Втората е малко по-тежичка от първата и за максимална сигурност трябва да се пипнат някои настройки (макар и по подразбиране да са доста прилични), но е и малко по-лесна за работа по мое мнение.

Предлагам този тип програми, защото като цяло не товарят системата, предлагат добра защита и са проектирани да допълват резидентни защитни програми.

 

Момчета ,новата 5-а като излезе финала, ще се надгражда върху старата(4.2) или ще трябва да се деинсталира старата и да се сложи новата?

Лично аз не знам, но бих премахнал първо по-старата за всеки случай.

Link to comment
Сподели другаде

Лично аз не знам, но бих премахнал първо по-старата за всеки случай.

Все още не мога да намеря никаква информация никъде.И аз така предполагам ,защото новата версия има промени.Благодаря за отговора,ще попитам в форума на Есет и ще видим.

Link to comment
Сподели другаде

..................

Едно предложение е DefenseWall HIPS, която е доста лесна за работа и предлага много солидна защита, която за някои потребители би била достатъчна и самостоятелно.

..................

 

А Comodo Firewall Free (HIPS), какво ти е мнението за тази защитна стена в съчетание с НОД 32?

Link to comment
Сподели другаде

Да точно така ще стане.Ще трябва да се деинсталира старата и да се сложи новата.С надграждане няма да стане.Има основни промени.Ами успех на всички, говори се за финална версия на 13 септември.
Link to comment
Сподели другаде

А Comodo Firewall Free (HIPS), какво ти е мнението за тази защитна стена в съчетание с НОД 32?

Като продукт не е лош и предлага добра защита. Друг е въпросът дали ще се справиш с евентуалните въпроси, които ще ти се появяват, защото HIPS програмите не са за всеки. Comodo Firewall по подразбиране не е много приказлива и върши доста неща автоматично, но все пак.

Link to comment
Сподели другаде

Значи имам Shadow Defender,подарен ми е лиценза- life time,не мисля че е пиратски,обаче съм го настроил да не се стартира с windows,а само когато реша да пробвам някоя програма го пускам и после рестарт и толкова..мисълта ми беше, ако го настроя да стартира с windows и непрекъснато да съм под сянка,това ще ми даде ли добра защита заедно с Нод,а друго не ми е ясно, примерно свалям филм или игра,след рестарта не искам да изчезнат, а да си останат на компа,тоест трябва да ги добавя в изключенията на Shadow Defender,но ако съм свалил вирус със тях нали те нямат да бъдат във виртуална среда,а ще се запишат на реален дял на диска и така вируса си действа и ефект няма от сянката или не съм разбрал нещо...за да е по ясно- как хем да съм под сянка,хем нещата които свалям да ми остават на компа,хем да не се заразявам?И също ако реша винаги да съм под сянка как да настроя програмата? Става дума за лаптоп, който не е постоянно вклучен,Windows XP OS
Link to comment
Сподели другаде

Лицензът ти със сигурност не е легален. Авторът не е подарявал лицензи и нe е имало промоции. Лицензът, който ти е бил подарен, ще да е бил от обикновен генератор, който се намира из Интернет.

 

Ако си непрекъснато в защитен режин, да, ще си постоянно защитен и нищо няма да може да ти навреди. Друг е въпросът, че трябва добре да си настроиш изключенията, за да е по-удобна работата и да могат някои приложения да работят нормално.

В общи линии всички папки, които не искаш да се виртуализират и съдържанието им да не се премахва след рестарт, трябва да ги добавиш към изключенията. Ако в такава папка си свалил някакъв опасен файл, то той разбира се ще остане на компютъра. Няма да може да навреди на системата обаче, докато не го стартираш. Ако си свалил някаква програма или игра например, ще трябва да спреш Shadow Defender, да инсталираш новия продукт и да стартираш защитата отново. Ако това, което си свалил, е било заразено, ще си изпатиш, защото защитата ще е била спряна, но пък няма друг начин.

 

Идеята на продуктите от типа на Shadow Defender е да се използват на системи, които се променят рядко и да се работи винаги в защитен режим, с евентуално добавени нужни изключения за някои програми, които наистина имат нужда от тях. Т.е. всичко съмнително или временно да се стартира под защитен режим, а да се спира само когато има нужда от някаква промяна - инсталация на програма/драйвер, промяна на настройки и т.н. В такъв случай обаче е нужно потребителят да е сигурен, че извън защитен режим стартира безопасен файл, защото иначе ще има проблеми. Тук идва ред на антивирусната - благодарение на нея потребителят преценява дали файловете са чисти и дали може да ги стартира извън защитен режим. Разбира се никоя антивирусна не лови всичко, така че винаги има рискове.

За да си защитен и да можеш да сваляш, просто добави папката Downloads (или както се казва при теб) в изключенията и сваляй всичко там.

Link to comment
Сподели другаде

 

 

BufferZone Pro инсталирах веднъж,но торентите ми светнаха в червено и не можех да сийдвам,как да настроя програмата,за да нямам проблеми със свалянето и сийда на торенти и с интернет връзката?

Link to comment
Сподели другаде

BufferZone Pro инсталирах веднъж,но торентите ми светнаха в червено и не можех да сийдвам,как да настроя програмата,за да нямам проблеми със свалянето и сийда на торенти и с интернет връзката?

От личен опит: не препоръчвам работа с тази програма! Програма я ползвах преди около 3 месеца и след експерименти с вирусни проби се пропука, и допусна излизане на вирус извън "буфера", въпреки, че бях с максимални настройки! Възможно е това да е единичен случай, но той е факт, и аз лично не бих заложил на тази програма, като основна и единствена защита!

А за какво ти е тази програма?

  • Ако е за експерименти с вируси, по-добре си сложи Shadow Defender с настройка на виртуализация на всички дялове. Така ще си сигурен, че рестарта ти гарантира 100% оцеляване! програмата е много стабилна, сигурна и лека...за разлика от Буфера.
  • Ако няма да правиш експерименти, не се занимавай с глупости (говоря за виртуализиращи програми), и си сложи читава антивирусна, най-добре интегриран пакет.

Link to comment
Сподели другаде

Искам да пробвам програмата и ме интересува ако сваля вирус как става премахването,като при Shadow Defender със рестарт или как? И другото което ме интересува,ако деинсталирам програмата тези програми които съм инсталирал докато съм я ползвал ще изчезнат ли?
Link to comment
Сподели другаде

BufferZone Pro инсталирах веднъж,но торентите ми светнаха в червено и не можех да сийдвам,как да настроя програмата,за да нямам проблеми със свалянето и сийда на торенти и с интернет връзката?

Опитай да кликнеш върху файловете, които искаш да сийдваш, и избери Move into BufferZone. След това опитай отново да стартираш торент клиента.

 

От личен опит: не препоръчвам работа с тази програма! Програма я ползвах преди около 3 месеца и след експерименти с вирусни проби се пропука, и допусна излизане на вирус извън "буфера", въпреки, че бях с максимални настройки! Възможно е това да е единичен случай, но той е факт, и аз лично не бих заложил на тази програма, като основна и единствена защита!

А за какво ти е тази програма?

  • Ако е за експерименти с вируси, по-добре си сложи Shadow Defender с настройка на виртуализация на всички дялове. Така ще си сигурен, че рестарта ти гарантира 100% оцеляване! програмата е много стабилна, сигурна и лека...за разлика от Буфера.
  • Ако няма да правиш експерименти, не се занимавай с глупости (говоря за виртуализиращи програми), и си сложи читава антивирусна, най-добре интегриран пакет.

По мое мнение програмата е доста прилична откъм защита. Полицата по подразбиране директно се доверява директно на цифрово подписани файлове, което понякога може да се окаже нож с две остриета, но все пак като цяло програмата е определено добра. Аз съм я тествал срещу различни заплахи и се е справяла. Като за безплатна програма с приличен интерфейс е определено приемлива. И макар Sandboxie или Shadow Defender да са по-леки като цяло, BufferZone Pro не е чак тежка.

Иначе съм съгласен, че няма чак такава нужда от виртуализация, ако ще се свалят само филми ще се посещават само някои известни и доказани сайтове.

 

Искам да пробвам програмата и ме интересува ако сваля вирус как става премахването,като при Shadow Defender със рестарт или как? И другото което ме интересува,ако деинсталирам програмата тези програми които съм инсталирал докато съм я ползвал ще изчезнат ли?

Всички евентуални гадинки трябва да са в изолираната среда, която се изпразва/изтрива при спиране на програмата или рестартиране на системата. Може и ръчно да се изпразни принудително.

Ако си инсталирал програми в BufferZone, то те трябва да останат, ако са цифрово подписани. Ако не са, ще останат в изолираната среда.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...